1. خانه
 2. مقالات
 3. روشهای عالی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی صورت

روشهای عالی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی صورت

روشهای عالی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی صورت

 1. خانه
 2. مقالات
 3. روشهای عالی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی صورت
جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست
folder_openمقالات

هیچ کس دوست ندارد که به آینه نگاه کند و چین و چروکهای زیادی را روی پوستش مشاهده کند. چین و چروکها و خطوط روی صورت، روی ظاهر کلی فرد و زیبایی و شادابی چهره او تاثیر می گذارد و به همین دلیل است که بیشتر افراد دوست دارند که از ایجاد چین و چروکها روی صورتشان پیشگیری کنند. در این نوشته می خواهیم روشهای عالی و موثر برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی صورت را به شما آموزش دهیم تا بهتر بتوانید از پوست خود مراقبت کنید و چهره ای زیبا و جوان داشته باشید. از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

دلایل اصلی ایجاد چین و چروک روی پوست

افزایش سن، اصلی ترین دلیل ایجاد چین و چروک است. به مرور زمان و با افزایش سن افراد، کلاژن کمتری در زیر پوست تولید می شود و پوست فرد خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. همچنین با افزایش سن ضخامت پوست کمتر می شود و رطوبت کمتری زیر پوست وجود دارد. به همین دلیل است که پوست مستعد چروک می شود و با خندیدن و اخم کردن، خطوط عمیق روی پوست ایجاد می شوند.

تمام انواع پوست از جمله پوست خشک و پوست چرب در معرض این مشکل هستند؛ اما می توان گفت که احتمال ایجاد چین و چروک روی پوستهای خشک بیشتر است. به همین دلیل افرادی که پوست خشک یا مختلط دارند باید بیشتر از پوستشان مراقبت کنند تا شاهد چین و چروکهای عمیق روی پوستشان نباشند.

 

دلایل اصلی پیدایش چین و چروک

 

چرا پوستهای خشک بیشتر در معرض چین و چروک هستند؟

چربی ترشح شده از پوست، مانند یک لایه اضافی روی پوست ما عمل می کند. هرچقدر چربی بیشتری توسط سلولهای پوستی تولید شود، رطوبت پوست نیز بیشتر می شود. پوستهای چرب منافذ بزرگ و ضخیمی دارند. اما پوست خشک منافذ کوچکتری دارد و رطوبت لایه های پوستی نیز از پوستهای چرب کمتر است. در نتیجه افرادی که پوستهای خشک دارند باید بیشتر مراقبت کنند تا در ناحیه پیشانی، اطراف چشم ها و اطراف گونه کمتر شاهد پیدایش چین و چروک و خطوط ریز باشند.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که پوستهای چرب نیز دچار چروک می شوند و این افراد نیز باید از پوست خود در برابر چین و چروک مراقبت کنند. افرادی که پوست چربی دارند احتمالا شاهد بروز چروک مخصوصا در قسمت پیشانی و اطراف چشمها خواهند بود.

 در ادامه این نوشته، با روشهای مراقبت از پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست آشنا خواهید شد و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

جلوگیری از ایجاد چین و چروک

 

روشهای عالی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست

هرچقدر که ژنتیک روی ایجاد چین و چروکها نقش داشته باشد؛ اما باز هم شما می توانید با رعایت بعضی از نکات از پیر شدن پوستتان و ایجاد چین و چروک جلوگیری کنید. روشهای زیر برای جلوگیری از چروک شدن پوست بسیار موثر هستند:

 • در زمان بیرون رفتن از خانه کرم ضدآفتاب بزنید

یکی از مهمترین نکات مراقبت از پوست این است که از کرم ضدآفتاب به صورت روزانه استفاده کنید تا نور خورشید به پوست شما آسیب زیادی وارد نکند. آسیب های ناشی از نور خورشید می تواند منجر به پیری پوست و ایجاد چین و چروک شود. با استفاده منظم از کرم ضدآفتاب، علائم پیری پوست شما کمتر می شود و خطوط ریز کمتری روی پوست شما ایجاد می شود. به همین دلیل بدون توجه به شرایط آب و هوایی، هر روز کرم ضدآفتاب بزنید و به بیرون بروید. بهترین مدل کرم ضدآفتاب برای شما، کرمی است که عدد SPF آن بین 30 تا 50 باشد تا بتواند از پوست شما در برابر نور خورشید مراقبت کند.

 • عینک آفتابی بزنید

در ادامه نکته اول باید بگوییم که استفاده از عینک آفتاب، مانع از تابش نور خورشید به پوست نازک و حساس اطراف چشم شما می شود. همچنین زمانی که بدون عینک آفتابی به بیرون از خانه می روید، ناخودآگاه چشمهای خود را جمع می کنید و این موضوع باعث چروک شدن پوست اطراف چشم و ایجاد خطوط پنجه کلاغی می شود.

 

استفاده از کرم مرطوب کننده برای شادابی پوست

 

 • پوست خود را حسابی مرطوب نگه دارید

یکی دیگر از نکات مهمی که برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست باید رعایت کنید، استفاده از کرم های مرطوب کننده است. با استفاده از کرم مرطوب کننده، می توانید به خوبی پوستتان را مرطوب نگه دارید. همانطور که بدن ما به آب نیاز پیدا می کند و احساس تشنگی می کنیم، پوست ما نیز به رطوبت نیاز دارد و به همین دلیل باید از کرم های مرطوب کننده به طور مرتب استفاده کنیم. مرطوب کننده ها پوست ما را آبرسانی می کنند و مواد مغذی موردنیاز پوست را به آن می رسانند. بهترین مدلهای کرم مرطوب کننده برای آبرسانی پوست، کرم هایی هستند که در آنها هیالورونیک اسید و ویتامین C وجود دارد که می تواند لایه های عمیق پوست را نیز مرطوب کند. برای جلوگیری از پیری پوستتان، استفاده منظم از کرم مرطوب کننده را حتما جدی بگیرید تا پوست شما خشک نشود و در معرض ایجاد چین و چروک قرار نگیرد.

 • از محصولات حاوی رتینول استفاده کنید

یکی از مشتقات ویتامین A، رتینول یا رتینوئید است که به عنوان یک عنصر ضدپیری شناخته شده است. در اکثر محصولات مراقبت از پوست مقدار زیادی رتینول وجود دارد که به تولید کلاژن پوست کمک می کند. تولید کلاژن بیشتر به معنای جوان تر شدن پوست و بهبود بافت کلی پوست است. به همین دلیل با استفاده از محصولات حاوی رتینوئید شما به پوست خود کمک می کنید تا بهتر بازسازی شود و ظاهر بهتری نیز داشته باشد. همچنین رتینوئیدها به درمان بافت ناهموار پوست، از بین بردن خط اخم و لبخند و درمان جوشهای سرسیاه نیز کمک می کنند. بهتر است برای خریداری بهترین محصول حاوی رتینول به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا در اثر سومصرف این محصولات، درگیر عوارض آن نشوید.

 • زیاد آب بنوشید

نوشیدن آب برای بدن ما، یک نیاز ضروری است که باید هر روز این نیاز را برطرف کرد. تمام فعالیتهای بدن ما با کمک آب انجام می شود. برای داشتن پوستی سالم و شاداب نیز شما باید آب زیاد بنوشید. نوشیدن آب به دفع سموم بدن، تنظیم دمای بدن، گردش بهتر خون در بدن و هضم بهتر مواد غذایی کمک می کند و به همین دلیل است که تاثیر زیادی روی سلامتی ما دارد. تمام تحقیقات انجام شده نشان می دهد که با نوشیدن آب زیاد در طول روز، پوست منعطف تر و شاداب تر می شود و احتما بروز چین و چروکهای پوستی بسیار کمتر خواهد شد. همچنین نوشیدن آب کافی از روشهای درمان سیاهی دور چشم و دیگر مشکلات پوستی است.

 

ریلکس کردن پوست با ماساژ

 

 • پوست خود را ریلکس کنید

یکی از موضوعاتی که باعث پیدایش چین و چروک روی پوست ما می شود، انجام حرکاتی مانند اخم کردن، بالا انداختن ابروها، جمع کردن لبها و خندیدن است. با انجام این کارها، پوست ما تغییر حالت می دهد. به همین دلیل است که باید پوست صورت را ریلکس و آرام کنید تا کمتر شاهد بروز چین و چروک روی پوستتان باشید. شما می توانید پوست خود را هر روز ماساژ دهید و تاثیر فوق العاده این کار را مشاهده کنید. همچنین انجام کارهایی مانند یوگا و مدیتیشن، ورزش منظم، حضور در لحظه حال و… به شما کمک می کند تا آرام تر زندگی کنید و این آرامش را به تمام اعضای بدن و پوستتان نیز منتقل کنید.

 • سبک زندگی سالمی داشته باشید

غذایی که می خوریم و مدلی که زندگی می کنیم، روی سلامتی و شادابی پوست ما تاثیر زیادی می گذارد. به همین دلیل برای داشتن پوستی سالم و شاداب بهتر است ابتدا رژیم غذایی و سبک زندگی خود را اصلاح کنید. برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست، خوردن غذاهای ناسالم مانند گوشت قرمز، تنقلات ناسالم و… را کمتر کنید و به جای آنها به سراغ خوراکی هایی بروید که مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارند و می توانند از آسیب های پوستی و پیری پوست شما جلوگیری کنند . غذاهایی مانند ماهی سالمون، آووکادو، انار، تخم کتان، روغن زیتون، فلفل دلمه ای، هویج، کلم بروکلی و سبزیجات برگ دار از جمله خوراکی های موثر برای سلامتی پوست شما هستند که خواص ضدالتهابی بالایی دارند.

 • سیگار و قلیان را کنار بگذارید

بیایید صادقانه به این سوال پاسخ دهید؛ آیا می خواهید پوستی سالم و شاداب داشته باشید؟ اگر می خواهید که از پوست خود مراقبت کنید، باید با سیگار و قلیان برای همیشه خداحافظی کنید. کشیدن سیگار و قلیان باعث خشکی پوست می شود و ظاهر پوست را نیز کدر و بدرنگ می کند. همچنین نیکوتین موجود در سیگار از رسیدن اکسیژن کافی به پوست جلوگیری می کند و به اصطلاح باعث خفه شدن پوست می شود. یادتان باشد که با هر بار مصرف تنباکو، فیبرهای پوستی شما آسیب می بیننند و یه قدم به سمت نازک شدن پوست و پیری پوست قدم برمی دارید! دقیقا هرآنچه برای پوست شما مضر است، در سیگار و قلیان وجود دارد و به همین دلیل است که برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست باید هرچه زودتر این عادت را کنار بگذارید.

 • درست بخوابید

روش خوابیدن ما در طول شب، روی فرم صورت ما تاثیر زیادی می گذارد. به همین خاطر برای زیبایی و شادابی پوست خود باید به مدل خوابیدن و قرار گرفتن صورت خود توجه داشته باشید. اگر همیشه عادت دارید که به پهلو یا روی شکم بخوابید، به خاطر داشته باشید که این کار باعث جمع شدن پوست صورت شما و ایجاد چروکهای پوستی می شود. بهترین مدل خوابیدن، خوابیدن به پشت یا طاق باز است. همچنین توجه داشته باشید که از پارچه های نرم مانند ابریشم و ساتن برای پوشاندن بالشت های خود استفاده کنید تا اصطکاک کمتری با پوست شما داشته باشند و از ساییدگی بافت پوست جلوگیری کنند.

جمع بندی مطالب

در این نوشته با روشهای عالی و موثر برای جلوگیری از ایجاد چین و چروکهای پوستی آشنا شدید که می توانند به حفظ سلامتی و شادابی پوست شما کمک کنند. شما می توانید همراه با انجام این روشها، به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و با استفاده از کرم ها و سرم های مخصوص پوست، از پیری پوست و ایجاد چین و چروکها جلوگیری کنید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما کاربردی و مفید باشد.

شما می توانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید و تمام سوالات خود در زمینه زیبایی پوست و مو را با ما در میان بگذارید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از سلامتی و زیبایی پوست خود مراقبت کنید.

 

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed