1. خانه
  2. مقالات
  3. بهترین شامپو برای موهای چرب کدام است؟

بهترین شامپو برای موهای چرب کدام است؟

بهترین شامپو برای موهای چرب کدام است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. بهترین شامپو برای موهای چرب کدام است؟
شامپو برای موهای چرب
folder_openمقالات

موی چرب حتی چند ساعت بعد از شستشو نیز، کثیف به نظر می رسد. البته واقعا موها کثیف و آلوده نیستند ولی چربی و روغن، موها را سنگین تر می کند و ظاهر مو حالت نرمال و عادی ندارد. به همین جهت افرادی که موهای چرب دارند دائم در حال شستشوی موها و عوض کردن شامپو هستند. شامپو برای موهای چرب نقش شاه کلید را دارد اگر یک شامپوی خوب و مناسب استفاده کنید حتی دفعات شستشو هم کمتر می شود. موهای چرب نسبت به سایر موها به مراقبت و تمیز کردن بیشتری نیاز دارند.

چرب شدن مو ظاهرتان را خسته و کسل و نامرتب نشان می دهد. حتی شاید احساس کثیف بودن موها را به دیگران القا کند. از طرفی موهای چرب معمولا بیشتر دچار ریزش می شوند. چربی و ریزش مو همیشه همراه هم دیده می شوند و یکی از بزرگ ترین مشکلات برای زیبایی و سلامت موها هستند. خوشبختانه امروزه می توان با شامپوها و محصولات مراقبت از مو برای موهای چرب، مشکل را تا حدود زیادی برطرف کرد. اما سوال اینجاست کدام شامپو برای موهای چرب مناسب است؟

خوشبختانه در مورد شامپوی مخصوص موهای چرب، تنوع زیادی وجود دارد. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید علت چرب شدن موها را پیدا کنید و در صورت نیاز درمان های تخصصی تر را شروع کنید. در اغلب موارد با تغییر در سبک زندگی و نحوه مراقبت از مو به همراه شامپوی مناسب، مشکل به کلی برطرف می شود.

مهم نیست چقدر موهای تان چرب است تا زمانی که شامپوی خوب استفاده نکنید و نحوه شستن موها را بلد نباشید، همچنان موها چرب باقی می ماند.

شامپوی مخصوص موی چرب

دلایل چربی زیاد موها چیست؟

به طور طبیعی همه موها، دارای درصدی از روغن طبیعی هستند. میزان روغن و چربی موی خشک بسیار اندک است اما موهای چرب دارای مقدار زیادتری از این روغن هستند. در پوست سر همه افراد تعداد زیادی غده چربی ساز وجود دارد. در واقع هر جایی که مویی روییده، غدد سباسه و چربی ساز هم وجود دارند. به طبع در پوست کف سر به دلیل فراوانی موها، تعداد این غدد نیز به مراتب بیشتر است.

نقش غدد چربی ساز، مرطوب نگاه داشتن پوست و مو است. معمولا افرادی که موهای خشک دارند دارای پوست بدن خشک تری هم هستند. به همین ترتیب افرادی با موهای چرب، پوست چرب تری نیز دارند. دلیل داشتن موهای چرب ممکن است ناشی از نوع پوست سر شما یا انجام اشتباه در نحوه مراقبت از مو باشد.

میزان ترشح روغن طبیعی در پوست کف سر برخی افراد، بسیار زیاد است . این چربی به همراه شانه زدن و دستکاری، روی موها پخش می شوند و موها چرب و سنگین به نظر می رسد. شامپو برای موهای چرب نقش تنظیم کننده ترشح چربی را دارد و مانع از تولید روغن طبیعی در پوست سر نمی شود. ریشه یابی مشکل می تواند به شما کمک کند تا علت ترشح بیش از حد غدد چربی را شناسایی کنید و آن را از بین ببرید.

از ژنتیک گرفته تا تغییرات هورمونی، از تغییرات آب و هوایی گرفته تا شیوه زندگی و … همگی می توانند باعث چرب شدن بیش از حد موها شوند. حتی غذاها و داروهایی که مصرف می کنید در به هم خوردن تعادل چربی پوست کف سر و موها نقش دارند. مهم تر اینکه نحوه شستشوی موها و یا شامپویی که استفاده می کنید نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

شستشوی موهای چرب

توصیه های شامپو برای موهای چرب

حتی اگر موهای شما چرب است نیز می توانید از شامپوهای معمولی یا شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید. البته استفاده از شامپو مخصوص برای موهای چرب به هر نوع شامپویی ترجیح دارد. منظورم این است که نباید تصور کنید در مسافرت یا وقتی که شامپو برای موهای چرب تان را فراموش کرده اید، دیگر گرفتار دردسر بزرگی شده اید. شستشوی موهای چرب با هر نوع شامپویی برای گاه و بیگاه هیچ اشکالی ندارد.

شامپوهای مخصوص برای کنترل چربی موی سر تولید شده اند. این شامپوها به عنوان کمک به مهار ترشح سبوم از غدد سباسه کارایی خوبی دارند. به طور معمولا برای تعادل ترشح سبوم لازم است تا هفته ای 2 تا 3 بار از شامپو برای موهای چرب استفاده کنید. بیش از این مقدار شستشوی موها با شامپوی مخصوص توصیه نمی شود.

تصور نکنید با شستشوی زیاد موها می توانید ترشح چربی و روغن طبیعی مو را مهار کنید. هر بار که موها را می شویید در واقع پوست سر تحریک می شود و فعالیت غدد چربی ساز، به مراتب بیشتر می شود. به همین خاطر، افرادی با موهای چرب دائما در حال شستن موها هستند ولی نتیجه ای نمی گیرند.

با رعایت برخی نکات ساده می توانید به موهای چرب تان ظاهر بهتری بدهید تا حجم و انعطاف پذیری تارهای مو بیشتر بشود. موی چرب به دلیل اینکه آلودگی ها را جذب می کند، در معرض ریزش شدید قرار دارد. احتمال ابتلا به انواع عفونت پوست سر نیز به دلیل جذب آلودگی و ترشح بیش از حد روغن، زیاد است. برای شروع یک محصول خوب و شامپو برای موهای چرب خریداری کنید. این کمترین کاری است که برای سلامت موهایتان انجام می دهید. بعد از آن نوبت به شستن موها است.

از بین بردن چربی پوست سر

نحوه شستشوی موی چرب

شستن موهای چرب درست به اندازه انتخاب شامپوی مناسب اهمیت دارد. شاید این کار به اندازه موشک هوا کردن، سخت و دشوار نباشد ولی باور کنید گاهی ناخواسته اشتباهاتی در شستن موها انجام می شود که در نهایت منجر به آسیب پوست سر و موها می شود.اگر بدانیم چگونه موها را بشوییم نصف مشکلات برطرف می شود.

برای از بین بردن چربی پوست سر و موها نیازی به استفاده از آب داغ نیست. برخی از افراد تصور می کنند هر چه آب داغ تر باشد، قدرت پاک کنندگی و چربی زدایی بهتری دارد. در مورد ظروف چرب، این موضوع صحت دارد ولی وقتی صحبت از پوست و مو می شود دور آب داغ را خط بکشید.

مقدار کمی شامپو برای موهای چرب را در کف دست بریزید و دست ها را به هم بمالید. حالا شامپو را به قسمت ریشه مو و پوست سر بزنید. هر چقدر که موهای چربی داشته باشید نیازی نیست از مقدار زیادی شامپو استفاده کنید. در ضمن انتهای ساقه مو را با شامپو نشویید. فقط شامپو برای موهای چرب یا حتی شامپوی معمولی را روی پوست سر و ریشه موها استفاده کنید. در موقع شستشو و آبکشی، شامپو به قسمت های پایین تر مو می رسد. لازم نیست مقدار زیادی شامپو را روی ساقه مو بمالید.

موضوع مهم تر اینکه برای شستن موها از انگشتان استفاده کنید. ناخن ها اصلا برای شستشوی پوست سر مناسب نیستند. استفاده از ناخن ها برای از بین بردن چربی کف سر و شستن موها، نوعی اسکراب تهاجمی به حساب می آید که در نهایت باعث تحریک بیشتر پوست سر شده و ترشح چربی از غدد سباسه افزایش خواهد داشت.

انتخاب شامپو برای موهای چرب

بهترین شامپو برای موهای چرب

به موها چنگ نزنید و به آرامی و با حوصله موها را کمی مالش دهید. قسمت اصلی پوست سر است که باید تمیز شود. البته این قسمت هم نیازی به چنگ زدن و …. ندارد. موهای خیس چندین برابر آسیب پذیرتر هستند.

با انتخاب یک شامپوی مناسب، ph پوست سر تنظیم می شود. به این ترتیب ترشح غدد چربی نیز در محدوده نرمال قرار می گیرد. خبر خوب اینکه شامپوهای زیادی برای موهای چرب تولید شده و تنوع زیادی وجود دارد. اما در مورد برندهای خارجی یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن هم موضوع تحریم ها و عدم ورود برخی محصولات بهداشتی است.

اگر پوست سرتان مشکل خاصی ندارد و دچار بیماری جدی نیست با کمک شامپو برای موهای چرب به کلی مشکل برطرف می شود. در صورت ابتلا به عفونت های پوستی و …. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و درمان های تخصصی را برای رفع عارضه انجام دهید. در نهایت حتی به همراه تجویزهای داروی و پزشکی نیز می توانید شامپوی مخصوص استفاده کنید

شستشوی موها بدون آسیب

خوب یا بد بودن یک شامپو، بستگی به جنس موها و پوست سرتان دارد. شاید یک شامپو برای موهای چرب مناسب همه افراد نباشد اگر بعد از یک ماه استفاده، هنوز با چربی موهایتان مشکل دارید می توانید شامپوی دیگری را انتخاب کنید. در ادامه برخی از برندهای معروف خارجی شامپو برای موهای چرب معرفی می شود. شاید همه این محصولات در داخل کشور وجود نداشته باشد ولی قطعا شامپوهای دیگری را پیدا خواهید کرد. برندهای داخلی نیز شامپوی مخصوص موهای چرب را تولید کرده اند و این محصولات در دسترس قرار دارند.

  • Babe Anti Oily Hair Shampoo
  • Vichy Dercos Oil Control Shampoo
  • Bioderma Node G Shampoo
  • Tresan Nettle Shampoo
  • Yves Rocher Purifying Shampoo

مرکز تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده

آیا می دانستید که ما به مراجعین خود، مشاوره های رایگان تهیه محصولات بهداشتی پوست و مو را نیز ارائه می دهیم؟ اینجا یک کلینیک مجهز و تخصصی است. همه متخصصین مرکز دست به دست هم داده اند تا حال موهایتان را خوب کنند. علاوه بر درمان های تخصصی مو، محصولات مناسب با پوست سر و جنس موهایتان نیز معرفی می شود. با استفاده از مواد معرفی شده می توانید برای همیشه از داشتن موهایی سالم و جذاب لذت ببرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed