1. خانه
  2. مقالات
  3. اگر این نشانه ها را می بینی، پروتئین موهات کم شده!

اگر این نشانه ها را می بینی، پروتئین موهات کم شده!

اگر این نشانه ها را می بینی، پروتئین موهات کم شده!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. اگر این نشانه ها را می بینی، پروتئین موهات کم شده!
کاهش پروتئین مو
folder_openمقالات

پروتئین مو که کم می شود، موها اصلا حال و روز خوبی ندارند. گاهی حتی متوجه کاهش پروتئین در مو هم نمی شوید و شاید تصور کنید موها کمی خشک شده است. کم شدن پروتئین مو یک مشکل جدی است و می تواند به بهای نابود شدن موهایتان تمام شود. با شناخت علائم کمبود پروتئین مو می توانید خیلی زودتر درمان را شروع کنید. خبر خوب اینکه با پروتئین تراپی امکان احیا مو و تامین پروتئین در مو وجود دارد ولی سوال این است که اصلا چگونه متوجه شویم که موها دچار فقر پروتئین است؟

موهای سالم، درخشندگی و برق طبیعی خاصی دارند این موها زنده هستند و سالم و با طراوت به نظر می رسند. از لحاظ حجم و تراکم و نرمی و لطافت، موی سالم و آسیب دیده، زمان تا آسمان با هم فرق دارند. در عوض موهایی که دچار آسیب هستند اصلا ظاهر خوبی ندارند. با توجه به نوع آسیب برخی علائم و نشانه ها در تارهای مو دیده می شود. در ادامه به علائم کمبود پروتئین مو اشاره شده است. با دیدن چند مورد از این علائم لازم است تا هر چه زودتر برای درمان اقدام کنید.

علائم کمبود پروتئین مو

چرا موها، پروتئین از دست می دهد؟

قبل از اینکه به علائم کمبود پروتئین مو برسیم ابتدا باید مشخص شود که اصلا چرا موها به این وضع دچار شده است. اصولا موها پروتئین مورد نیاز خود را از منابع غذایی تامین می کنند. پروتئین اصلی ترین بخش در ساختمان مو است و کمبود آن به وضوح روی کیفیت مو تاثیر می گذارد. در موارد بسیار اندکی شاید فقر پروتئین دریافتی موجب کاهش پروتئین مو بشود. در اغلب موارد دو عامل فیزیکی و شیمیایی در کمبود پروتئین مو تاثیر دارند.

الف- عوامل  شیمیایی 

همه  محصولاتی که برای مراقبت از موها استفاده می کنید در این گروه قرار دارند. رنگ مو و دکلره، شامپوها، نرم کننده های داخل حمام، ماسک مو، کرم و سرم مو، اسپری ها و ….. همگی در کاهش پروتئین مو دخالت دارند. مواد شیمیایی آسیب های جبران ناپذیری به مو وارد می کنند به خصوص اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشند.

ب- عوامل فیزیکی

آیا تصورش را می کردید که همین سشوار معمولی می تواند پروتئین موها را کم کند؟ استفاده مداوم از اتوی مو و سشوار موجب کاهش پروتئین مو می شود. به خصوص ابزارهای حرارتی که دارای دمای نامناسب هستند و کیفیت مطلوبی ندارند به شدت موها را در معرض آسیب قرار می دهند. اگر به سولاریوم علاقه دارید یا ساعات زیادی زیر نور آفتاب هستید، موها را دریابید.

علت کم شدن پروتئین مو

 

علائم کمبود پروتئین مو چیست؟

عوامل فیزیکی و شیمیایی هر دو به یک میزان روی کاهش پروتئین مو تاثیر می گذارند. در واقع این موارد بافت کوتیکول مو را تخریب می کنند. آسیب به لایه پوششی و کوتیکول موجب از دست رفتن رطوبت و پروتئین مو می شود. بنابراین علائم کمبود پروتئین مو خیلی شبیه به علائم خشک شدن موها است و گاهی این مواد گمراه کننده می شود. تشخیص صحیح روی نحوه درمان تاثیر دارد بنابراین در این مطلب 6 مورد مهم که همیشه با کمبود پروتئین در مو دیده می شود را بررسی می کنیم.

1- موها خشک و دهیدراته می شود

کم آب شدن موها علل زیادی دارد اما این مشکل نیز بی ارتباط با کمبود پروتئین مو نیست. وقتی لایه خارجی مو دچار آسیب می شود، رطوبت و پروتئین و دیگر املاح مو نیز از بین می رود. بنابراین خشک شدن موها می تواند از علائم کمبود پروتئین مو باشد البته در مراحل ابتدایی این حالت دیده می شود. به این صورت که موها به شدت کم آب است و دهیدراته شده. ساقه مو کاملا خشک شده و به حالت وز و پف در آمده است. این شروع مشکلی بزرگ تر به نام کاهش پروتئین از موها است.

2- موها مثل شوید می شود!

آیا می دانید موهای شویدی چیست؟ وقتی مو دچار کمبود پروتئین می شود ساقه مو حالت شاداب و سالم ندارد. این موها به شدت آسیب دیده اند و لایه کوتیکول مو تخریب شده است. در چنین اوضاعی تارهای مو مثل شوید نازک و نخ مانند می شوند و اصلا کیفیت خوبی ندارند. شویدی شدن موها همیشه با خورد شدن مو نیز همراه است.

در این وضعیت موها از ریشه جدا نمی شوند بلکه ساقه از نقاط مختلف خورد می شود. این بار که موها را شانه می زنید دقت کنید. معمولا موهای خورد شده در هنگام برس کشیدن و شاینه زدن، بیشتر خودشان را نشان می دهند. پس از شانه زدن کلی موی ریز ریز روی زمین دیده می شود که دلیلش کم شدن پروتئین در بافت مو است.

موخوره از علائم کمبود پروتئین مو

3- موخوره از علائم کمبود پروتئین مو است؟

دو شاخه شدن انتهای مو از علائم کمبود پروتئین مو است. در این حالت موها ابتدا به دو شاخه تقسیم می شوند و بعد شروع به ریختن می کنند. اگر به موخوره مبتلا هستید همین حالا ساقه موهای خود را بررسی کنید. آیا روی ساقه نقاط سفید رنگی را می بینید؟ این نقاط نشان دهنده کمبود پروتئین مو است و موخوره ها هم به همین علت به وجود آمده اند.

البته موخوره به علل گوناگونی ایجاد می شود ولی همیشه موهای خشک و دهیدراته مستعد موخوره هستند.

4- نوک مو تغییر رنگ داده است

از مهم ترین علائم کمبود پروتئین مو این است که رنگ طبیعی مو در قسمت ریشه و انتهای آن متفاوت است. البته این دوگانگی به دلیل تغییراتی است که در ترکیبات ساختار مو اتفاق افتاده و اصلا حالت عادی ندارد. به طور معمول رنگ مو در همه نقاط یکسان است البته در مورد موهای رنگ نشده صحبت می کنیم. اگر موها رنگ شده، تشخیص تغییر رنگ نوک موها ممکن نیست پس روی علائم دیگر، دقت کنید.

5- کشسانی شدن موها از علائم کمبود پروتئین مو است

کاکل ذرت را دیده اید؟ در برخی افراد موها درست مثل کاکل ذرت خشک شده، می شود. این موها مقدار زیادی رطوبت و پروتئین از دست داده اند و حال و روز خوبی ندارند. موها حالت کشسانی زیادی دارد و به شدت آسیب دیده است. موقع شستشو و حتی شانه زدن به مو نیز می توانید این حالت را متوجه شوید. شاید بتوان گفت که موها انگار به هم چسبیده هستند. به نظر موها چسبناک و آدامسی و کاکل مانند شده اند. حالا فرقی ندارد اسمش را چه بگذاریم اما به هر حال همین قدر مشخص است که ظاهر مو طبیعی نیست.

تغییر رنگ انتهای ساقه مو

6-موها دیر خشک می شود

دیر خشک شدن موها از علائم کمبود پروتئین مو است. این موضوع را همه کسانی که با چنین مشکلی روبرو هستند، تایید می کنند. جزئیات و چگونگی دیر خشک شدن موها ارتباط به این موضوع ندارد. اگر موهای شما پس از بیرون آمدن از حمام، دیر خشک می شود به کمبود پروتئین مو نیز فکر کنید. این موها ساعت ها دیرتر از موهای سالم خشک می شوند. همین نشانه می تواند شما را به درمان تشویق کند.

چگونه موهای آسیب دیده را درمان کنیم؟

مهم نیست به علتی، موها دچار کمبود پروتئین شده است. به محض اطلاع از این موضوع حتما برای درمان اقدام کنید. تا وقتی موها هنوز زنده است راه نجاتی وجود دارد. اولین و مهم ترین راه برای درمان، پروتئین تراپی است. این کار توسط متخصص و در سالن آرایشگاه انجام می شود. اگر در این مورد آموزش ندیده اید، سر خود اقدام به پروتئین درمانی نکنید که اوضاع بدتر می شود.

در مرحله بعد باید یک روتین مراقبت از موی مناسب و صحیح داشته باشید. این روتین شامل استفاده از شامپو و نرم کننده، ماسک مو و سرم مو و کر بعد از حمام و … می باشد. همه این محصولات باید از برندهای معتبر و کاملا استاندارد انتخاب شوند تا موها بعد از پروتئین تراپی، کیفیت خود را حفظ کند.

به عنوان آخرین راهکار نیز پیشنهاد می شود بین 45 روز تا حداکثر دو ماه در میان برای تقویت موها اقدام کنید. این کار نیز بر عهده آرایشگرتان است. با استفاده از ترکیبات مغذی، نیازهای مو تامین می شود و رطوبت و پروتئین مو نیز در حد نرمال و ایده آل باقی می مانند. اگر برای درمان دیر مراجعه کنید و بافت مو به کلی آسیب ببیند ناچار هستید که موها را کوتاه کنید. تشخیص مرده یا زنده بودن موها بر عهده آرایشگرتان است. بنابر این از یک فرد حرفه ای و اهل فن کمک بگیرید تا هیچ اشتباهی در کار نباشد.

 

علت چسبناک شدن موها

پروتئین تراپی در کلینیک احیا مو سعیده درویش زاده

اگر از ابتدای مطلب با ما بودید حتما می توانید متوجه شوید که موهای شما دچار کمبود پروتئین شده یا خیر؟ در صورتی که دو یا چند علامت از موارد ذکر شده را داشتید لازم است تا هر چه سریع تر درمان را شروع کنید. پروتئین تراپی تنها راه مطمئن برای درمان موهای آسیب دیده است. اگر به علت استفاده دائم از سشوار و اتوی مو و یا رنگ و دکلره و …موهای شما پروتئین از دست داده است، با ما تماس بگیرید.

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده انواع تراپی های مو را ارائه می دهد. ما برای درمان کمبود پروتئین مو از مواد مرغوب و ترکیبات حاوی ذرات نانو استفاده می کنیم. این مواد به دلیل ریز مولکول بودن به عمق مو نفوذ می کنند و اصولی و پایه، مو ترمیم می شود. پروتئین تراپی موها را نرم و لطیف می کند و جلوی خورد شدن مو را می گیرد.

برای مشاوره رایگان و دریافت راهنمایی، با ما تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed