1. خانه
  2. مقالات
  3. نکات مهم برای مراقبت از ساقه مو و داشتن موهای سالم و براق

نکات مهم برای مراقبت از ساقه مو و داشتن موهای سالم و براق

نکات مهم برای مراقبت از ساقه مو و داشتن موهای سالم و براق

  1. خانه
  2. مقالات
  3. نکات مهم برای مراقبت از ساقه مو و داشتن موهای سالم و براق
مراقبت از ساقه مو
folder_openمقالات

کوتیکول مو، لایه مهمی در ساختار مو است که از لایه های داخلی مو مراقبت می کنند و از شکستن تارهای مو و تغییر ظاهر مو جلوگیری می کنند. برای سالم نگه داشتن موها و درخشندگی موها، باید از ساقه مو بیشتر مراقبت کرد تا کوتیکول مو آسیب نبینند و بتواند از لایه های داخلی مو بیشتر مراقبت کند. یکی از نشانه های سلامتی کوتیکول های مو، درخشندگی و براق بودن موها است. در نتیجه اگر موهای شما انقدر درخشان است که نور را منعکس می کند، باید بدانید که موهای شما سالم و شاداب است؛ در غیر این صورت باید از ساقه موهای خود بیشتر مراقبت کنید تا موهای شما سالم تر و جذاب تر به نظر برسند. در این نوشته می خواهیم درباره نکات مهم برای مراقبت از ساقه مو با شما صحبت کنیم و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

مراقبت از ساقه مو

چرا باید از ساقه مو مراقبت کرد؟

داخل ساقه مو، لایه های کوتیکول مو قرار دارند. کوتیکول ها باعث محافظت از مو در برابر آلودگی هوا، نور خورشید، گرما، کلر و سایر خطرات محیطی می شود. با آسیب دیدگی لایه های کوتیکول مو، شاهد خشک شدن مو هستیم و این موضوع فضا را برای بیشتر شدن آسیب به مو فراهم می کند. موهای انسان از همان لحظه ای که از ریشه در می آیند به مراقبت نیاز دارند. فرقی ندارد که موهای شما کوتاه است یا بلند، در هر صورت باید از ریشه و ساقه موهای خود به خوبی مراقبت کنید تا بتوانید چندین سال آنها را سالم و شاداب نگه دارید. نمی توانیم از مراقبت از موها حرف بزنیم و فقط به مراقبت از ریشه مو یا فقط به مراقبت از ساقه مو بپردازیم؛ زیرا وقتی موهای سالم و شادابی خواهیم داشت که این دو بخش مو سالم باشند.

نشانه های آسیب دیدگی مو

زمانی که دیدید موهای شما کدر و شکننده شده است یا انتهای موهایتان با موخوره مواجه شده اید، باید بدانید که ساقه موهای شما آسیب دیده است؛ در حالی که ریزش مو و شوره مو نشان دهنده وجود مشکل در ریشه مو و پوست سر است.

وقتی شما بتوانید از پوست سرتان و ریشه موهای خود به خوبی مراقبت کنید، می توانید انتظار داشته باشید که موهای شما سالم و براق باشند و از زیبایی موهای خود لذت ببرید.

نکته مهمی که برای مراقبت از ساقه مو باید بدانید این است که شما باید تکنیک های مراقبت از مو را با توجه به نوع موهای خود انجام دهید؛ مثلا روش مراقبت از موی خشک با روش مراقبت از موی چرب فرق دارد. در ادامه با نکات مهم برای مراقبت از انواع موها آشنا خواهید شد.

 

مراقبت از موی خشک

روش مراقبت از ساقه موهای خشک

وقتی از موی خشک صحبت می کنیم، باید به خاطر بسپاریم که هم از ریشه موی خشک و هم از ساقه موی خشک باید با مهربانی و ملایمت مراقبت کرد.

موضوعی که درباره موهای خشک باید بدانید، روش مراقبت صحیح از این موها است. بهتر است بعد از حمام کردن و شستشوی موهای خشک، آنها را شانه نکنید؛ زیرا این کار باعث کشیدگی موها می شود و به کوتیکول مو آسیب می رساند. اگر موهای خشک و فری دارید، حتما به این نکته توجه داشته باشید که از حرارت بالای اتوی مو و سشوار استفاده نکنید؛ زیرا قرار گرفتن در معرض حرارت برای مدت طولانی باعث شکستگی ساقه مو می شود و بعد از مدتی موهای شما را بی‌جان نشان می دهد!

نکات مهم برای مراقبت از ساقه موهای چرب

موی چرب، یکی از انواع مدلهای مو است. بعضی از افراد فقط در دوران نوجوانی و سن بلوغشان شاهد چرب بودن موهایشان هستند و بعضی ها نیز به صورت ژنتیکی چنین موهایی دارند.  به طور طبیعی در فولیکول های مو غدد چربی وجود دارد که سبوم یا چربی طبیعی مو را تولید می کنند. در موهای چرب، تولید سبوم توسط فولیکول های مو باعث مرطوب شدن پوست سر و تارهای مو می شود. اگر این غدد چربی بیش از حد نرمال چربی تولید کنند، موی فرد چرب خواهد شد. برای مراقبت از موی چرب بهتر است که موهای خود را با ملایمت و با شامپوی روزانه بشویید و با شستشوی زیاد، پوست سرتان را تحریک نکنید. یادتان باشد که شستشوی موها به سرعت و با خشونت تنها باعث آسیب دیدگی تارهای مو می شود.

بهترین روش برای شستشوی موهای چرب این است که ابتدا یک شامپوی ملایم مخصوص موهای چرب تهیه کنید. همچنین در انتهای کارتان از نرم کننده مخصوص موهای چرب استفاده کنید. این نرم کننده ها از چرب شدن و سنگینی موهای شما جلوگیری می کنند.

روش شستشوی موی خشک به این صورت است که باید دفعات کمتری آن را بشویید و از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید. بهتر است در هفته، یک الی دو بار موهای خود را بشویید. بسیاری از افرادی که موهای فری دارند، شاهد خشکی موهایشان نیز هستند و این افراد باید از موهای خود بیشتر مراقبت کنند؛ زیرا موهایشان شکننده تر است.

مراقبت از مو

مراقبت از موها با توجه به فعالیت روزانه

یکی دیگر از نکات مهمی که برای مراقبت از موهای خود باید در نظر داشته باشید این است که به سطح فعالیتهای خود توجه کنید؛ زیرا سطح فعالیت شما روی تمیزی موهایتان تاثیر می گذارد. اگر در طول هفته، ورزش هوازی یا بدنسازی می کنید و موهای چربی هم دارید، بهتر است بعد از هر بار ورزش، موهای خود را بشویید؛ اما اگر اهل شنا هستید و در طول هفته چندین بار موهای شما با آب کلردار استخر در تماس است، موهای شما خشک می شود و باید ابتدا نمکها و کلرها را از میان موهای خود بردارید و سپس خیلی آرام و ملایم، موهای خود را بشویید.

اگر اهل تنیس و فوتبال و بازی های دسته جمعی در فضای باز هستید، بهتر است از کلاه استفاده کنید تا نور خورشید زیاد به موهای شما برخورد نکند. همچنین بهتر است از نرم کننده و محصولات آبرسان مو استفاده کنید؛ زیرا این محصولات از خشکی بیش از حد موهای شما پیشگیری می کنند.

شاید شما ادوست دارید موهایی سالم و شاداب داشته باشید؛ اما به هر دلیلی موهای شما آسیب دیده اند. حالا سوالی که احتمالا پیش می آید این است که برای ترمیم موهای آسیب دیده چه کار باید کرد؟

نکات مهم برای ترمیم موهای آسیب دیده

اگر موهای شما در اثر رنگ کردن یا عوامل دیگر خشک و وز شده است، باید ساقه موهای خود را تقویت کنید تا موهایی شاداب و درخشان داشته باشید. این روزها می توانید محصولات زیادی را در بازار پیدا کنید که برای رفع خشکی و وزی موهای آسیب دیده طراحی شده است. مثلا شما می توانید با ماسک موی مرطوب کننده، به ساقه موهای خود آبرسانی کنید، با استفاده از کرم مو باعث تغذیه ساقه مو با مواد مغذی شوید، از نرم کننده ها برای رفع خشکی موها استفاده کنید و هنگام سشوار کشیدن موها یا استفاده از اتوی مو، از اسپری محافظ مو استفاده کنید تا موهای شما در اثر برخورد با حرارت آسیب نبیند.

نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که از محکم کشیدن موها در زمان شانه کردن مو خودداری کنید و با استفاده از اسپری باز کننده مو، سعی کنید این مشکل را حل کنید.

کوتاهی مو برای تقویت آن

آیا برای تقویت مو، باید موها را به صورت منظم کوتاه کرد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد می پرسند این است که آیا کوتاه کردن مو باعث تقویت و سلامتی موها می شود یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، کوتاه کردن مو از آسیب دیدگی مو و پیدایش موخوره پیشگیری می کند. زمانی که شما موهای خود را مرتب کوتاه می کنید، به رشد بهتر موهای خود کمک می کنید. همچنین نگهداری موهای کوتاه راحت تر است و موها دچار شکستگی، موخوره و آسیب نمی شود.

رژیم غذایی فوق العاده برای سلامتی موها

اگر می خواهید موهایی زیبا و شاداب داشته باشید، از ویتامین ها و مواد معدنی غافل نشوید. وجود موارد زیر در رژیم غذایی، باعث سلامتی و شادابی موهای شما می شود:

ویتامین B7 یا بیوتین

ویتامین ب7 به تولید کراتین طبیعی در بدن کمک می کند که در مکمل های رشد مو نیز وجود دارد. برای تامین بیوتین می توانید گوشت گوساله، ماهی سالمون و تخم مرغ را بیشتر مصرف کنید.

امگا3

وجود امگا3 در بدن باعث پرپشت شدن موها و درخشندگی آنها می شود. برای دریافت امگا3 بهتر است ماهی، مغزهای خوراکی، آووکادو و دانه های روغنی و آجیل را بیشتر مصرف کنید.

ویتامین  A

با خوردن هویج، اسفناج و سیب زمینی شیرین، مقدار زیادی ویتامین A به بدن شما می رسد که باعث بلند شدن موهای شما و درخشندگی آنها می شود. با وجود ویتامین آ در بدن، موهای شما ضخیم و پرپشت می شود.

آهن

با خوردن گوشت قرمز، حبوبات، اسفناج و بعضی از غلات غنی شده، شما مقدار زیادی آهن به بدن خود می رسانید که به حفظ جریان خون در بدن کمک می کند.

ویتامین  C

با خوردن ویتامین C، شما به تولید کلاژن پوست کمک می کند. تولید بیشتر کلاژن پوست روی تقویت موها نیز تاثیر مثبتی می گذارد. برای دریافت ویتامین C باید توت، مرکبات و فلفل دلمه ای را در غذاهای خود استفاده کنید.

در این نوشته با نکات مهم برای مراقبت از ساقه مو آشنا شدید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم. شما می توانید برای زیبایی پوست و موهای خود با مشاوران متخصص ما به صورت رایگان صحبت کنید تا بهترین راهکارها را برای زیبایی پوست و موی خود یاد بگیرید و اجرا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed