1. خانه
  2. مقالات
  3. نکات مهم در اتو کشیدن مو

نکات مهم در اتو کشیدن مو

نکات مهم در اتو کشیدن مو

  1. خانه
  2. مقالات
  3. نکات مهم در اتو کشیدن مو
طرز صحیح اتو کشیدن مو
folder_openمقالات

اتو کشیدن مو راه و رسمی دارد. خیلی ساده با رعایت برخی نکات می توانید درصد آسیب به موها را کاهش دهید. اگر روش استفاده از اتوی مو را بلد باشید هم به سادگی و سرعت موهای خود را مرتب می کنید و هم سلامت موها، حفظ می شود. به طور کلی همه دستگاه های حرارتی که برای حالت دادن موها استفاده می شوند، تا حدودی به ساقه مو صدمه می زنند اما گاهی ندانسته مقدار این آسیب به طرز وحشتناکی بیشتر می شود.

قبل از هر چیز به انتخاب اتو موی مناسب می پردازیم. همه دستگاه های موجود در بازار مناسب موهای تان نیستند. موقع انتخاب اتو مو، دستگاهی متناسب با نیازتان خریداری کنید. برای مثال یک اتو موی سنگین و بزرگ برای صاف کردن موهای فر، مناسب نیست. برای موهای بسیار مواج و فردار و یا حجیم به اتوهای سبک تر نیاز دارید. اتو موی سنگین بعد از چند دقیقه، به مچ دست فشار می آورد و دست را خسته می کند.

جنس صفحه اتوی مو نیز مهم است. انواع دستگاه هایی که صفحه سرامیکی، تورمالین یا تیتانیومی دارند نسبت به صفحات فلزی،آسیب کمتری به موها وارد می کنند. اتو مو از لوازم ضروری است که هر خانمی به آن احتیاج دارد. مدل هایی که دارای دکمه تنظیم دما هستند، امکانات بهتری ارائه می دهند. می توانید با توجه به جنس موها و ضخامت آن از اتوهای متفاوتی استفاده کنید.

اتو کشیدن مو

چگونه از اتوی مو استفاده کنیم تا موها آسیب نبیند؟

با خرید یک دستگاه خوب، نیمی از کار انجام شده و تا حدودی خیال تان بابت استفاده از دستگاه و عدم آسیب به موها راحت است. البته تا زمانی که طرز صحیح اتو کشیدن مو را ندانید هنوز خطر در کمین موهایتان است. بسیاری از خانم های جوان هنوز به درستی نمی توانند از اتوی مو استفاده کنند. برای داشتن موهای سالم و با کیفیت باید طرز استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی روی موها را بلد باشید.

نکات مهم قبل از اتو کشیدن مو

  • شستشوی مو

قبل از اینکه موها را اتو بکشید حتما چربی و آلودگی های پوست سر و مو را تمیز کنید. موهای کثیف و چرب به خوبی حالت نمی گیرند. علاوه بر این موهای تمیز، براق و نرم تر هستند. از یک شامپوی مناسب و بدون سولفات برای شستشوی موها استفاده کنید. اگر شامپو حاوی مواد نرم کننده نیست، می توانید پس از شستن موها از نرم کننده مناسب روی ساقه مو استفاده کنید. نرم کننده را پس از 5 دقیقه بشویید. حالا موهایی نرم تر و به مراتب براق تر دارید.

  • خشک کردن موها

موقع اتو کشیدن مو نباید موها خیس و مرطوب باشد. پس از شستشو با حوله موها را خشک کنید. حوله هایی که حاوی الیاف نایلونی هستند به موها آسیب می رسانند. اگر حوله مناسب در اختیار ندارید از یک تی شرت نخی تمیز برای خشک کردن موهای تان استفاده کنید. آب اضافی موها را بگیرید نیازی به خشک کردن کامل مو با حوله نیست در حدی که آب از روی موها نچکد موها را خشک کنید.

حوله را به صورت عمودی در دو طرف موها قرار داده و کمی فشار دهید. از چلاندن و پیچاندن موها خودداری کنید. بسیاری از آسیب های مو به هنگام شستشو و یا خشک کردن مو اتفاق می افتد. سپس با استفاده از سشوار معمولی، موها را کامل خشک کنید. نیازی به براشینگ مو نیست تنها باد سشوار را روی موها بگیرید تا به طور کامل، موها خشک بشود. سشوار را از فاصله حداقل 30 سانتیمتری نگه دارید و خیلی به موها نزدیک نکنید.

استفاده از اتوی مو

  • استفاده از محافظ حرارتی قبل از اتو کشیدن مو

موهای نازک در اثر حرارت آسیب بیشتری می بینند. اما همه موها نیاز به مراقبت و رسیدگی صحیح دارند تا شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. برای کاهش تاثیر حرارت بر روی موها لازم است قبل از استفاده از هر نوع دستگاه حرارتی، موها را آماده کنید. قبل از اتو کشیدن مو با استفاده از اسپری محافظ حرارتی مو می توانید یک لایه پوششی قوی روی ساقه مو ایجاد کنید.

با همین کار ساده موها از خطر سوختن و آسیب در امان می مانند. البته لازم است تا حرارت دستگاه را نیز مطابق با ضخامت موی خود تنظیم کنید. موهای نازک به دمایی کمتر از 175 درجه سانتیگراد نیاز دارند و بیش از این مقدار موجب سوختن مو می شود.

اگر موهای ضخیم تری دارید حداکثر تا 210 درجه سانتیگراد می توانید دما را افزایش دهید. در اغلب موارد برای موهای نرمال حرارت 195 درجه، مناسب است و نیازی به افزایش دما نیست.

  • دسته‌بندی مو

برای اینکه کنترل بهتری داشته باشید موها را دسته بندی کنید. با توجه به حجم موها، از دسته های 4 یا 6 تایی استفاده کنید. ساده ترین دسته بندی مو به این ترتیب است که یکبار موها را از بالای گوش به صورت افقی به دو بخش تقسیم کنید. سپس یکبار نیز فرق سر را از جلو تا پشت سر ادامه دهید. حالا موها به 4 بخش تقسیم شده است. هر بخش را به صورت جداگانه اتو بکشید.

برای اتو کشیدن مو نیز باید هر قسمت را به ضخامت های کوچک تری تقسیم کنید

حالت دادن به موها

  • استفاده از شانه

شانه به صاف شدن موها کمک می کند. به خصوص اگر موهایی فر و مواج دارید حتما از شانه نیز استفاده کنید. هم زمان با اتو کشیدن مو از یک شانه با دندانه های باریک کمک بگیرید. شانه را زیر مو قرار داده و همراه با حرکت دست و اتوی مو، شانه را هم زمان به پایین حرکت دهید.

طرز صحیح اتو کشیدن مو

همیشه اتو کشیدن را از لایه های زیرین مو شروع کنید. ابتدا موها را به چند قسمت تقسیم کنید تا کنترل بیشتری روی استفاده از اتوی مو داشته باشید. سپس دسته های کوچکی از مو را برای اتو کشیدن انتخاب کنید. بهتر است ضخامت هر دسته، بین 4 تا 5 سانتیمتر باشد نه خیلی کم و نه خیلی زیاد. قسمت جدا شده را بین دو صفحه اتوی مو قرار دهید.

اگر حجم دسته های مو خیلی زیاد باشد، حرارت به همه قسمت ها نمی رسد و مو به خوبی صاف نمی شود. اگر هم مقدار هر دسته از موی انتخاب شده، خیلی کم باشد حرارت زیادی به تارهای مو وارد می شود و موها آسیب بیشتری می بینند.

برای اتو کشیدن مو از قسمت ریشه به سمت پایین مو، دستگاه را حرارت دهید. تا حد ممکن اتوی مو را نزدیک به ریشه قرار دهید ولی مراقب باشید که پوست سر نسوزد. سپس با حرکت دست به آرامی، اتو را به سمت انتهای ساقه مو هدایت کنید. مراقب باشید موها را نکشید و حرکت دست خیلی آرام و بدون فشار یا کشش باشد.

همه قسمت های مو را به آرامی و با صبر به همین صورت، اتو بکشید. از لایه زیرین شروع کرده و به لایه های بالایی مو پیش بروید. حرارت اتو را طوری تنظیم کنید که با یکبار اتو کشیدن مو به اندازه مناسب صاف شود. از کشیدن چند باره اتو روی یک دسته از مو خودداری کنید. با این کار موها در معرض آسیب قرار می گیرد.

چنانچه موها با یکبار اتو کشیدن صاف نشد اندکی حرارت دستگاه را بیشتر کنید. در صورت مشاهده بخار در حین اتو کشیدن مو نگران نشوید. این موضوع کاملا طبیعی است اما دود کردن موها اصلا طبیعی نیست. به محض مشاهده دود از موها، فورا کار را متوقف کنید.

بهترین روش اتو کشیدن مو

1-صاف کردن مو با اتو

برای اینکه موها زودتر صاف شود، ساقه مو را به حالت کشیده نگه دارید. با این کار پیچ و تاب موها باز می شود و با یکبار اتو کشیدن مو صاف می شود. به این ترتیب حرارت کمتری به مو می رسد. بهتر است از قبل موها را دسته بندی کنید و قسمت های تقریبا هم اندازه را جدا کنید. دسته موها خیلی کم یا زیاد نباشد.

اگر موها نازک و شکننده است از دمای پایین تر استفاده کنید. بعد از اتو کشیدن مو حتما از اسپری های محافظ و سرم مو استفاده کنید تا درخشندگی مو بیشتر شود و مو وز نکند.

فر کردن موها با اتوی مو

2-فر کردن مو با اتو

آیا می دانستید که با همین اتوی موی ساده می توانید موهای خود را فر کنید؟ اتوی مو کاربردهای مختلفی دارد اغلب خانم ها برای صاف کردن مو از این دستگاه استفاده می کنند اما امکان فر کردن مو نیز با اتو کشیدن مو وجود دارد.

روش کار به این ترتیب است: ابتدا موها را به 4 قسمت تقسیم کنید و با کلیپس مو را بالای سر نگه دارید. یک قسمت از مو را باز کرده و بخش کوچکی از آن را دور یک صفحه اتوی مو بپیچید. سپس مو را آزاد کنید. هر بار بخش کوچکی را با صفحه سرامیکی اتو بگیرید و نگه دارید نیازی به کشیدن اتو نیست. چند ثانیه موها را نگه داشته و سپس رها کنید تا فردار شود.

3-افزایش حجم مو با اتو

موقع اتو کشیدن مو می توانید موها را صاف و حجیت تر نشان دهید. برای اینکه حجم موها بیشتر دیده شود نحوه صحیح استفاده از اتوی مو، اهمیت دارد. اتوی مو را طوری در دست بگیرید که لایه های بالایی مو به سمت پایین نباشد. در واقع قسمت های بالای مو را به طرف بالا اتو کنید. ساقه مو را عمود نگه دارید و از اتو استفاده کنید.

ساده تر بگویم همیشه موها را از ریشه به سمت انتهای ساقه مو، اتو می کشید. حالا همین کار را انجام دهید اما تارهای مو را به سمت سقف و بالای سر خود بکشید. اتوی مو را به سمت سقف حرکت دهید تا موها حالت حجیم و پر پشت تری داشته باشند. برای سهولت می توانید از یک سانت پایین تر از ریشه، شروع به اتو کشیدن مو بکنید. کار سختی نیست و با یکبار امتحان، از نتیجه رضایت خواهید داشت.

با رعایت برخی نکات ساده می توانید جلوی آسیب دستگاه های حرارتی و اتوی مو را بگیرید. در نظر داشته باشید که همه این وسایل باید در خدمت زیبایی موها باشد نه اینکه به موها آسیب برساند.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed