1. خانه
  2. مقالات
  3. روش های خانگی برای درمان شوره سر

روش های خانگی برای درمان شوره سر

روش های خانگی برای درمان شوره سر

  1. خانه
  2. مقالات
  3. روش های خانگی برای درمان شوره سر
درمان شوره سر
folder_openمقالات

شوره سر برای خیلی ها دردسر ایجاد کرده است. با شستشوی مداوم و روش های معمول نمی توانید شوره های سر را از بین ببرید. هر چه بیشتر موها را بشویید باز هم شوره ها بر می گردند. تنها چاره اینست که یکبار به طور جدی برای درمان شوره سر اقدام کنید. شوره اصطلاحی است که در بین عموم رایج شده ولی در اصل این سفیدک های روی موها، سلول های مرده پوست هستند.

شوره سر مشکل مو نیست بلکه یک عارضه پوستی و ناشی از آسیب به پوست کف سر است. دلایل زیادی برای صدمه پوست کف سر وجود دارد. برخی از افراد به طور معمول با آب داغ موها را می شویند. داغ بودن آب یکی از دلایل اصلی ایجاد شوره سر است. آب داغ حمام حتی به کوتیکول مو نیز آسیب می زند.

از طرفی برخی عفونت های پوست سر نیز در زمینه بروز شوره سر دخالت دارند. پسوزیاریس و … در بسیاری موارد تنها دلیل پوسته ریزی و شوره سر هستند. برخی دلایل ناشناخته و مواردی از جمله استرس، برخی رژیم های غذایی، مشکلات هورمونی، تغییرات آب و هوایی و حتی شامپوی نامناسب نیز می تواند در ایجاد شوره پوست سر دخالت داشته باشد.

چگونه با راهکارهای خانگی، شوره سر را درمان کنیم؟

روش های خانگی زیادی برای درمان شوره سر وجود دارد اما سوال اینجاست چرا درمان های خانگی؟ انواع محلول های شیمیایی و تخصصی برای از بین بردن شوره سر تولید شده. برخی از این داروها تنها با نسخه پزشک به فروش می رسند. به خصوص داروهایی که برای از بین بردن قارچ و عفونت های پوستی هستند. در این موارد تنها با تشخیص پزشکی می توان وجود عفونت را در پوست سر تشخیص داد. بنابراین تهیه چنین داروهایی به صورت آزاد و بدون نسخه امکان پذیر نیست.

البته بسیاری از داروهای درمان شوره سر بدون نسخه در دسترس قرار دارند. معمولا داروهای مالیدنی که روی پوست کف سر قرار می گیرند، از این نوع داروهای بدون نسخه هستند. با وجود در دسترس بودن محلول ها، لوسیون ها و داروهای شیمیایی آماده، بسیاری از افراد ترجیح می دهند درمان های خانگی را برای رفع شوره سر، استفاده کنند.

درمان های خانگی اگر به درستی انجام شوند معمولا بدون عارضه هستند و هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. در ضمن روش های درمانی خانگی همگی با استفاده از مواد طبیعی و در دسترس انجام می شود. اگر تجربه استفاده از ماسک موی خانگی را داشته باشید حتما متوجه اختلاف قیمت ها شده اید. موادی که در خانه برای درمان مشکلات پوست و مو استفاده می شود قیمت خیلی کمتری از محلول های شیمیایی دارد. میزان اثرگذاری این محلول ها نیز در حد خوبی است و توانسته رضایت مبتلایان به شوره سر را به همراه داشته باشد.

در ضمن تنوع زیادی در محصولات خانگی وجود دارد و قدرت انتخاب زیادتری دارید. در ادامه برخی از موثرترین روش ها برای از بین بردن شوره سر معرفی شده است.

دلایل ایجاد شوره سر

درمان شوره سر تضمینی با ماست!

ماست ماده ای مغذی با ارزش تغذیه ای بسیار زیاد است. در بین لبنیات، ماست از همه خوش خوراک تر است و موجب هیچگونه ناراحتی گوارشی نمی شود. مصرف روزانه چند قاشق ماست، ویتامین های مورد نیاز موها را فراهم می کند. جالب است بدانید که ماست در از بین بردن شوره سر نیز نقش موثری دارد. اگر به تازگی متوجه دانه های سفید و برف مانند روی یقه لباس تان شده اید، با استفاده از ماست مشکل را برطرف کنید. در مراحل ابتدایی به خوبی می توانید این درمان را برای رفع کامل شوره سر به کار ببرید. چنانچه پوست سر دچار عفونت شده و بسیار ملتهب است نیز می توان از ماست استفاده کرد اما برای تسریع در درمان بهتر است حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید.

  • طرز استفاده از ماست برای درمان شوره سر

روش استفاده از ماست به عنوان یک راه حل قطعی در از بین بردن شوره های پوست سر به این ترتیب است:

با توجه به حجیم و بلندی موها مقداری ماست را در کاسه ریخته و با آن پوست سر را ماساژ دهید. با استفاده از انگشتان دست، کمی ماست را روی تارهای مو و پوست سر پخش کنید. لا به لای موها و کف سر را کامل ماست مالی کنید!

سپس با کف دست کمی پوست سر و موها را بمالید تا ماست ها به خوبی در همه قسمت ها پخش بشود. مدت زمان یک ربع تا نیم ساعت صبر کنید در این فاصله باکتری های فعال و مفید ماست شروع به کار کرده و تاثیرش دیده می شود. بعد از این زمان می توانید موها را با آب ولرم بشویید. شاید کمی احساس چرب بودن روی موها داشته باشید ولی مهم نیست. به خصوص ماست پر چرب این وضعیت را ایجاد می کند. همان شستشوی ساده کافی است. زیاد به موها چنگ نزنید.

ماست سلول های مرده پوست کف سر را از بین می برد و پوست را به طور کامل پاکسازی می کند. پس از چند بار استفاده، دیگر اثری از شوزه روی سر باقی نمی ماند.

درمان شوره سر فوری با آلوئه ورا

اگر شوره سر امان تان را بریده است و به دنبال یک راه درمان فوری و ققعط هستید،آلوئه ورا را امتحان کنید. ژل آلوئه ورا به صورت آماده در بازار عرضه شده ولی اگر می توانید از خود گیاه، ژل بگیرید. با انگشتان خود ژل آلوئه ورا را روی پوست سر پخش کنید. پس از 10 تا 15 دقیقه موها را با شامپوی ملایم شستشو دهید. تا از بین رفتن کامل شوره سر، هفته ای یکبار از این درمان استفاده کنید.

راه های درمان شوره سر

درمان شوره سر قطعی با سرکه سیب

برای اخذ نتیجه بهتر است از سرکه سیب خانگی استفاده کنید. این درمان بسیار کارامد و موثر است. با توجه حجم موها مقدار مساوی آب و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید.این نسبت را همیشه رعایت کنید. با افزودن مقدار بیشتری سرکه، کاری از پیش نمی رود پس با همین میزان محلول خانگی ضد شوره سر را درست کنید.

این محلول در حمام و پس از شستشوی موها قابل استفاده کرد. موها را محلول آب و سرکه سیب آبکشی کنید. پس از یک ربع می توانید موها را با آب ولرم کامل شستشو دهید. به مدت یک ماه و هفته ای یکبار این درمان را ادامه دهید تا به طور کامل شوره سر از بین برود.

رفع شوره سر ارزان با جوش شیرین

جوش شرین یک تمیز کننده قوی است که در آشپزخانه کاربرد زیادی دارد. برای درمان شوره سر مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و هم بزنید. این محلول را با شامپو مخلوط کنید و موها را با آن بشویید. حتی می توانید جوش شیرین را مستقیم به شامپو نیز اضافه کنید و پوست سر و موها را بشویید. پس از یک هفته همه شوره ها از بین رفته است.

توجه داشته باشید که جوش شیرین موها را کمی خشک می کند. نگران این موضوع نباشید زیرا خشکی موها کاملا موقتی است و خود به خود از بین می رود. در ضمن جوش شیرین اندکی خاصیت رنگبری نیز دارد. اگر موها را رنگ کرده اید امکان دارد جوش شیرین رنگ مو را تا حدودی اک کند. این مورد نیز زیاد جدی نیست ولی مطمئن باشید در کمتر از یک هفته به طور کامل شوره سر درمان می شود.

روغن نارگیل برای درمان شوره سر

روغن نارگیل از موثرترین روغن های گیاهی برای محافظت از موها است. ترکیبات روغن نارگیل را می توان در انواع نرم کننده ها، ماسک مو، سرم های مو و … دید. یک تصور اشتباه در مورد استفاده از روغن نارگیل روی موها وجود دارد. برخی تصور می کنند روغن نارگیل موها را چرب می کند. این موضوع اصلا صحت ندارد.

برای درمان شوره سر باید روغن نارگیل را کمی گرم کنید. مراقب باشید روغن داغ نباشد و فقط کمی ولرم بشود. مقداری روغن را در کاشه ریخته و آن را روی بخار کتری قرار دهید. 2 دقیقه بعد روغن به اندازه کافی گرم شده است. مقداری روغن را روی پوست سر بریزید و با انگشتان، پوست را ماساژ دهید.

سپس موها را در حوله بپیچید تا گرمای روغن حفظ شود. بهتر است ابتدا حوله را در ظرف آب گرم قرار دهید و سپس آب اضافی آن را بچلانید. این حوله مرطوب و گرم است و برای پیچیدن دور سر مناسب است. صبح این کار را انجام دهید و شب موها را با آب ولرم شستشو دهید.

راه های رفع شوره سر

درمان شوره سر آسان با آسپیرین

آسپیرین یک داروهای شناخته شده و پر کاربرد است. قرص آسپیرین حاوی مقدار زیادی ماده فعال اسید سالیسیلیک است. این ماده در ترکیبات اغلب شامپوهای ضد شوره، وجود دارد. اگر در خانه قرص آسپیرین دارید می توانید درمان خانگی را شروع کنید. 2 عدد قرص آسپیرین را در شامپو حل کنید و با آن موها را بشویید.

بهتر است قرص را با ته قاشق، پودر کنید تا به راحتی حل بشود. با افزودن آسپیرین به شامپو، یک شامپوی ضد شوره خانگی دارید که برای درمان شوره سر فوق العاده است. بعد از شامپو کردن موها، سریع آبکشی را انجام نهدید اجازه بدهید دود 4-5 دقیقه شامپو روی سرتان باشد. در آخر موها را با آب ولرم شستشو بدهید.

از بین بردن شوره سر با دهان شویه!

احتمالا بارها از دهان شویه برای شستشو و ضد عفونی دهان و دندان استفاده کرده اید. ماد موثر در دهان شویه می تواند شوره سر را نیز درمان کند. طریقه استفاده از دهان شویه برای رفع شوره سر بسیار ساده است.

به مقدار 1 فنجان دهانشویه را با 9 فنجان آب، ترکیب کنید. نسبت 9 به 1 باشد در موهای بلندتر به همین نسبت مقدار را افزایش دهید. این ترکیب در حمام استفاده می شود. پس از شامپو زدن به موها و آبکشی از محلول خانگی برای درمان شوره سر استفاده کنید. در حمام موها و پوست سر را با ترکیب آب و دهانشویه شستشو دهید. پس از یک ربع موها را آب بکشید. این درمان را ماهی یکبار تکرار کنید تا شوره ها از بین برود.

برای اخذ نتیجه بهتر لازم است تا درمان های خانگی را به طور منظم تا رفع کامل شوره سر، ادامه دهید. هر دلیلی که باعث ایجاد شوره شده، باز هم می تواند چنین مشکلی را ایجاد کند.برای نتیجه گیری کامل بهتر است عامل ایجاد شوره سر را رفع کنید. برای مثال اگر عادت به استحمام با آب داغ دارید، برای شستشوی موها از آب ولرم استفاده کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed