1. خانه
 2. مقالات
 3. 10 درمان خانگی برای رفع حساسیت به رنگ مو

10 درمان خانگی برای رفع حساسیت به رنگ مو

10 درمان خانگی برای رفع حساسیت به رنگ مو

 1. خانه
 2. مقالات
 3. 10 درمان خانگی برای رفع حساسیت به رنگ مو
حساسیت به رنگ مو
folder_openمقالات

خرید رنگ موی جدید می تواند هیجان انگیز باشد ولی در نظر داشته باشید که برخی از رنگ موها حاوی مواد حساسیت زا هستند! اگر برای اولین بار یک برند جدید رنگ مو را خریداری می کنید مراقب واکنش های آلرژیک باشید. حساسیت به رنگ مو پدیده نادری نیست و بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. این حساسیت با آلرژی های فصلی و تنفسی متفاوت است و به دلیل وجود برخی مواد مضر در رنگ مو به وجود آمده است.

پارافنیلن دی آمین (PPD) یک ماده شیمیایی است که در ساخت رنگ مو استفاده می شود. PPD باعث واکنش های آلرژیک در میان افراد دارای پوست حساس می شود. همه افراد واکنش آلرژیک نشان نمی دهند ولی برخی افراد درگیر این موضوع هستند. در واقع استفاده از رنگ مو یک انتخاب است و ضرورتی در آن نیست هدف حفظ زیبایی و درخشندگی موها است. اما محصولات رنگ مو ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشند. این مواد در همه افراد واکنش یکسانی ندارد ولی می تواند علائم بدی از خود نشان دهد که سلامت فرد را به خطر بیندازد.

آیا راهی برای درمان حساسیت به رنگ مو وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا درمان های خانگی موثر برای از بین بردن حساسیت به رنگ مو را معرفی کنیم.

علائم آلرژی به محصولات آرایشی

علائم حساسیت به رنگ مو چیست؟

شدت علائم آلرژی به رنگ مو در افراد، متفاوت است. حتی زمان هم ثابت نیست. به این معنا که در برخی افراد علائم حساسیت بلافاصله ظاهر می شود ولی برخی دیگر  ظرف 48 ساعت پس از استفاده از رنگ مو ، واکنش آلرژیک نشان می دهند. برخی علائم اینها هستند:

 • بثورات قرمز بر روی بدن و گردن
 • احساس سوزش روی پوست سر، صورت و گردن شما
 • ظاهر شدن تاول های پوستی
 • تورم صورت و گردن
 • التهاب دست و پا، پلک ها و لب
 • ریزش مو

با شستن رنگ مو، علائم خفیف نیز از بین می رود.  برای کاهش خارش سر و سوزش و التهاب نیز برخی مرطوب کننده ها و استروئیدهای موضعی تاثیر خوبی دارند. اما بعضی اوقات، واکنش به رنگ مو بسیار شدیدتر است. در این شرایط آنافیلاکسی رخ می دهد و فرد دچار تورم گلو و حتی دشواری در تنفس می شود. آنافیلاکسی یک موقعیت خطرناک و اورژانسی است که در صورت نرسیدن کمک های پزشکی حتی می تواند کشنده باشد.

واکنش آلرژیک به رنگ موی شیمیایی

درمان های خانگی برای کاهش عوارض حساسیت به رنگ مو

پارافنیلن دی آمین (PPD) ماده ای است که در  بسیاری صنایع از جمله تهیه جوهر چاپگر و جوهر تاتو موقت کاربرد فراوانی دارد. اکسیدان موجب اکسید شدن  PPD می شود. احتمالا همین موضوع عامل ایجاد آلرژی در بسیاری از افراد است. هر گاه محصولی جدید را خریداری می کنید حتما از قبل تست رنگ مو را انجام دهید. به این صورت که اندکی از رنگ مو را روی پوست داخل بازر، امتحان کنید. در صورتی که حساسیت شدید نشان دادید از مصرف رنگ موی مورد نظر خودداری کنید.

درست ترین کار اینست که از مواجه با محصولات آلرژی زا دوری کنید. اگر به برند خاصی از رنگ مو، حساسیت دارید دیگر محصولات را امتحان کنید. با درمان های خانگی، مشکلات خساسیت به رنگ مو را تا حد زیادی برطرف کنید.

1-درمان حساسیت به رنگ مو با عسل

عسل ماده های با خواص تغذیه ای بسیار است که در طب سنتی، مورد استفاده فراوانی دارد. در گذشته از عسل طبیعی برای درمان زخم ها و بیماری های پوستی استفاده می شده است. اگر نسبت به رنگ مو واکنش آلرژیک نشان دادید، ضماد عسل یک درمان قطعی است.

یک گاز استریل و یا پارچه ای تمیز را برداشته و به اندازه چند قطره، عسل به آن بمالید. حالا گاز استریل را روی محل زخم یا بتورات پوستی قرار دهید. ضماد را روزی 3 بار تعویض کنید تا به طور کامل، محل مورد نظر بهبود پیدا کند.

علائم حساسیت به رنگ مو

2-آلوئه ورا برای از بین بردن واکنش های آلرژزیک به رنگ مو

 آلوئه ورا اثر ترمیم کنندگی زخم و درمانی روی پوست ملتهب دارد. حساسیت به رنگ مو معمولا با قرمزی، التهاب و تورم همراه است. برای کاهش درد و خارش از آلوئه ورا به صورت مالیدنی استفاده کنید. ژل داخل برگ گیاه را با خراش چاقو خارج کرده و روی محل مورد نظر بمالید.

3-روغن جوجوبا ترمیم کننده زخم

چنانچه حساسیت به رنگ مو داشته باشید نمی توانید از خاراندن پوست کف سر و گردن و …. خودداری کنید. گاهی این خارش بسیار شدید است و با خاراندن اوضاع بدتر هم می شود. به طوری که زخم های بدی در پوست سر به وجود می آید.

برای درمان اندکی روغن جوجوبا روی پوست سر، گردن و قسمت های ملتهب و زخم قرار دهید.

نکته: روغن جوجوبا باید به همراه یک روغن حامل نظیر روغن زیتون استفاده نشود.

واکنش آلرژیگ به مواد شیمیایی

 

4-درمان تحریک پوست با روغن نارگیل

مالش روغن نارگیل روی پوست تحریک شده نیز در از بین بردن اثرات ناشی از رنگ مو، موثر است. برای نتیجه بهتر حتما از روغن زیتون طبیعی و بکر استفاده کنید. این روغن تحت پرس سرد و با فشار از دانه های زیتون به دست می آید و خواص درمانی زیادی دارد.

5-درمان حساسیت به رنگ مو با روغن درخت چای

خارش سر، صورت و گردن یکی از نشانه های واضح حساسیت به رنگ مو است. اگر بعد از استفاده از رنگ موی جدید، دچار این حالت شدید حتما به مواد شیمیایی رنگ مو، آلرژی دارید. با مالیدن روغن درخت چای از شر عوارض رنگ مو خلاص شوید.

6-نارون کوهی

این گیاه حاوی ترکیبات فعال زیستی مانند تانن و پروآنتوسیانیدین است. این موادخاصیت ضدالتهابی زیادی نشان می دهند. برای از بین بردن قرمزی، تورم و خارش ناشی از حساسیت به رنگ مو می توانید برگ های گیاه را با آب بجوشانید. کمپرس با برگ نارون کوهی به اندازه مالیدن آب آن، اثربخش است.

انواع رنگ موی شیمیایی

7-نعنا فلفی ضد خارش

این گیاه با نعنایی که در سبزی خوردن هست، تفاوت دارد. عطاری ها خشک شده گیاه را به فروش می رسانند. در برخی فصول نعنان فلفلی تازه نیز در بازار پیدا می شود. چند برگ خشک شده یا تازه گیاه را در قوری ریخته و رویش آب داغ بریزید. نیازی به جوشاندن یا دم کردن نیست بعد از 10 دقیقه می توانید آب نعنا فلفی را صاف کنید و با آن روی موضع بمالید.

توجه: به هیچوجه محل را با ناخن ها نخارانید با این کار امکان بروز زخم های عفونی بیشتر می شود.

8-بابونه برای درمان حساسیت به رنگ مو

بابونه یکی از معروف ترین گیاهان دارویی است که برای تهیه دمنوش گیاهی استفاده می شود. برخی از مادر بزرگ ها با استفاده از بابونه، موهای خود را رنگ می کنند. این گیاه عوارض رنگ موهای شیمیایی را ندارد و به پوست سر آسیب نمی رساند.

گیاه بابونه دارای خواص ضد التهابی است و انواع تورم، خارش و درد در موضع را کاهش می دهد. برای استفاده از بابونه، گیاه را به مثل چای دم کنید. یک فنجان چای بابونه ارزان ترین درمان برای از بین بردن آثار آلرژِ به رنگ مو است.

برای استفاده ابتدا موها را بشویید و آبکشی کنید. در آخر با چای بابونه خنک، موها را آب بکشید. سپس موها را در هوای آزاد خشک کنید.

حساسیت به انواع رنگ مو

9-روغن زیتون در کاهش علائم آلرژی به رنگ مو

روغن زیتون خواص ضد التهابی دارد و می تواند علائم مربوط به حساسیت به رنگ مو را از بین ببرد. تا برطرف شدن کامل مشکل لازم است تا این درمان را به صورت هفته ای 2 بار تکرار کنید. روش استفاده از روغن زیتون به این صورت است:

مقدار کافی روغن زیتون را به روش غیر مستقیم( بدون شعله مستقیم) گرم کنید و روغن را روی مناطق حساس و آسیب دیده سر و صورت قرار دهید. روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان فراوانی است و به سرعت بهبودی حاصل می کند.

حداقل یک ساعت روغن زیتون روی محل مورد نظر، باقی بماند. حتی می توانید شب بخوابید و صبح بدن و موها را بشویید.

10-روغن کنجد با خواص ضد التهابی

کنجد دارای خاصیت ضد التهابی است و برای تسکین قسمت های ملتهب و خارش پوست بهترین درمان است. ترکیبات موثر کنجد در روغن آن موجود است. بنابراین می توانید از روغن کنجد به صورت پماد مالیدنی برای مداوای آثار به جا مانده از حساسیت به رنگ مو، استفاده کنید.

این درمان هیچ تاثیر ضرری به همراه ندارد. به اندازه یکی دو قاشق روغن کنجد را روی بخار کتری، گرم کنید. این روغن را روی همه قسمت های متورم و نواحی سوزش دار و قرمز بمالید. پوست سر، گردن و …. را خوب چرب کنید. می توانید روغن کنجد را شب بمالید و صبح استحمام کنید.

رنگ کردن موها در خانه

کلینیک تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

برای اینکه موهایی زیبا، پر پشت و سالم داشته باشید باید از محصولات مراقبت از موی مناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. این محصولات به صورت اختصاصی و متناسب با PH پوست سر ساخته شده اند. بنابراین هر فردی نیاز به محصول خاص خود را دارد. شامپویی را که مصرف می کنید با توجه به چربی یا خشکی پوست سر انتخاب کنید. همه محصولات بهداشتی نظیر نرم کننده ها، ماسک مو، ژل، موس و …. نیز به هین ترتیب باید متناسب با موهایتان باشد.

اگر در مورد تهیه محصولات مراقبت از مو به مشورت نیاز دارید از خدمات مشاوره ای مرکز مو استفاده کنید. در این کلینیک به صورت اختصاصی و حرفه ای، مشاوره های کاملا رایگان ارائه می شود. با اطمینان خرید کنید و محصولی مطابق با ساختار پوست سر و موهای خود را خریداری کنید. ما اینجاییم تا مشکلات موهایتان را برطرف کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در ساعات اداری، تماس بگیرید.

3.8/5 - (5 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed