1. خانه
  2. مقالات
  3. آموزش رنگ کردن مو با پوست گردو

آموزش رنگ کردن مو با پوست گردو

آموزش رنگ کردن مو با پوست گردو

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آموزش رنگ کردن مو با پوست گردو
ساخت رنگ مو با پودر گردو
folder_openمقالات

بسیاری از افراد برای پوشاندن موهای سفید، از رنگ مو استفاده می کنند. انواع رنگ موی مناسب برای موهای سفید با پوشش دهی عالی در بازار موجود است. وقتی تعداد تارهای سفید مو، زیاد شد با این رنگ ها می توانید موها را تیره کنید. رنگ موهای گیاهی نیز تا حدود زیادی قدرت تیره کردن رنگ موها را دارند. برخی از افراد برای رنگ کردن موها از پوست گردو استفاده می کنند. رنگ مو با پوست گردو به خوبی تارهای سفید و خاکستری مو را می پوشاند.

سن سفید شدن موها خیلی پایین آمده. گاهی افراد زیر 20 سال هم تعداد زیادی تار موی سفید در بین موهای شان دارند. این پدیده می تواند در اثر استرس و یا برخی بیماری ها و مشکلات به وجود بیاید. برخی از جوان ها هم به صورت ارثی، با این پدیده روبرو هستند. در این افراد ژن سفیدی زودرس مو از نسل های قبلی منتقل شده است.

علم پزشکی برای جلوگیری از سفید شدن موها به دستاوردهای فوق العاده ای رسیده است. در بعضی موارد می توان این پدیده را به طور کامل درمان کرد. البته هنوز راه زیادی تا یافتن راهی برای جلوگیری از سفید شدن موها، باقی مانده است. در حال حاضر به طور قطع نمی توان مانع رشد موهای سفید شد.

رنگ کردن موها در منزل

رنگ کردن موها با پوست گردو چه مزایایی دارد؟

وقتی موها از سنین پایین، سفید می شوند بهتر است برای رنگ کردن موها از ترکیبات کم ضررتر استفاده شود. یک راه ساده اینست که به جای رنگ موهای شیمیایی از مواد طبیعی و رنگ های گیاهی استفاده کنید. با استفاده از برخی گیاهان می توان پوشش دهی خوبی روی موهای سفید داشت. معروف ترین و رایج ترین گیاه برای رنگی کردن موها، حنا است. حنا از زمان های خیلی دور و حتی دوران باستان به عنوان یک رنگ موی موثر شناخته می شده است.

ساخت رنگ مو با پوست گردو نیز از دیرباز مرسوم بوده است. در مورد ریشه تاریخی گردو برای استفاده در رنگ مو، مطلب زیادی در دسترس نیست اما آنچه مسلم است نسل قدیم از خواص رنگ دهی گردو، استفاده فراوان برده اند. قسمت خارجی و پوسته گردو حاوی مقدار زیادی ژوگلون ، پومباژین و تانن است. تانن همان ماده ای است که در چای سیاه نیز یافت می شود و خاصیت رنگ دهی دارد. بنابراین پوسته گردو نیز می تواند قدرت رنگ دهی زیادی داشته باشد. پوست گردو می تواند روی مو، پارچه و حتی چوب تغییر رنگ ایجاد کند.

از مزایای رنگ مو با پوست گردو می توان به خواص نرم کنندگی پوست و مو اشاره کرد. این رنگ مو حاوی هیچ ماده مضر و مشکل داری نیست. حتی بارها و بارها می توانید موهای خود را با پوست گردو، رنگ کنید بدون اینکه نگران چیزی باشید. برخلاف رنگ های شیمیایی موجود در بازار ، رنگ مو با پوست گردو موجب خشکی و شکنندگی مو، زبری، دهیدراته شدن، موخوره و …. نخواهد شد. پوست گردو در ساخت رنگ مو قدمت دیرینه دارد. با رنگ موی پوست گردو، تناژ قهوه ای روشن تا تیره و سیاه روی موها ایجاد می شود. رنگ نهایی بستگی به تن رنگ موی فرد دارد.

پوست گردو برای رنگ مو

طریقه ساخت رنگ موی طبیعی با پوست گردو

برای ساخت این رنگ مو به پوست گردو نیاز دارید. پوست گردوی تازه سبز رنگ است. در فصل گردو می توانید گردوی تازه با پوست سبز رنگ را تهیه کنید و خودتان رنگ موی گیاهی مورد نظرتان را تهیه کنید. در سایر فصول نیز امکان تهیه پوست گردو از عطاری ها وجود دارد. این پوسته ها خشک و تیره رنگ هستند و به صورت پودر شده به فروش می رسند. قدرت رنگ دهندگی پوست خشک یا تازه گردو هیچ تفاوتی ندارد. اما لازم است تا پوست گردوی تازه را آماده کنید.

مراقب باشید موقع تهیه رنگ مو با پوست گردو، دست ها و لباس و …. را رنگی نکنید. پوست های سبز گردو را جدا کنید. این پوست ها جاوی مقدار زیادی آب هستند. پوسته ها در ابتدا سبز هستند با قرار دادن آن ها در هوای آزاد، پوست سبز، اکسید شده و به رنگ قهوه ای تیره و سیاه در می آید.

برای تهیه رنگ مو با پوست گردو به آب جوش نیاز دارید. این پوست های گردو را در آب جوش ریخته و روی حرارت به مدت حداقل 30 دقیقه بجوشانید. سپس زیر شعله را خاموش کنید. صبر کنید تا مواد، سرد بشود. وقتی حرارت آب کم شد می توانید مواد را از صافی عبور داده و آب را از پوسته گردو جدا کنید.

برای تهیه رنگ مو، به چند گردو نیاز دارید؟

اگر بخواهید بدون جوشاندن، ترکیب رنگ موی مورد نظر را ایجاد کنید نیز راه ساده ای وجود دارد. می توانید پوست گردو را در آب ریخته و به مدت یک هفته آن را در رها کنید. پس از یک هفته در دمای اتاق، رنگ پوسته ها خارج می شود. البته در روش جوشاندن نیز همین رنگ در زمان کوتاه تری به دست می آید. قبل از پوست کندن گردوها و برای صاف کردن رنگ، حتما از دستکش استفاده کنید. گردو بلافاصله پوست دست و انگشتان را سیاه می کند. این رنگ به سختی پاک می شود پس با دستکش کار کنید.

میزان پوست گردوی مورد نیاز برای تهیه رنگ مو به بلندی و کوتاهی موهای تان بستگی دارد. هر چه موهای بلند و پر پشت تری داشته باشید به پوست گردوهای بیشتری نیاز دارید. صرف نظر از حجم یا بلندی موها، درجه روشنی و تیره بودن رنگ مو با پوست گردو نیز مهم است.

  • برای تهیه رنگ قهوه ای تیره به ازای هر گردو از4/3 فنجان آب استفاده کنید
  • برای ترکیب رنگ موی قهوه ای متوسط به ازای هر گردو به 2 فنجان آب نیاز دارید
  • برای تهیه رنگ موی قهوه ای روشن به ازای هر پوست گردو، 3 فنجان آب لازم است

به مرور ترکیب مناسب رنگ مو با پوست گردو را به دست خواهید آورد. اگر بار اول رنگ مورد نظر به وجود نیامد مقدار آب به ازای هر گردو را تغییر دهید. ضخامت و جنس موها نیز روی میزان رنگ پذیری مو تاثیر دارد. اگر قبلا موها با حنا رنگ شده باشد، میزان رنگ دهی گردو کم می شود. ر صورت استفاده از نرم کننده های سیلیکونی مو نیز پوست گردو نمی تواند رنگ مو را تغییر دهد.

رنگ کردن موی سفید

مراحل تهیه رنگ مو با پوست گردو خشک

در فصل گردو می توانید مقدار زیادی پوست گردوی تازه را برای رنگ کردن موها نگهداری کنید. در این صورت لازم است تا پوست های سبز رنگ را چند روز در معرض هوا قرار دهید تا کاملا خشک شود. سپس پوسته های خشک شده را در آسیبای ریخته و پودر کنید. این پودر را در قوطی دربسته برای مدت طولانی می توانید نگهداری کنید. موقع استفاده و تهیه رنگ مو به جای پوست تازه گردو از پودر پوست گردو استفاده کنید. هر قاشق سر خالی پودر معادل پوست یک گردوی تازه است.

نحوه رنگ آمیزی موها با پوست گردو

پس از آماده کردن رنگ مو با پوست گردو نوبت به رنگ کردن موها است. این رنگ روی موهای رنگ نشده به خوبی می نشیند. موادی که ساقه مو را می پوشانند مانع رسیدن رنگ به تارهای مو می شوند و میزان رنگدهی پوست گردو را کاهش می دهند. رنگ تهیه شده را روی موهای تمیز استفاده کنید. با یک قلموی ساده می توانید کل موها را رنگ بزنید. بهتر است از یک دوست کمک بگیرید تا کار ساده تر پیش برود. با توجه به قدرت رنگ دهی بالای پوست گردو، امکان لک شدن لباس و وسایل هست خیلی مراقب باشید.

موها را با کلیپس به چهار یا 6 قسمت تقسیم کنید. ابتدا با یک خط افقی از بلای گوش، موهای پشت و جلوی سر را جدا کنید. سپس با دم شانه باریک موها را از فرق به دو قسمت تقسیم کنید. این حداقل قسمت بندی مو برای رنگ کردن است.

یک به یک همه قسمت های مو را با قلمو رنگ کنید. سپس موها را کمی مالش دهید تا همه تارهای مو، رنگ بگیرد. به مدت 20 دقیقه رنگ را روی موها قرار دهید. در این مدت موها را با کلاه پلاستیکی بپوشانید.

بعد از 20 دقیقه، کلاه را برداشته و اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک بشود. 3-4 ساعت صبر کنید و بعد موها را با آب سرد شستشو دهید. این رنگ کاملا طبیعی است و به ریشه مو آسیب نمی رساند پس کمی بیشتر ماندن ضرری ندارد.

ساخت رنگ مو با پودر گردو

نکات تهیه رنگ مو با پوست گردو

تنها از پوست گردو برای تهیه رنگ مو استفاده کنید. وجود قسمت های دیگر در ترکیبات، قدرت رنگ دهندگی پوست کردو را کاهش می دهد.

سعی کنید خودتان پودر رنگ مو را تهیه کنید. بسیاری از پودرهای آماده پوست گردو دارای ناخالصی هستند و رنگ دهی مطلوبی ندارند.

رنگ مو، حنا و نرم کننده های سیلیکونی مانع رنگ گرفتن موها می شوند.

موقع شستشوی موهای رنگ شده با پوست گردو، زیر دوش نایستید زیرا پوست بدن نیز رنگ گرفته و تیره می شود.

رنگ مو با پوست گردو به مغز مو نفوذ نمی کند و به صورت لایه ای، روی تارهای مو را می پوشاند. بنابراین نسبت به رنگ های شیمیایی خیلی زودتر محو می شود.

برای افزایش ماندگاری رنگ مو، میزان شستشوی موها را کاهش داده و از شامپوی بدون سولفات یا حاوی سیلیکون استفاده کنید. این رنگ تقریبا یک ماه روی موها باقی می ماند.

4.4/5 - (7 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed