1. خانه
  2. مقالات
  3. اگر اینطوری موها تو شانه می زنی، فاتحشو بخون

اگر اینطوری موها تو شانه می زنی، فاتحشو بخون

اگر اینطوری موها تو شانه می زنی، فاتحشو بخون

  1. خانه
  2. مقالات
  3. اگر اینطوری موها تو شانه می زنی، فاتحشو بخون
اشتباهات رایج در شانه زدن به موها
folder_openمقالات

شانه زدن به موها عادی ترین کاری است که هر روز بارها انجام می دهیم ولی گاهی همین کار به ظاهر ساده می تواند، دمار از موها در آورد! هر گونه اشتباه در شانه زدن به مو منجر به از دست دادن تارهای موی بیشتری می شود. در بسیاری موارد، علت ریزش مو چیزی نیست جز همین اشتباهات روتین مراقبت از مو. شانه و برس کشیدن به موها نیز ضروری است اما این کار راه و رسمی دارد. آیا می دانید چگونه موهایتان را شانه بزنید؟

احتمالا فکر می کنید که این کار اصلا نیاز به آموزش ندارید و حتی یک کودک هم بلد است چطوری موهایش را شانه کند. اگر این‌طور است که سخت در اشتباه هستید چون شانه زدن هم می تواند از علل ریزش مو باشد. هر بار که موها را شانه می زنید چند تار مو می ریزد. تعداد تارهای موی ریخته شده نباید از 100 عدد در روز بیشتر باشد.

موی سر به طور طبیعی بین 50 تا 100 تار در طول روز می ریزد. این بخشی از چرخه رشد مو است و ارتباطی با شانه زدن ندارد. حتی اگر هرگز از شانه استفاده نکنید ریزش این مقدار مو قطع نمی شود. به طور معمول همیشه تعدادی از تارهای مو در فاز رشد و برخی در فاز استراحت هستند. در حالت نرمال این مقدار ریزش مو باعث کم پشت شدن موها و طاسی نمی شود. اما برخی اشتباهات در موقع شانه زدن می تواند روند ریختن موها را سرعت دهد.

در ادامه با ما همراه باشید آیا برخی از این کارهای اشتباه در شانه زدن مو را انجام داده اید؟

راه های مراقبت از مو بعد از حمام

چند اشتباه رایج در شانه زدن مو

مرتب کردن موها با شانه و برس بسیار راحت است. بعد از شانه زدن موها نرم، براق و حتی قوی تر می شود اما این به شرطی است که موها را درست شانه بزنید. آیا می دانستید که موقع شانه زدن، احتمال آسیب رساندن به مو هم وجود دارد؟  استفاده صحیح از شانه بسیار توصیه می شود. برای شانه کردن موها وقت بگذارید این کاری نیست که بخواهید با عجله و شتاب انجام دهید. برخی مشکلات می تواند باعث شکستن یا گره خوردن تارهای مو بشود.

هدف از شانه زدن مو حفظ ظاهر و نظم دادن به موها است البته این کار فواید دیگری هم دارد. هنگام شانه زدن، چربی طبیعی پوست سر روی موها پخش می شود. این امر در حفظ رطوبت و نرمی مو موثر است. با استفاده از شانه می توانید گره های مو را باز کنید و موهایی صاف و براق داشته باشید. همه موها با هر جنس و ضخامت و کیفیتی که باشند نیاز به شانه زدن دارند. در ادامه برخی از رایج ترین اشتباهات در شانه زدن مو را بررسی می کنیم.

اشتباه در شانه زدن مو

از  شانه مناسب استفاده نمی کنید

انتخاب شانه و برس مو خودش یک بحث مهم است. انواع محصولات برای شانه زدن موها تولید شده ولی همه اینها مناسب موهایتان نیستند. قبل از استفاده از برس و شانه، آن را آزمایش کنید. آیا موقع شانه زدن به موها، پوست سرتان درد می گیرد؟ شانه ها و برس های خشن و دارای دندانه های تیز به شدت آسیب رسان هستند. حتی گاهی احتمال خراشیدگی و زخم شدن پوست کف سر نیز وجود دارد.

بدترین اشتباه در شانه زدن مو انتخاب یک وسیله نامناسب است. برای مثال برس هایی که برای موهای صاف استفاده می شود اصلا مناسب موهای فرفری نیست. موهای فر را با شانه هایی که فاصله بین دندانه هایشان زیاد است، شانه بزنید. شانه های کوچک و دارای دندانه های نزدیک به هم، موهای فر را نابود می کنند. اگر موهای شما فر درشت است اصلا نیازی به استفاده از شانه نیست. با انگشتان دست هم می توانید موهایتان را مرتب کنید.

برای موهای ظرف تر از برس هایی استفاده کنید که دندانه های مویی نرم تری دارند. جنس شانه و برس، مدل و دیگر جزئیات را با توجه به جنس، تراکم و ضخامت موهایتان انتخاب کنید.

علاوه بر دندانه ها، کیفیت و طول دسته برس و شانه نیز اهمیت دارد. برای اینکه بتوانید به تنهایی موهای پشت سرتان را شانه بزنید لازم است تا برس هایی با دسته بلندتر را انتخاب کنید. یک نکته دیگر اینکه برس هایی که در انتهای دندانه ها دارای سری توپی هستند، توصیه نمی شوند. معمولا این توپک ها جدا می شوند و قسمت زیر آن نیز تیز است.

روش صحیح شانه زدن موی بلند

به اندازه کافی، موها را شانه نمی زنید

اشتباه در شانه زدن مو شامل دو مورد است شانه زدن بیش از حد و شانه نزدن به موها! هر دو این موارد مشکل ایجاد می کند. بعضی ها موهایشان را به طور افراطی شانه می کنند یعنی اینکه در طول روز چندین بار و هر دفعه به مدت طولانی شانه را روی موها می کشند. شانه زدن به موها فواید زیادی دارد اما در نظر بگیرید که استفاده افراطی از شانه نیز احتمال آسیب به موها را افزایش می دهد.

هر بار که شانه را روی موها حرکت می دهید اصطکاک ایجاد می شود. تماس شانه با موها باعث به وجود آمدن شکستگی تارهای مو می شود. در ظاهر چنین چیزی قابل مشاهده نیست ولی به مرور پیامدهای ناخوشایند شانه زدن افراطی را خواهید دید. حتی داستان های شگفت آوری هم در این مورد شنیده می شود. مثلا برخی ها توصیه می کنند که موها را قبل از خواب 100 مرتبه شانه بزنید! این داستان ها را باور نکنید اغلب این موارد اشتباه در شانه زدن مو به حساب می آید.

مورد دیگر مربوط به شانه نزدن به مو است. گروهی از افراد هم از آن طرف بوم افتاده اند به این صورت که اصلا موهایشان در طول روز، شانه نمی زنند! این هم اصلا کار درستی نیست. وقتی موها را شانه نمی زنید تارهای مو در هم تنیده و گره خورده می شود. ساقه مو نیز خشک و دهیدراته می شود زیرا روغن طبیعی پوست سر روی موها پخش نشده است.

بزرگترین اشتباه در شانه زدن به موها

اشتباه در شانه زدن مو: فقط انتهای مو را شانه می زنید

آیا فقط انتهای مو را با شانه صاف و مرتب می کنید؟ اغلب افرادی که موهای بلندتری دارند این کار را انجام می دهند. در واقع شاید تصور کنید که مرتب کردن ظاهر موها با شانه کافی است اما این یک اشتباه بزرگ است. در زیر پوست سر تعداد زیادی غدد چربی ساز وجود دارد. این غدد نوعی چربی و روغن طبیعی ترشح می کنند. این روغن برای نرم نگه داشتن پوست سر و موها ضروری است. در حالت عادی روغن ترشح شده روی پوست سر را پوشش می دهد موقع شانه زدن این روغن در سرتاسر ساقه مو نیز پخش می شود.

عمر موهای بلندتر، بیشتر است یعنی اینکه مدت زمان زیادی طول کشیده تا اندازه بلندی مو مثلا تا کمرتان برسد. این موها قدیمی تر هستند و بیشتر در معرض مواد شوینده، نرم کننده ها، ژل مو و حتی اشعه مضر آفتاب بوده اند. انتهای ساقه مو همیشه خشک تر و شکننده تر از قسمت های بالاتر و ریشه مو است. اشتباه در شانه زن مو و انتهای مو باعث می شود که چربی و روغن از پوست سر به موها نرسد. اگر می خواهید موها نرم و براق باشد حتما همه قسمت های مو را شانه کنید.

نکته: قبل از دوش گرفتن و شستشوی موها، با شانه گره های مو را باز کنید. همین کار ساده موجب می شود که موها در حین شستن کمتر آسیب ببیند.

نحوه شانه زدن موی فر

اشتباه در شانه زدن مو مرطوب و خیس

وقتی موها خیس و مرطوب هستند نباید از شانه و برس استفاده کنید. موهای خیس بسیار ضعیف، شکننده و آسیب پذیرتر از موهای خشک هستند. آیا عادت دارید در حمام موها را شانه بزنید؟

این کار می تواند ریزش موها را چند برابر افزایش دهد. علاوه بر آن به علت حالت کشسانی موهای خیس، تارهای مو به میزان زیادی کشیده می شوند. در این وضعیت موها حالتی شبیه به فنر دارند و وقتی کشیده می شوند دیگر به حالت قبل بر نمی گردند. موهای کشیده شده، نازک می شوند و به شدت آسیب می بینند.

اگر نیاز دارید که موها را در موقع شستشو، شانه بزنید یک راه ساده تر وجود دارد. با کمک انگشتان دست می توانید گره های مو را باز کنید و موهای خیس را تا حدودی نظم داده و صاف کنید. این روش هیچ آسیبی به موها نمی رساند. به جای اینکه سریع موهای خیس تان را با شانه مرتب کنید با انگشتان این کار را انجام دهید.

نکته: حتی بعد از حمام و تا وقتی موها خیس است نیز نباید از شانه استفاده کرد و تنها مجازید با دست موها را نظم دهید.

مرتب کردن موها با ابزار مناسب

مرکز تخصصی زیبایی و احیا مو سعیده درویش زاده

آیا می دانستید که ما در این مرکز، خدمات رایگان مشاوره ای ارائه می دهیم؟ همین حالا تماس بگیرید تا در مورد انتخاب شانه و برس موی مناسب و یا حتی خرید محصولات مراقبت از مو، راهنمایی رایگان دریافت کنید. اگر موهایتان آسیب دیده و قصد دارید جان دوباره ای به موهایتان بدهید حتما به مشاوره برای انتخاب درمان مناسب، نیاز دارید.

بوتاکس مو، پلکس تراپی، کراتینه و احیا و …. هر کدام با توجه به نیاز مو انجام می شود. بنابراین بهتر است از خدمات مشاوره ای تخصصی استفاده کنید تا نتیجه رضایت بخش باشد. استفاده از خدمات مشاوره رایگان سالن درویش زاده اجباری نیست ولی به نوعی گارانتی کار است و می تواند به طرز شگفت آوری در رضایت مشتری موثر باشد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed