1. خانه
 2. مقالات
 3. علل ریزش مو در بارداری و راه های درمان

علل ریزش مو در بارداری و راه های درمان

علل ریزش مو در بارداری و راه های درمان

 1. خانه
 2. مقالات
 3. علل ریزش مو در بارداری و راه های درمان
ریزش مو در بارداری
folder_openمقالات

بارداری یک زمان جادویی است ، اما زنان تغییرات غیر منتظره ای در بدن خود تجربه می کنند که همیشه از آنها راضی نیستند. ریزش مو در بارداری یکی از آن عوارض جانبی است که مادران را به شدت نگران می کند. این یک تجربه کاملاً طبیعی است. در واقع ، شما به همان اندازه که ریزش مو در دوران بارداری را تجربه می کنید ، امکان داشتن موهایی پر حجم و درخشان را دارید. آیا می دانید چه عاملی موجب ریزش موها در دوران بارداری می شود؟

علل ریزش مو در بارداری چیست؟

بارداری با تغییرات هورمونی زیادی همراه است. قبل از باردار شدن در مورد پیامدهای بارداری اطلاعات کسب کنید. گاهی چیزی که موجب نگرانی تان شده در واقع یک امر کاملا عادی است. اغلب مادران بدون هیچ مشکلی دوران فراموش نشدنی بارداری را طی می کنند. در این گروه هیچگونه بیماری یا بی نظمی در بدن دیده نمی شود. البته همه مادرها دارای یک ژنتیک، فیزیک و قدرت بدنی یکسان نیستند بنابراین واکنش های بدن به بارداری نیز متفاوت است. اصلی ترین دلایل ریزش مو در بارداری اینها هستند:

روش های مراقبت از مو در دوران بارداری!

علت ریزش مو در بارداری

کمبود مواد تغذیه ای

کم خونی و فقر آهن در دوران بارداری بسیار شایع است. به خصوص مادرانی که تجربه داشتن چندین فرزند با فاصله سنی نزدیک را دارند، بیشتر در معرض کم خونی هستند. گلبول های قرمز خون، اکسیژن را به بافت های مختلف بدن از جمله فولیکول های مو منتقل می کنند. مادری که دچار کم خونی باشد در سیستم خون رسانی به ریشه مو و انتقال اکسیژن با مشکل روبرو می شود. عوارضی همچون خستگی ، تنگی نفس و سردرد از عوارض کم خونی است که به همراه ریزش مو در بارداری اتفاق می افتد. طبیعتا با دریافت آهن از مواد غذایی، چرخه رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد.

مطالعات نشان می دهد که تا 50٪ از زنان در حالی که باردار هستند نیز ممکن است دچار کمبود بیوتین شوند. بیوتین یک ویتامین است که از کراتین پشتیبانی می کند. بیوتن  پروتئین سازنده مو ، پوست و ناخن ها نیز هست. بیوتین عضوی از خانواده ویتامین B است و در صورت مشاهده ریزش مو در بارداری می توانید به طور طبیعی میزان مصرف خود را افزایش دهید. تهوع در سه ماهه اول بارداری روی دریافت مواد مغذی تاثیر دارد و بدن مادر را به شدت ضعیف می کند.

ریزش مو در بارداری با تغییرات هورمونی

وقتی باردار می شوید، چرخه کل هورمونی شما تغییر می کند. این در واقع می تواند چرخه رشد مو شما را نیز تحت تأثیر قرار داده و روند آن را قطع کند. بدن استرس ناشناخته ای را تجربه می کند خصوصاً در سه ماهه اول. این استرس بیشتر است. سپس چرخه رشد طبیعی مختل شده و ریشه مو به مرحله استراحت (تلوژن) وارد می شود.

این اتفاق می تواند در هر مرحله از بارداری رخ دهد و روند ریزش مو تا 30٪ نیز افزایش یابد. تغییرات هورمونی نباید منجر به ریزش دائمی مو شود زیرا بعد از تعادل هورمون ها ، چرخه رشد از سر گرفته می شود. به زودی بدن با شرایط جدید هماهنگی پیدا کرده و سطح هورمون ها نیز به حالت تعادل بر می گردد.

مادرانی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند نیز، بیش از دیگران ریزش مو را تجربه می کنند. کاهش تولید هورمون تیروئید در بدن عوارض زیادی دارد تیروئید مسئول تنظیم سوخت و ساز بدن و سلامت پوست و مو و …. است.

بیماری ها و مصرف داروها در دوران بارداری

اگر در اثر بارداری فشار خون بالا یا بیماری عصبی را تجربه کرده اید ، ممکن است برای درمان مشکل از دارو استفاده کنید در این صورت انتظار می رود که دارو روی ریزش مو در بارداری نقش داشته باشد. افسردگی و اضطراب نیز از پیامدهای بارداری است که می توان از دارو برای کنترل آن، کمک گرفت. حتی روی برچسب اغلب داروهای ضد افسردگی نیز، در مورد ریزش مو هشدار داده شده است.

از دیگر بیماری ها در دوران بارداری می توان به نوعی عفونت قارچی اشاره کرد که به شدت ریزش مو ایجاد می کند. هر نوع دارویی اعم از داروهای دیابت بارداری، فشار خون بالا و … که به تجویز پزشک، مصرف می کنید برای جنین مضر نیست اما قطعا ریزش مو را شدیدتر خواهد کرد.

تقویت موها در دوران بارداری

ژنتیک مقصر اصلی ریزش موی بارداری

وضعیت جسمانی مادران در حین بارداری ارتباط مستقیم با ژنتیک و سابقه خانوادگی دارد. اگر مادرتان بارداری پر خطری را تجربه کرده باشد، احتمال تکرار این تجربه در شما نیز وجود دارد. در مورد ریزش مو نیز اوضاع به همین شکل است. اساسا همه مادران با مشکل ریزش مو در بارداری مواجه نمی شوند. شاید تعجب کنید اما مطالعات نشان داده که بسیاری از بانوان در زمان بارداری دارای موهایی پر حجم تر و براق تر می شوند.

راه های درمان ریزش مو در بارداری

بدون تردید بارداری یک تجربه منحصر به فرد است و نمی توان دو مادر را با یکدیگر مقایسه کرد. اگر در دوستان و آشنایان خود با مادرانی روبرو شده اید که پس از باردرای به شدت دچار ریزش مو شده اند، الزاما شما نیز با این مشکل روبرو نمی شوید. قبل از هر چیز باید با این واقعیت که دیگر مادر شده اید، کنار بیایید. تغییرات فیزیکی در اندام ها و حتی ریزش موی تان همگی موقتی هستند و در آینده خیلی نزدیک همه چیز به وضع قبل بر می گردد. اولین کار اینست که به استرس خود غلبه کنید تا کنترل بیشتری روی سلامت تان داشته باشید.

توجه و مراقبت از ریزش مو در دوران بارداری می تواند به کاهش استرس کمک کند. استرس علاوه به مادر برای کودک نیز خطرناک است لذا پیشنهاد می شود علاوه بر رسیدگی به وضعیت تغذیه ای مادر برای درمان استرس و اضطراب بارداری، کمک های غیر دارویی دریافت شود. ریزش مو به خودی خود موجب افزایش استرس می شود با توقف ریزش موها می توان روحیه مادر را تا حد زیادی بهبود دارد.

انواع مواد طبیعی برای تقویت موها وجود دارد. از طبیعت درمانگر برای درمان بیماری ها کمک بگیرید تا به طور کامل تعادل بدن تنظیم شود. برخی از مواد موثر در جلوگیری از ریزش موی بارداری اینها هستند:

بارداری و ریزش موی شدید

روغن های طبیعی

روغن هایی که حاوی مواد طبیعی مانند نارگیل ، بادام ، جوجوبا و کرچک هستند می توانند ریزش مو در بارداری را کاهش دهند. این مواد طبیعی هیچ تهدیدی برای حاملگی نیستند و روی جنین تاثیرات سوء ایجاد نمی کنند ولی قطعا فولیکول های موی مادر باردار را تقویت خواهند کرد.

برای تشویق رشد مو در دوران بارداری از ماساژ روغن های طبیعی روی موها استفاده کنید. روغن هایی که تحت حرارت، عصاره گیری شده اند به هیچوجه مناسب نیستند. روغن های فراوری شده تبریدی، تحت فشار بهترین روغن برای ماساژ پوست سر و موهای مادر باردار هستند.

برای اثرگذاری بهتر روغن های طبیعی روی پوست و موها از این روش استفاده کنید. با توجه به بلندی و حجم موها، مقدار یکی دو قاشق روغن نارگیل، زیتون، بادام و … را در ظرف کوچکی ریخته و آن را روی حرارت کتری قرار دهید. پس از چند دقیقه، روغن کمی گرم شده و می توانید آن را برای ماساژ روی پوست سر استفاده کنید.

دقت داشته باشید که روغن گرم باشد نه داغ زیرا امکان سوختن پوست سر وجود دارد. پوست کف سر در دوران بارداری حساس تر است و در معرض آسیب می باشد. پس از اعمال روغن روی سر، به مدت 5 دقیقه پوست سر را با انگشتان( نه ناخن) ماساژ دهید. سپس موها را با روسری ببندید تا روغن گرم بماند. اکنون می توانید استراحت کنید و آرام دراز کشیده یا بخوابید. پس از 2 ساعت موها را با آب ولرم شستشو دهید.

علل ریزش مو در بارداری

قطع ریزش مو در بارداری با مصرف مکمل ها

داشتن تغذیه مناسب و غنی از مواد مغذی برای رشد جنین ضروری است. جنین به هر حال گرسنه نمی ماند و مواد مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین می کند. برای اینکه در آینده دچار مشکلات پوست، مو و استخوان نشوید حتما در کنار مصرف مواد غذایی، از مکمل های ویتامین نیز استفاده کنید. مکمل ها بدون نسخه نیز به فروش می رسند ولی حتما از پزشک تان بخواهید املاح و ویتامین های مورد نیاز را تجویز کند. برای توقف ریزش مو در بارداری بدن مادر به این ویتامین ها و املاح نیاز دارد.

 • ویتامین A
 • ویتامین سی
 • ویتامین دی
 • ویتامین E
 • ویتامین B
 • اهن
 • فلز روی

ریزش مو پس از بارداری

ریزش موی بارداری معمولاً موقتی است. ممکن است مدتی موهای کم پشت تری داشته باشید اما این ریزش مو، دائمی نخواهد بود. در بسیاری از موارد ریزش بیش از حد مو ،پس از زایمان اتفاق اتفاق می افتد زیرا سطح استروژن به طور طبیعی در بدن کاهش می یابد. این مشکل نیز به طور طبیعی و بدون دخالت پزشکی برطرف خواهد شد.. برای تسریع در روند رشد موها و درمان می توانید به روتین تقویت مو در حین و پس از بارداری بپردازید.

کلینیک تخصصی تقویت موی سعیده درویش زاده

برای اینکه سریع تر سلامت موها را برگردانید می توانید از روش های تقویت مو در مرکز زیبایی و سلامت مو نیز استفاده کنید. سعیده درویش زاده بهترین محصولات بهداشتی و مراقبتی مو را به شما معرفی می کند. کلیه خدمات مشاوره ای مرکز تخصصی مراقبت های مو به طور کامل رایگان عرضه می شود. با توجه به استقبال زیاد بانوان گرامی، برای رزرو وقت از قبل هماهنگ کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed