1. خانه
  2. مقالات
  3. روغن مو چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

روغن مو چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

روغن مو چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. روغن مو چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟
روش استفاده از روغن مو
folder_openمقالات

چربی ها از ضروری ترین مواد برای حفظ سلامت بدن هستند. حتی برخی از ویتامین ها نیز محلول در چربی اند و در بافت چربی حل می شوند. موها نیز به چربی و روغن طبیعی نیاز دارند. برای تقویت و رشد موها می توان از انواع روغن های گیاهی نیز کمک گرفت. روش استفاده از روغن مو متفاوت است در صورتی که بخواهید پوست سر و یا ساقه و ریشه موها را تقویت کنید می توانید روغن های گیاهی را به صورت موضعی استفاده کنید.

اگر موهایی خیلی چرب دارید احتمالا نیازی به استفاده از روغن مو ندارید. بقیه افراد خواه با موهای معمولی و یا موهای خشک، می توانند از فواید روغن مو برای بهبود سلامت مو بهره ببرند. البته چربی مورد نیاز پوست سر و موها به طور طبیعی از طریق ترشح غدد چربی تامین می شود. غدد سبوم در زیر پوست سر قرار دارند و چربی مورد نیاز را ترشح می کنند.

برخی مواقع به دلیل بیماری یا تغییرات محیطی و برخی عوامل خارجی، ترشح این غدد کم می شود.کاهش ترشح چربی پوست سر موجب آسیب زیادی به موها می شود. اگر موهایی خشک، زبر و خشن، شکننده و پر از گره و موخوره دارید به طور حتم با کاهش چربی پوست سرتان روبرو هستید. روش استفاده از روغن مو را یاد بگیرید و خیلی راحت با یکی از روغن های گیاهی، درمان موها را در منزل انجام دهید.

روغن مو چیست؟

 استفاده از روغن مو برای تقویت و رشد موها

روغن مو شامل هر نوع چربی و روغن طبیعی است که برای کمک به رشد مو استفاده می شود. روغن های گیاهی بهترین مواد برای ماساژ پوست سر هستند که روی سلامت موها نیز اثر زیادی دارند. استفاده از روغن مو چیز تازه ای نیست که این روزها همه گیر شده باشد. حتی مادر بزرگ ها و اجدادمان نیز از انواع روغن مو برای حفظ سلامت و تقویت موها استفاده می کردند.

بشر از زمان های خیلی دور با خواص درمانی روغن های طبیعی و گیاهی آشنایی پیدا کرده است. به طور معمول روغن های استفاده شده در هر منطقه از گیاهان همان اقلیم به دست می آمده است. برای مثال در مناطقی که کشت و پرورش زیتون رایج است کمتر انواع روغن موی دیگر را می بینید. به طور طبیعی افراد این منطقه تمایل به استفاده از روغن زیتون دارند.

امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی- بهداشتی نیز از انواع روغن گیاهی در فرمولاسیون خود استفاده می کنند. استفاده از روغن مو برای تقویت ریشه و ساقه مو رایج است این روغن ها حتی به تنهایی و بدون ترکیب با دیگر مواد نیز در دسترس قرار دارند.

طریقه استفاده از روغن مو

بهترین روغن مو کدام است؟

قبل از اینکه به روش استفاده از روغن مو پرداخته شود لازم است تا با انواع روغن مو آشنا شویم. تنوع زیادی در این مواد وجود دارد و این خیلی هم خوب است. در وقع دست تان برای استفاده از روغن مو کاملا باز است و قدرت انتخاب زیادی دارید. روغن های مو را از مراکز معتبر تهیه کنید تا حتی الامکان خالص باشند. برخی از فراورده های تولید شده حاوی ترکیبات دیگری نیز هستند.

منظور از روغن مو همان روغن های گیاهی و طبیعی است که بدون دخالت مواد شیمیایی، تهیه شده اند. این روغن ها تحت فشار و بدون حرارت استخراج می شوند و از ترکیبات دیگری در آن استفاده نشده است. اگر از روغن های تولید شده شرکتی استفاده می کنید حتما برچسب روی قوطی را بخوانید که دقیقا دارای چه نوع ترکیباتی است.

به طور کلی همه روغن های گیاهی برای موهای خشک مناسب هستند اما برای موهای چرب، انتخاب های محدودتری دارید. در ادامه با برخی از بهترین روغن های مو آشنا می شویم.

ویتامینه های کابین برای مو

روغن بادام برای مو

این روغن در دو نوع تلخ و شیرین تولیدشده است. روغن بادام شیرین برای ماساژ پوست صورت و بدن مناسب است اما از روغن بادام تلخ می توانید برای تقویت موهایتان استفاده کنید. این روغن بوی تند و تلخی دارد که شاید دوست نداشته باشید.

روغن زیتون

روش استفاده از روغن مو در همه روغن های گیاهی با کم و بیش اختلاف، یکی است. تنها تفاوت در نوع موی خشک و چرب می تواند باشد. برخی از روغن ها اختصاصی هستند اما از روغن زیتون برای موهای چرب و خشک می توانید استفاده کنید اما دقت کنید که دفعات روغن درمانی برای موهای چرب کمتر از موهای خشک است.

روغن نارگیل

این روغن یکی از بهترین انواع روغن مو به حساب می آید که هم برای موهای خشک و چرب قابل استفاده است. در واقع روغن نارگیل بیشتر خواص مرطوب کنندگی بالایی دارد. این روغن در از بین بردن شوره سر و سلامت پوست کف سر نیز موثر است. توجه داشته باشید که روغن زیتون در هوای سرد، به حالت جامد است.

روغن آرگان

این روغن از هسته میوه درخت آرگان گرفته می شود. کشت این گیاه در داخل کشور رایج نیست و همه روغن های آرگان موجود، وارداتی هستند. موقع خرید دقت داشته باشید که تولید کننده اصلی کدام کشور است. قبل از اینکه اصالت روغن تایید شود از آن استفاده نکنید. انواع روغن تقلبی در بازار زیاد است.

از دیگر انواع روغن مو می توان از روغن کرچک، روغن رزماری، آووکادو و … نام برد.

درمان مشکلات پوست سر

روش استفاده از روغن مو

روغن مو به صورت موضعی و بر روی پوست سر و موها استفاده می شود. برای بهره گیری بهتر حداقل هفته ای یک بار از یک روغن موی مناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. انواع روغن مو در تحریک پوست سر و خون رسانی به ریشه مو تاثیر دارند. ماساژ روغن روی پوست سر موجب از بین رفتن قارچ و عفونت های کف سر موثر می شود.

انتخاب نوع روغن مو طبق نیاز مو انجام می شود. اما همیشه رعایت برخی نکات ضروری است. اول اینکه موهای چرب به روغن موی کمتری نیاز دارند. اما نکته بعدی اینکه نیازی به استفاده از مقدار زیادی روغن بر روی موها نیست. حتی موهای خشک نیز تنها به مقدار کمی روغن مو نیاز دارند. مقدار زیادی از این روغن ها می تواند منافذ پوست را مسدود کند. میزان روغن مو را بر اساس جنس موهایتان کم و زیاد کنید ولی همیشه تعادل را نگهدارید.

روش استفاده از روغن مو برای گرفتن پف و وز کردگی

بعد از اینکه موها را شستشو دادید آب اضافی مو را بگیرید. اجازه دهید موها کمی خشک شود ولی هنوز قدری رطوبت در ساقه مو باقی مانده باشد. سپس با چند قطره روغن مو، پف و وز مو را بگیرید. مقدار کمی روغن را در کف دستتان بریزید و دست ها را به هم بمالید. حالا روغن را روی موها پخش کنید. با انگشتان کمی پوست سر را ماساژ دهید. سپس موهایتان را شانه بزنید تا روغن مو به همه قسمت ها پخش بشود.

بهترین روش استفاده از روغن مو

روش استفاده از روغن مو برای تقویت ریشه مو

برای روغن درمانی، معمولا از روغن گرم استفاده می شود. دقت کنید روغن را روی شعله مستقیم قرار ندهید. به اندازه 2-3 قاشق از روغن را در ظرف مناسبی ریخته و آن را روی بخار کتری قرار دهید تا کمی گرم شود. میزان اثرگذاری روغن گرم بیش از روغن معمولی است. ابتدا روغن مورد نظرتان را انتخاب کنید روغن بادام، زیتون، نارگیل و …. برای این کار مناسب هستند.

اگر برایتان مشکل است روغن را به همین صورت استفاده کنید و نیازی به گرم کردن روغن مو نیست. با کمک انگشتان روغن را روی پوست سر بمالید. همه قسمت های کف سر را کامل به روغن آغشته کنید. سپس به مدت 15 دقیقه پوست سر را ماساژ دهید. با انگشتان به صورت حرکات دایره ای پوست سرتان را تحریک کنید.

حالا موها را شانه بزنید تا روغن روی همه قسمت های ساقه مو پخش شود. از چند قطره روغن اضافی برای چرب کردن انتهای ساقه مو استفاده کنید. بعد موها را با کلاه رنگ بپوشانید و یک حوله دور موها بپیچید تا گرم بماند.

حداقل یک ساعت اجازه دهید تا روغن تاثیرش را بگذارد. حتی می توانید یک شب را به همین ترتیب بخوابید. فردا صبح موهایتان را با شامپو به روش معمول شستشو دهید. این درمان را برای موهای چرب هفته ای یک بار و روی موهای خشک هفته ای 2 تا 3 بار تکرار کنید. نتیجه بعد از دو هفته قابل مشاهده است.

تقویت ریشه مو با روغن های گیاهی

کلینیک تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده

روغن تراپی در حفظ زیبایی و درخشندگی موها تاثیر فراوان دارد. اما موهایی که خشک و دهیدراته شده به رطوبت رسانی نیاز دارد. روغن درمانی نمی تواند خشکی و دهیدراته شدن موها را درمان کند. انواع درمان کابین بهترین و موثرترین راه برای احیا ساختار موی آسیب دیده است. مرکز احیای مو درویش زاده از روش های نوین و مطابق با علم روز برای ترمیم و احیا مو استفاده می کند.

اینجا همه انواع ویتامینه های کابین شامل پلکس تراپی، نانو بوتاکس مو، کراتین درمانی، پروتئین درمانی و … ارائه می شود. ما مطابق با نیاز مو از یکی از روش های موثر برای ترمیم و احیا مو استفاده می کنیم. دوست عزیر نیاز موی شما با موهای همسایه و فامیل و سایرین تفاوت دارد. بنابر این لازم است تا موها بررسی شود و طبق نیاز مو، پیشنهادهای لازم ارائه شود.

برای رفاه مراجعین تا اطلاع ثانوی کلیه مشاوره های تخصصی مو، کاملا رایگان در دسترس شماست.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed