1. خانه
  2. مقالات
  3. 10 اشتباه رایج در شستن پوست صورت که باید هرچه زودتر کنارشان بگذارید!

10 اشتباه رایج در شستن پوست صورت که باید هرچه زودتر کنارشان بگذارید!

10 اشتباه رایج در شستن پوست صورت که باید هرچه زودتر کنارشان بگذارید!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. 10 اشتباه رایج در شستن پوست صورت که باید هرچه زودتر کنارشان بگذارید!
شستن پوست صورت
folder_openمقالات

یکی از مهمترین کارها برای داشتن پوستی زیبا و سالم، شستشوی روزانه پوست است تا تمام چربی ها و آلودگی ها از روی پوست برداشته شوند و احتمال بروز جوش و آکنه روی پوست به حداقل برسد. با شستشوی اصولی و منظم پوست، می توانیم از شادابی و سلامتی پوست خود به خوبی مراقبت کنیم؛ اما اگر برای شستن پوست اشتباه عمل کنیم، به جای شاداب نگه داشتن پوست خود، به سلامتی پوستمان آسیب می زنیم و به تدریج ظاهر پوست خود را تغییر می دهیم. در این نوشته می خواهیم درباره 10 اشتباه رایج در شستن پوست صورت با شما صحبت کنیم و از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

چرا شستشوی پوست صورت، اهمیت زیادی دارد؟

پوست صورت بسیار نازک و حساس است و به مراقبت زیادی نیاز دارد. در طول روز، پوست ما در معرض برخورد با آلودگی های محیط، اشعه نور خورشید و مواد آرایشی قرار دارد. وجود چربی و آلودگی روی پوست صورت باعث ایجاد جوش و آکنه روی صورت می شود؛ به همین دلیل باید هر روز صورت خود را شست و تمیز کرد. اگر پوست شما چرب است، هر روز و هر شب قبل از خواب باید پوست خود را بشویید تا تمیز شود؛ اما اگر پوست خشک و حساسی دارید، شستشوی صورت آن هم یک بار در روز کافی است.

 

اشتباهات رایج در شستن پوست صورت

 

10 اشتباه رایج در شستن پوست صورت

گاهی اوقات بدون داشتن آگاهی کافی در زمینه مراقبت از پوست، ممکن است کارهایی را انجام دهیم که به سلامتی و زیبایی پوست ما آسیب می زند. از جمله رایج ترین اشتباهات در زمان شستن پوست می توان به کارهای زیر اشاره کرد:

1- استفاده از شوینده های بسیار قوی برای شستشوی پوست

یکی از اشتباهات بزرگ در زمان شستشوی پوست صورت این است که از شوینده های بسیار قوی برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید. خیلی ها بر این باور هستند که با استفاده از شوینده های بسیار قوی، پوست آنها بسیار تمیز می شود و تمام چربی های روی پوست از بین می روند؛ اما با استفاده از شوینده های بسیار قوی، چربی طبیعی پوست شما از بین می رود و پوست شما برای تولید چربی بیشتر و جبران چربی از دست رفته تحریک می شود. به همین دلیل است که تمام پزشکان پوست، استفاده از شوینده های ملایم را برای پاک کردن و شستشوی صورت توصیه می کنند.

2- شستشوی نادرست و بدون دقت پوست

شاید آگاهی مردم در زمینه اهمیت شستشوی روزانه پوست بیشتر شده باشد؛ اما هنوز هم افرادی هستند که پوستشان را به صورت سطحی و بدون دقت می شوند. اگر زیاد به بیرون از خانه می روید یا از انواع کرم های ضدآفتاب، مرطوب کننده و محصولات آرایشی استفاده می کنید، باید برای شستشوی کامل پوست خود وقت بگذارید و شستن پوست صورت خود را به صورت کامل انجام دهید. برای این کار ابتدا پد پاک کننده آرایش را بردارید و با مقداری میسلار واتر، مواد آرایشی و چربی های روی پوست را پاک کنید. حالا پوست خود را کمی مرطوب کنید و براش مخصوص پوست را به شوینده آغشته کنید و روی تمام قسمتهای پوست خود بکشید تا آلودگی ها و مواد اضافی از روی پوست شما برداشته شوند. سپس پد پاک کننده آرایش را بردارید و مقداری تونر روی آن بریزید و مجددا پوست خود را با پد آغشته به تونر خوب تمیز کنید. با این سه کار، تمام مواد اضافی، چربی ها و آلودگی ها از روی پوست شما برداشته می شوند.

3- شستشوی پوست با آب بسیار سرد یا بسیار گرم

یکی دیگر از اشتباهات رایج در هنگام شستشوی پوست صورت، استفاده از آب بسیار سرد یا آب بسیار گرم برای پاک کردن و شستشوی پوست است که باعث وارد شدن آسیب به پوست شما می شود. بهترین مدل برای شستشوی صورت، استفاده از آب ولرم است که باعث حفظ سلامتی پوست شما در هنگام شستشوی پوست می شود.

 

استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست

 

4- استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست

خیلی ها بر این باور هستند که استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن و شستشوی پوست صورت مناسب است و در زمان های تبلی و نداشتن زمان کافی، می توان از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست استفاده کرد؛ اما باید بدانید که دستمال های مرطوب آنقدر که جذاب به نظر می رسند سودمند نیست؛ زیرا برای تولید دستمال های مرطوب از مقدار زیادی ترکیبات قوی استفاده می شود که این ترکیبات برای پوست مضر هستند و می توانند باعث تحریک پوست و خشکی آن شوند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که به جای صرف هزینه برای خرید دستمال های مرطوب، بودجه خود را برای خرید تونر، میسلار واتر و پد پاک کننده صورت کنار بگذارید تا هم پوست شما آسیب نبیند و هم خیالتان از بابت تمیز شدن پوستتان راحت باشد.

5- لایه برداری بیش از حد پوست

یکی دیگر از اشتباهات رایج برای پاکسازی و تمیز نگه داشتن پوست، استفاده زیاد از کرم های لایه بردار و اسکراب ها است. با لایه برداری زیاد پوست، خراش های بسیار ریز روی صورت شما ایجاد می شود و این موضوع ممکن است باعث تحریک و حساسیت پوست شما شود. درست است که با استفاده از کرم لایه بردار و ماسک اسکراب، سلولهای مرده پوست از بین می روند و پوست شما صاف و لطیف و جوان می شود؛ اما تنها یک بار استفاده از اسکراب و لایه بردار در طول هفته کافی است و نیازی نیست در این زمینه زیاده روی کنید.

6- توجه نکردن به ترکیبات موجود در محصولات مراقبت از پوست

یکی دیگر از اشتباهات رایج برای مراقبت از پوست این است که افراد به ترکیبات موجود در محصولات پوستی توجهی نمی کنند و با توجه به رایحه و بسته بندی محصولات پوستی، اقدام به خریداری این محصولات می کنند؛ اما باید بدانید که استفاده از محصولات پوستی نادرست، تنها باعث تحریک و خشکی پوست شما می شود و اصلا توصیه نمی شود. مخصوصا افرادی که پوست های خشک و حساس دارند باید بیشتر حساسیت به خرج دهند؛ زیرا استفاده از بعضی ترکیبات باعث شدیدتر شدن حساسیت پوست می شود. به همین دلیل خواندن مقاله آشنایی با ترکیبات موجود در محصولات پوستی را به شما پیشنهاد می کنیم تا با توجه به مدل پوستتان، بهترین محصولات شوینده و کرم ها را خریداری کنید.

 

حشک کردن پوست

 

7- خشک کردن نادرست پوست صورت

یکی دیگر از اشتباهات رایج در مراقبت از پوست صورت، مربوط به زمانی می شود که شما پوست خود را شسته اید و می خواهید آن را خشک کنید. بعضی ها بعد از شستن پوست صورت، حوله مخصوص دست و صورت را مانند کیسه حمام روی پوست صورتشان می کشند که این موضوع به سلولهای پوست شما آسیب می رساند. برای خشک کردن پوست خود می توانید از حوله استفاده کنید؛ اما تنها کافی است که حوله را روی صورت خود بگذارید و آن را بعد از چند ثانیه بردارید. با همین کار ساده، آب اضافی روی صورت شما به حوله جذب می شود و صورت شما خشک خواهد شد.

8- خرید شوینده های خارجی گران قیمت

یکی از باورهای اشتباه مردم در زمینه انتخاب محصولات پوستی این است که فکر می کنند هرچقدر شوینده پوست یا کرم پوست گران تر باشد، حتما بهتر است! اما گران بودن یا ارزان بودن شوینده ها و کرم ها، دلیل خوب بودن آنها نیست. به همین دلیل به جای اینکه به سراغ محصولات پوستی گران قیمت بروید، به ترکیبات موجود در آنها توجه داشته باشید. گاهی اوقات یک کرم یا شوینده ملایم، چندین برابر بیشتر از محصولات خارجی گران قیمت موثر است و می تواند پوست ما را شاداب و زیبا کند.

9- نداشتن روتین پوستی درست

از جمله شایع ترین اشتباهات در زمینه مراقبت از پوست، نداشتن روتین پوستی درست است. وقتی شما روتین پوستی داشته باشید، می دانید که هر روز یا هر شب باید پوست خود را با مواد شوینده شستشو دهید و هر صبح و شب از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین دیگر محصولات پوستی از جمله رتینول، ویتامین سی و کرم ضدآفتاب را در روتین پوستی خود قرار می دهید. متاسفانه بعضی افراد به انجام روتین پوستی خود متعهد نیستند و بعد از مدتی شستشوی پوستشان را از یاد می برند. این افراد چون به روتین پوستی مشخص اعتقادی ندارند، مدام شوینده های جدید را امتحان می کنند و فکر می کنند که این موضوع به شادابی و شفافیت پوست آنها کمک می کند. اما کار درست این است که بعد از نتیجه گرفتن از یک شوینده یا یک کرم، همان روتین را حفظ کنید و پوست خود را با محصولات پوستی متعدد و رها کردن روتین پوستی، شگفت زده نکنید!

 

 

 

10- استفاده از شوینده های پوستی منقضی شده

خیلی ها متوجه این موضوع نمی شوند که دلیل اصلی جوش زدن پوست آنها، استفاده از شوینده های پوستی منقضی شده است! برای اینکه بدنی سالم و شاداب داشته باشید، باید از مواد غذایی سالم قبل از رسیدن تاریخ انقضای آنها استفاده کنیم. این موضوع برای مراقبت از پوست و حفظ سلامتی آن نیز اهمیت دارد؛ یعنی نباید از شوینده ها و کرم هایی استفاده کنیم که تاریخ مصرف آنها گذشته است و منقضی شده اند. یادتان باشد که استفاده از مواد شوینده و محصولات تاریخ مصرف گذشته، مستقیما روی پوست شما تاثیر منفی می گذارند و شما را دچار مشکلات پوستی می کنند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی، در اثر برخورد با اکسیژن و نور آفتاب، تاثیرشان را از دست می دهند و حتی ممکن است خراب شوند. مثلا اگر در شوینده ها و محصولات پوستی شما از ویتامین سی و آنتی اکسیدان یا رتینول استفاده شده باشد، این مواد با قرار گرفتن زیر نور آفتاب خیلی سریع خراب می شود و دیگر قابل استفاده نیستند؛ پس لازم است قبل از شستن پوست صورت خود، به شوینده ای که قرار است پوستتان را با آن تمیز کنید توجه داشته باشید.

جمع‌بندی مطالب

شستشوی روزانه پوست صورت، یکی از مهمترین کارها برای پاکسازی پوست و جلوگیری از ایجاد جوش و آکنه است؛ اما با انجام کارهای اشتباه در هنگام شستن پوست صورت، به جای مراقبت از پوست خود به آن آسیب می زنیم. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما کاربردی و مفید باشد. شما می توانید از جلسات مشاوره رایگان با تیم سعیده درویش استفاده کنید و بهترین راهکارها برای سلامتی و زیبایی پوست و مو را از ما بشنوید.

 

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed