1. خانه
 2. مقالات
 3. تفاوت ویتامینه و کراتینه مو

تفاوت ویتامینه و کراتینه مو

تفاوت ویتامینه و کراتینه مو

 1. خانه
 2. مقالات
 3. تفاوت ویتامینه و کراتینه مو
تفاوت ویتامینه و کراتینه مو
folder_openمقالات

به دلایل مختلفی همچون تأثیرات آب و هوا، شامپوهای نامناسب، مواد شیمیایی، رنگ و دکلره، صدماتی به ساقه مو وارد می شود. حتی تأثیراتی مانند فشار روحی، بی‌خوابی، تغذیه نامناسب را نمی توان نادیده گرفت. مجموعه عوامل محیطی و مشکلات جسمی و روحی، زیبایی و شادابی مو را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور طبیعی مودر ساختار مو انواع ویتامین و پروتئین وجود دارد که زیبایی، طراوت، براق و درخشان‌شدن مو را تامین می کند. وقتی مو آسیب می بیند با کمک این مواد می توان مو را درمان کرد.تکنیک های تخصصی ویتامینه و کراتینه مو از درمان های رایج در سالن های آرایشگاهی است که به منظور تامین نیازهای مو انجام می شود. برخی تصور می کنند که هر دو روش یکی هستند اما تفاوت ویتامینه و کراتینه مو با توجه به مواد و ترکیبات بسیار زیاد است.

وقتی بافت کوتیکول مو دچار آسیب می شود ابتدا آب و رطوبت مو از دست می رود و در نهایت حتی مولکول های پروتئین نیز از ساختار مو خارج می شود. در این حالت موها حالت خشک و پف و وز می گیرند. این تنها ظاهر قضیه است چنانچه در این مرحله اقدام لازم انجام نشود شاهد نازک شدن موها، خورد شدن و حتی ریزش مو خواهید شد. حالا سوال اینجاست که چه روشی برای ترمیم موهای آسیب دیده تان موثر است. آیا می دانید تفاوت ویتامینه و کراتینه مو چیست؟

ویتامینه موهای نازک

روش ویتامینه مو چیست؟

پهمان‌طور که گفتیم مو در اثر عوامل مختلفی زیبایی درخشندگی خود را از دست می‌دهد. یکی از مهم‌ترین عوامل برای بازگرداندن این زیبایی به مو، ویتامین‌ها مخصوصاً ویتامین B5 می‌باشند. ویتامینه روشی است که در آن موهای آسیب دیده ترمیم می‌شود. این ویتامین را می‌توان از مشتقات گیاهی یا مواد شیمیایی گرفت و در طی فرایند ویتامینه کردن به موها انتقال داد. معمولا ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد استفاده در این روش ویتامین A، C، E، D، آهن، روی و… می‌باشند.

موادی که در این روش استفاده می‌شوند به سرعت جذب کوتیکول و ساقه مو می‌گردند و همین امر باعث درخشان‌تر و شفاف‌تر شدن موها می‌شود. معمولاً تکنیک ویتامینه مو در آرایشگاه زیبایی انجام می‌شود و افراد برای این کار باید دوره‌های تخصصی دیده باشند.

البته استفاده از مواد ویتامینه طبیعی به صورت ماسک مو قبل از حمام نیز امکان پذیر است. این روش با تکنیک ویتامینه مو در سالن های آرایشگاه تفاوت دارد. انواع ویتامینه برای جلوگیری از ریزش مو، افزایش ضخامت مو، از بین بردن چربی و خشکی مو از روش های ایده ال برای پیشگیری و درمان مشکلات مو هستند.

کراتینه مو چیست؟

روش کراتینه مو چیست؟

کراتینه به نوعی پروتئین ساختاری اطلاق می‌شود که در مو، پوست و ناخن وجود دارد. این پروتئین به عنوان یک محافظ عمل می‌کند و از مو در برابر آسیب عوامل خارجی محافظت می‌کند. موها به مرور زمان کدر و وِز شوند و این به دلیل آسیب های محیطی وارد شده به ساقه مو است. رنگ و دکلره عمده ترین دلیل برای از بین رفتن بافت پروئین و کراتین مو هستند که به جهت تخریب لایه کوتیکولی صورت گرفته است.

کراتینه مو یک روش اصلاحی برای درمان موهای آسیب‌دیده می‌باشد که در آن پروتئین کراتین به طور مصنوعی به موها افزوده می‌شود. در این روش مو تا چند ماه حالت صاف نیز به خود می‌گیرد.

پکیج های کراتینه و احیا در بازار موجود است و برخی از خانم ها اقدام به خرید آن می کنند. در صورتی که آموزش ندیده اید نباید از مواد کراتینه در منزل استفاده کنید. این کار می تواند خطراتی را در بر داشته باشد.

مزایای کراتینه و ویتامینه مو

مزایای کراتینه و ویتامینه مو چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت ویتامینه و کراتینه مو بپردازیم از مزایای این روش ها بیشتر بدانیم. هر دو روش تاثیر شگفت انگیزی در زیبایی مو دارند. پس از ویتامینه کردن موها یا انجام کراتین و احیا، ظاهر مو به وضوح لطیف تر و درخشان تر می شود. موهای غیر قابل کنترل را می توان با این تکنیک های کاربردی، رام و قابل کنترل کرد به طوری که دیگر برای مرتب کردن موها مشکلی ندارید.

اما تفاوت هایی نیز وجود دارد که بهتر است از قبل در موردش بدانید. البته در همه سالن های تخصصی احیا مو، مشاوره قبل از انجام کار ارائه می شود و می توانید به نظر حرفه ای آرایشگرتان اعتماد کنید.

نکته: تکنیک های مدرن احیا مو نمی توانند جایگزین اقدامات پزشکی شوند. اگر دچار ریزش موی شدید و بدون علت هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. ابتدا باید وضعیت سلامت فرد و بیماری های احتمالی بررسی شود. برای مثال کم کاری و پرکاری تیروئید به طور مستقیم روی کیفیت موها و ظاهر آن تاثیر دارد. تا زمانی که بیماری تیروئید درمان نشود، احیا مو سالنی تاثیر چندانی ندارد.

ویتامینه کردن موها

تفاوت ویتامینه و کراتینه مو چیست؟

 • برای ویتامینه‌کردن، ابتدا مو مرطوب شده و بعد ویتامین‌های موردنظر و مواد معدنی را مانند یک ماسک بر روی مو قرار می‌دهند. اما در روش کراتینه، مواد از ابتدا به موی خشک اضافه می شود. سپس برای جذب بهتر و انتقال کامل مواد به بافت مو به کمک اتو به مو گرما می‌دهند.
 • از روش ویتامینه بیشتر برای درمان و ترمیم موی آسیب‌دیده استفاده می‌کنند. این در حالی است که از کراتینه بیشتر به هدف صافی مو و از بین بردن حالت فر و وز استفاده می‌شود.
 • مواد کراتینه غالباً مواد شیمیایی هستند. این مواد می توانند برای چشم و پوست حساسیت ایجاد کنند. مواد استفاده شده در ویتامینه مو معمولاً طبیعی بوده و حساسیت ایجاد نمی‌کنند.
 • در روش کراتینه، صاف‌کنندگی و فرم‌دهی مو به شکل بهتری انجام می‌گیرد، اما روش ویتامینه بیشتر اثر درمانی داشته و کمتر باعث صاف‌شدن مو می‌شود.
 • ماندگاری اثر کراتین بر روی مو حدود شش تا هفت ماه می‌باشد اما دوام ویتامینه معمولاً سه تا چهار ماه است. لازم به ذکر است که مدت زمان هر دو مورد به نحوه مراقبت از مو نیز بستگی دارد.
 • از دیگر تفاوت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که گاهی ممکن است کراتینه در افراد باعث ریزش مو شود اما ویتامینه به هدف جلوگیری از ریزش مو و افزایش مقاومت و ضخامت تارهای مو استفاده می‌شود.
 • به دلیل آنکه عمل کراتینه نیاز به اتوکشی دارد، زمان لازم برای این کار چند ساعت می‌باشد. اما روش پروتئینه به زمان کمتری نیاز دارد و طی حدود یک ساعت کار آن انجام می شود.
 • در روش پروتئینه، اتوکشی یا گرمادهی به مو نداریم که همین امر باعث می‌شود آسیب کمتری به مو وارد شود. این در حالی است که مکانیسم اثرگذاری مواد کراتینه تحت گرما و حرارت فعال می شود.

تفاوت ویتامینه و کراتینه مو از نظر زمان و هزینه

تفاوت ویتامینه و کراتینه مو از نظر زمان و هزینه

 1. محافظت پس از عمل کراتینه نسبت به ویتامینه حساس‌تر بوده و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در روش کراتینه باید از شامپوهای مخصوص استفاده کرد و هم چنین از شنا در استخر یا دریا خودداری نمود. اما در روش ویتامینه تنها استفاده از شامپوی بدون سولفات بعد از این عمل کافی می‌باشد.
 2. روش کراتینه هر شش ماه نیاز به تمدید دارد اما در روش پروتئینه برای اثردهی بهتر نیاز است که شش تا هشت جلسه پی در پی این عمل تکرار شود. در این مورد از آرایشگرتان سوال کنید زیرا مواد مورد استفاده روی روند درمان و ترمیم موها اثر دارد.
 3. در مقایسه قیمت‌ها، هزینه کراتینه نسبت به پروتئینه بیشتر می‌باشد. هرچه موی شما بلندتر باشد، نیاز به استفاده از مواد بیشتری دارید و درنتیجه هزینه این کار بیشتر می‌شود. حجم و پر پشتی مو نیز از مواردی است که روی هزینه ها تاثیر دارد.
 4. مهم تر از همه اینکه برای کراتینه کردن موها حتماً به آرایشگر حرفه‌ای نیاز دارید. اما ویتامینه را می‌توان با مواد طبیعی و یا مواد شیمیایی در خانه نیز انجام داد. به خصوص ماسک های ویتامینه خانگی بسیار پر طرفدار هستند و به قیمت مقرون به صرفه تری در دسترس قرار دارند. انجام هر دو روش احیا در سالن تخصصی مو و توسط آرایشگر حرفه ای، اثرات شگفت انگیزی روی موها دارد.
 5. به طور کلی اگر هدف درمان ریزش مو یا افزایش ضخامت تارهای مو باشد، ویتامینه ایده بهتری است. البته کراتینه مو نیز تا حدود زیادی حالت درمانی دارد و پف و وز مو را می گیرد ولی به طور اختصاصی مواد کراتین دارای فرمولاسیون ویتامینه مو نیستند. روش کراتینه کردن موها به ویژه برای خانم ها و دختر خانم هایی که موهای فر و مجعد دارند پیشنهاد می شود.

سالن تخصصی کراتینه و احیا مو

سالن تخصصی کراتینه و احیا مو سعیده درویش زاده

تفاوت ویتامینه و کراتینه مو به طور اجمالی توضیح داده شد. با توجه به نیاز مو تصمیم بگیرید که چه روشی برای تان مناسب تر است. اگر بعد از خواندن این مطلب، هنوز در تصمیم گیری تردید دارید نگران نباشید. در سالن سعیده درویش زاده روال کار اینطور است که اول موها بررسی می شود و سپس مشاوره برای بهترین روش احیا مو به مراجعه کننده داده خواهد شد.

مشاوره ها رایگان و به صورت اختصاصی برای هر فرد انجام می شود. متخصصین مجموعه متناسب با نیاز مو، بهترین تکنیک را به شما معرفی می کنند اما در نهایت تصمیم با خودتان است. نگران مواد و ترکیبات نباشید در این سالن از برند اختصاصی استفاده می شود که زمین تا آسمان با مواد مشابه تفاوت دارد.
آیا در مورد میکروکراتین کلوستر پروفشنال چیزی شنیده اید؟ کلوستر پروفشنال حاوی مواد میکرو کراتین است و اثرگذاری فوق العاده بیشتری دارد.

برای اینکه حال موهایتان را خوب کنید اولین قدم را بردارید. ما به اندازه یک تلفن با شما فاصله داریم.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed