1. خانه
  2. مقالات
  3. مضرات نور آفتاب برای موها

مضرات نور آفتاب برای موها

مضرات نور آفتاب برای موها

  1. خانه
  2. مقالات
  3. مضرات نور آفتاب برای موها
آسیب ناشی از نور خورشید به موها
folder_openمقالات

تقریبا همه ما از این موضوع اطلاع داریم که نور آفتاب می تواند باعث ساخت ویتامین دی در بدن شود و برای بدن مفید است. اما تقریبا خیلی از افراد، از مضرات نور آفتاب برای موها خبری ندارند و نمی دانند که این نور چقدر می تواند برای موها تاثیرات مخربی ایجاد کند. اگر از جمله افرادی هستید که زیاد زیر نور آفتاب هستید یا کارتان به گونه ای است که در معرض نور آفتاب قرار می گیرید، حتما باید با مضرات نور آفتاب برای موها آشنایی داشته باشید تا بتوانید از موهای خودتان در برابر این موضوع محافظت کنید و آنها را سالم تر و شاداب تر نگه دارید.

در این مقاله می خواهیم در مورد ضررهای وحشتناک نور آفتاب برای موها صحبت کنیم و بگوییم که این نور چه تاثیرات مخربی را می تواند روی موهایتان بگذارد و همچنین می خواهیم بگوییم که چطور می توانید از این تاثیرات مخرب جلوگیری کنید.

اگر دوست دارید در مورد این ضررها بیشتر بدانید تا از موهای خودتان در برابر نور آفتاب محافظت کنید و همچنین دوست دارید راه حل های عملی برای این مشکل را پیدا کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنید.

مضرات نور آفتاب برای موها چیست؟

در ادامه می خواهیم برخی از مهمترین مضراتی که نور آفتاب می تواند روی موها داشته باشد را باهم بررسی کنیم تا بتوانید با این موضوعات بیشتر آشنا شوید و حسابی از موهای خودتان مخصوصا در فصل تابستان محافظت کنید.

همچنین در بخش بعدی نیز به ارائه راه حل های عملی می پردازیم که می توانید از آنها استفاده کنید تا از آسیب رسیدن به موهای خودتان در برابر نور آفتاب محافظت کنید.

1- کاهش درخشندگی مو:

یکی از تاثیرات مخربی که نور آفتاب می تواند روی موها بگذارد، این است که می تواند درخشندگی موهای شما را کاهش داده و یا به صورت کلی از بین ببرد. نور آفتاب دارای اشعه UV است. درخشندگی موها به خاطر بخش بیرونی مو است که کوتیکول نام دارد. اشعه نور آفتاب می تواند باعث تخریب کوتیکول موها شود و این موضوع برایتان کاهش درخشندگی موها را ایجاد خواهد کرد.

2- تغییر رنگ مو:

یکی دیگر از مضرات نور آفتاب برای موها این است که نور آفتاب می تواند رنگدانه های موجود در مو را ضعیف کرده و باعث روشن تر شدن موها شود که این موضوع ضررهای زیادی را به مو می رساند.

مخصوصا افرادی که موهای خودشان را رنگ کرده اند، باید بیشتر مراقب این موضوع باشند، چون رنگ مو شیمیایی است و تابش نور آفتاب به آن می تواند باعث شود که موها آسیب زیادی را به خاطر این موارد شیمیایی ببینند.

3- ایجاد آسیب در کراتین موها:

کراتین بخشی از موها است که باعث افزایش قدرت موها می شود و آنها را در برابر مشکلاتی مانند موخوره و شکنندگی محافظت می کند. وقتی موهای شما برای مدت زیادی در زیر نور آفتاب قرار بگیرند، اشعه ماورای بنفش خورشید می تواند به کراتین موجود در مو آسیب وارد کند و باعث شود که موهایتان ضعیف شوند.

این موضوع می تواند منجر به مشکلاتی مانند موخوره، شکنندگی موها، حتی کاهش درخشندگی آنها شود که همگی جزو آسیب های جدی برای موها هستند.

4- کاهش رطوبت موها:

اگر موهای شما رطوبت کافی نداشته باشند و خشک شوند، حالتی وز پیدا می کنند که این حالت باعث می شود به راحتی نتوانید آنها را شانه کنید و حتی برای حالت پذیری آنها نیز به مشکل خواهید خورد.

نور آفتاب می تواند چربی های پوست سر را خشک کرده و باعث کاهش رطوبت موها شود و این موضوع منجر به خشکی شدید موهای شما خواهد شد. به همین خاطر باید به رطوبت موهایتان اهمیت بسیار زیادی بدهید.

5- آسیب پذیری راحت تر موها:

یکی از مهمترین مضرات نور آفتاب برای موها، این است که موهای شما مواد مغذی خودشان را در زیر نور آفتاب از دست می دهند و این موضوع می تواند شدیدا در آسیب پذیری آنها تاثیرگذار باشد و باعث شود برای موهایتان مشکلات مختلفی ایجاد شود.

مشکلاتی مانند شکنندگی، خشک شدن موها، وز شدن، حالت پذیری کمتر، مشکل در شستشو و شانه کردن موها و حتی موخوره می توانند از جمله مواردی باشند که به وسیله نور آفتاب برای موهایتان ایجاد می شوند.

جلوگیری از آسیب نور خورشید به موها

روش های جلوگیری از تخریب موها بر اثر نور آفتاب چیست؟

تا به اینجا در مورد مضرات نور آفتاب برای موها صحبت کردیم و گفتیم که نور خورشید چه ضررهای برای موهای ما دارد. حالا همانطور که گفته بودیم، می خواهیم به شما راه حل های را ارائه کنیم که استفاده از آنها، می تواند کمک کند موهایی سالم تر و شاداب تر داشته باشید و در زیر نور آفتاب آسیب کمتری به آنها وارد شود.

1- موهایتان را بپوشانید:

فرقی نمی کند که آقا یا خانم باشید، اگر می خواهید مدت زمان زیادی را زیر نور آفتاب بمانید، حتما با استفاده از یک دستمال، روسری یا حتی چتر موهای خودتان را بپوشانید تا نور آفتاب به صورت مستقیم به آنها برخورد نکند.

این راحت ترین کاری است که می توانید برای محافظت از موهای خودتان انجام دهید و کمک می کند آسیب خیلی کمتری به موهای شما وارد شود و موهای شما سالم تر بمانند.

2- برای شنا، از کلاه استفاده کنید:

آب دریا دارای نمک است و این نمک به تنهایی می تواند برا موهای شما تاثیرات مخرب زیادی ایجاد کند. حالا تصور کنید که در دریا شنا کنید و در کنار آن نور خورشید نیز مستقیما به موهای شما بتابد.

در این حالت احتمال آسیب دیدگی موها چند برابر بیشتر خواهد شد و این کار موهایتان را حسابی اذیت خواهد کرد. برای جلوگیری از این موضوع، توصیه می کنیم که حتما از کلاه شنا یا کلاه حمام استفاده کنید تا بتواند از ورود نمک به موهای خودتان جلوگیری کنید و آفتاب نیز مستقیما به موهای شما نتابد.

برای استخرهای روباز نیز دقیقاً باید این کار را انجام دهید، چون معمولا آب استخر دارای کلر است که می تواند شدیدا برای موها آسیب زننده باشد و آنها را تخریب کند. برای آشنایی بیشتر با ضرر کلر و نمک برای موها، مطالعه مقاله اصول مراقبت از موها در برابر آب استخر و دریا را به شما پیشنهاد می کنیم.

3- موهایتان را بشویید:

نور آفتاب جدا از مواردی که گفتیم، می تواند باعث تعریق پوست سر شود که این موضوع باعث می شود به موهایتان آسیب وارد شود و نمک موجود در عرق موهایتان را اذیت کند.

برای جلوگیری از این آسیب ها، بهتر است در روز چند بار موهایتان را بشویید تا از آسیب دیدگی آنها جلوگیری کنید و بتوانید پوست سر خودتان را خنک نگه دارید.

4- از روغن های مخصوص استفاده کنید:

استفاده از روغن هایی مانند روغن آرگان که برای مو بسیار مفید هستند، می توانند باعث شود که موهای شما چرب شود و از خشکی بیش از حد آنها در زیر نور آفتاب جلوگیری شود.

به همین خاطر توصیه می کنیم که حتما از این روغن های طبیعی و مفید استفاده کنید تا موهای خودتان را از خشکی محافظت کنید و بتوانید سلامتی آنها را کاملا حفظ کنید.

5- بیشتر آب بنوشید:

مصرف آب باعث هیدراته شدن پوست و مو می شود و در فصل های گرم سال مانند تابستان، نیاز است که مصرف آب خودتان را بیشتر کنید تا بتوانید از پوست و موی خودتان محافظت کنید.

به همین خاطر توصیه می کنیم که در روزهایی که زیاد زیر نور آفتاب بوده اید، حتما آب بیشتری مصرف کنید تا موهایتان خیلی خشک نشوند و بتوانند حالت خود را حفظ کنند و سلامتی شان به خطر نیفتد.

نوشیدن آب برای مراقبت از موها

جمع‌بندی مطالب

در این مقاله در مورد مضرات نور آفتاب برای موها صحبت کردیم و گفتیم که نور آفتاب چه تاثیرات مخربی را می تواند روی موهای شما داشته باشد و چقدر می تواند موهایتان را آسیب پذیر کند.

همچنین در ادامه بررسی کردیم که برای جلوگیری از ایجاد آسیب های مخرب نور آفتاب روی موها، چه راهکارهایی را می توانید انجام دهید تا موهایی سالم تر و شاداب تر داشته باشید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که با مضرات نور آفتاب برای موها آشنا شده باشید و با استفاده از راهکارهای گفته شده، از موهای خودتان بیشتر مراقبت کنید تا موهایی سالم و زیبا داشته باشید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed