1. خانه
  2. مقالات
  3. ترتیب درست استفاده از محصولات در روتین پوستی صبحگاهی و شبانگاهی

ترتیب درست استفاده از محصولات در روتین پوستی صبحگاهی و شبانگاهی

ترتیب درست استفاده از محصولات در روتین پوستی صبحگاهی و شبانگاهی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. ترتیب درست استفاده از محصولات در روتین پوستی صبحگاهی و شبانگاهی
ترتیب استفاده از محصولات پوستی
folder_openمقالات

اگر می خواهید پوستی سالم و شاداب داشته باشید، بهتر است هرچه زودتر به یک روتین پوستی خوب و موثر پای بند باشید و کارهای ضروری برای سلامتی و شادابی پوست خود را هر روز انجام دهید. برای انجام درست روتین پوستی، خوب است با ترتیب استفاده از محصولات پوستی آشنایی داشته باشید تا بتوانید از محصولات بهداشتی و آرایشی به خوبی در روتین پوستی خود استفاده کنید تا این محصولات به خوبی جذب پوست شما شوند و تاثیر خیلی خوبی روی پوست شما بگذارند.

 

ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روتین صبحگاهی

 

ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روتین صبح

در روتین پوستی خود، مهم است که از محصولات پوستی درستی استفاده کنید که از پوست شما در برابر آسیب محافظت می کند. به همین دلیل ابتدا لازم است که پوست خود را با استفاده از پاک کننده های مخصوص تمیز کنید تا آلودگی ها و چربی های روی پوست از بین بروند. شما می توانید ابتدا از پاک کننده های روغنی استفاده کنید و بعد به سراغ پاک کننده های سبک بر پایه آب بروید تا تمام آلودگی ها به صورت کامل از پوست شما برداشته شود. بهتر است بعد از شستشوی پوست خود، به سراغ تونر بروید. تونر برای آبرسانی به پوست شما و از بین بردن سلولهای مرده پوست عالی است. بهترین تونر برای پاکسازی پوست، تونرهای بدون الکل است؛ زیرا تونرهای حاوی الکل پوست را خشک و تحریک می کند.

حالا که پوست شما خوب تمیز و پاکسازی شد، لازم است به سراغ سرم های آنتی اکسیدان بروید که از پوست شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و برای بهبود بافت پوست و افزایش ستحکام پوست عالی است. شما می توانید با توجه به نیاز پوست خود، از سرم ویتامین C و ویتامین E استفاده کنید. با استفاده از سرم های پوستی، چین و چروکهای پوست شما کمتر می شود و شاهد زیبایی و شادابی سریع پوست خواهید بود. در مقاله آشنایی با سرم های پوستی، به صورت کامل درباره تاثیر سرم های پوست روی زیبایی پوست با شما صحبت کردیم و مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

بعد از سرم پوست، به سراغ محصولات ضدجوش و ضدلک می رویم. از محصولات ضدجوش و ضدلک تنها زمانی می توانید استفاده کنید که جوش و آکنه جدید روی پوست ندارید و فقط می خواهید جای جوش و لک را از بین ببرید. بهتر است بعد از مشورت با پزشک متخصص پوست، ضد جوش و ضد لک مناسب برای پوست خود را انتخاب کنید.

حالا به سراغ دور چشمهای خود می رویم که پوست بسیار حساسی دارد و باید به خوبی از آنها محافظت کنیم تا دچار تیرگی یا خطوط چین و چروک نشوند. با استفاده از کرم دور چشم مناسب و درجه یک، شما می توانید پوست دور چشمهای خود را نرم و محکم نگه دارید و از تیرگی پوست زیر چشم خود جلوگیری کنید. گاهی اوقات می توانید از سرم ها و مرطوب کننده های ملایم هم برای لطافت پوست دور چشم خود استفاده کنید. یادتان باشد که خیلی آرام کرم را روی پوست دور چشم خود ماساژ دهید.

اگر پوست بسیار خشکی دارید، بهتر است از روغن های مراقبتی سبک استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از این روغن های سبک، قبل از زدن مرطوب کننده روی پوست است. اگر پوست شما مشکلاتی مانند خشکی و کم آبی دارد و گاهی اوقات پوسته پوسته می شود، از این روغن های مراقبت از پوست استفاده کنید تا مواد مغذی را به لایه های عمیق پوست شما برساند و رطوبت را داخل پوست شما حفظ کنند. در این مرحله لازم است مطمئن شوید که روغن به خوبی جذب پوست شما شده است و سپس به سراغ مرحلخ بعد بروید. اگر پوست شما چرب است، استفاده از این روغن ها را توصیه نمی کنیم؛ زیرا ممکن است باعث بیشتر شدن جوشهای شما شود.

یکی از ضروری ترین محصولات پوستی برای نرمی و لطافت پوست شما، کرم مرطوب کننده است. اگر پوست چربی دارید، بهتر است از ژل های مرطوب کننده استفاده کنید. اگر پوست شما خشک است، به سراغ کرم و بالم های مرطوب کننده بروید. در کرم های مرطوب کننده، مقدار زیادی گلیسیرین، آنتی اکسیدان و پپتید وجود دارد. نکته مهم این است که قبل از مرطوب کننده، باید دستهای خود را خوب بشویید؛ زیرا ماساژ پوست با دستهای کثیف، باعث انتقال آلودگی ها به سطح پوست شما و ایجاد جوش و آکنه می شود. استفاده منظم از کرم مرطوب کننده اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این کرم ها می توانند از ایجاد لک و چین و چروک روی پوست شما جلوگیری کنند و رطوبت را به لایه های عمیق پوست شما برسانند.

آخرین مرحله در روتین پوستی صبحگاهی، استفاده از کرم ضدآفتاب است و می توان گفت که از مهم ترین کارها در روتین صبح است که اصلا نباید آن را نادیده بگیرید. استفاده از کرم ضدآفتاب، از پیری و خشکی پوست جلوگیری می کند و جلوی بروز چین و چروک یا لکه های ناشی از آفتاب را می گیرد. بهتر است کرم ضدآفتاب مناسب با SPF بالاتر از 30 را برای خود انتخاب کنید و 10 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه، از آن استفاده کنید. یادتان باشد که روی کرم ضدآفتاب خود اصلا از محصولات پوستی دیگری استفاده نکنید؛ زیرا تاثیر کرم ضدآفتاب را از بین می برد.

 

روتین پوستی شبانگاهی

 

ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روتین شبانگاهی

در روتین شبانه، شما باید از محصولاتی استفاده کنید که آسیب های وارد شده به پوست در طول روز را خنثی می کنند. وقتی شب می شود و آفتاب غروب می کند، می توانید از کرم های لایه بردار استفاده کنید؛ زیرا استفاده از این محصولات زیر نور آفتاب، باعث حساس شدن بیشتر پوست می شود. بهتر است زودتر به سراغ ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روتین شبانه برویم.

در مرحله اول لازم است که شما، آرایش خود را با پاک کننده های آرایش پاک کنید.  بعد از پاک کردن تمام مواد آرایشی، صورت خود را با پاک کننده پوست شستشو دهید تا تمام آلودگی ها از روی پوست برداشته شوند. سپس باید به سراغ محصولات درمانی برای رفع جوش و لک بروید؛ مثلا می توانید از کرم های حاوی رتینول استفاده کنید.

بهترین پاک کننده های آرایش، پاک کننده های برپایه روغن هستند که هم چربی پوست شما را حفظ می کنند و هم مواد آرایشی را به خوبی از روی پوست شما پاک می کنند. همانطور که در مقاله اشتباهات رایج در شستشوی پوست صورت به شما توضیح دادیم، استفاده از پاک کننده های قوی، پوست شما را خشک و حساس می کند و حتی به ایجاد جوش و بسته شدن منافذ پوست شما منجر می شود. بعد از زدن پاک کننده روغنی روی پوست، می توانید از پاک کننده های بر پایه آب استفاده کنید. البته استفاده از این پاک کننده ها برای افرادی که پوست خشک یا حساسی دارند اصلا توصیه نمی شود.

حالا شما باید با استفاده از کرم یا ماسک لایه بردار، سلولهای مرده پوست خود را بردارید و منافذ پوستتان را تمیز کنید. با این کار، تمام آلودگی های مانده روی پوست شما از بین می رود.

در این مرحله لازم است که از تونر یا میسلار واتر استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته پوست به آن برگردد و پوست شما خشک و حساس نشود. بهتر است تونری را انتخاب کنید که لاکتیک اسید، هیالورونیک اسید و گلیسیرین داشته باشد. وجود هیالورونیک اسید و سالیسیلیک اسید برای درمان جوش روی پوست عالی است و مانع از ایجاد لگ یا تغییر رنگ پوست می شود.

بعد از این مرحله، خوب است که از سرم های پوستی استفاده کنید تا مواد مغذی بیشتری به پوست شما برسد. بهترین سرم پوستی در روتین شبانه، سرم حاوی ویتامین E است. البته برای درمان جوش های خود می توانید از سرم ویتامین C نیز استفاده کنید. یک یا دو قطره سرم پوستی برای تقویت کل قسمتهای پوست شما کافی است.

در مرحله بعد شما می توانید از محصولات مناسب برای درمان جوش و آکنه استفاده کنید. درست است که این محصولات با مقداری سوزش و التهاب و قرمزی همراه هستند؛ اما به درمان جوش و آکنه شما کمک زیادی می کنند.

حالا شما باید از سرم ها و ماسک های آبرسان استفاده کنید تا رطوبت را وارد لایه های عمیق پوست شما کنند. در این مرحله می توانید ماسک ورقه ای آبرسان نیز روی پوست خود بگذارید.

شب ها زمان خوبی برای استفاده از کرم دور چشم است؛ زیرا از پیری پوست دور چشم و ایجاد خطوط دور چشم پیشگیری می کند. استفاده از کرم دور چشم در روتین شبانه، تاثیرگذاری بیشتری نیز دارد و باعث نفوذ عمیق کرم به پوست دور چشم شما می شود.

در آخرین مرحله روتین شبانه، باید از کرم شب استفاده کنید. در مقاله فرق کرم روز و کرم شب، به صورت کامل درباره تاثیر کرم شب روی زیبایی پوست شما صحبت کردیم و گفتیم که کرم شب باعث تقویت پوست، رطوبت رسانی به پوست و ترمیم سلولهای پوستی می شود و به همین دلیل برای پیشگیری از پیری پوست شما عالی است.

 

بهترین سن برای شروع روتین پوستی

 

روتین پوستی را از چه سنی باید آغاز کرد؟

درست است که شما از هر زمان شروع به مراقبت از پوستتان کنید عالی است؛ اما بهترین سن برای انجام روتین های پوستی، اواسط 20 سالگی است؛ زیرا رشد سلولهای پوست در اواخر بیست سالگی کند می شود و شادابی پوست کمتر خواهد شد. به همین دلیل با شروع روتین پوستی از اواسط بیست سالگی شما می توانید پوستی زیباتر و شاداب تر در دوران میانسالی داشته باشید.

اصلی ترین موارد در روتین پوستی چیست؟

درست است که شما می توانید از چندین محصول آرایشی و بهداشتی مختلف برای شادابی و زیبایی پوست خود استفاده کنید و در این نوشته با ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روتین صبحگاهی و روتین شبانگاهی آشنا شدید؛ اما بهتر است بدانید که اصلی ترین موارد در روتین پوستی شما پاک کردن پوست، مرطوب کردن پوست و استفاده از کرم ضدآفتاب است که می تواند پوست شما را تمیز و شاداب نگه دارد.

 

روتین درست برای سلامتی پوست

 

جمع‌بندی مطالب

در این نوشته با ترتیب استفاده از محصولات پوستی آشنا شدید و یاد گرفتید که برای داشتن پوستی زیبا و شاداب، چه کارهایی را باید انجام دهید. امیدواریم با رعایت نکات گفته شده در این نوشته، پوستی زیبا و شاداب داشته باشید.

اگر همچنان سوالی در زمینه مراقبت از پوست و موی خود دارید، می توانید در جلسه مشاوره رایگان با تیم ما، سوالات خود را از متخصصان پوست و مو بپرسید و بهترین راهکارها برای زیبایی و سلامتی پوست و مو را انجام دهید.

 

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed