1. خانه
  2. مقالات
  3. با ترکیبات موجود در محصولات پوستی بیشتر آشنا شوید

با ترکیبات موجود در محصولات پوستی بیشتر آشنا شوید

با ترکیبات موجود در محصولات پوستی بیشتر آشنا شوید

  1. خانه
  2. مقالات
  3. با ترکیبات موجود در محصولات پوستی بیشتر آشنا شوید
ترکیبات موجود در محصولات پوستی
folder_openمقالات

همه ما دوست داریم پوستی زیبا و جوان و شاداب داشته باشیم؛ زیرا سلامتی و شادابی پوست روی ظاهر چهره ما تاثیر زیادی می گذارد. برای اینکه بتوانیم از پوستمان به خوبی مراقبت کنیم باید از محصولات پوستی درست و مناسب پوست خود استفاده کنیم تا از روتین پوستی خود، بهترین نتیجه را بگیریم. معمولا اکثر متخصصان پوست توصیه می کنند که برای داشتن پوستی زیبا و سالم و شاداب باید از شوینده، تونر، ویتامین C، کرم دور چشم، کرم ضد آفتاب، کرم مرطوب کننده، اسکراب یا لایه بردار و رتینول استفاده کنید تا پوست شما سالم و شاداب بماند. ما از محصولات پوستی مختلف برای افزایش رطوبت پوست، رفع خشکی پوست، رفع چین و چروکها، لایه برداری سلولهای مرده، تنظیم چربی پوست و جوان تر شدن پوست خود استفاده می کنیم.

برای تهیه هرکدام از این محصولات و کرم ها، شما باید با ترکیبات به کار رفته در محصولات پوستی آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه ها را با توجه به نوع پوست خود تهیه کنید. به همین دلیل در این نوشته تصمیم گرفتیم درباره ترکیبات به کار رفته در محصولات پوستی مختلف از جمله انواع کرم ها، سرم ها، ماسک ها و… با شما صحبت کنیم تا از این پس بهتر بتوانید محصولات موردنیاز برای پوست خود را انتخاب کنید و به سلامتی و زیبایی پوست خود کمک کنید.

ترکیبات موجود در محصولات پوستی

برای تولید محصولات پوستی از چه موادی استفاده می شود؟

نیازمند موادی است که بتواند به طور خاص روی پوست اثر بگذارد و باعث بهبود شرایط آن، جلوگیری از خشکی، تنظیم چربی، از بین بردن تیرگی، جوان سازی و مبارزه با چین و چروک گردد. در مورد روش های خانگی که از مواد طبیعی برای مراقبت از پوست استفاده می گردد، استفاده هم زمان از این ترکیبات طبیعی چندان اهمیتی ندارد و به جز موارد خاص، همپوشانی شان مسئله ای به وجود نمی آورد. ولی در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی که با ترکیب مواد شیمیایی و در کارخانه و آزمایشگاه ها صورت می گیرد، این اهمیت صندلی خود را پیدا می نماید و باید بدانید چه محصولاتی را نباید به صورت هم زمان بهره ببرید و البته استفاده هم زمان چه ترکیباتی خاصیت درمانی آنها را نیز بیشتر می نماید.

با رتینول بیشتر آشنا شوید

رتینول، یکی از مشتقات ویتامین A است که در کند کردن روند پیری پوست و افزایش میزان تولید سلولهای پوستی تاثیر زیادی می گذارد و به همین دلیل است که رتینول به عنوان عنصر ضدپیری شناخته شده است. در بیشتر محصولات مراقبت از پوست، می توانید نام رتینول را مشاهده کنید. استفاده از رتینول روی پوست باعث بیشتر شدن روند کلاژن پوست می شود و در نتیجه روی جوانسازی پوست تاثیر زیادی می گذارد. محصولات پوستی حاوی رتینول تاثیر زیادی روی رفع لکه های قهوه ای پوست می گذارد و منافذ پوست را جمع می کند. رتینول برای ترمیم سلولهای پوستی و بهبود آسیب های ناشی از نور خورشید نیز عالی است. همچنین رتینول می توان خطوط ریز و چین و چروکهای روی پوست را کمتر کند. با استفاده از محصولات پوستی حاوی رتینول می توانید پوستی نرم و جوان و صاف داشته باشید. نکته ای که باید بدانید این است که از استفاده زیاد محصولات حاوی رتینول خودداری کنید؛ زیرا پوست را خشک و حساس می کنند. بهترین زمان برای شروع مصرف رتینول، اوایل و اواسط دهه 20 سالگی است؛ زیرا از این زمان است که روند بازیابی سلولهای پوستی کند می شود و با استفاده از رتینول شما می توانید پوستی جوان و زیبا و صاف داشته باشید.

 

مزایای استفاده از محصولات حاوی رتینول

 

با آلفا هیدروکسی اسید بیشتر آشنا شوید

آلفا هیدروکسی اسید، یکی دیگر از ترکیبات پرکاربرد در محصولات پوستی است که به عنوان ترکیب ضدچروک شناخته شده است. آلفا هیدروکسی اسید به گروهی از اسیدهای گیاهی و جانوری گفته می شود که برای درمان مشکلات پوست مانند خشکی و پیری پوست و درمان آکنه کاربرد دارد. وجود آلفا هیدروکسی اسید به لایه برداری سلولهای مرده پوست کمک می کند تا لایه بعدی پوست جوان و سفت شود. اگر روی پوست شما جای جوش و آکنه هست یا از وجود لکه های تیره روی پوست کلافه شده اید، با استفاده از محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها می توانید این مشکل را حل کنید.

یکی از موضوعاتی که بهتر است بدانید این است که ترکیب رتینول و هیدروکسی اسید در یک محصول پوستی، باعث می شود که محصول موردنظر برای پوست شما سنگین شود و عوارض زیادی برای پوستتان به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است که این دو ترکیب را به صورت جداگانه استفاده کنید.

با هیالورونیک اسید بیشتر آشنا شوید

هیالورونیک اسید، یکی از مواد ضروری برای پوست است که به صورت طبیعی در پوست وجود دارد؛ اما با گذشت زمان و افزایش سن، میزان هیالورونیک اسید موجود در لایه های پوستی کمتر می شود. کمتر شدن هیالورونیک اسید باعث خشک شدن پوست و ایجاد چروکهای کوچک روی پوست می شود. هیالورونیک اسید می تواند رطوبت سلولهای پوست را حفظ کند و به همین دلیل برای جوان ماندن پوست و انعطاف پذیری پوست لازم و ضروری است. با وجود مقدار کافی از هیالورونیک اسید، جای زخم و آکنه و سوختگی ها از بین می رود و با کاهش خطوط صورت و چین و چروکها، پوست شما جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. مهمترین وظیفه هیالورونیک اسید، آبرسانی به پوست است. موضوع جالبی که بهتر است بدانید این است که هر مولکول هیالورونیک اسید می تواند تا 1000 برابر وزنش به مولکولهای آب متصل شود و رطوبت را حفظ کند. با استفاده از محصولات پوستی حاوی هیالورونیک اسید، مولکولهای آب در سطح پوست شما نگه داشته می شوند و پوست شما شفاف و شاداب و مرطوب می شود.

یکی از نکاتی که بهتر است بدانید این است که شما می توانید با خیال راحت از محصولات پوستی تولید شده با رتینول و هیالورونیک اسید استفاده کنید. زیرا استفاده از رتینول باعث سوزش و خشکی و تحریک پوست می شود و در کنارش باید حتما از مرطوب کننده مناسب استفاده کرد تا میزان خشکی و حساسیت پوست کمتر شود. به همین دلیل است که وجود رتینول و هیالورونیک اسید هم از نظر خاصیت آبرسانی عالی عمل است و هم می تواند به صاف شدن پوست کمک کند.

با بنزوئیل پر اکسید بیشتر آشنا شوید

بنزوئیل پر اکسید، یک ماده شیمیایی عالی است که به عنوان ضدعفونی کننده، آنتی بیوتیک و سفید کننده استفاده می شود و باید به صورت موضعی روی پوست استفاده شود. این ماده، یک آنتی بیوتیک قوی است که قدرت زیادی در ضدعفونی کردن پوست دارد. با استفاده از بنزوئیل پر اکسید روی پوست، اکسیژت به منافذ بسته شده پوست وارد می شوند و باکتریهای زنده موجود در منافذ پوست را از بین می برند. در نتیجه جوش و آکنه های روی پوست کمتر می شوند و چربی پوست به تعادل می رسد. محصولات شوینده حاوی بنزوئیل پر اکسید معمولا به صورت ژل و شوینده یا لوسیون در بازار به فروش می رسند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که از خرید محصولات پوستی حاوی بنزوئیل پر اکسید و رتینول خودداری کنید. درست است که هم رتینول و هم بنزوئیل پر اکسید برای درمان جوش و آکنه بسیار عالی هستند؛ اما وجود این دو ماده به صورت همزمان باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست شما می شود. همچنین وجود بنزوئیل پر اکسید، تاثیر رتینول را خنثی می کند و از این نظر بهتر است از خرید محصولات حاوی ترکیب این دو ماده خودداری کنید.

با تاثیر ویتامین C برای پوست بیشتر آشنا شوید

ویتامین C یکی از بهترین ویتامینهای برای پوست است که می تواند مثل یک معجزه برای سلامتی و شادابی پوست عمل کند. ویتامین سی هم برای جوانسازی پوست عالی است و هم می تواند پوست را مرطوب و جوان نگه دارد. همچنین استفاده از سرم ویتامین سی باعث روشن شدن لکه ها و نقاط تیره پوست می شود و از زیبایی پوست در برابر اشعه های نور خورشید محافظت می کند. ویتامین C یک محرک عالی برای تولید کلاژن بیشتر در پوست است و به همین دلیل از پیری پوست و ایجاد چین و چروک در پوست پیشگیری می کند. به همین دلیل است که برای سلامتی و زیبایی و شادابی پوست خود بهتر است ویتامین سی کافی را به پوست خود برسانید. بهترین راه برای ماساژ پوست با ویتامین C، استفاده از سرم حاوی ویتامین سی است که هم باعث رطوبت رسانی به پوست شما می شود و هم به مرور زمان پوست شما را روشن تر می کند.

 

ویتامین سی

با تاثیر ویتامین E برای پوست بیشتر آشنا شوید

ویتامین E یکی از ویتامین های محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده است. ویتامین ای فواید زیادی برای پوست ما دارد. این ویتامین می تواند آسیب ناشی از نور خورشید را کاهش دهد و به عنوان یک ماده ضدپیری عمل می کند. استفاده از ویتامین E روی پوست باعث افزایش رطوبت و خاصیت کشسانی پوست می شود و از ایجاد چین و چروک روی پوست جلوگیری می کند. استفاده از ویتامین E می تواند التهابات درونی بدن را کمتر کند و از ابتلا به سرطان پوست نیز پیشگیری می کند. همچنین استفاده از کرم های ویتامین ای باعث کاهش علائم جوش و اگزما می شود و جای زخم و جوش را نیز از بین می برد.

فواید استفاده از کرم حاوی ویتامین C و E برای زیبایی پوست

اگر می خواهید لکه های تیره و جای جوش و آکنه را زودتر از بین ببرید، به شما پیشنهاد می کنیم که از محصولات پوستی حاوی ویتامین سی و ویتامین ای استفاده کنید. ویتامین C از پوست شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد مراقبت می کند و ویتامین ای نیز باعث افزایش آبرسانی به پوست می شود. به همین دلیل است که ترکیب ویتامین سی و ویتامین ای برای پوست شما یک ترکیب عالی و موثر است.

ترکیبات ناسازگار با ویتامین C را بشناسید

درست است که استفاده از ویتامین C برای پوست شما بسیار مفید است و باعث زیبایی و شادابی پوست شما می شود؛ اما ترکیب ویتامین C و آلفا هیدروکسی اسید نه تنها برای پوست شما مفید نیست؛ بلکه به پوستتان آسیب هم می رساند. همچنین ترکیب ویتامین C با رتینول نیز برای پوست شما بسیار مضر است؛ زیرا فرمول این دو ماده با هم ناسازگار هستند. بهتر است ویتامین سی را در روتین صبحگاهی خود بگنجانید و از رتینول در روتین شبانه استفاده کنید.

همچنین نکته دیگری که بهتر است بدانید این است که اگر موهای صورت خود را با وکس از بین می برید، بهتر است از یک الی دو روز مانده به زمان وکس خود، دیگر از رتینول استفاده نکنید تا پوست شما ملتهب نشود و سلولهای پوستی شما آسیب نبینند.

 

ویتامین ای

با تاثیر سالیسیلیک اسید برای پوست بیشتر آشنا شوید

سالیسیلیک اسید یکی از ترکیبات بسیار پرکاربرد در صنعت داروسازی و تولید مواد آرایشی و بهداشتی است. سالیسیلیک اسید خاصیت ضدالتهابی دارد و برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند درمان آکنه موثر است. سالیسیلیک اسید می تواند پوست را به خوبی لایه برداری کند و به همین دلیل برای درمان انواع جوش و آکنه مفید است. همچنین سالیسیلیک اسید برای تمیز کردن منافذ پوست و بستن آنها عالی است. اگر می خواهید جوش های صورت خود را برای همیشه درمان کنید، می توانید از محصولات تمیزکننده حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پر اکسید استفاده کنید. زمانی که از لایه بردارهای حاوی سالیسیلیک اسید استفاده می کنید، دائماً پوست خود را با کمک کرم مرطوب کننده، نرم و مرطوب نگه دارید تا پوستی صاف و سالم داشته باشید و احتمال تحریک شدن پوست شما کمتر شود.

جمع‌بندی مطالب

در این نوشته با ترکیبات به کار رفته در انواع محصولات پوستی آشنا شدید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما جذاب و کاربردی باشد.

شما می توانید سوالات خود را در زمینه پوست و مو از کارشناسان حرفه ای ما بپرسید و بعد از جلسه رایگان مشاوره خود، بهترین راهکارها را برای زیبایی و سلامتی پوست و موی خود انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed