1. خانه
 2. مقالات
 3. آموزش مش با استفاده از کلاه

آموزش مش با استفاده از کلاه

آموزش مش با استفاده از کلاه

 1. خانه
 2. مقالات
 3. آموزش مش با استفاده از کلاه
مش کلاهی
folder_openمقالات

انواع مش و هایلایت از پر طرفدارترین متدهای تغییر رنگ موها هستند. تارهای روشن مو روی زمینه تیره گیسوان بسیار زیبا و شکلی دیده می شود. روش های مختلفی برای مش کردن موها استفاده می شود که از آن جمله می توان به مش لیوان، شابلون، دیسک، مش سوزنی یا کلاهی اشاره کرد. پیشرفت های زیادی در زمینه رنگ مو به وجود آمده و هر روز شیوه ای جدیدتر و ابتکاری به مدل های قبلی اضافه می شود. با توجه به اینکه سوالات زیادی در ارتباط به نحوه اجرای مش کلاهی مطرح شده، در این بخش به آموزش مش با استفاده از کلاه پرداخته می شود.

مش کلاهی چیست؟

در این شیوه از یک کلاه برای رنگ کردن موها استفاده می شود. با کمک کلاه مخصوص مش می توان دسته ای از تارهای مو را جدا کرده و هایلایت مورد نظر را روی آن اجرا کرد. به این ترتیب دیگر همه موها دکلره نمی شوند. در این تکنیک زمینه مو تیره است و می تواند رنگ طبیعی موهای فرد باشد. در صورتی که می توان موهای جدا شده را حتی تا 10 درجه نیز روشن تر از رنگ زمینه رنگ آمیزی کرد. با توجه به اینکه وسیله جداسازی در این متد، کلاه مش است به این شیوه، مش کلاهی می گویند.

معرفی خدمات سعیده درویش زاده: هایلایت مو

این کلاه مخصوص دارای سوراخ های کوچکی است. تارهای مو از این سوراخ ها به بیرون کشیده می شوند. نحوه پراکندگی سوراخ ها روی کلاه طوری است که از همه قسمت های سر به طور مساوی، تارهای مو جدا می شود. با استفاده از این کلاه، امکان بیرون کشیدن مو از هر قسمت سر وجود دارد. برای خارج کردن موها از کلاه، یک قلاب بسیار باریک استفاده می شود. به همین علت در برخی سالن های زیبایی از اصطلاح “مش سوزنی” به جای کلاهی استفاده می شود. هر دو نام اشاره به یک شیوه دارد و طریقه کار یکی است.

هم خانم ها و هم آقایان می توانند از این روش برای هایلایت موها استفاده کنند. اما خانم هایی که موهای خیلی بلندی دارند معمولا مشکلات بیشتری برای مش با کلاه دارند. خارج کردن موهای بلند از سوراخ های کلاه بسیار مشکل تر از موهای کوتاه است. شاید مش فویلی یا سایر روش های هایلایت مو و بالیاژ مو  برای مو بلندها ایده بهتری باشد.

موی کوتاه به سادگی از سوراخ کلاه خارج می شود. در ضمن موی کوتاه کمتر گره می خورد که این موضوع کار را ساده تر می کند.

لوازم مورد نیاز برای مش کردن با کلاه

 • کلاه استاندارد مش
 • قلاب باریک (شماره ۶ )
 • پودر مخصوص دکلره
 • اکسیدان دوازده درصد
 • روغن های چرب کننده
 • سشوار

راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

مش با کلاه

مراحل اجرای مش با کلاه

اجرای مش با این کلاه مخصوص بسیار ساده تر است و نتیجه نیز هایلایت زیبایی خواهد شد. اگر بخواهید این کار را در خانه انجام دهید نیاز به کمک دارید زیرا دسترسی به موهای پشت سر، نیست و نمی توانید تارهای موی پشت سرتان را به راحتی جدا کنید. نحوه کار به این صورت است که ابتدا باید موها را برای مش آماده کنید و بعد رنگ را روی تارهای مو اجرا نمایید.

آماده کردن موها قبل از مش کلاهی

قبل از اجرای هر نوع رنگ، مش و هایلایت لازم است تا موها را بشویید. شستن موها به باز شدن کوتیکول مو کمک می کند و ماده رنگی بهتر و سریع تر روی موها را پوشش می دهد. قبل از انجام مش کلاهی نیز شستن مو توصیه شده است.

سپس موها را با حوله خشک کنید تا آب اضافی مو نچکد. بعد با استفاده از سشوار موها کامل خشک می شود. موهای خیس و نم دار موقع خارج شدن از سوراخ های کلاه، کشیده می شوند و به مو آسیب وارد می شود. جهت سهولت کار بهتر است با استفاده از کمی روغن زیتون موها را ماساژ دهید. روغن زیتون موها را نرم می کند و جلوی آسیب به مو در موقع مش کردن را می گیرد.

قبل از مش سوزنی موها را شانه کنید تا گره های مو باز شود. موهای گره دار موقع خارج شدن از کلاه، کنده می شوند و دشواری ایجاد می کنند. موها را به سمت عقب شانه بزنید از فرق باز کردن یا هر استایل دیگری بپرهیزید خیلی ساده با شانه موها را به سمت عفب فرم دهید. بنابراین روتین قبل از مش عبارت است از:

 • شستن مو
 • خشک کردن مو
 • ماساژ روغن زیتون
 • شانه زدن به مو

انواع هایلایت مو بر اساس تکنیک و کاربرد آن

طریقه صحیح کلاه گذاشتن روی سر

این کلاه از جنس پلاستیک لاتکس است و روی سر محکم فیکس می شود. قبل از اینکه کلاه روی سر گذاشته شود از یک کیسه نایلونی مثل کیسه فریزر روی موها استفاده می شود. یک کیسه فریزر را باز کرده و به طور کامل روی موها قرار دهید. هر نوع پلاستیکی که روی موها را کامل بپوشاند برای این منظور، مناسب است. ( سفره های پلاستیکی یکبار مصرف و …) حالا کلاه را روی سر بگذارید.

سوالی که مطرح می شود اینست که چرا از کیسه فریزر برای زیر کلاه، استفاده می شود. چنانچه این کلاه به طور مستقیم روی موها گذاشته شود، بعد از دکلره، امکان خارج شدن رنگ از سوراخ های کلاه وجود دارد. به این ترتیب رنگ به موهای زیرین نفوذ می کند و مش چندان خوب در نمی آید.

سر گذاشتن کلاه کمی لم دارد باید کلاه کامل روی موها فیکس بشود. این مهم ترین بخش کار است. برای ثابت ماندن کلاه، از سنجاق سر استفاده می شود. با استفاده از سنجاق های معمولی می توان دورتادور کلاه را روی موها طوری ثابت کرد که در حین اجرای مش سوزنی، کلاه حرکت نکند. در قسمت تاج سر از یک سنجاق به صورت افقی استفاده می شود این سنجاق از سوراخ کلاه روی سر فیکس می شود. به این ترتیب کلاه روی سر ثابت می ماند

نحوه برای خارج کردن موها

مرحله بیرون کشیدن مو از کلاه شاید سخت ترین قسمت کار باشد به خصوص اگر موهای بلندی داشته باشید. حتما قبل از به سر گذاشتن کلاه، موها را شانه زده و با روغن ریتون مو را چرب کنید. در غیر این صورت گره ها مانع از خارج شدن تارهای مو می شوند. برای خارج کردن موها از قلاب استفاده کنید. با یک دست قلاب را کنترل کنید. دو انگشت دست دیگر را کنار یکی از این سوراخ ها قرار داده مراقب باشید تا موهای اضافی به همراه قلاب خارج نشود. با قلاب و به آرامی تارهای مو را به بیرون بکشید. قلاب را خیلی فشار ندهید و فقط موهای سطحی را بردارید.

بر روی یک به یک سوراخ ها همین روش را اجرا کنید تا همه تارهای مورد نظر از سوراخ کلاه خارج بشوند. حالا با یک برس موی مناسب، تارهای خارج شده مو را شانه بزنید تا گره های مو کامل باز بشود. حتی اگر گره ای وجود ندارد نیز موها را شانه بزنید تا تارهای مو کامل به بیرون بیایند و قسمتی از موها زیر کلاه باقی نمانده باشد.

معرفی محصول:کرم بیرون حمام فولیپلکس

نحوه دکلره کردن در مش کلاهی

موهای روی کلاه با مواد دکلره مو، آغشته خواهد شد تا برای استفاده از رنگ روشن آماده باشند. برای این کار به پودر دکلره و اکسیدان نیاز دارید. بعد از اینکه همه موهای روی کلاه به مواد دکلره آغشته شد روی موها را با پلاستیک بپوشانید. برای اینکه موها سریع تر رنگ باز کند از سشوار استفاده کنید. سشوار را به حالت دورانی حرکت دهید تا حرارت روی یک قسمت مو نباشد.

اگر موها شروع به کف کردن کرد، فوری سشوار را خاموش کنید. صبر کنید تا موها کامل رنگ باز کند. هر از گاهی تست کنید که موها رنگ باز کرده یا خیر. زمانی که به میزان دلخواه موها روشن شد باید موها را بشویید.

کلاه را برندارید و در همین وضعیت تنها موهای روی کلاه را شستشو دهید تا مواد دکلره کامل پاک بشود. سپس می توانید رنگ روشن مورد نظر را روی موهای دکلره شده، اجرا کنید. حداقل رنگ مویی 3 پایه روشن تر انتخاب کنید اما امکان روشن کردن موها حتی تا 10 پایه روشن تر هم هست.

رنگ مو را با اکسیدان مخلوط کرده و مثل حالت عادی موهای دکلره شده و بیرون از کلاه را رنگ کنید. پس از رنگ گرفتن موها، با آب ولرم موها را شستشو دهید. هنوز در این مرحله کلاه روی سر هست و تنها موهای رنگ شده و روی کلاه، شسته می شوند.

طریقه بیرون آوردن موها

ابتدا موها را شانه کنید تا گره های مو باز شود. سپس موها را کامل خشک کنید. موهای خیس را نمی توانید از کلاه خارج کنید و امکان کشیده شدن و حتی کنده شدن تارهای مو هست. با سشوار به طور کامل موها را خشک کنید. موهای خیس گرده دارند و به یکدیگر  چسبند

پس از خارج کردن کلاه در صورت نیاز می توانید موها را بشویید. برای شستن دکلره مو می توانید موها را با شامپو بچه بشویید اما پس از رنگ کردن حداقل 2 تا 3 روز به موها شامپو نزنید.

این کار به تثبیت رنگ روی موها کمک می کند و دوام و ماندگاری هایلایت را افزایش می دهد. این تکنیک را می توانید سالی 3 تا 4 بار هم انجام دهید و بیشتر از آن توصیه نمی شود و امکان آسیب به موها وجود دارد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed