1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه از موها در خواب، مراقبت کنیم؟!

چگونه از موها در خواب، مراقبت کنیم؟!

چگونه از موها در خواب، مراقبت کنیم؟!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه از موها در خواب، مراقبت کنیم؟!
مراقبت از موها در خواب
folder_openمقالات

اگر روتین مراقبت از مو در شب را رعایت نکنید، همه تلاش هایتان بی نتیجه می ماند. احتمالا کارهای زیادی انجام می دهید تا موهایی سالم، خوش حالت و شاداب داشته باشید ولی گاهی همه این تلاش ها نتیجه ای ندارد. علت این است که روش های صحیح مراقبت از موها در خواب را بلد نیستید. آیا تصور می کنید فقط در طول روز موها نیاز به مراقبت دارند؟

جالب است بدانید که سلول های بنیادی فولیکول مو در موقع خواب هم فعال هستند. نتیجه اینکه می توانید با یک سری مراقبت های خاص، روند کلی رشد مو را تقویت کنید و از داشتن موهای زیبا و پر پشت لذت ببرید. اولین و مهم ترین نکته این است که از آسیب های وارد شده به مو در حین خوابیدن، جلوگیری کنید.

در موقع خواب همه اندام ها در حال استراحت هستند و قطعا حرکات بدن تان هم دست خودتان نیست. بنابراین نمی توانید مثل زمان بیداری، هوای موهایتان را داشته باشید تا آسیب نبیند. اما نگران نباشید در این مطلب یک سری راهکارهای ساده و عملی گفته شده که قطعا در سلامت موهایتان تاثیر دارد.

روش های مراقبت از موها در خواب

روش های مراقبت از موها در خواب

در حین خواب بدن در آرامش کامل قرار دارد اما برخی حرکات غیر عادی، می تواند موهایتان را در معرض آسیب قرار دهد. همانطور که در طول روز مراقب موها هستید و روتین مراقبت از مو دارید برای زمان خواب نیز باید روش های مراقبت از موی شبانه را رعایت کنید. این مراقبت ها با توجه به سبک زندگی تان متفاوت است.

برای مثال برخی افراد عادت دارند قبل از خواب، حمام کنند. در حالی که برخی دیگر حمام صبح را ترجیح می دهند. به هر حال اگر شب و قبل از خوابیدن موها را شستشو می دهید دقیقا همان مراقبت های روز را انجام دهید.

پس از شستشوی موها با یک تی شرت نخی یا حوله موها را خشک کنید. اگر زمان کافی ندارید هرگز با موهای خیس به رختخواب نروید. موهای خیس چندین برابر ضعیف تر هستند و به سرعت دچار آسیب می شوند. در حین خوابیدن اصلا نمی توانید حرکات سرتان را کنترل کنید و ناخواسته موجب آسیب به موها می شوید. حتما موها را خوب خشک کنید و بعد به رختخواب بروید.

خشک کردن موها قبل از خواب

برای مراقبت از موها در خواب از روغن گیاهی استفاده کنید

روغن درمانی از روش های پر طرفدار در مراقبت از مو است. برای جلوگیری از آسیب به موها، روغن را روی موی خشک استفاده کنید. موهای خیس خاصیت کشسانی زیادتری دارند و به راحتی دچار کشیدگی می شوند و خالت فنری پیدا می کنند که غیر قابل برگشت است.

با استفاده از چند قطره روغن نارگیل یا روغن آووکادو یا روغن بادام و رزماری و هر روغن دیگری که در دسترس دارید، موها و پوست سر را ماساژ دهید. روغن ها می توانند موهایتان را نرم تر کنند و رطوبت مو نیز حفظ می شود. روغن های گیاهی موها را چرب نمی کنند ولی مقدار زیادی از روغن را روی موها نمالید. تنها چند قطره از یک نوع روغن طبیعی، برای کل موهایتان کفایت می کند.

چند قطره روغن را در کف دست بریزید. حالا کف دست ها را به هم بمالید تا کمی گرم شود. پس از گرم شدن کف دست می توانید روغن را روی پوست سرتان ماساژ دهید. به آرامی و با حرکات دایره ای انگشتان، روغن را به همه نقاط پوست سر بمالید.

نیازی به شستن موها نیست با همین وضعیت بخوابید و فردا صبح موها را شستشو دهید. با همین ترفند ساده، هم موهایتان زیبا و سالم باقی می ماند و هم خوش حالت و قوی تر می شود. برای تقویت موها این کار را هر شب و یا هفته ای 3 بار انجام دهید.

مراقبت از موی بلند در خواب

موها را با کش و گیره مو نبندید!

برخی از خانم ها تصور می کنند که برای مراقبت از موها در خواب و جلوگیری از پخش شدن موها باید با کش موها را سفت ببندند. توصیه می شود هرگز موهایتان را قبل از خواب نبندید یا حداقل سفت و محکم موها را نبندید. البته بستن شل و راحت موها اشکالی ندارد و خیلی هم خوب است. اما وقتی موها  برای مدت طولانی و به صورت محکم بسته شده باشد، به شدت آسیب می بیند.

از کش و یا هیچ وسیله پلاستیکی دیگری برای بستن موها استفاده نکنید. گیره مو نیز در حین خوابیدن مشکل ایجاد می کند. اگر موهای پر پشت، فر و یا بلندی دارید با استفاده از روسری ابریشمی موها را کمی جمع کنید تا روی صورت تان پخش نشود. مراقبت باشید هیچ کششی به موها وارد نشود.

اگر موهای کوتاهی دارید اجازه بدهید موها در موقع خواب کاملا باز باشد.

نحوه خوابیدن و آسیب به موها

روبالشی ساتن و ابریشمی انتخاب کنید

ساتن و ابریشم یکی است این نوع پارچه خیلی بهتر از روبالشی های نخی و پنبه ای هوای موهایتان را دارد. برای مراقبت از موها در خواب باید جنس ملحفه و به خصوص رو بالشی از ابریشم و ساتن باشد.

به این ترتیب موها به هم گره نمی خورد و دچار کشیدگی و شکستگی نمی شود. در نظر داشته باشید که در حین خوابیدن، حرکات سر تحت اختیارتان نیست و کنترلی روی آن ندارید. پارچه های ابریشمی نرم تر هستند و به موها آسیب نمی رسانند.

شانه زدن به موها قبل از خوابیدن

شانه زدن برای مراقبت از موها در خواب لازم است

هرگز با موهای گره خورده و نا مرتب نخوابید. همیشه موهایتان را مرتب و منظم نگه دارید چه در روز و چه در شب، به هم ریختگی موها موجب می شود تا تارهای مو به هم گره بخورند. وقتی موها گره می خورد دچار شکستگی می شود و این وضعیت دیگر قابل برگشت نیست.

برای اینکه فردا صبح، راحت تر بتوانید موها را شانه کنید لازم است تا شب، قبل از خوابیدن موها را شانه بزنید. در غیر این صورت روز بعد در حین شانه زدن، کلی مو از سرتان می ریزد.

پوست کف سر را ماساژ دهید

ماساژ پوست سر جزئی از روتین مراقبت از مو است. شب ها قبل از خواب به اندازه 5 تا 10 دقیقه کف سرتان را ماساژ دهید. با استفاده از انگشتان دست، به آرامی پوست سر را ماساژ دهید. حرکات انگشتان به صورت دایره ای و بسیار آرام باشد.

این کار هم به خواب شبانه تان کمک می کند و هم موجب تحریک پوست سر می شود. در حین حرکت انگشتان، خون به سمت پوست سرتان سرازیر می شود و اکسیژن لازم به موها می رسد. این کار تنها چند دقیقه وقت تان را می گیرد ولی نتیجه فوق العاده ای دارد.

موهای خود را ببافید

برای مراقبت از موها در خواب ، موها را ببافید

شاید به نظر عجیب باشد ولی این یک ترفند بسیار موثر است. اگر موهای بلندی دارید با این روش، جلوی شکستگی و آسیب به موها گرفته می شود. یک بافت ساده را انتخاب کنید و موها را به صورت شل و بدون هیچ فشار و کششی ببافید.

کشش زیاد به  پوست سر آسیب می زند. وقتی پوست کف سر دچار کشیدگی می شود فولیکول های مو آسیب می بینند و در همان محل کشش، موها شروع به ریختن می کنند.

به اندازه کافی بخوابید

برای مراقبت از موها باید به اندازه کافی بخوابید! این ساده ترین و در عین حال موثرترین روش برای حفظ سلامت عمومی بدن و صد البته موهایتان است. خواب به طور معجزه آسایی زیبایی و سلامت موهایتان را تامین می کند. این قضیه در مورد پوست هم صادق است. در حین خواب پوست و مو حالت ریکاوری دارند و بسیاری از مشکلات در این زمان درمان می شود.

در صورتی که همه نکات مراقبت از موها در خواب را رعایت کنید به موها این فرصت را داده اید تا کمی آرامش داده باشند. از طرفی خواب مناسب روی خلق و خو هم تاثیرگذار است. منظور از خواب مناسب، کیفیت خواب است. زیاد خوابیدن به تنهایی تاثیری ندارد باید خواب آرام و عمیق داشته باشید تا صبح روز بعد، سر حال و شاداب باشید. به این ترتیب خلق و خوی آرام تری دارید و کمتر دچار استرس می شوید.

استرس یکی از عواملی است که روی کیفیت مو تاثیر نامطلوب دارد. استرس زیاد و طولانی مدت می تواند موجب ریزش مو نیز بشود. پس برای سلامت خودتان هم که شده حداقل 7 ساعت بخوابید.

خواب صحیح و سلامت موها

مرکز تخصصی کراتینه و احیا مو سعیده درویش زاده

موها در اثر رنگ و دکلره زیاد، دچار آسیب می شوند. معمولا خشکی و پف و وز مو به دلیل اثرات مخرب مواد شیمیایی است. موهای خشک و زبر و خشن زیبایی خاصی ندارند ولی با برخی ترفندهای تخصصی می توان سلامت موها را بازگرداند. اگر موهایتان به هر علتی دچار آسیب شده، به سالن تخصصی ترمیم و احیا مو مراجعه کنید.

در سالن زیبایی مو درویش زاده، موهای خمیری و پودر و اسکاچ مانند خود را درمان کنید. گاهی لازم است تا از دو نوع تراپی تخصصی با مواد مختلف استفاده شود. تا زمانی که موهایتان شکل و ظاهر زیبای خود را به دست بیاورند، ما همراه شماییم. همه کارها در یک جلسه انجام می شود و نیازی به رفت و آمد های پی در پی نیست.

ما از مواد گیاهی مرغوب استفاده می کنیم تا موهایتان جان تازه ای بگیرد. هم زمان موها ترمیم و احیا می شود و تا حدود 60 تا 80 درصد هم صافی به همراه دارد. واقعا چی از این بهتر……

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed