1. خانه
  2. مقالات
  3. سولفات چیست و چرا باید شامپوی بدون سولفات را انتخاب کنیم؟

سولفات چیست و چرا باید شامپوی بدون سولفات را انتخاب کنیم؟

سولفات چیست و چرا باید شامپوی بدون سولفات را انتخاب کنیم؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. سولفات چیست و چرا باید شامپوی بدون سولفات را انتخاب کنیم؟
انتخاب شامپوی مناسب
folder_openمقالات

مو تاثیر زیادی در زیبایی دارد بنابراین لازم است تا کمی بیشتر مراقب موها باشیم. با انواع ماسک مو، کرم و سرم مو، نرم کننده ها و …. می توان از موها مراقبت کرد ولی هیچکدام از این محصولات به اندازه یک شامپوی خوب، اثرگذار نیستند. شامپوی شما علاوه بر موها، روی پوست سرتان نیز تاثیر می گذارد و چرخه سلامت مو را تحت کنترل دارد. اخیرا صحبت های زیادی از شامپوی بدون سولفات می شود و خیلی از متخصصین زیبایی این محصولات را به شامپوهای حاوی سولفات، ترجیح می دهند.

خبر خوب اینکه در اغلب قفسه های فروشگاه ها و دراگ استورها نیز می توانید شامپوی بدون سولفات را پیدا کنید. این محصولات بسیار متنوع هستند ولی هنوز عده ای در استفاده از آن، تردید دارند. در حال حاضر یک جنگ تمام عیار بین شامپوی بدون سولفات و شامپوی حاوی سولفات در گرفته است. آیا شامپوهای بدون سولفات بهترین گزینه برای موهای ما هستند یا همه آنها فقط یک ترفند بازاریابی برای فروش بیشتر، به حساب می آیند؟

نحوه انتخاب شامپوها

آنچه باید در مورد شامپوی بدون سولفات بدانید

سولفات ها همان موادی هستند که باعث می شوند تا شامپو، کف کند. هر نوع شوینده ای که کف تولید می کند به احتمال زیاد حاوی مواد سولفاتی است. سولفات نقش مهمی در از بین بردن روغن و چربی دارد در مایع ظرفشویی و لباسشویی نیز سولفات به اشکال مختلف وجود دارد. روی پوست سر نیز مقدار زیادی چربی و روغن طبیعی است که از غدد چربی در پوست کف سر، ترشح می شود. این روغن، آلودگی ها و گرد و غبار را به خود جذب می کند.

شامپوهای حاوی سولفات برای تمیز کردن موها و همچنین حذف چربی و روغن طبیعی سر، تولید می شوند. با کمک سولفات، سلول های مرده پوست سر و دیگر آلودگی ها به راحتی پاک می شود. تا اینجای کار خیلی هم خوب است اما مهمترین اثر بد سولفات این است که روغن طبیعی پوست سر و مو را هم از بین می برد. این موضوع می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. به خصوص در پوست های حساس، قرمزی، خشکی و خارش پوست سر ایجاد می کند.

در سال های اخیر بیشتر نام شامپوهای بدون سولفات را می شنویم. به لطف این شامپوها دیگر موها چربی طبیعی طبیعی خود را از دست نمی دهند و خشک و کدر نمی شوند. به خصوص برای افرادی که موها را کراتین و احیا کرده اند، شستشوی موها با شامپوی بدون سولفات از واجبات است.

یک اشتباه رایج این است که بسیاری از افراد موهایشان را با شامپوی بچه می شوند با این منظور که شامپو بچه فاقد سولفات است. اگرچه شامپوهای بچه دارای فرمولی هستند که چشم را نمی سوزاند اما نمی توانیم بگوییم که حاوی مواد شیمیایی و سولفات نیستند.

انتخاب شامپوی فاقد سولفات

آیا شامپوی بدون سولفات قدرت تمیز کنندگی موها را دارد؟

سولفات معمولا در اغلب محصولات شوینده وجود دارد. ترکیبات سدیم لورت سولفات ، سدیم لوریل سولفات و آمونیوم لورت سولفات در غلظت های مختلف در خمیر دندان، شوینده های صورت، شامپوها و دیگر محصولات بهداشتی و زیبایی وجود دارد. اگرچه اغلب مردم تصور می کنند شامپوهایی که کف می کنند قدرت تمیز کنندگی بیشتری دارند ولی در واقع این حرف چندان صحت ندارد.

یکی از مزایای سولفات این است که موها سریع تر و آسان تر تمیز می شود این ویژگی با کف فراوان همراه است ولی شامپوی بدون سولفات نیز می تواند قدرت پاک کنندگی خوبی داشته باشد. نحوه استفاده از این شامپوها کمی متفاوت است. برای اینکه روغن و چربی و آلودگی ها از پوست سر، تمیز شود لازم است تا شامپو را روی پوست سر ماساژ دهید.

هنگامی که به شامپوهای بدون سولفات عادت کردید، استفاده از آن چندان دشوار نخواهد بود. حتی اگر در ابتدا احساس می کنید موهای شما تمیز نشده، نگران نباشید این فقط یک احساس است و به مرور به شامپو عادت می کنید. موضوع قدرت پاک کنندگی شامپوی بدون سولفات است که کاملا مناسب است.

برخی از شامپوها حاوی ماده ای به نام کوکو بتائین هستند که از روغن نارگیل تولید شده و فاقد سولفات است. این نوع شامپوی بدون سولفات برای موهای خشک و فر مناسب تر است و قدرت تمیز کنندگی ملایم تری دارد.

شستشوی موها هفته ای 2 بار

شاپوهای فاقد سولفات چه مزایایی دارند؟

این محصولات از نظر استفاده و کارایی تفاوت زیادی با شامپوهای رایج ندارند. تنها تفاوت مهم در ساختار مواد اولیه و فرمولاسیون شامپو است که از ترکیبات سولفات در آن استفاده نشده است. وقتی موها را با این نوع شامپوها می شویید در واقع شاهد تغییرات زیادی می شوید که همگی روی سلامت موها تاثیر دارند. برخی از مزایای شامپو بدون سولفات از این قرار است:

جلوگیری از خشکی مو و رفع شوره سر

مکانیسم اثرگذاری این شامپوها طوری است که روغن و چربی طبیعی پوست سر را از بین نمی برند. بنابراین بافت مو سالم باقی می ماند و دهیدراته نمی شود. از آن مهم تر وضعیت پوست کف سر است که به دلیل دارا بودن چربی طبیعی، همواره مرطوب سالم باقی می ماند.

در نتیجه موها خشک و شکننده نمی شود و خبری هم از شوره های بد روی پوست سرتان نیست. خشکی پوست سر از عوامل اصلی ایجاد شوره در بسیاری افراد است.

رفع شوره سر

جلوگیری از تغییر رنگ موها

یکی از مشکلات استفاده از شامپوی حاوی سولفات این است که به شدت روی موهای رنگ شده، تاثیر می گذارند. این محصولات دارای ذرات بسیار ریزی هستند که رنگ دانه مو را تحریک می کنند. حتی شامپوهایی که با عنوان ” مخصوص موهای رنگ شده” به فروش می رسد نیز حاوی سدیم و سولفات است. اگر از رنگ مو استفاده می کنید حتما به یکی از این شامپوهای فاقد سولفات نیاز دارید.

حفظ چربی و رطوبت ساقه مو

چربی طبیعی پوست سر باید در حد متعادلی باشد تا موها سالم بمانند. این چربی طبیعی از خشک شدن موها جلوگیری می کند و پوست سر را تازه و سالم نگه می دارند. شامپوی بدون سولفات دارای قدرت پاک کنندگی مناسبی است ولی به هیچوجه چربی طبیعی پوست سر را از بین نمی برد.

علاوه بر آن فرمولاسیون شامپوهای فاقد سولفات به گونه ای است که رطوبت پوست سر و مغز مو را از بین نمی برد. در نتیجه موها خشک نمی شوند،

به هم گره نمی خورند و دچار موخوره نیز نخواهند شد. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد موخوره، خشک و دهیدراته شدن ساقه مو است که در اثر استفاده از شامپوهای حاوی سولفات، ایجاد می شود.

بهترین شامپوی بدون سولفات

شامپوی بدون سولفات برای انواع مو

این شامپوها برای انواع مو مناسب هستند. اگر موهای رنگ شده، دکلره شده دارید نیز می توانید با این محصولات موها را شستشو دهید. جنس و حالت مو هر چه که باشد با شامپو فاقد سولفات موها را بشویید و نگران آسیب به موها نباشید. این محصول برای موهای فر، مجعد، وز و پف دار و صاف و لخت نیز مناسب است.

پس از شستن موها با این نوع شامپو، درخشندگی طبیعی مو باز می گردد. در اغلب موارد بقایای مواد شوینده، نرم کننده و محصولات مراقبت از مو، موجب مات و کدر شدن موها می شود.

جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو یک مشکل جدی است که زیبایی تان را تهدید می کند. یکی از دلایل ریختن موها این است که فولیکول مو آسیب دیده است. وقتی پوست سر خیلی خشک می شود فولیکول مو نیز دچار مشکل می شود. در نتیجه ریشه مو ضعیف شده و به مرور موها شروع به ریختن می کنند. در حالی که شامپوی بدون سولفات فاقد مواد شیمیایی مضر است و به تغذیه و حفظ رطوبت ریشه مو و فولیکول کمک می کند. در نتیجه موهای سالم و پر پشت تری خواهید داشت.

بدون ایجاد سوزش چشم

مواد شیمیایی مضر و آلرژی زا در شامپوی بدون سولفات و سدیم وجود ندارد. به این ترتیب موقع شستشوی موها دچار واکنش های حساسیتی نظیر سوزش، خارش و قرمزی چشم ها نمی شوید. در واقع این نوع شامپوها بدون خطر هستند و حتی برای پوست حساس کودکان نیز مشکل ایجاد نمی کنند. برای شستن موهای کودکان نیز می توانید یکی از همین شامپوهای فاقد سولفات را به جای شامپو بچه استفاده کنید. فرمولاسیون شامپو فاقد سولفات از مواد گیاهی است و هیچ نوع آسیبی به همراه ندارد.

نحوه صحیح شستشوی مو با شامپو

مشاوره رایگان تهیه محصولات مراقبت از مو در مرکز زیبایی مو سعیده درویش زاده

آیا برای انتخاب شامپو دچار تردید هستید؟ حقیقت این است که یک شامپوی خوب می تواند موهایتان را سالم و با طراوت نگه دارد ولی اغلب مردم نمی دانند کدام شامپو، دارای ویژگی های استاندارد است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در مرکز کراتینه و احیا علاوه بر ارائه خدمات تخصصی، مشاوره خرید شامپو و محصولات مراقبت از مو را نیز ارائه می دهیم.

اگر قبلا برای کراتینه و احیا مو به سالن مراجعه کرده باشید روند کار را می دانید. همه مراجعه کنندگان می توانند از مشاوره تخصصی و رایگان برای تهیه محصولات بهداشتی پوست و مو استفاده کنند. هر آنچه که برای سلامت موهایتان مورد نیاز است را یکجا در این مرکز پیدا می کنید. صفر تا صد احیا موهای آسیب دیده توسط متخصص زیبایی مو و با بهترین مواد موجود انجام می شود. در نهایت می توانید محصولات مراقبت از مو را نیز از طریق سالن تهیه کنید.

قبل از مراجعه، هماهنگی تلفنی انجام دهید تا در سریع ترین زمان، خدمات را دریافت کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed