1. خانه
  2. مقالات
  3. جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

  1. خانه
  2. مقالات
  3. جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان
جلوگیری از ریزش مو
folder_openمقالات

ریزش مو زن و مرد نمی شناسد. اگر چه زنان این شانس را دارند که کچل نمی شوند ولی ریختن موها و کم حجم شدن موها برای یک خانم، خیلی دردناک تر است. در حال حاضر حدود نیمی از مردان و زنان با مشکل ریزش موی شدید روبرو هستند. اگر برای جلوگیری از ریزش مو اقدامی انجام نشود، تراکم مو در حد فاجعه آمیزی کم می شود.

موها نقش مهمی در زیبایی چهره دارند و این موضوع هم زن و مرد نمی شناسد. شاید به دلیل اهمیتی که خانم ها به زیبایی چهره شان می دهند، مشکلات ریزش مو در خانم ها بیشتر باشد. شاید در مورد ریزش موی ژنتیک کار زیادی از دست تان ساخته نباشد ولی قطعا با مراجعه به پزشک می توانید شدت ریزش مو را کمتر کنید.

در مورد علل پزشکی و اثرات جانبی دارو و برخی بیماری ها نیز، درمان های خانگی کافی نیست. حتما در کنار این مطالب از مشاوره های پزشکی نیز استفاده کنید. در هر صورت علت ریزش مو هر چه که باشد با راهکارهای معرفی شده در این مطلب، تا حد زیادی مشکل کاهش پیدا می کند.

شستشوی روزانه موها

جلوگیری از ریزش مو با حمام نرفتن!

هر روز موها را با شامپو نشویید! این جمله را روی در حمام بچسبانید تا یادتان باشد و هرگز فراموش نکنید. شستشوی روزانه موها یکی از اصلی ترین دلایل ریزش موی عمومی است. یعنی وقتی مشکل پزشکی در کار نباشد و ژن ها هم بی تقصیر باشند کار، کار خودتان است. کمتر این موهای بیچاره و بی نوا را با شامپوهای شیمیایی قوی بشویید.

با شستن روزانه موها، چربی و روغن طبیعی پوست سر از بین می رود و موها خشک و دهیدراته می شوند. نتیجه اینکه هر چه بیشتر موها را می شویید موها بیشتر می ریزد. این موهای خشک و وز، نشان می دهند که لایه کوتیکول مو آسیب دیده و نیاز به ترمیم دارد. از طرفی وقتی پوست سرتان خشک می شود انواع و اقسام مشکلات نظیر شوره سر، خارش و التهاب نیز به سراغ تان می آید که نشان دهنده آسیب به فولیکول است.

کاهش استفاده از مواد شیمیایی روی مو

کاهش محصولات شیمیایی روی مو

موها را با انواع مواد دکلره و رنگ مو، مواد صاف کننده و فر کننده مو و ده ها محصول شیمیایی مضر، خفه نکنید! موی سر شامل دو قسمت ساقه و ریشه است. وقتی انواع و اقسام مواد شیمیایی را روی ساقه مو، استفاده می کنید موها دچار آسیب جدی می شوند. در ابتدا این موضوع چندان مشخص نیست ولی دیر یا زود پیامدهای این کار گریبانتان را می گیرد.

اول از همه موها خشک و شکننده می شود. بعد از مدتی موها وز می کند و موخوره به سراغ مو می آید. سپس موها شروع به ریختن می کنند و کم حجم می شوند. تعداد 50 تا 100 تار مو در طول روز می ریزد و این محدوده کاملا طبیعی است اما در ریزش مو، شاهد ریختن بیش از صد تار مو در شبانه روز هستیم که می تواند ناشی از بد رفتاری با موها باشد.

شانه نکردن موهای خیس

شانه نکردن موهای خیس

با این کار به موهایتان لطف بزرگی می کنید. وقتی موها خیس هستند چندین برابر بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. به این ترتیب ناگفته مشخص است که شانه کردن موها در حمام و بلافاصله بعد از حمام، چه بلایی به سرتان می آورد. در اثر حرکت شانه روی موها، تارهای مو کشیده می شوند. درست در محل کشیدگی مو، یک شکستگی و آسیب به وجود می آید که دیگر به حالت قبل بر نمی گردد.

برای جلوگیری از ریزش مو با موهایتان خوب رفتار کنید. موقع شستشوی موها، به آرامی موها را تمیز کنید. از چنگ زدن موها دوری کنید با این کار گره های مو زیادتر می شود و تارهای مو می شکنند.

بعد از شستشو با حوله آب اضافی مو را بگیرید و صبر کنید تا موها در هوای آزاد، خشک شود. تا زمانی که رطوبت مو و خیسی وجود دارد، موها را شانه و برس نکشید. صبر داشته باشید تا همه چیز به طور طبیعی پیش برود. اگر عجله دارید موها را با سشوار خشک کنید و شانه بزنید اما در بقیه مواقع صبوری پیشه کنید.

جلوگیری از ریزش مو با مواد مغذی

مصرف مواد غذایی مغذی

یکی از علل ریزش مو در بانوان، فقر غذایی است. نه اینکه غذا در دسترس نباشد بلکه این روزها لاغری خیلی مد شدهاست. بسیاری از دختران جوان و خانم ها با رعایت رژیم های غذایی غلط می خواهند خود را لاغر کنند. برایداشتن اندام ایده آل باید رژیم غذایی مناسب و ورزش اصولی را شروع کنید. بدون ورزش نمی توانید ازشر چربی های اضافی بدن خلاص شوید.

نقش تغذیه در سلامت عمومی بدن و زیبایی موها بسیار مهم است. بخش ریشه مو کاملا زنده است و از مواد مغذی را از طریق مویرگ های خونی زیر پوست سر دریافت می کند. وقتی ویتامین ها، اسیدهای آمینه، املاح مفید و …. را دریافت نمی کنید موها ضعیف و سست می شوند. در نتیجه موها شروع به ریختن می کنند.

اگر بلافاصله برای درمان اقدام نکنید و همچنان خود را از مواد غذایی مغذی محروم کنید، حتی رشد موها نیز مختل می شود. به این ترتیب هم موها با شدت بیشتری می ریزد و هم سرعت رویش موی جدید کمتر می شود. در طول روز از همه گروه های غذایی مصرف کنید. اگر لازم است حتما از مکمل های غذایی نیز با مشورت پزشک استفاده کنید.

کوتاه کردن موها

کوتاه کردن موها برای جلوگیری از ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو حداقل هر سه ماه یک بار موها را کوتاه کنید! این کار باعث می شود تا موها پر پشت تر بشوند و زیبایی فوق العاده ای داشته باشند. رمز کار در این است که موها همیشه سالم باقی می ماند و هرگز دچار موخوره نمی شوند. یکی از دلایل کم پشت شدن موها این است که انتهای مو دو یا چند شاخه می شود.

استفاده از شامپو و محصولات بهداشتی مو، کلر استخر، اشعه آفتاب، مواد شیمیایی و …. ساقه مو را به شدت خشک می کند. موهای خشک که رطوبت خود را از دست داده اند، خیلی زود دچار موخوره می شوند. هر سه ماه یک بار اندکی از انتهای مو را با قیچی کوتاه کنید. به این ترتیب موها هرگز موخوره نمی گیرد.

موهای بالای سر، چرب تر هستند ولی انتهای ساقه مو نمی تواند چربی و روغن طبیعی را از پوست سر دریافت کند. انتهای موها همیشه خشک تر هستند و مستعد موخوره می باشند. هر سه ماه یک بار به اندازه 2 سانتی متر از موها را کوتاه کنید تا این موهای خشک، دردسر ایجاد نکنند.

جلوگیری از ریزش مو با روغن درمانی

جلوگیری از ریزش مو با روغن های طبیعی

با روغن های طبیعی انتهای ساقه مو را کمی چرب کنید. به این ترتیب هرگز موها موخوره نمی گیرد. اما برای اینکه موها کمتر دچار ریزش بشود نیز می توانید از روغن های طبیعی استفاده کنید.

روغن نارگیل، زیتون، بادام، روغن آرگان، کرچک و …. همگی برای روغن درمانی مناسب هستند. روغن را روی پوست کف سر ماساژ دهید. برای این کار تنها از چند قطره روغن استفاده کنید. نیازی به چرب کردن موها نیست بلکه کافی است روغن را روی پوست سر بمالید.

سپس با انگشتان و به آرامی، پوست سر را ماساژ دهید. حرکت انگشتان یک تکنیک ساده برای تحریک فولیکول های مو است. با ماساژ دادن پوست سر نیز تحریک می شود زیرا رگ های خونی واکنش نشان می دهند. به این ترتیب مواد مغذی به سوی ریشه مو سرازیر می شود و فولیکول ها رشد بهتری دارند.

ماساژ پوست سر با روغن های گیاهی از زمان های دور مرسوم بوده است. در بسیاری از جوامع، این شیوه برای افزایش رشد موها و جلوگیری از ریزش مو استفاده می شود و تاثیر خوبی هم داشته است. به خصوص در کشورهای آسیای شرقی روغن درمانی کاربرد گسترده تری دارد.

در نظر داشته باشید که برای ماساژ پوست سر با روغن، از محصولات خالص استفاده کنید. روغن های بازاری ممکن است با برخی روغن های ارزان قیمت مخلوط شده باشند. بکر و طبیعی بودن روغن ماساژ اهمیت زیادی دارد. افزودن برخی مواد شیمیایی به روغن گیاهی، خواص آن را به شدت کاهش می دهد.

روغن نارگیل، روغن زیتون و سایر روغن ها را از جای مطمئن تهیه کنید. روغن هایی که به روش پرس سرد تهیه می شوند کاملا طبیعی و بکر هستند. بعد از حمام حداقل 10 دقیقه پوست سر را با چند قطره روغن بکر ماساژ بدهید نتیجه فوق العاده است.

صاف کردن موها در خانه

 

کلینیک تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده

آیا تا به حال از خدمات ویژه و پکیج های درمانی سالن زیبایی درویش زاده استفاده کرده اید؟ اینجا یک مجموعه با کادر حرفه ای است که حال موهای تان را خوب می کند. حتما برای یک بار هم که شده برای خودتان وقت بگذارید و موهایتان را مهمان ما کنید.

هر آنچه که موجب شده تا موهای شما جذابیت و زیبایی خود را از دست بدهند، کاملا قابل درمان است. اینجا یک مرکز تخصصی مو است که کلی امکانات پیشرفته دارد و می تواند همه مشکلات مو و ریزش مو را برطرف کند.

پکیج های ویژه شامل ویتامینه موهای سست و ضعیف، ویتامینه موهای خشک و چرب، انواع ویتامینه درمانی برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو در همه ایام سال ارائه می شود.

اگر هنوز در تصمیم گیری تردید هستید یا نیاز به مشورت دارید با ما تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی و رایگان مرکز استفاده کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed