1. خانه
 2. مقالات
 3. چگونه ریزش موی تیروئیدی را درمان کنیم؟

چگونه ریزش موی تیروئیدی را درمان کنیم؟

چگونه ریزش موی تیروئیدی را درمان کنیم؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. چگونه ریزش موی تیروئیدی را درمان کنیم؟
درمان ریزش موی تیروئیدی
folder_openمقالات

با پیدا کردن علت ریزش مو، روند درمان سریع تر پیش می رود. در بسیاری موارد اختلالات هورمونی از جمله اختلال در کارکرد تیروئید عامل اصلی ریزش مو است. کم کاری و پر کاری تیروئید هر دو روی ریزش مو تاثیر دارند از این رو لازم است تا ابتدا روند درمان بیماری توسط پزشک انجام شود. با مداوای مشکلات تیروئید به مرور مشکلات مو نیز برطرف می شود اما این امر قدری به زمان نیاز دارد. برای درمان ریزش موی تیروئیدی روش های دارویی و خانگی استفاده می شود. روش های خانگی بسیار ارزان قیمت و کم هزینه هستند و تداخلی با داروهای تجویز شده پزشک برای درمان تیروئید، ایجاد نمی کنند.

قبل از شروع به درمان در نظر داشته باشید که روند مداوای ریزش موی تیروئیدی خیلی سخت و خسته کننده است. روش های درمانی موجود هیچکدام معجزه نمی کنند و عملکرد درمان های خانگی نیز سریع نیست. موضوع مهم شناخت علت ریزش مو است. بقیه مراحل به مرور و طی زمان خل خواهد شد.

به طور کلی پروسه درمانی اختلالات تیروئیدی اندکی طول می کشد. رها کردن روند درمان در هر مرحله ای، موجب می شود که ریزش موها دوباره برگردد. شاید چندین ماه درگیر بیماری و روند درمان باشید و در این مدت همواره موها ریزش داشته باشد. اگر روزانه بیش از  100 تار مو از موهایتان کم می شود باید درمان را تا انتها ادامه دهید.

ساده نیست و احتمالا موهای کم پشت تان خیلی توی چشم است. در کنار درمان های پزشکی برای مداوای تیروئید از روش های کمکی نظیر کلاه گیس، کلاه و …. به صورت موقت کمک بگیرید تا احساس بهتری داشته باشید.

ریزش شدید موها

 ریزش موی تیروئیدی چیست؟

موها خود به خود نمی ریزند همیشه دلیلی برای ریزش موی شدید وجود دارد. گاهی برخی بیماری های زمینه ای، موجب می شوند تا تارهای مو یکی پس از دیگری بریزد. انواع ماسک مو، تقویت با مواد غذایی مقوی، مصرف داروها و ویتامین ها و …. بدون در نظر گرفتن علت ریزش مو، هیچ تاثیری ندارد. وقتی صخبت از درمان ریزش موی تیروئیدی است منطور اینست که عامل به وجود آمدن این مشکل تیروئید است.

تیروئید از مهم ترین غدد داخلی بدن است که نقش  زیادی در سلامت بدن دارد. تیروئید هورمون هایی را ترشح می کند که سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند.در حالت طبیعی ترشح هورمون های تیروئید در حد متعادل و نورمال است اما گاهی این ترشح بیشتر یا کمتر می شود. عدم تعادل هورمون های تیروئید در همه بدن مشکلاتی را ایجاد می کند. در واقع متابولیسم بدن به هم می ریزد و سرعت عملکرد سلول ها از تعادل خارج می شود.

اگر سلول های بدن سریع تر کار کنند در واقع پر کاری تیروئید گریبان فرد مبتلا را گرفته است. در این زمان همه ارگان های بدن از جمله قلب، روده و … سریع تر کار می کنند که خود مشکل ساز است. کاهش عملکرد هورمون تیروئید یا کم کاری تیروئید نیز عملکرد ارگان های داخلی بدن را مختل می کند و موجب کاهش فعالیت ارگان ها از جمله قلب و روده و … می شود.

راه های درمان ریزش موی تیروئیدی

روش های درمان ریزش موی تیروئیدی

بیماری تیروئید توسط پزشک تشخیص داده می شود. با انجام آزمایشات بالینی می توان صحت و سقم بیماری را تشخیص داد. بنابراین به حرف هیچکس جز پزشکتان اعتماد کنید. برای جلوگیری از ریزش مو درمان های دارویی و خانگی پیشنهاد می شود. درمان دارویی نیاز به دخالت پزشکی دارد و نمی توان سر خود اقدام به مصرف دارو کرد.

در این مطلب تنها درمان های طبیعی و خانگی برای درمان ریزش موی تیروئیدی پیشنهاد می شود. برای مداوای بیماری و تنظیم هورمون ها باید طبق توصیه پزشک خود عمل کنید. برخی از درمان های موثر برای کاهش ریزش مو را در ادامه می خوانید.

مصرف مواد غذایی حاوی آهن

درمان های تخصصی برای جلوگیری از ریزش موی تیروئیدی شامل پرتو درمانی هستند. در این شیوه سعی در کنترل هورمون ها شده و هدف ایجاد تعادل در هورمون های ترشح شده است. درمان های پزشکی گاهی بسیار پر هزینه و تهاجمی هستند با استفاده از روش های خانگی راحت تر و اقتصادی تر، مشکل برطرف می شود.

برای مثال کمبود آهن در بیماران تیروئیدی می تواند روند ریزش مو را افزایش دهد. در این مورد راه حل بسیار ساده است. با مصرف مواد غذایی حاوی آهن می توان مشکل ریزش مو را برطرف کرد. اگر حجم مو کم شده یا تارهای نازک و سست شده اند قطعا با مصرف مواد غذایی سرشار از آن تا حدودی مشکل از بین خواهد رفت.

لوبیای سفید، عدس،  نخود، جگر، گوشت قرمز، اسفناج، کشمش، بادام هندی و …. منبع غنی از آهن هستند. با مصرف روزانه این مواد آهن مورد نیاز بدن تامین می شود.

اختلالات هورمونی در ریزش مو

درمان ریزش موی تیروئیدی با تغذیه مناسب

علت نازک شدن مو و سست شدن ریشه مو می تواند از  اختلال در کارکرد تیروئید باشد. کم کاری و پر کاری تیروئید هر دو روی اشتها تاثیر می گذارند. اگر بی اشتها باشید مواد غذایی کافی دریافت نمی کنید. در صورت پر خوری نیز مواد غذایی نامناسب مصرف می کنید در هر صورت بدن دچار کمبود املاح و ویتامین می شود. حتی افرادی که دچار بیماری تیروئید نیستند نیز در صورت عدم دریافت مواد غذایی کافی و مناسب، ریزش مو را تجربه می کنند.

برای جلوگیری از ریزش موی تیروئیدی و غیر تیروئیدی همه گروه های غذایی را مصرف کنید.تاثیر رژیم غذایی بر مو بسیار زیاد است. آهن تنها ماده مغذی مورد نیاز بدن نیست لازم است تا انواع ویتامین های A، B،C،D،E در سبد غذایی روزانه مصرف شود. وجود روی و مس نیز در کنار آهن به کاهش ریزش مو کمک می کند. برخی خوراکی ها کمک می کند که کمبودهای تغذیه بدن به طور کامل تامین شود. در ادامه مهم ترین مواد غذایی معرفی می شود:

ماهی

 • گوشت مرغ
 • گوشت گاو
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • زرده تخم مرغ
 • سویا
 • انواع مغزها و آجیل
 • لبنیات

علت ریختن موها در جوانی

درمان ریزش موی تیروئیدی با داروی گیاهی

در طب سنتی ایران زمین برای شفای بسیاری از بیماری ها و امراض از داروهای گیاهی استفاده می شود. طبیعت درمان بیماری ها را در خود دارد. برخی از داروهای گیاهی می توانند تاثیر خوبی روی کاهش ریزش مو داشته باشند. اگر نمی خواهید داروهای شیمیایی و قوی را استفاده کنید از طب سنتی کمک بگیرید. علم نوین نیز بسیاری از یافته های طب سنتی را مورد تایید قرار داده است. بنابراین در استفاده از گیاهان دارویی برای درمان ریزش موی تیروئیدی هیچ تردیدی نداشته باشید. برخی از این گیاهان عبارتند از:

 • گیاه پنج انگشت
 • کوهنوش سیاه
 • دونگ کوای
 • تنباکو کوهی
 • اسطوخودوس
 • آویشن
 • رزماری
 • سدر اطلسی
 • و ……

برخی از گیاهان ذکر شده به صورت جوشانده مصرف می شوند. برخی در تهیه ماسک مو و ضماد مالیدنی به کار می روند. استفاده از اسانس و رایجه برخی گیاهان نیز در درمان ریزش موی تیروئیدی استفاده می شود.

توقف ریزش موی تیروئیدی

درمان  ریزش موی تیروئیدی با مراقبت صحیح

شاید بسیاری از افراد مبتلا به تیروئید دچار کسالت و بی حوصلگی باشند و به وضعیت موهای خود رسیدگی نکنند. به خصوص وقتی با هر بار شانه زدن و یا استحمام، کلی مو از سرتان بریزد اصلا حال و حوصله رسیدگی به موها را ندارید. با این کار هیچ مشکلی حل نمی شود و هر روز اوضاع بدتر خواهد شد.

بهترین و ساده ترین راه برای درمان ریزش موی ناشی از اختلال هورمونی اینست که به موها با دقت رسیدگی کنید. نحوه شستشو و خشک کردن موها اهمیت زیادی دارد. مواد شوینده حاوی سولفات خودش عاملی برای ریختن موهای تان است. از شامپوهای گیاهی استفاده کنید تا آسیب کمتری به موها وارد شود.

هرگز موها را در حمام شانه نزنید در این وضعیت موها مستعد آسیب هستند. موی خیس حالت کشسانی زیادتری دارد و با شانه زدن به اصطلاح کش می آید و کشیده می شود. این موها به مرور ریزش می کنند و دوام زیادی ندارند. در صورتی که متوجه بیماری شدید، از روش های طبیعی و سالم تری برای مراقبت از موها استفاده کنید.

برای مثال وسایل حرارتی به موها آسیب می زنند. کار با اتوی مو و سشوار را محدود و یا حذف کنید. موها را با کش و محکم در پشت سر نبندید. دم اسبی بستن در این شرایط اصلا توصیه نمی شود. گاهی موها را باز بگذارید تا هیچ فشاری به پوست سر و موها وارد نشود. روند درمان را تا برطرف شدن کامل مشکل، ادامه دهید.

نکته: هر نوع ماده شیمیایی می تواند به موها آسیب بیشتری برساند. تا درمان کامل بیماری از رنگ و دکلره کردن موها خودداری کنید. به جای آن می توانید با استفاده از انواع ماسک موی خانگی، موها را ویتامینه کنید تا ریشه مو تقویت شود.

ریزش موی هورمونی

کلینیک تخصصی ترمیم موی سعیده درویش زاده

ما اینجاییم تا مشکات موهایتان را برطرف کنیم. تا زمانی که ریزش مو به طور کامل قطع نشود ما در کنارتان خواهیم ماند. این مرکز مجهز به دستگاه های پیشرفته و کادر حرفه ای و آموزش دیده است. کلیه کارهای تخصصی مراقبت مو و احیا و ترمیم موهای آسیب دیده در این مرکز و تحت نظارت مستقیم سرکار خانم درویش زاده انجام می شود.

برخی از خدمات تخصصی کلینیک احیا مو عبارتند از: ویتامینه موهای خشک و زبر، ویتامینه موی چرب، احیای موهای آسیب دیده، پروتئین تراپی مو، کراتینه مو، نانو پلکس تراپی مو و …. جهت رزرو و هماهنگی برای انجام مشاوره تخصصی از قبل تماس بگیرید.

کلیه مشاوره های تخصصی مرکز، به صورت کاملا رایگان انجام می شود.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed