1. خانه
  2. مقالات
  3. نحوه تمیز کردن شانه و برس

نحوه تمیز کردن شانه و برس

نحوه تمیز کردن شانه و برس

  1. خانه
  2. مقالات
  3. نحوه تمیز کردن شانه و برس
تمیز کردن شنه و برس
folder_openمقالات

آخرین باری که شانه و برس تان را تمیز کردید، کی بود؟ آیا می دانید که همه این لوازم، نیاز به نظافت و تمیز کردن دارند؟ اگر قبلا این کار را انجام داده باشید می دانید که واقعا کار سختی است و به این سادگی ها نمی شود شانه های سر و به خصوص برس های گرد را تمیز کرد. در این مطلب گام به گام نحوه تمیز کردن شانه و برس را پی می گیریم با این راهنمایی ها می توانید در عرض 5 دقیقه ابزارهای شانه زدن به موها را تمیز کنید.

چرا باید شانه و برس را تمیز کرد؟

اگر چه کار دشواری است اما این کار را نباید پشت گوش بیندازید. شانه و برس مملو از آلودگی ها و گاهی حتی عوامل بیماری زا است. هر بار که موها را شانه می زنید مقداری از موها ریخته و در لابلای دندانه های شانه و برس گیر می کند. این تنها بخشی از آلودگی هایی است که با چشم نیز دیده می شود. اما مشکل از کثیفی ها و آلودگی هایی است که به این سادگی ها قابل دید نیست.

در زیر پوست کف سر مقدار زیادی غدد چربی وجود دارد. این غدد به طور منظم، چربی ترشح می کنند. در افرادی که پوست چرب تری دارند و دائم صورت و بدنشان جوش می زند، ترشح چربی در پوست کف سر نیز بیشتر است. در افرادی با پوست و موی خشک، میزان ترشح چربی به مقدار بسیار کمتری است اما در هر حالت این چربی وجود دارد. همراه با شانه زدن مو، مقداری از چربی و پوست کف سر و سایر ترشحات و آلودگی ها به شانه و برس منتقل می شود.

پوست سر بسیاری از افراد، پوسته ریزی دارد. این دانه های ریز و درشت سفید رنگ که به عنوان شوره سر نیز آن را می شناسیم، همان پوست جدا شده کف سر است. شوره سر هم در پوست چرب و هم پوست خشک، دیده می شود. شوره سر چرب اغلب در سنین نوجوانی ظاهر می شود و تا چندین سال، فرد را دچار مشکل می کند. شوره و چربی سر در کنار یکدیگر، بزرگ ترین منبع آلودگی شانه و برس هستند.

شستشوی برسهای مو

اگر شانه و برس را تمیز نکنیم، چه می شود؟

وقت گذاشتن برای شامپو زدن و تمیز کردن موها به چه دلیل است؟ اگر شانه های سر و برس هایی که استفاده می کنند، تمیز نباشند دوباره آلودگی را به موها انتقال می دهند. استفاده از شانه کثیف، سلامت موها را در خطر می اندازد. این ابزارها استفاده روزمره دارند و حداقل روزی یکی دو بار، موها را شانه می زنید.

شانه های کثیف، برس های چرب و آلوده، منبع باکتری و میکروب و قارچ و ویروس هستند. این عوامل بیماری زا از طریق انواع شانه و برس می توانند به موها منتقل شوند. علت برخی از عفونت های پوست سر و همچنین ریزش موهای شدید، چیزی نیست چون آلودگی ابزارهای حالت دهنده از جمله شانه و برس که به طور مکرر از آن استفاده می کنید.

حتی شانه های گرد که برای حالت دادن به موها در حین سشوار کشیدن استفاده می شوند نیز نیاز به نظافت دارند. شانه چوبی، پلاستیکی، سرامیکی و انواع برس مو  همگی در معرض آلودگی هستند. در ادامه یک آموزش ساده و در عین حال بسیار موثر را برای تمیز کردن شانه و برس در نظر گرفتم. حداقل هفته ای یکبار از این طریق، ابزارهای حالت دهنده و شانه زدن موها را تمیز کنید تا موهایی سالم و شاداب دشته باشید.

برای تمیز کردن شانه و برس به چه چیزهایی نیاز داریم؟

اول از همه، سراغ کشوی لوازم آرایشی و بهداشتی رفته و همه شانه های کوچک و بزرگ و برس های تخت و گرد و …. را بردارید. حتی برس میکاپ و شانه ابرو را نیز می توانید به همین شیوه، تمیز کنید. حالا وسایل نظافت و تمیزکاری را آماده کنید. برای تهیه  این موارد، مشکلی ندارید اینها را در هر خانه ای می توانید پیدا کنید.

  • آب گرم و ظرف مناسب
  • مقداری شامپوی معمولی
  • یک مسواک قدیمی
  • جوش شیرین به میزان لازم( اختیاری)

خارج کردن موهای کنده شده از برس

خارج کردن موها از شانه و برس

قاعدتا این کاری است که باید بعد از هر بار شانه زدن، انجام دهید. صبح که از خواب بیدار می شوید و موها را شانه می زنید، با دست موهای کنده شده را از برس، خارج کنید. موی همه افراد روزانه بین 50 تا 100 تار مو، ریزش دارد. این مقدار کاملا طبیعی است و حالت بیمارگونه ریزش مو تلقی نمی شود. موهای چرب و  کثیف بیشتر می ریزند. برای مثال اگر یک هفته موها را نشسته باشید، تعداد تارهای کنده شده موها به مراتب بیشتز از روز اول، بعد از حمام است.

اگر موها را هر روز و با دست از لابلای شانه و برس، بیرون نکشید تعداد تارهای موی زیادی در بین دندانه های شانه گیر می کند. در مورد برس ها وضعیت بدتر است زیرا موها در بین دندانه ها به هم می پیچند و گره هم می خورند. برای اینکه اوضاع بدتر نشود، هر روز بعد از شانه زدن به موها، با دست تارهای کنده شده را بردارید. این کار تنها 10 ثانیه وقت تان را می گیرد.

در صورتی که به طور مرتب این کار را انجام ندهید بعد از مدت کوتاهی، برس محبوب تان به منبع آلودگی تبدیل شده و کلی موی گره خورده نیز در لای دندانه ها گیر افتاده است. این موها به سادگی با دست جدا نمی شوند. هر چقدر از موها را که می توانید با دست جدا کنید. برای باقیمانده موها از یک ابزار باریک تر از انگشت کمک بگیرید. در تصویر زیر از دم شانه برای جدا کردن موها استفاده شده است. از نوک قیچی با هر وسیله نوک تیز دیگری که در اختیار دارید نیز می توانید استفاده کنید.

جدا کردن موهای کنده شده از برس

تمیز کردن شانه و برس با آب و شامپو

بهترین شوینده برای از بین بردن چربی و آلودگی روی شانه ها، شامپو است. از یک شامپوی معمولی استفاده کنید. در ترکیبات همه شامپوها از موادی استفاده شده که چربی و روغن را از بین می برند. مقدار زیادی چربی از موها و پوست کف سر، به روی شانه ها منتقل شده پس می توانید با شامپو، آن را تمیز کنید.

یک ظرف بزرگ یا سینک روشویی را پر از آب کنید. به اندازه یک قاشق شامپو در آب بریزید و با دست آن را هم بزنید. ابزارهای خود را کاملا در این آب غوطه ور کنید و اجازه دهید تا در حدود نیم ساعت، شانه و برس خیس بخورد. همه نوع ابزار شانه زدن از چوبی گرفته تا پلاستیکی را می توانید به همین طریق، تمیز کنید.

در صورتی که این کار را هر هفته انجام دهید معمولا کار دیگری لازم نمی شود و ترکیبات آلوده کننده روی شانه و برس به راحتی تمیز می شوند. اما اگر مدت ها لوازم شانه زدن به موها را تمیز نکرده اید، از راهکار بعدی استفاده کنید.

تمیز کردن شانه و برس با جوش شیرین

برای از بین بردن آلودگی روی برس های خیلی کثیف، از شامپو شفاف کننده و پاک کننده عمیق استفاده کنید نتیجه خیلی بهتر از شامپوی معمولی است. اگر چنین شامپویی ندارید و یا نمی خواهید شامپوی گران قیمت خود را برای نظافت شانه های تان مصرف کنید، یک بسته جوش شیرین بخرید. این ماده سفید رنگ، بهترین ضد عفونی کننده خانگی است که برای نظافت در منزل کاربرد فراوانی دارد. در آب و شامپو به اندازه یکی دو قاشق جوش شیرین بریزید و اجازه دهید شانه و برس به مدت نیم ساعت در آب غوطه ور باشد.

نظافت شانه و برس

برای تمیز کردن شانه  برس از مسواک قدیمی استفاده کنید

گاهی باقیمانده چربی به قسمت زیرین دندانه های برس چسبیده و به این سادگی ها خارج نمی شود. دقت داشته باشید که با استفاده از مواد سفید کننده و وایتکس نمی توانید این چربی ها را تمیز کنید. مواد شیمیایی قوی موجود در این ترکیبات به بافت شانه و برس، آسیب می زند.

استفاده از آب جوش و جوشاندن شانه و برس روی حرارت برای از بین بردن آلودگی ها و ضد عفونی و …. اصلا پیشنهاد نمی شود. با این کار، قید شانه و برس محبوب تان را بزنید. آب جوش باعث شکستن و آسیب دیدن وسایل چوبی، پلاستیکی و … می شود. به جای این کارها از یک مسواک قدیمی کمک بگیرید.

روی یک مسواک، چند قطره شامپو بریزید و با آن لابلای دندانه های برس و شانه های تان را تمیز کنید. دندانه های این مسواک کوچک همه چربی ها و تجمع آلودگی های روی شانه و برس را از بین می برد. حتی می توانید یک برس نو را به این کار اختصاص دهید و هر بار از همین مسواک برای نظافت ابزارهای آرایشی مو استفاده کنید.

تمیز کردن برس گرد با مسواک

خشک کردن شانه و برس بعد از شستشو

ابزار خیس و مرطوب می تواند محل خوبی برای رشد قارچ و کپک باشد. در ضمن شانه های چوبی نیز در اثر رطوبت زیاد، آسیب می بینند و خطر پوسیدگی افزایش می یابد. بعد از شستن، لازم است تا شانه و برس را به خوبی خشک کنید. با توجه به دندانه ها و تراکم و فاصله نسبتا کم، نمی توانید همه قسمت ها را با دست خشک کنید پس این کار را انجام دهید.

یک حوله کوچک را روی زمین پهن کنید. پس از تمیز کردن شانه و برس با شامپو و ….، وسایل را آبکشی کنید. سپس این لوازم را به صورت وارونه روی حوله قرار دهید تا در هوای آزاد، خشک شود.

در نهایت همیشه از شانه و برس با کیفیت و مرغوب استفاده کنید تا در موقع شستشو و نظافت، آسیب نبیند. موهای شاداب و با طراوت نیاز به رسیدگی دائمی دارند. ابتدایی ترین کار اینست که موها را با ابزار مناسب شانه بزنید. اگر در مورد تهیه شانه و برس مرغوب نیاز به راهنمایی دارید با ما تماس بگیرید. مجموعه زیبایی موی سعیده درویش زاده، مشاوره رایگان خرید محصولات آرایشی بهداشتی را ارائه می دهد.تیم پشتیبانی در همه ایام هفته پاسخگوی شما عزیزان است.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed