1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه موها را بشوییم که سالم و زیبا باشند!

چگونه موها را بشوییم که سالم و زیبا باشند!

چگونه موها را بشوییم که سالم و زیبا باشند!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه موها را بشوییم که سالم و زیبا باشند!
شستن صحیح مو
folder_openمقالات

به نظرتان نحوه شستشوی موها چه تاثیری روی زیبایی و سلامت مو دارد؟ خیلی وقت ها به دلیل عجله زیاد و یا بی مبالاتی حواس مان به شستن موها نیست. همینطور که کثیف بودن موها موجب آسیب به پوست سر و مو می شود، شستن زیاد و یا اشتباه در شستشوی مو نیز دردسر ساز است. با یادگیری اصول شستن صحیح مو می توانید زیبایی و جذابیت موهای تان را برای همیشه حفظ کنید.

خوب شستن مو از بسیاری بیماری ها و مشکلات پوست سر جلوگیری می کند. حتی بدون اینکه کار خاصی کرده باشید تنها شستن صحیح مو می توانید ریزش شدید مو را نیز کنترل کنید. گاهی ندانسته برخی اشتباهات در موقع شامپو زدن موجب می شود که به کلی موها آسیب ببیند. اگر تصور می کنید به درستی موها را می شویید و هیچ مشکلی هم با موهایتان ندارید، حداقل یک بار این مطلب را بخوانید شاید نکات ریزی را فراموش کرده باشید!

نکات مهم در شستن مو

جزئیات مهم در شستن صحیح مو

شستشوی موها یک فرایند دائمی است که در طول زندگی ادامه دارد. حتی اگر در معرض آلودگی نباشید نیز باید موها را بشویید. سلول های مُرده پوست سر در کنار چربی و روغن طبیعی پوست کف سر نیاز به شستشو دارد. باقی ماندن این مواد روی سر موجب می شود تا فولیکول مو آسیب ببیند و موها رشد خوبی نداشته باشند.

اهمیت شستن موها از نظر بهداشت فردی بر کسی پوشیده نیست و کمتر کسی است که این روزها با وجود امکانات زیادی که وجود دارد، خودش را تمیز نکند. اما یک نکته مهم این است که بعضی افراد از آن طرف بوم افتاده اند و خیلی زیاد موهای خود را شامپو می زدند و می شویند. این افراد تصور می کنند. شستن صحیح مو یعنی به دفعات زیاد و بارها موها باید شسته شود. این یک اشتباه بزرگ است که قطعا به موها آسیب می زند.

یک اشتباه دیگر این است که با آب داغ موها شسته شود. برای پاک کردن چربی و روغن طبیعی پوست سر، نیازی به آب داغ و یا خیلی گرم نیست. آلودگی های مو و کف سر به سادگی با آب ولرم تمیز می شوند. آب داغ موجب خشک شدن تارهای مو می شود و به کوتیکول مو آسیب می زند. اگر عادت دارید هر روز موها را شامو بزنید و با آب داغ موها را آبکشی کنید، حتما موهایی خشک و وز و شکننده دارید.

شستشوی موهای بلند

اصول شستن صحیح مو

شستن مو معمولا با شامپو زدن شروع می شود و با نرم کننده و آبکشی و خشک کردن هم به اتمام می رسد. در حین این پروسه به ظاهر ساده، موها آسیب پذیر هستند و حتی کوچک ترین بی احتیاطی منجر به صدمات شدید مو می شود. در صورتی که نحوه صحیح شستشوی موها موجب می شود تا زیبایی طبیعی مو حفظ شود و موها سالم و با طراوت باقی بمانند.  عملیات شستن صحیح مو را به آرامی انجام دهید تا هیچ آسیبی به موها وارد نشود.

-بخار دادن موها

می توانید مستقیم موها را خیس کنید و بعد شامپو بزنید ولی روش شستن صحیح موها به این صورت است که ابتدا موها را بخار دهید! بخار دادن به موها اصلا کار عجیب و غریبی نیست و چندان هم وقت تان را نمی گیرد. با استفاده از یک حوله تمیز می توانید این کار را انجام دهید. ابتدا حوله را در آب داغ غوطه ور کنید. سپس آب اضافی حوله را بگیرید و آن را روی سر خود قرار دهید. تقریبا یک ربع موها زیر حوله و بخار باشد تا پوست سر نرم شود.

بعد از 15 دقیقه می توانید پوست سر و موها را کمی ماساژ دهید تا به راحتی آلودگی ها جدا شود. انگشتان را به حالت دورانی روی پوست سر حرکت دهید و موها را به آرامی مالش بدهید.

با این کار منافذ پوست سرتان باز می شود. آلودگی و گرد و غبار و چربی و … منافذ پوست سر را مسدود می کنند. بعد از باز کردن منافذ پوست می توانید به روش عادی موها را بشویید. احتمالا مشابه همین کار را برای پوست صورت تان انجام داده اید. نحوه کار مثل همان است و فرق چندانی ندارد.

نحوه شامپو زدن به موها

-شامپو زدن به موها

انتخاب شامپو مهم ترین کاری است که می توانید برای زیبایی موهای تان انجام دهید. کار به این سادگی نیست که به اولین فروشگاه بروید و یک شامپو خریداری کنید. انتخاب شامپو باید بر اساس جنس موهایتان باشد. شرکت های تولید کننده انواع شامپو برای موهای معمولی، خشک و چرب تولید کرده اند.

محصولاتی را خریداری کنید که حاوی سولفات نیستند. کمی بیشتر خرج کنید و یک شامپوی خوب و استاندارد خریداری کنید. انواع شامپوی ویتامینه، کراتینه و پروتئینه نیز تولید شده که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

کف زیاد نشان دهنده مرغوبیت شامپو نیست. اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید از یک متخصص زیبایی مو، کمک بگیرید. روش شستن صحیح مو با شامپو به این صورت است:

ابتدا مقداری شامپو را در کف دست بریزید. کف دست ها را به هم بمالید تا شامپو کف کند. حالا به آرامی پوست سر را با شامپو ماساژ دهید. برای ماساژ دادن از ناخن استفاده نکنید و  از انگشتان استفاده کنید.

از ریختن مستقیم شامپو روی کف سر خودداری کنید. با این کار احتمال ریزش مو وجود دارد.

-آبکشی موها

اگر موهای کوتاه یا کم پشت دارید یک دست شامپو زدن کافی است. برای خانم هایی که موهای بلند یا پر پشت تری دارند توصیه می شود دو دست موها را شامپو بزنند تا همه آلودگی های پوست سر به خوبی تمیز شود. نیازی نیست شامپو را روی همه قسمت های مو بمالید هدف تنها پوست سر است تارهای مو خود به خود با شامپو آغشته می شوند.

اگر از نرم کننده یا شامپوهای درمانی استفاده می کنید پس از شستن این محصولات را نیز استفاده کنید. سپس موها را خوب آبکشی کنید. در اغلب اوقات بقایای شامپو روی موها باقی می ماند که اصلا چیز جالبی نیست و موجب صدمه به مو می شود.

شستشوی موها با آب ولرم

شستن صحیح مو و کارهایی که نباید انجام دهید

شستشوی روزانه موها با شامپو ممنوع است در هوای گرم تابستان می توانید هر روز دوش بگیرید ولی از شامپو استفاده نکنید. آب به تنهایی برای از بین بردن عرق و گرد و غبار کافی است.

موهای نازک و صاف به شستشوی بیشتری نیاز دارند زیرا این موها چرب تر هستند ولی موهای فر چربی کمتری دارند و دیرتر کثیف می شوند. به این ترتیب لازم نیست موهای فرتان را زود به زود بشویید.

برای شستن صحیح مو به شامپوی مناسب نیاز دارید. استفاده از شامپوهای حاوی پارابن( Paraben ) و سولفات به کلی ممنوع است.ضرر این شامپوها خیلی بیشتر از فایده اش هست. برای اغلب افراد این نوع شامپوهای حاوی سولفات و پارابن، عوارض و حساسیت به همراه دارند. برخی تحقیقات از سرطان زاد بودن این مواد نیز حکایت دارد.

نکته مهم دیگر در مورد دمای آب است. بهترین دما برای شستن صحیح مو همان آب ولرم است. در واقع نه احساس داغی و نه سردی دارید و دمای آب مطبوع است. برخی تحقیقات تجربی در مورد فواید آبکشی موها با آب سرد، وجود دارد ولی این مورد نیازمند بررسی های بیشتر علمی است.

روش صحیح شستن مو در منزل

روش شستن صحیح مو

در صورتی که شامپوی مناسب در دسترس ندارید موها را با آب خالی بشویید. حتی می توانید از شامپوی خشک هم استفاده کنید. ضرر این کار خیلی کمتر از مواد شوینده نامناسب است. بعد از شستشو و آبکشی موها، با حوله پنبه ای موها را خشک کنید. برای خشک کردن موها، هرگز حوله را به دور سر نپیچید. تا حدی که آب اضافی موها گرفته شود کافی است از خشک کردن کامل موها بپرهیزید.

اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شود. به جز در مواقع ضروری از سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید. گرما دشمن کوتیکول مو است و موجب آسیب جدی می شود.

اما مهم ترین نکته را فراموش نکنید. موهای خیس و مرطوب خیلی آسیب پذیرتر هستند و به سادگی کشیده می شوند. برای اینکه موهای زیبا و سالم داشته باشید تا زمان خشک شدن موها از شانه و برس استفاده نکنید. موقع شانه زدن موهای مرطوب، تارهای مو کشیده می شوند و دیگر به حالت قبل بر نمی گردند. در محل کشیدگی موها نازک می شود و بعد از همان نقطه موها خورد شده و می ریزد.

شستن صحیح مو

مرکز تخصصی کراتینه و احیا مو سعیده درویش زاده

در اثر شستشوی غیر اصولی و یا استفاده از شامپوهای غیر استاندارد، موها دچار آسیب می شود. مواد شیمیایی رنگ و دکلره نیز به شدت بافت مو را تخریب می کند. اگر به هر دلیلی موهای تان دچار شکنندگی، وز، خشکی بیش از حد و ریزش مو شده می توانید با روش های تخصصی، موها را ترمیم کنید. کراتینه و احیا موی آسیب دیده یکی از ده ها روش درمانی است که در مرکز زیبایی مو سعیده درویش زاده انجام می شود.

در این مرکز کارشناسان متخصص، پس از بررسی موهایتان، درمان مناسب را پیشنهاد می دهند. صفر تا صد روتین مراقبت از مو و احیا موهای آسیب دیده توسط حرفه های این رشته، انجام می شود. کادر با تجربه و متخصص ما با استفاده از مواد مرغوب و مطابق استانداردهای بهداشتی، عملیات احیا مو را انجام می دهند. برای مشاوره رایگان و رزرو وقت از قبل هماهنگ کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed