1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موی بیماران مبتلا به سرطان می ریزد؟

چرا موی بیماران مبتلا به سرطان می ریزد؟

چرا موی بیماران مبتلا به سرطان می ریزد؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موی بیماران مبتلا به سرطان می ریزد؟
ارتباط ریزش مو و سرطان
folder_openمقالات

ریزش موها در سرطان بسیار رایج است. همین موضوع نگرانی هایی را به وجود آورده بسیاری از افراد هر نوع ریزش مویی را به سرطان نسبت می دهند.  تقریبا همه بیماران سرطانی به نوعی دچار ریزش موی شدید هستند اما مقصر همه موهایی که می ریزد، سرطان نیست. رعایت جانبی احتیاط اصلا چیز بدی نیست ولی اینکه با هر مویی که می ریزد تصور کنید سرطان دارید، کار اشتباهی است.

عوامل زیادی در ریزش مو تاثیر دارد. از کم خونی فقر آهن گرفته تا شامپویی که مصرف می کنید می تواند عامل اصلی ریختن موهایتان باشد. پس به جای نگرانی بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد بیماری ها و روند ریزش مو کسب کنید. به این ترتیب در موقع لزوم کنترل بیشتری دارید و می توانید تصمیم های عاقلانه تری بگیرید.

 ریزش مو در سرطان

چرا موی بیماران سرطانی می ریزد؟

سرطان یک بیماری سخت ولی قابل درمان است. با توجه به پیشرفت های پزشکی اخیر تقریبا همه نوع سرطان در مراحل اولیه، درمان پذیر است. ریزش مو در سرطان از نظر بار روانی تاثیرات منفی زیادی دارد. در واقع فرد بیمار گاهی حتی از نگاه کردن به خود در آینه نیز فراری است. هیچکس دوست ندارد به یک باره همه موهایش را از دست بدهد.

بیمارانی که تحت درمان قرار می گیرند دچار ریزش موی شدید می شوند. داروهای شیمی درمانی بسیار قوی هستند و روی کل بدن تاثیر دارند. این داروها دارای ترکیباتی هستند که به طور مستقیم فولیکول مو را مورد حمله قرار می دهد. در واقع این داروها در سیستم تقسیم سلولی اختلال ایجاد می کنند و همین موضوع، ریزش مو را افزایش می دهد

شیمی درمانی با از بین بردن سلول های بنیادی فولیکول مو، به طرز شگفت انگیزی به مو آسیب می زند. در زیر پوست صد هزاران فولیکول مو وجود دارد. در چرخه رشد مو همواره از تعدادی از فولیکول ها، موی جدید می روید و تعدادی نیز از بین می روند. داروهای شیمی درمانی برای مداوای سرطان، سرعت مرگ و نابودی فولیکول مو را زیاد می کنند.

وقتی فولیکول مو دچار آسیب می شود، موها شروع به ریختن می کنند. این موضوع با ریزش موی طبیعی تفاوت دارد. در حالت معمول حداکثر 100 تار مو در طول شبانه روز از پوست سر جدا می شود. این روند اصلا نگران کننده نیست زیرا همیشه موهای جدید جای تارهای موی ریخته شده را می گیرند. اما ریزش مو در سرطان از این الگو پیروی نمی کند.

سرطان و مشکلات ریزش مو

ریزش موها در شیمی درمانی

ریزش موها در سرطان ارتباط مستقیم با شیمی درمانی دارد. تقریبا 70 درصد از داروهای شیمی درمانی دارای ترکیبات ضد فولیکولی هستند. به طور معمول سلول های بنیادی فولیکول مو با سرعت زیادی در حال تقسیم هستند. این روند بخشی از پروسه رشد مو به حساب می آید. داروهای شیمیایی مانع تقسیم سلولی در فولیکول می شوند و نتیجه ریختن موها با سرعت زیاد است.

در یک فرد سالم حدود 90 درصد از فولیکول های مو در فاز رشد هستند. 10 درصد بقیه فولیکول ها نیز در فاز استراحت قرار دارند. این چرخه طوری است که همیشه تعداد زیادی از فولیکول های مو در حالت تقسیم سلولی بوده و بیشتر تارهای مو در فاز رشد است. داروهای شیمی درمانی موجب می شوند که 100 درصد فولیکول های مو در فاز استراحت قرار بگیرد.

نتیجه اینکه هیچ فولیکولی در فاز رشد نیست و موی جدید از آن رشد نمی کند. این روند باعث توقف کامل رشد مو می شود. حال مشخص شد که ریزش مو در سرطان و بعد از داروهای شیمی درمانی به چه علتی است. اما سوال اینجاست که موهای ریخته شده دوباره می رویند؟

پیشگیری از ریزش مو

آیا ریزش موها در سرطان دائمی است؟

یکی از نگرانی های بیماران سرطانی، ریزش شدید و وحشتناک موها است. در این افراد موها به صورت دسته ای و در تعداد بالا شروع به ریختن می کند. آسیب وارد شده به فولیکول مو خیلی زیاد است و کاملا رشد موها قطع شده. الگوی ریزش مو در بیماران سرطانی با ریختن موها در حالت عادی تفاوت دارد. وقتی موها شروع به ریختن می کنند تا مرحله کچلی و طاسی پیش می روند.

در طول شیمی درمانی، تقسیم سلولی فولیکول ها صورت نمی گیرد ولی بعد از درمان کامل بیماری اوضاع فرق دارد. اول اینکه میزان آسیب به فولیکول مو در بیماران سرطانی بسیار زیاد است بنابراین موها هرگز به کیفیت و الگوی قبل، رشد نخواهند کرد. انتظار تغییراتی در رشد موها داشته باشید. این وضعیت چیز عجیبی نیست با توجه به ضایعه پیش آمده، الگوی رشد موها نیز دچار تغییر شده است.

بعد از شیمی درمانی، برخی از بیماران حنی با تغییر رنگ موها نیز روبرو می شوند. داروهای قوی روی رادیکال های رنگ مو نیز تغییر ایجاد می کنند و با بهبود بیماری و رشد مجدد موها، این موضوع نمایان می شود. پزشکان در حال تحقیق روی الگوی ریزش مو در سرطان هستند. البته وجود تغییرات اساسی در روند رشد مو ثابت شده است اما ماهیت و میزان تغییر مشخص نیست.

احتمال تغییر ضخامت مو، بافت مو و حتی حالت مو نیز وجود دارد. برای مثال شاید موی صاف تبدیل به موهای مجعد بشود یا موی سفید، رنگ بگیرد. از بین رفتن سفیدی مو یکی از عجیب ترین اتفاقات در بیماران سرطانی است.

ریزش موی شدید با مصرف دارو

راه های مقابله با ریزش موها در سرطان

تعداد کمی از بیمارن حتی پس از قطع داروها نیز، موهایشان رشد نمی کند. در اغلب موارد پس از دو سال موها با یک الگوی منظم و درست رشد خواهد داشت. ریزش موها در حین درمان می تواند روحیه بیماران سرطانی را تخریب کند. در این بین نقش حمایتی اطرافیان در روند بهبود بیماری و بهبود روحیه فرد بیمار، بسیار پر رنگ است.

در نظر داشته باشید که همه داروهای شیمی درمانی موجب ریزش مو نمی شوند. از طرفی واکنش بدن بیماران نیز متفاوت است و می تواند مدل های مختلفی از ریزش مو اتفاق بیفتد. قسمت بد ماجرا وقتی است که موها به طور غیر عادی و در تراکم بالا شروع به ریختن می کند. وقتی موها را شانه می زنید و با حتی خود به خود نیز موها دسته به دسته می ریزد. برای کنترل این اوضاع از ترفندهایی که در ادامه گفته شده، استفاده کنید.

نگرانی از ریزش موها در مبتلایان به سرطان

از موها مراقبت کنید

داشتن رفتار مناسب با موها حتی در موقع ابتلا به سرطان ضروری است. با برخی کارهای ساده می توانید این دوران را بهتر تحمل کنید. برای شروع حتما یک شامپوی خوب تهیه کنید این شامپو باید فاقد الکل یا اسید سالیسیلیک باشد.

بعد از شستشوی موها، آب اضافی آن را با تی شرت نخی بگیرید و اجازه دهید موها در هوای محیط، خشک شود. استفاده از اتوی مو و سشوار و … موجب بدتر شدن اوضاع می شود و نباید تا مدتی از آن استفاده کنید.

پس از خشک شدن موها، با یک برس نرم و با آرامش موهایتان را شانه بزنید. برای اینکه در حین شستشو یا شانه زدن، موها کمتر بریزد می توانید موهایتان را کوتاه کنید. کوتاه کردن موها در جلوگیری از ریزش موی بیماران سرطانی تاثیر دارد.

موهای کوتاه، ضخیم تر به نظر می رسند. در ضمن ریزش یک تار موی کوتاه هرگز به اندازه یک موی بلند وحشتناک نیست. در واقع از نظر روحی وقتی موها را کوتاه می کنید حس بهتری خواهید داشت.

درمان ریزش مو در بیماران سرطانی

 

 

از کلاه گیس استفاده کنید

کلاه گیس می تواند بخش زیادی از نگرانی ها را پایان دهد. حتما ابتدا موها را کوتاه کنید تا راحت تر زیر کلاه گیس قرار بگیرد. اگر بتوانید موها را از ته بتراشید، بسیار عالی است. در این صورت دیگر نگران ریزش مو در سرطان نیستید. از همان روزهای اول شیمی درمانی یک کلاه گیس شبیه به موهای خودتان را تهیه کنید و موها را بتراشید.

نکته مهم دیگر استفاده از ریش تراش برای زدن موها است. پوست سر در این دوران بسیار حساس است و نباید از تیغ استفاده کنید. بعد از تراشیدن موها نیز به راحتی امکان استفاده از کلاه گیس را دارید. با توجه به تحریک پذیر بودن پوست سر در این زمان، کلاه گیس نقش حمایتی دارد. با این وسیله ساده می توانید هم از پوست سرتان محافظت کنید و هم جذابیت چهره تان را حفظ کنید.

اگر مایل نیستید موها را بتراشید حتما قبل از خواب موها را با شال یا روسری ببندید. این کار دو مزیت دارد اول اینکه موهای ریخته شده، آزارتان نمی دهد. دیگر اینکه با بستن موها مانع آسیب بیشتر به آن می شوید. همچنان پیشنهاد تراشیدن موها ایده بهتری به نظر می رسد.

ریختن موها در بیماران

کلینیک تخصصی ترمیم و احیا مو سعیده درویش زاده

داشتن موهایی زیبا و جذاب دیگر رویا نیست. در این مرکز انواع تراپی مو در لاین های مختلف ارائه می شود. با توجه به نیاز مو، ترکیبات موثر و مناسب برای احیا مو در نظر گرفته شده. اگر موها خشک و دهیدراته و کم آب است نیاز به رطوبت رسانی دارد. در اغلب اوقات به دلیل استفاده از رنگ و دکلره و مواد شیمیایی و اتوی مو و سشوار و … بافت گوگردی مو آسیب دیده است. علاوه بر رطوبت رسانی لازم است تا پروتئین مورد نیاز مو نیز تامین شود.

انواع ویتامینه برای موهای خشک و چرب، پروتئین تراپی، نانو بوتاکس مو، نانو کراتین، پلکس و اولاپلکس تراپی، دتوکس تراپی و … از خدمات روتین در سالن احیا مو درویش زاده است. قبل از هر تصمیمی می توانید از خدمات مشاوره ای مرکز برای انتخاب لاین احیا کمک بگیرید. کلیه مشاوره ها به صورت صد در صد رایگان ارائه می شود.

همین حالا برای تحقق رویای خود اقدام کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed