1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟

چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟

چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟
جوش و آکنه
folder_openمقالات

جوش و آکنه یکی از ناخوشایندترین چیزهایی هستند که ممکن است برای صورت ما اتفاق بیفتند! اکثر ما عادت داریم که به محض دیدن جوش، آن را فشار دهیم و تخلیه اش کنیم و این کار علاوه بر اینکه دلمان را خنک می کند، می تواند احساس لذت بخشی را نیز در ما ایجاد کند. اما باید بدانیم که این کار اگرچه ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند، اما می تواند برای پوستتان بسیار مضر باشد و باعث ایجاد اتفاقات بدی برای پوستتان شود.

ممکن است قبلا این موضوع به گوشتان خورده باشد و این سوال را داشته باشید که چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟ باید بگوییم که این موضوع دلایل گوناگونی دارد که شاید با دانستن آنها، راحت تر بتوانید خودتان را قانع کنید که از این کار دست بردارید و دیگر به جوش های روی پوستتان کاری نداشته باشید.

اگر از جمله افرادی هستید که عادت دارد جوش های خودتان را فشار دهید و آنها را تخلیه کنید و با این کار جوش های صورتتان بیشتر می شوند، توصیه می کنیم که حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا باهم بررسی کنیم که چرا نباید جوش و اکنه روی پوست را فشار داد؟ و این کار چه تاثیرات منفی را می تواند روی پوست شما بگذارد.

چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟

خیلی مهم است که باهم این موضوع را بررسی کنیم که چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟ اما قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم، بهتر است کمی در مورد این صحبت کنیم که اصلا جوش چگونه ایجاد می شود و دلیل ایجاد آن چیست.

اگر بخواهیم به صورت ساده و عامیانه دلیل ایجاد جوش را بگوییم، باید بدانید که روی پوست ما منافذی وجود دارند که در آنها سوراخ های ریزی وجود دارد و این سوراخ ها به لایه چربی زیر پوست متصل می شود.

از درون برخی از این منافذ موهای ریزی رشد می کنند که تمام این موارد در کنار هم زندگی می کنند. مشکل از آنجایی ایجاد می شود که گاهی اوقات لایه های چربی به بیرون ترشح می شوند تا سطح پوست چرب شود و از آلودگی های محیطی پاک شود، اما وقتی روی منافذ پوست به خاطر آلودگی یا در هم پیچیدگی موها مسدود شده باشد، چربی خارج نشده و در همینجاست که جوش ایجاد می شود.

هرچقدر هم که این موضوع شدیدتر باشد و مسدودی بیشتری اتفاق افتاده باشد، احتمال چرکی شدن جوش بالاتر می رود و ممکن است جوش شدیدتری بر روی پوست شما ایجاد شود.

پس حالا متوجه شدیم که جوش به چه دلیلی ایجاد می شود. حالا باید این موضوع را بررسی کنیم که چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟ و موارد داخل آنها را خارج کرد. در ادامه این موضوع را باهم بررسی می کنیم.

معایب فشار دادن جوش و آکنه

چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟

1- آسیب رسیدن به بافت پوست:

 اولین دلیلی که باعث می شود ترکاندن جوش ها کار اشتباهی باشد، این است که این کار می تواند به بافت سلول های پوست شما آسیب شدیدی وارد کند. شما پیش خودتان فکر می کنید که جوش را فشار می دهید و تمام محتویات آن را تخلیه می کنید و این موضوع می تواند باعث شود جوش صورت به سرعت بهبود یابد.

اما باید بدانید که وقتی شما به جوش فشار وارد می کنید، مقداری از سلول های مرده و مواد موجود در آن به پایین و داخل پوست نفوذ می کنند و این موضوع باعث می شود که سلول های پوست شما تخریب شوند و آسیب جدی به آنها وارد شود.

این کار می تواند در بلند مدت باعث شود که جای زخم و جوش در روی پوست شما باقی بماند و از زیبایی پوست شما کم کند.

2- طولانی شدن زمان بهبود جوش:

دومین دلیلی که برای این سوال که چرا نباید جوش و اکنه روی پوست را فشار داد؟ وجود دارد، این است که فشار دادن جوش و تخلیه آن می تواند مدت زمان بهبود آن را بیشتر کند.

3- ایجاد جای زخم و فرورفتگی:

اگر با وجود توضیحات قبلی هنوز برایتان سوال است که چرا نباید جوش و اکنه روی پوست را فشار داد؟ باید بگوییم که این کار به دلیل تخریب سلول های پوستی، می تواند جای زخم و فرورفتگی زیادی روی پوستتان ایجاد کند و شدیدا به پوستتان آسیب وارد می کند.

احتمالا افرادی را دیده اید که پوست هایشان سوراخ سوراخ شده است و ظاهر بسیار بدی پیدا کرده است، این افراد معمولا کسانی هستند که جوش صورتشان را فشار می دهند و همین موضوع می تواند باعث شود که پوستشان آسیب ببیند و ظاهر بدی پیدا کند.

اگر به فکر زیبایی پوست خودتان هستید و دوست ندارید اتفاقات بدی برای پوستتان بیفتد و زیبایی پوستتان کم شود، توصیه می کنیم که شدیدا از فشار دادن جوش ها دوری کنید.

ایجاد جای زخم بعد از فشار دادن جوش

4- ورود آلودگی به پوست:

میکروب های زیادی در محیط و هوا وجود دارند که می توانند برای پوست ما بسیار خطرناک باشند، منافذ پوست با داشتن لایه محافظتی می توانند از ورود این میکروب ها به پوست جلوگیری کنند.

جدا از هوای محیط، دست ما نیز بسیار آلوده است و آلودگی های زیادی روی آن وجود دارند. حالا زمانی که شما پوست خودتان را فشار می دهید، منافذ پوست به صورت کامل باز می شوند و احتمال ورود میکروب به آنها شدیدا افزایش پیدا می کند.

این میکروب ها از طریق هوا و دستان شما می تواند وارد پوست شود و همین کار باعث می شود که پوست شما آلوده شده و بیماری های مختلف پوستی برایتان ایجاد شود که آسیب های زیادی را به پوست وارد می کند.

رفع جوشها بدون دستکاری آنها

راه حل های رفع جوش بدون فشار دادن

تا به اینجا در مورد این صحبت کردیم که چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟ و گفتیم که دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می شوند این کار به پوست شما آسیب های زیادی وارد کند و به همین خاطر بهتر است از این کار خودداری کنید.

اما خیلی سخت است که بخواهیم بدون انجام هیچ کاری فقط جوش های خودمان را نگاه کنیم و منتظر بمانیم تا خوب شوند، به همین خاطر می خواهیم در ادامه به شما راهکارهای مناسبی را بگوییم که می توانید با استفاده از آنها، جوش های خودتان را سریعتر از بین ببرید و کاری کنید که کمتر اذیتتان کنند.

1- مراجعه به متخصص پوست برای درمان:

اولین و بهترین کاری که می توانید برای از بین بردن جوش های صورتتان انجام دهید، این است که به یک متخصص پوست مناسب مراجعه کنید. گاهی اوقات ممکن است جوش های پوست شما به خاطر دلایل هورمونی و یا تغییراتی در بدن شما باشند که با مراجعه به یک متخصص می توانید این مشکلات را تشخیص داده و درمان کنید.

همچنین در صورت نیاز پزشک متخصص می تواند با استفاده از ابزارهای ضدعفونی و مناسب جوش های شما را تخلیه کند و فشاری به پوستتان وارد نکند تا بتوانید به راحتی از شر این جوش ها خلاص شوید.

البته در صورتی به متخصص مراجعه کنید که میزان جوش زدن پوست شما زیاد شده است و نمی توانید برای آنها کاری کنید، اما اگر تعداد جوش ها کم و مقطعی است، احتمالا به زودی درمان خواهند شد و مشکلی نخواهید داشت.

2- استفاده از کمپرس آب گرم برای جوش سرسفید:

اگر روی پوستتان پر از جوش های چرکی سرسفید شده است، یکی از بهترین راهکارها استفاده از کمپرس آب گرم است. آب گرم می تواند باعث شود که جوش های سرسفید نرم شده و منافذشان راحت تر باز شود و در نتیجه به صورت طبیعی تخلیه شوند.

البته دقت کنید که جوش سرسفید باشد چون این روش برای جوش های سرسیاه نمی تواند خیلی مناسب باشد و ممکن است کمکی به بهبود آنها نکند.

3- استفاده از ماسک ذغال:

ماسک ذغال یکی از بهترین راهکارها برای این است که بتوانید جوش های صورت خودتان را بهبود دهید و آنها را از بین ببرید. ماسک ذغال به این صورت است که پس از مالیده شدن روی پوست، تمام مناغذ پوست را پر می کند و می تواند چربی های موجود در سطح پوست را بیرون بکشد و به راحتی منافذ را پاکسازی کند.

حتی اگر صورتتان دارای جوش نبود، می توانید هفته ای یک بار از این ماسک فوق العاده استفاده کنید تا بتوانید پوست خودتان را پاکسازی کنید و کمک کنید که بهتر و سالم تر باقی بماند.

ماسک ذغال باید به مقداری روی پوستتان بماند که کاملا خشک شود و بتوانید به راحتی آن را از روی پوست خودتان خارج کنید. پس از اینکه ماسک کاملا خشک شد و آن را جدا کردید، می توانید روی سطح آن چربی های ریز و موهای ریز و آلودگی های سطح پوست را ببینید که به صورت کاملا جمع آوری شده اند و این یعنی پوستتان حسابی پاکسازی شده است.

استفاده از ماسک ذغال

4- استفاده از بخور آب گرم:

بخور آب گرم یکی از بهترین روش ها برای پاکسازی پوست صورت است و می تواند کمک کند منافذ پوست باز شده و چربی های اضافی پوست راحت تر خارج شوند. اما باید دقت کنید که این کار را زیاد انجام ندهید چون تحقیقات ثابت کرده اند انجام زیاد این کار می تواند باعث ایجاد چروک روی پوست شود.

به همین خاطر زمان هایی که جوش های زیاد و رومخی دارید، بهتر است از بخور آب گرم استفاده کنید و قبل از آن حتما پوست صورت خودتان را به خوبی بشویید تا بتوانید از ورود آلودگی به داخل پوست جلوگیری کنید.

می توانید به مدت 5 تا 10 دقیقه به پوست خودتان بخور آب گرم دهید تا حسابی نرم شده و منافذ آن باز شوند و جوش های پوستتان به صورت طبیعی تخلیه شوند. اگر می خواهید بخور دادن پوست شما با رعایت اصول کامل انجام شود، می توانید به کلینیک های زیبایی بروید و فیشیال پوست را انجام دهید تا پوست شما کاملا تمیز شود. برای این کار، مطالعه مقاله آشنایی با مراحل فیشیال صورت را به شما پیشنهاد می کنیم تا بیشتر با مزایای پاکسازی و فیشیال پوست آشنا شوید.

اصول تخلیه جوش

5- تخلیه با رعایت اصول کامل:

یک راه دیگر که می توانید برای تخلیه جوش های پوست خودتان از آن استفاده کنید، این است که با رعایت اصول بهداشتی این کار را انجام دهید. همانطور که در ابتدا گفتیم بهترین کار این است که به یک پزشک مراجعه کنید تا این کار را برایتان انجام دهد.

اما اینکه به محض دیدن یک جوش به پزشک مراجعه کنید، اصلا به صرفه نیست و نمی تواند توجیه اقتصادی داشته باشد. به همین خاطر در چنین زمان هایی می توانید خودتان را رعایت اصول بهداشتی جوش را تخلیه کنید.

برای این کار در ابتدا باید مطمئن شوید که محتویات جوش آماده استخراج است و جوش به صورت کامل آماده شده است و نیاز به فشار زیاد ندارد. چون همانطور که گفتیم فشار زیاد می تواند به پوستتان آسیب های شدیدی وارد کند.

پس از اینکه از این موضوع مطمئن شدید، نیاز است که دستان خودتان را با آب و صابون بشویید تا کاملا از میکروب و آلودگی پاک شود. سپس یک سوزن را با الکل ضدعفونی کنید تا هیچ میکروبی روی سطح آن باقی نماند.

پس از این مرحله باید نوک سوزن را به صورت عمودی و به آرامی روی سر جوش بزن تا سطح آن باز شود و بتوانید به راحتی مواد را تخلیه کنید. البته دقت کنید که اگر با فشار دادن سوزن روی نوک جوش درد زیادی احساس می کنید، احتمالا هنوز پوست سر جوش ضخیم است و جوش آماده خارج کردن محتویات نیست.

اما اگر به راحتی توانستید این کار را انجام دهید، یعنی جوش آماده شده است و می توانید ادامه مراحل را انجام دهید. دقت کنید که سوزن را زیاد به داخل جوش فشار ندهید که به بافت های پوست سالم آسیب نرساند و دچار خونریزی نشوید.

پس از این مرحله دو انگشت شصت خودتان را با پنبه بپیچید و انگشت ها را دو طرف جوش قرار دهید تا جوش کاملا در وسط انگشتان قرار بگیرد. اگر جوش کاملا آماده باشد با یک فشار کوچک می توانید مشاهده کنید که جوش کاملا تخلیه می شود و نیازی به وارد کردن فشار زیاد به آن نیست.

به همین راحتی شما می توانید کار تخلیه جوش های صورت را انجام دهید و رعایت نکات گفته شده کمک می کند که احتمال ورود آلودگی به منافذ پوست بسیار کاهش یابد و بتوانید به بهترین شکل این کار را انجام دهید.

 

جمع‌بندی مطالب

در این مقاله با هم به بررسی جواب این سوال پرداختیم که چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟ و گفتیم که دلیل این موضوع چیست و چرا نباید به هیچ وجه جوش های سطح پوست را فشار دهید. همچنین بررسی کردیم که اصلا جوش چیست و چگونه ایجاد می شود و در نهایت گفتیم که چه روش های جایگزینی وجود دارند که می توانید به جای فشار دادن جوش از آنها استفاده کنید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که جواب سوال چرا نباید جوش و آکنه روی پوست را فشار داد؟ را پیدا کنید و بتوانید با اطلاعات بیشتری به مراقبت از پوست خودتان بپردازید.

شما می توانید سوالات خود در زمینه مراقبت از پوست و موهایتان را از کارشناسان متخصص ما بپرسید و بعد از جلسه مشاوره رایگان با تیم ما، بهترین راهکارها را برای زیبایی و سلامتی پوست و موی خود انجام دهید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed