1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موها می شکند! علت شکستگی مو چیست؟

چرا موها می شکند! علت شکستگی مو چیست؟

چرا موها می شکند! علت شکستگی مو چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موها می شکند! علت شکستگی مو چیست؟
جلوگیری از شکستگی مو
folder_openمقالات

خشکی، وز مو و شکستگی مو گریبان خیلی‌ها را گرفته است. سبک زندگی امروزی و روش های مراقبت از موی نامتعارف در مجموع روی تارهای مو اثر می گذارند. گاهی ناخواسته کاری را انجام می دهید که واقعاً به موها آسیب می زند. شاید تصور می کنید که شکستگی مو یک آسیب به حساب نمی آید و به خودی خود، رفع خواهد شد! تا زمانی که علت شکستگی مو را پیدا نکنید، این روند ادامه دارد. بدون تردید دلیلی برای شکستن موها وجود دارد که مربوط به سبک زندگی‌تان است. شکستن موها یک آسیب جدی است و حتی موجب ریزش شدید موها و کاهش تراکم مو نیز می شود.

شکستگی مو همیشه با کاهش ضخامت مو و نازک شدن تارهای مو همراه است. این روند در ادامه تبدیل به ریزش مو و متوقف شدن رشد موها می شود. در نتیجه حجم و تراکم موی سر به طرز محسوسی کم می شود. البته قبل از آن هم باید موهای وز و خشک و غیر قابل کنترل تان را تحمل کنید. اگر علت شکستگی مو  را پیدا کنید راه حل هم خودش پیدا می شود. آیا می دانید چرا موهایتان دائم دچار شکستگی می شود؟

شکستگی مو

علت شکستگی مو چیست؟

شکستگی، ظاهر موها را وز و نامرتب نشان می دهد. به خصوص اگر موهای بلندی دارید این مشکل، بیشتر خودش را نشان می دهد. کار به جایی می رسد که دیگر نمی توانید با روتین مراقبت از مو، ظاهر بهتری داشته باشید. بهترین لوسیون ها، شامپوها و نرم کننده ها هم نمی تواند شکستگی موهایتان را درمان کند.

این موها خشک و وز هستند و به هم ریخته و نامرتب به نظر می رسند. علت این است که غشا کوتیکول مو از هم جدا شده است. کوتیکول یک لایه نازک و بی رنگ است که روی ساقه مو را پوشانده است. این ماده به صورت منسجم نیست و به صورت واحدهای جداگانه فلس مانند است. این فلس ها به طور منظم روی هم قرار می گیرند تا جایی که تمام ساقه مو با این فلس ها پوشیده شود. برای پیدا کردن علت شکستگی مو باید به این فلس های پولکی نگاه خاص داشته باشیم. همه چیز از همین جا شروع می شود.

نکته اینجاست که هر فلس به دیگری متصل نیست و یک فضایی در این میان، وجود دارد. این منفذ برای عبور رطوبت و مواد مغذی به داخل مو، خیلی به کار می آید. حتی رنگ مو نیز از همین طریق روی موهایتان عمل می کند. این فلس ها از هم جدا نیستند ولی به طور کامل روی هم افتاده اند.  باز شدن و جدا شدن فلس ها از هم بدترین اتفاق برای موهایتان است. دقیقا از همین فاصله ایجاد شده، رطوبت داخل مو از دست می رود و موها خشک و وز می شوند.

جدا شدن بافت کوتیکولی مو اصلی ترین علت شکستگی مو است  که اصلا چیز جالبی نیست. در این زمان موها آسیب دیده و نیاز به درمان فوری دارد. برای جلوگیری از شکستگی مو باید سبک زندگی را تغییر دهید.

علل شکستگی موها

مهم ترین علت شکستگی مو :رژیم غذایی نادرست

دقیقا همه مشکلات از این قضیه سرچشمه می گیرد. به خورد و خوراک تان توجه کنید. بدن و پوست و مو مواد مغذی را از طریق غذا خوردن، به دست می آورد. برای اینکه موهایی سالم و پر پشت داشته باشید باید همه نیازهای تغذیه ای مو از طریق غذا خوردن برطرف شود. آیا می دانید ارتباط مواد غذایی با شکستگی موها چیست؟

ساختار مو طوری است که باید به طور روزانه و منظم مواد غنی دریافت کند تا سالم باشد. پروتئین، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و آهن، اسید فولیک، روی برای رشد موها الزامی هستند. حذف یا کمبود یکی از این ویتامین ها و املاح موها را مستعد آسیب و شکستگی می کند. این مواد در اغلب غذاهایی رایج وجود دارد در صورت نیاز می توانید از مکمل های غذایی در کنار وعده های اصلی، استفاده کنید.

دهیدراته شدن موها

وقتی رطوبت مغز مو از دست می رود موها خشک می شوند. خشکی مو می تواند مربوط به آب و هوای محل زندگی تان باشد. در محیط های گرم و خشک، موها در معرض آسیب بیشتری هستند. به طور کلی گرما قاتل موها است زیرا باعث می شود پولک های کوتیکول از هم باز شوند و این امر موجب خشک شدن موها می شود. گرما از طریق آب داغ در حمام، استفاده از دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو و حتی اشعه مستقیم خورشید نیز روی موها تاثیر می گذارد.

با پوشاندن موها در زیر نور آفتاب و استفاده از شامپو و نرم کننده مناسب می توان جلوی شکستگی موها را تا حدود زیادی گرفت. به شرطی که آب حمام ولرم باشد و موها در هوای آزاد و بدون باد گرم، خشک شوند.

علت شکستگی مو چیست؟

آسیب های حرارتی رایج ترین علت شکستگی مو

گرمایی که از طریق اتوی موی تخت یا بابلیس و سشوار به موها اعمال می شود، بسیار آسیب زا است. البته ماهیت این دستگاه های هیچ ایرادی ندارد و می تواند و گرمای متعادل برای حالت دادن به موها مشکلی ایجاد نمی کند. در اغلب موارد استفاده نادرست از ابزارهای حرارتی موجب آسیب به موها می شود.

کوتیکول در گرمای شدید اصلا دوام نمی آورد و فلس ها از هم باز می شوند. حالا تصور کنید وقتی اتوی مو را مستقیم روی موها قرار می دهید، چه بلایی سر موهایتان می آید. حالا که می دانید علت شکستگی موها همین داغی و گرمای شدید است، هفته ای یک روز به موها استراحت بدهید. هر زمان که مقدور است موها را در هوای آزاد خشک کنید.

البته راه حل ساده تر این است که اتو موهای سرامیکی استفاده کنید. این دستگاه ها، حرارت را به طور یکنواخت روی موها پخش می کنند. بنابراین موها در معرض گرمای شدید قرار نمی گیرند. فراموش نکنید قبل از استفاده از سشوار و اتوی مو حتما از مواد محافظ حرارتی مو نیز استفاده کنید.

با استفاده از دیسپانسر سشوار نیز می توانید موهای فرتان را به راحتی خشک کنید و حالت بدهید بدون اینکه نگران داغی سشوار باشید.

مراقبت از موهای فر و وز

علت شکستگی مو: مواد شیمیایی

سبک زندگی امروزی با مواد و محصولات شیمیایی پیوند خورده است. در موادی که برای شستن موها استفاده می کنید، رنگ موها، اسپری های حالت دهنده و …. مملو از مواد شیمیایی است که گاهی اصلا برای موهایتان مناسب نیستند.

موادی که برای فر دائم و صافی مو استفاده می شود نیز شامل همین موارد هستند. علت شکستگی مو در افرادی که دکلره کرده اند نیز کاملا مشخص است. برای کاهش اثرات مواد شیمیایی حداقل 2 تا 3 ماه بین نوبت بعدی فر یا صاف کردن مو فاصله بگذارید. در این زمان موها فرصت استراحت دارند. برای ترمیم و احیا مو هم می توانید از انواع ماسک مو ترمیم کننده استفاده کنید تا موها جان بگیرند.

تقویت موها با ماسک موی غنی

برس و شانه، علت شکستگی مو

برای جلوگیری از شکستن موها، در حمام از شانه و برس استفاده نکنید. وقتی موها خیس هستند آسیب پذیرند. آب اضافی موها را بگیرید و تا خشک شدن کامل موها، هیچ اقدامی انجام ندهید. سپس می توانید با شانه دندانه پهن موها را مرتب کنید. برای باز کردن گره های مو از نرم کننده استفاده کنید تا به راحتی قادر به شانه زدن موها باشید.

برس های دندانه فلزی و پلاستیک موجب شکستگی موها می شوند. دندانه های چوبی و مویی بهترین متریال هستند. در ضمن موهای فر اصلاً نیازی به شانه و برس ندارند. برای حالت دادن به موهای فر از انگشتانتان استفاده کنید. با شانه زدن همه فرها باز می شود.

هشدار جدی: روزی 100 بار شانه زدن موها، یک فریب بزرگ است. لطفا این کار را انجام ندهید.

بستن موها با کش

وقتی موها را با کش می بندید درست در همان محل، یک شکستگی بزرگ اتفاق می افتد. این شایع ترین علت شکستگی مو در بانوان است. اگر عادت دارید که موها را سفت با کش ببندید، خودتان هم متوجه کم پشت موها می شوید. به جای آن موها را ببافید هم ظاهر زیباتری دارد و هم موهایتان از خطر شکستگی در امان است.

هر نوع عملی که موجب کشیده شدن موها شود، شکستگی موها را شدیدتر می کند. برخی افراد از شدت استرس دائم موها را می کشند! برای کاهش استرس، لطفا به خودتان صدمه نزنید. با این کار شکستگی موها شدید شده و بعدش هم ریزش مو بیشتر می شود.

درمان شکستگی موهای وز

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

برای ترمیم تخصصی موهای آسیب دیده باید به سالن موی حرفه ای مراجعه کنید. در این مرکز هر آنچه برای ترمیم و احیا مو لازم است را فراهم کرده ایم. انواع تراپی های تخصصی برای از بین بردن مشکلات پوست کف سر و موها در این مرکز ارائه می شود. تیم حرفه ای کلینیک زیبایی مو همگی در کار با دستگاه های تخصصی و استفاده از مواد تراپی، مهارت دارند.

بهتر است با درمان ریشه ای برای همیشه از پیامدهای آسیب دیدگی مو خلاص شوید. ریزش موی شدید چیزی نیست که با نسخه های خانگی، درمان شود. اگر موها نازک و سبک شده یا زبر و زمخت است، با ما تماس بگیرید. در این سالن برای همه مشکلات مو، درمان واقعی وجود دارد. کافی است یکبار از سالن و امکانات آن دیده کنید و کار حرفه ای تیم ما را از نزدیک ببینید.

امکان مشاوره تخصصی هم وجود دارد. حتی این مشاوره ها برای تمام عزیزان به رایگان انجام می شود. همین حالا با ما تماس بگیرید.

2.5/5 - (4 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed