1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا خانمها می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

آیا خانمها می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

آیا خانمها می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا خانمها می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟
ماینوکسیدین در درمان ریزش موی زنان
folder_openمقالات

نیمی از زنان بالای 79 سال به نوعی با ریزش موی شدید روبرو هستند. البته سن شیوع ریزش مو بسیار کمتر است اما در سنین بالا، کاهش تراکم مو به وضوح مشاهده می شود. برای درمان ریزش مو با الگوی زنانه از ماینوکسیدیل به شکل محلول موضعی استفاده می شود. استفاده از ماینوکسیدیل برای زنان با شک و شبه های زیادی همراه است.

ماینوکسیدیل از داروهای موثر در جلوگیری از ریزش مو است. در برخی موارد عوارض حانبی ماینوکسیدیل در بانوان مصرف کننده، مشاهده شده است. این عوارض شامل تحریک پوست سر توام با خشکی و خارش، التهاب و قرمزی است. در ضمن برخی از مصرف کنندگان اظهار داشته اند که با قطع مصرف ماینوکسیدیل، ریزش مو دوباره شروع شده است.

در این مطلب به بررسی عوارض ماینوکسیدیل در زنان و مزایا و مضرات آن پرداخته شده است. آیا قبلا از درمان ماینوکسیدیل برای ریزش مو استفاده کرده اید؟ نتیجه درمان رضایت بخش بود یا خیر؟

انواع ماینوکسیدین برای زنان

ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل از داروهای بدون نسخه ای است که برای درمان ریزش مو استفاده می شود. این دارو در ابتدا فقط در مردان استفاده می شد اما در سال های اخیر برای جلوگیری از ریزش مو در خانم ها هم از انواع ماینوکسیدیل استفاده می شود. به طور رسمی ماینوکسیدیل (نام تجاری Rogaine یا Women’s Rogaine) توصیه شده ترین درمان برای ریزش مو با الگوی زنانه است.

ماینوکسیدیل رگ های خونی را گشاد می کند. به این ترتیب مکانیسم اثرگذاری ماینوکسیدیل مشخص است. وقتی رگ ها گشادتر می شود در نتیجه جریان خون و مواد مغذی بیشتری در اختیار فولیکول های مو قرار می گیرد. به این ترتیب موها ضخیم تر شده و رشد بهتری دارند. البته هنوز جزئیات بیشتری از مکانیسم اثرگذاری ماینوکسیدیل در دسترس قرار ندارد.

به نظر می رسد ماینوکسیدیل، موها را در مرحله رشد فعال (آنافاز) برای مدت بیشتری نگه می دارد. از آنجا که ماینوکسیدیل روی چرخه مو تأثیر می گذارد، امکان متوقف شدن اثرگذاری با قطع مصرف دارو وجود دارد. هنگامی که مصرف ماینوکسیدیل برای زنان و مردان متوقف می شود ممکن است رشد موها معکوس شود. به این ترتیب ریزش موهای شما ممکن است به پیشرفت خود ادامه دهد. هرچه زودتر از ماینوکسیدیل استفاده کنید، نتایج بهتر خواهد بود.

انواع ماینوکسیدیل برای زنان

 این دارو برای استفاده در زنان به دو شکل تأیید شده است: محلول موضعی 2 درصد و کف موضعی 5 درصد. امکان استفاده از محلول موضعی 5٪  ماینوکسیدیل در حال حاضر تنها برای مردان وجود دارد. این درصد برای استفاده در مردان مورد تأیید FDA قرار گرفته است اما به دلیل احتمال عوارض ناخواسته، درصد غلظت بالای ماینوکسیدیل برای زنان تجویز نمی شود.

طبق نظر آکادمی پوست آمریکا (AAD)، ماینوکسیدیل توصیه شده ترین روش رشد مجدد مو برای زنان است. مطالعات نشان داده است که ماینوکسیدیل تعداد کل موها را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.پس از استفاده از ماینوکسیدیل به مدت 24 هفته به وضوح موها پرتر دیده می شود.

اگر تصور می کنید که موهای شما نازک تر شده و یا فاصله بین موها بیشتر شده است. ممکن است تحت تاثیر ریزش موی الگوی زنانه باشید. خبر خوب اینکه خانم ها معمولا طاس نمی شوند. بر خلاف زنان، الگوی ریزش موی مردانه منجر به طاسی می شود.  اما اگر متوجه کم پشت شدن موی سر شدید شاید یکی از  میلیون ها زنی باشید که تحت تاثیر ریزش موی الگوی زنانه (FPHL) قرار گرفته اند.

اگر چه زنان طاس نمی شوند اما فرق سر پهن شده، یک دم اسبی نازک ، ریزش مو در شقیقه ها یا ترکیبی از آنها مشاهده شود. ریزش موی زنانه می تواند در زنان از 20 سالگی شروع شود و تقریباً 30٪ از زنان بالای 30 سال را تحت تأثیر قرار می دهد (نوروود ، 2001). در سن 79 سالگی ، بیش از 50 درصد از زنان تا حدی دچار ریزش مو می شوند (فابرونسینی ، 2018).

درمان ریزش مو در خانم ها

آیا خانمها می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

ریزش موی زنانه به احتمال زیاد به دلیل ترکیبی از عوامل است. آندروژن ها (هورمون های مردانه) نقش اساسی در طاسی الگوی مردانه ایفا می کنند که به آن آلوپسی آندروژنتیک نیز گفته می شود. آندروژن ها روی فولیکول های مو و چرخه رشد مو تأثیر می گذارند.

از آنجا که موارد بیشتری از ریزش موهای زنانه پس از یائسگی ایجاد می شود به احتمال زیاد تغییرات هورمونی در آن دخالت دارند. هنوز قطعات پازل الگوی ریزش مو در زنان تکمیل نشده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. به نظر می رسد ژنتیک نیز در این مورد دخیل باشد. بسیاری از زنان با موهای نازک دارای سابقه خانوادگی ریزش مو هستند. ژن های ریزش موی زنانه می تواند از مادر، پدر یا هر دو به فرزند منتقل شود. با این حال هیچ الگوی وراثت قطعی وجود ندارد و ممکن است چندین ژن در آن دخیل باشند.

بسیاری از زنان  پس از بارداری دچار ریزش مو می شوند. خانم هایی که از محصولات حالت دهنده خشن یا رنگ مو استفاده می کنند نیز در معرض ریزش مو هستند. مواد شیمیایی می تواند به موهای شما آسیب برساند و منجر به ریزش مو شود. به همین ترتیب ، برخی از مدل موها، یا برس زدن بیش از حد نیز می توانند موهای شما را نازک کنند.

کمبود تغذیه ای و مصرف برخی از داروها نیز روی پروسه ریزش مو تاثیر می گذارد. در مورد نقش استرس و کاهش وزن و برخی موارد دیگر مطالعات وسیعی صورت نگرفته است و اغلب نتایج، تجربی هستند.ریزش مو در زنان معمولاً پیشرونده است . این بدان معناست که اگر درمان نشود به احتمال زیاد موهای خود را از دست می دهید. خوشبختانه با  درمان هایی از جمله ماینوکسیدیل برای زنان ، داروهای خوراکی ، جراحی و لیزر درمانی می توان از ریزش کامل موها جلوگیری کرد

ماینوکسیدین برای زنان باردار

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل برای زنان

این دارو برای درمان موضعی استفاده می شود. به این معنی که باید آن را مستقیماً روی پوست سر خود بمالید نه موهای خود. در واقع این درمان بر روی پوست سر انجام می شود و بر روی موها اعمال نمی شود. نحوه استفاده به دو صورت است:

محلول موضعی ماینوکسیدیل 5٪: ½ پیمانه یکبار در روز استفاده کنید

محلول موضعی ماینوکسیدیل 2٪: 1 میلی لیتر دو بار در روز استفاده کنید

ماینوکسیدیل را با انگشتان خود به پوست سر ماساژ دهید. این کار را حداقل دو ساعت قبل از خواب انجام دهید. لازم است صبر کنید تا دارو روی پوست سر کاملا خشک شود. توجه کنید که امکان سرایت و مالیده شدن دارو به صورت و سایر قسمت ها هم وجود دارد. اگر پوست سر شما بعد از استفاده از دارو کاملاً خشک نشده باشد ، ماینوکسیدیل می تواند لباس یا ملحفه را لکه دار کند. استفاده روزانه از ماینوکسیدیل را ادامه دهید زیرا پس از قطع درمان ، ریزش موهای طی سه ماه دوباره عود می کند.

درمان ریزش مو با ماینوکسیدین

عوارض احتمالی ماینوکسیدیل

خوشبختانه ماینوکسیدیل عوارض جانبی نسبتاً کمی دارد. در چند ماه اول استفاده از این دارو، احتمال افزایش ریزش مو وجود دارد. البته این مورد بعد از چند ماه بهبود می یابد. بنابراین درمان را رها نکنید تنها در صورتی که بعد از چند ماه استفاده از ماینوکسیدیل، ریزش موها متوقف نشد با پزشک خود مشورت کنید.

از عوارض این دارو می توان به تحریک پوست سر ، خشکی پوست سر، قرمزی، پوسته پوسته شدن و یا خارش اشاره کرد. این عوارض نیز خود به خود از بین می روند اما در صورت ادامه دار بودن، لازم است تا مصرف ماینوکسیدیل را قطع کرده و با پزشک تان تماس بگیرید.

یکی دیگر از عوارض جانبی ماینوکسیدیل، افزایش رشد مو در پیشانی یا صورت است. این ممکن است به دلیل آلوده شدن صورت یا پیشانی به طور تصادفی است.

برخی از زنان پس از استفاده از ماینوکسیدیل متوجه تغییر رنگ مو و یا تغییراتی در بافت مو می شوند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی فوق یا درد قفسه سینه ، ضربان قلب سریع ، ضعف ، سرگیجه ، افزایش وزن ناگهانی یا تورم دست ها یا پاها، استفاده از ماینوکسیدیل را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

در نهایت اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید باید از ماینوکسیدیل استفاده نکنید.  برخی از مطالعات روی حیوانات نشان داده است که ماینوکسیدیل می تواند برای نوزادان در حال رشد مضر باشد. این دارو از طریق شیر مادر منتقل می شود. بنابراین زنان شیرده نیز باید از مصرف ماینوکسیدیل اجتناب کنند.

با در نظر گرفتن این موارد توصیه می شود ماینوکسیدیل را بدون تجویز پزشک، استفاده نکنید.

ماینوکسیدین برای زنان

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

آموزش مهارت های ترمیم و احیای موهای آسیب دیده یکی از بخش های پر طرفدار در این مرکز است. کلیه خدمات ارائه شده در سالن زیبایی مو به صورت تخصصی در طی دوره هیر مستران آموزش داده می شود. کلاس ها در 2 گروه آنلاین و حضوری برگزار می شوند. با توجه به محدودیت های موجود، تعداد هنرجویان حضوری، کمتر است.

این کلاس ها برای افرادی که می خواهند کسب و کار مستقلی داشته باشند، پیشنهاد می شوند. در صورتی که قبلا فعالیت های مرتبط با آرایشگری داشته اید نیز می توانید توانمندی های خود را ارتقا دهید و درآمدی چند برابری را تجربه کنید. دوره هیر مستران می تواند برای کاریابی در دیگر کشورها را نیز به کارتان بیاید.

جهت کسب اطلاع از زمان برگزاری و هزینه ها همین حالا تماس بگیرید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed