1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه سریع از شوره سر خلاص شویم؟

چگونه سریع از شوره سر خلاص شویم؟

چگونه سریع از شوره سر خلاص شویم؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه سریع از شوره سر خلاص شویم؟
درمان سریع شوره سر
folder_openمقالات

همه ما با آن پوسته های سفید مزاحم که ناگهان روی سر و شانه ها ظاهر می شوند آشنا هستیم. شوره سر یک بیماری مزمن و شایع است که نه مرد می شناسد و نه زن. جنس مو و نازکی یا ضخامت موها هم ارتباطی با این شوره های سمج ندارد. اگرچه مردان کمی بیشتر از زنان درگیر شوره سر هستند اما عامل ایجاد شوره چندان وابسته به جنسیت نیست. در این مطلب روش درمان سریع شوره سر معرفی می شود که در یک چشم بر هم زدن می تواند شما را از شر این پوسته های سفید آزار دهنده خلاص کند.

قبل از اینکه به راهکار فوری و جالب درمان شوره سر بپردازیم در مورد دلیل واقعی بروز شوره و چگونگی رهایی با آن، مطالبی عنوان می شود. جالب است بدانید که همه  پوسته های سفید، شوره نیستند. این ذرات سفید می توانند از موس خشک شده، اسپری یا موادی که به موها می زنید نیز، تولید شده باشند.

در نگاه عمومی هر نوع ذزات پودر مانند و سفید رنگی که روی شانه و یقه لباس، دیده شود شوره است. این موضوع همیشه صحیح نیست. برای مثال اگر موهای خود را خوب آبکشی نکرده باشید مقداری از شامپو روی ساقه مو باقی می ماند. این شامپو به قدری کم است که حتی متوجه اش نمی شوید ولی پس از خشک شدن، درست شبیه به شوره سر دیده می شود. برخی از اسپری های مو و محصولاتی که بر روی موها استفاده می کنید هم، بعد از خشک شدن با ظاهری شوره مانند از روی سر جدا می شوند.

روش های درمانی برای شوره سر

آیا خشکی پوست سر، دلیل اصلی شوره است؟

برخلاف تصور عمومی، اکثر افراد مبتلا به شوره سر در حقیقت “پوست سر خشک” ندارند. برخی افراد از شستن منظم با شامپو اجتناب می کنند زیرا معتقدند که شستشوی زیاد، منجر به خشکی پوست سر می شود. این افراد برای پرهیز از آسیب به موها و یا مشکلات پوست سر، دفعات شستشوی مو را کاهش می دهند.

هر چقدر فاصله بین استحمام و شستشوی سر و بدن، بیشتر شود احتمال بروز شوره نیز افزایش می یابد. پوست سر پر از  غدد چربی فعال است که مقادیر زیادی  روغن و چربی طبیعی تولید می کند. این چربی ها در مجاورت آلودگی و فولیکول های جدا شده موها، تبدیل به گرده های سفید رنگی می شوند و به سختی از شوره، قابل تشخیص است.  بنابراین اگر می خواهید با شوره سر مبارزه کنید، استفاده از شامپو برای شستشوی منظم موها ضروری است. افراط جایز نیست اما حد تعادل را نگه دارید.

آیا شوره فقط در پوست سر دیده می شود؟

اگرچه نام شوره سر را یدک می کشد اما این پوسته ها تنها از روی پوست سر، جدا نمی شود. شایعترین علت ایجاد شوره، بیماری پوستی به نام “درماتیت سبورئیک” است. این وضعیت می تواند بثورات قرمز خارش دار، پوسته ریزی در پوست سر ، در پوست پشت گوش ها ، در پلک های فوقانی و ابروها، پیشانی را نیز به دنبال داشته باشد. حتی در چین های از بینی تا گوشه های دهان و گاهی اوقات در وسط قفسه سینه و حتی کتف هم امکان بروز چنین شوره هایی وجود دارد.

در حالی که بیشتر مردم فکر می کنند مشکل خشکی پوست سر است، بر عکس این قضیه صادق است. پوسته های شوره معمولا نتیجه  درماتیت سبورئیک است. این یک بیماری پوستی یا تحریک پذیری زیاد است که باعث می شود پوست سر بیش از حد چربی تولید کند. نتیجه ریختن پوسته های  مومی و روغنی می شود. متأسفانه ، در حال حاضر مشخص نیست که چرا برخی از افراد تمایل به شوره سر دارند و برخی دیگر نه اما با نزدیک شدن به سن نوجوانی، شاهد افزایش شوره سر هستیم و  معمولاً در سن 50 سالگی این عارضه فروکش می کند.

پوسته ریزی در ابروها

چه عواملی پوسته سر را افزایش می دهند؟

درمان سریع شوره سر با توجه به پیدا کردن عامل بیماری، امکان پذیر است. چندین عامل مختلف می تواند باعث  ایجاد شوره درماتیت سبورئیک شود. در مرحله اول پوست ممکن است به نوع خاصی از مخمرهای بی ضرر که روی پوست همه زندگی می کند واکنش منفی نشان دهد. علاوه بر آن سایر بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما نیز می توانند باعث ایجاد شوره سر شوند.نوعی عفونت قارچی نیز وجود دارد که می تواند شوره را ایجاد کند. محصولات مراقبت از مو نیز می توانند پوست ریزی کف سر را به شدت افزایش دهند. محصولات حاوی سیلیکون و پروتئین از این دست هستند.

 سبک زندگی نظیر رژیم غذایی نامناسب، مصرف برخی داروها و استرس نیز روی ایجاد و تشدید شوره سر، تاثیر دارند. بسیاری از مبتلایان با افزایش سن، بثورات بدتری را تجربه می کنند. این امر به دلیل این است که پوست سر همانند سایر قسمت های بدن، پیرتر شده است. پوست سر به طور طبیعی رطوبت خود را با افزایش سن، از دست می دهد و ترشح غدد چربی زیر پوست نیز کمتر می شود. به همین علت بسیاری از پوسته ریزی ها در بزرگسالی به دلیل خشکی پوست و ریزش پوسته های جدا شده است.

علت اصلی بروز شوره سر چیست؟

درمان سریع شوره سر چقدر طول می کشد؟

خبر خوب این است که می توانید میزان شوره سر را به میزان قابل توجهی کاهش دهید تا حدی که غیر قابل تشخیص باشد. خبر بد این است که اگرچه می توانید شوره سر خود را تحت کنترل درآورید، اما قابل درمان قطعی نیست. در واقع هیچ راه دائمی برای درمان سریع شوره سر وجود ندارد. روند درمان بسیار کند و طولانی مدت است. در طی این زمان باید بتوانید با این مشکل کنار بیایید. برای مثال با یکی دو بار استفاده از شامپو ضد شوره هیچ اتفاقی نمی افتد و به محض قطع مصرف، دوباره شاهد بروز شوره سر خواهید بود.

زمان لازم برای کاهش علائم به علت ایجاد کننده بیماری، بستگی دارد. با مصرف روزانه شامپوهای دارویی می توان انتظار داشت که حدود یک ماه روند درمان طول بکشد. ترکیبات فعال در این شامپوها با هدف قرار دادن عامل بیماری( قارچ یا مخمر و …) موجب بهبود وضعیت پوست کف سر می شوند. با مهار رشد سلول های پوستی کف سر، روند ریزش پوسته های سفید رنگ نیز کندتر خواهد شد.

برای تهیه شامپو ضد شوره و محصولات مناسب در از بین بردن شوره سر با ما تماس بگیرید. کلینیک تخصصی مراقبت مو سعیده درویش زاده، مشاوره رایگان ارائه می دهد. با تهیه محصولات مناسب، روند درمان شوره سر را تکمیل کنید.

چه روشی برای درمان سریع شوره سر مناسب است؟

اگر به یک جلسه کاری یا موقعیتی می روید برای خلاص شدن از این شوره ها یک ترفند ساده را اجرا کنید. شما می توانید پوسته های سفید را با استفاده از یک روش ساده و هدفمند از بین ببرید. نیازی به شستشوی زیاد و بیش از حد برای از بین بردن شوره سر نیست. ابتدا به آینه نگاه کنید و مشخص کنید که شوره سر شما در کدام نواحی بیشتر است. گاهی همه پوست سر به این بیماری مبتلا شده ولی گاهی نیز تنها جلوی موها یا موهای کنار گوش و …. دچار این وضعیت شده اند.

در مرحله بعد، مقداری شامپوی خشک یا پودر بچه را روی قسمت های شوره سر که می بینید بپاشید. دقت کنید این مواد روی موهای تیره به صورت واضح دیده می شوند. بنابراین از مقدار کمتری پودر بچه یا شامپو خشک استفاده کنید. کمی موها را مالش دهید حالا با یک شانه دندانه ریز، موها را با دقت شانه کنید. پودر بچه و شامپوی خشک باعث لغزنده شدن فولیکول های مو می شود. در نتیجه پوسته های جدا شده دیگر به موها نمی چسبند. هر بار که شانه از بین موهایتان رد می شود مقدار زیادی از شوره ها نیز به شانه چسبیده و جدا می شوند. حالا حداقل تا چند ساعت خبری از شوره های خجالت آور نیست و می توانید با خیال راحت به کارتان برسید.

شستن موهای سر

چگونه می توان به طور طبیعی از شوره سر خلاص شد؟

طبیعت درمان همه بیماری ها را در خود دارد. شناخت داروهای طبیعی برای مقابله با شوره سر نیاز به دانش و تخصص حرفه ای دارد. یکی از مواد موثر برای درمان سریع شوره سر ، روغن درخت چای است. از نظر علمی مواد فعال در این روغن برای مبارزه با قارچ عامل بیماری اثرات شگفت انگیزی دارند. اگر پوست حساسی دارید، چند قطره روغن درخت چای را با چند قاشق چای خوری روغن نارگیل استفاده کنید تا حالت تسکین دهنده نیز داشته باشد.

روغن نارگیل به خودی خود یک روش درمانی شناخته شده برای اگزما است. بنابراین اگر به این بیماری پوستی مبتلا هستید نیز استفاده از این روغن ها برای درمان سریع شوره سر کمک می کند. مالش روغن نارگیل و روغن درخت چای روی پوست کف سر، یک درمان موثر و قطعی برای شوره سر است.

با استفاده از گیاهان دارویی و شفا بخش نیز می توانید از شر شوره سر خلاص شوید. گیاه آلوئه ورا یک محصول طبیعی تسکین دهنده دیگر با خواص ضد قارچی است. در این مورد تنها قسمت ژل مانند داخل برگ گیاه، استفاده می شود. بعد از مالش آلوئه ورا روی موها، یک ساعت صبر کنید و موها را بشویید.

همچنین می توانید یک قاشق چای خوری آبلیموی تازه و سرکه سیب را با سه قاشق چای خوری آب و چند حلقه نمک مخلوط کنید. در حالی که موهایتان خشک است این را به پوست سر خود بمالید، سپس موها را مانند همیشه بشویید. این ها نمونه هایی موثر برای درمان سریع شوره سر است که هیچ اثر مضری هم روی پوست سر یا موها ایجاد نمی کند.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed