1. خانه
  2. مقالات
  3. دروغ هایی درباره مراقبت از مو که شاید باور کرده باشید!

دروغ هایی درباره مراقبت از مو که شاید باور کرده باشید!

دروغ هایی درباره مراقبت از مو که شاید باور کرده باشید!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. دروغ هایی درباره مراقبت از مو که شاید باور کرده باشید!
مراقبت از مو
folder_openمقالات

چه کسی می گوید شما نمی توانید بعد از 50 سالگی موهای بلند داشته باشید؟ یا اینکه موهای بلوند روشن پس از یک سن خاص، دیگر مناسب نیست؟ ما این باورها و قوانین را از کجا آورده ایم؟ گاهی اوقات ندانسته با این باورهای اشتباه، به خودمان سخت می گیریم. برخی از باورهای قدیمی هم که اصلا پایه و اساسی ندارند و کاملا بر مبنای یک دروغ و شایعه، شکل گرفته اند. در این مطلب درباره نحوه مراقبت از مو و باورهای غلطی که وجود دارد، صحبت شده. به نظرتان کدامیک از این باروها ریشه در واقعیت دارد و کدام دروغ محض است؟

دروغ های شاخدار درباره مراقبت از مو

برخی از این اشتباهات، سینه به سینه از نسلی به نسل بعد منتقل شده اند به طوری که کاملا باور پذیر به نظر می رسند. اگر کمی با دقت به ریشه این باورها، فکر کنید به راحتی می توانید بی پایه و اساس بودن آن را متوجه شوید. البته سخت است چیزی را که یک عمری باور کرده اید، فراموش کنید. اما برای حفظ کیفیت موهایتان هم که شده، لازم است تا برخی کارهای اشتباه را انجام ندهید. در ادامه روی باورهای اشتباه که همه ما کم و بیش با ان برخورد داشتیم، بحث شده است.

نحوه مراقبت از مو

روزی 100 مرتبه موها را شانه بزنید

شانه زدن به موها موجب اصطکاک شده و می تواند موها را در معرض آسیب قرار دهد. وقتی تعداد زیادی مثلا 100 بار در طول روز، موها را شانه می کنید تارهای مو ضعیف و شکننده می شوند. البته شانه زدن ملایم و یک یا دو بار در روز برای موها فواید زیادی دارد. از جمله اینکه شانه زدن موجب تحریک پوست سر شده و گردش خون را در پوست کف سر، افزایش می دهد.

با هر بار شانه زدن، روغن طبیعی پوست سر روی موها پخش می شود و از ریشه تا نوک موها را تغذیه می کند. حداکثر 2 بار در روز موها را شانه بزنید تا خشکی و زبری موها از بین برود و موها با روغن طبیعی پوست سر، آغشته بشوند.

شانه و برس  شکسته و معیوب، مناسب موها نیستند. اگر موهای بلندی دارید حتما موها از پایین شانه بزنید و به کم کم به سمت ریشه مو بیایید. با این کار از گره خوردن موها جلوگیری می شود.

روش صحیح شانه زدن به موها

استرس موهای شما را خاکستری می کند!

اگر این حرف درست بود همه نوجوانان دبیرستانی باید موهایشان خاکستری می شد. واقعیت اینست که تاکنون هیچ تحقیق علمی این موضوع را تایید نکرده است و همه گزارش ها به صورت مردمی بوده. دلیل اصلی خاکستری شدن موها، ژنتیک است که موجب می شود تا سلول های تولید کننده ملانین، دیگر رنگ تولید نمی کنند.

برخی موارد نظیر تغذیه نامناسب نیز روی رشد و سفیدی موها تاثیر می گذارد اما عامل اصلی ژن فرد است. استرس می تواند رشد فولیکول مو را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث شود تا موها رشد خوبی نداشته باشند. وقتی فردی بیماری شدید دارد یا به نحوی استرس را تجربه می کند بعد از دو سه ماه، دچار ریزش موی شدید می شود. با توجه به عامل استرس، امکان اینکه موهای رشد یافته خاکستری باشند، هست. اما مقصر اصلی استرس نیست.

دم اسبی بستن موها

دم اسبی برای مراقبت از مو بهترین انتخاب است

دم اسبی بستن موها هم خودش عالمی دارد. خیلی ها مخالف و خیلی ها موافق دم اسبی بستن هستند. ده ها مدل دم اسبی وجود دارد که یکی از یکی زیباتر و جذاب تر دیده می شوند. این مدل مو در عین سادگی، می تواند به موها آسیب برساند. اگر موها را خیلی سفت ببندید، آلوپسی کشیی ایجاد می کند. علت اصلی الگوی طاسی زنانه همین دم اسبی های سفت و محکم هیتند.

در دم اسبی فشار کششی زیادی به پوست سر وارد می شود و در ناحیه مورد کشش، موها شروع به ریختن می کنند. در ضمن وقتی همیشه موها را دم اسبی می ببندید، باعث عقب نشینی موها و ایجاد شکستگی در موها می شود. به جای دم اسبی می تونید از انواع بافت مو شل و سبک تر استفاده کنید که زیبایی بیشتری هم دارد.

برای مراقبت از مو همیشه از یک شامپو استفاده کنید

اگر فکر می کنید شامپو یا نرم کننده موهایتان دیگر کارایی قبل را ندارد، تغییرش دهید. موها همیشه یک جور نیستند. بنه موها نیز تغییر می کنند و شاید لازم باشد به طبع آن، محصولات شوینده مو نیز تغییر کند. برای مثال وقتی موها را رنگ می کنید، پس از مدتی موها خشک و زبر می شوند. این حقیقت ندارد و هر وقت خواستید می توانید شامپویتان را عوض کنید.

کوتاه کردن موها در خانه

کوتاه کردن موها باعث رشد بیشتر مو می شود

مو از فولیکول های پوست سر رشد می کند. وقتی فولیکول مو سالم باشد، رشد موها نیز بهتر می شود. این ارتباطی به کوتاه کردن موها ندارد. وقتی موها را کوتاه می کنید انتهای شاخه شده و آسیب دیده مو قطع می شود. بنابراین موها ضخیم تر و پر پشت تر دیده می شوند. برای جلوگیری از موخوره و بهبود کیفیت موها بد نیست هر 3 ماه یکبار به اندازه یک تا دو سانتی متر از موها را کوتاه کنید.

با این کار موهای نازک و موخوره ها از بین می رود. امااگر قصدتان افزایش رشد طولی موها و بلندتر شدن موهاست سخت در اشتباهید. موها در برخی مواقع نظیر تابستان، رشد بیشتری از زمستان دارند. این به دلیل افزایش گردش خون در پوست سر است.

برای مراقبت از مو اصلا شامپو نزنید

موهای خود را به فواصل مناسب با شامپو بشویید. با این کار از ریزش مو جلوگیری می شود. علت اینست که پوست سر تمیز می شود و فولیکول مو رشد بهتری دارد. شامپو زدن به موها هر یک روز در میان یا دو روز یکبار، هیچ آسیبی به مو نمی رساند. شامپو سلول های مرده پوست کف سر را از بین می برد، روغن ها و باکتری های پوست سر را حذف می کند و پوست سر تمیز نگه می دارد.

حذف شامپوها از محصولات مراقبت از مو اصلا کار درستی نیست. البته توصیه می شود تعداد شامپو زدن را محدود کنید. برای مثال برخی از نوجوان برای کاهش چربی موها و پوست سر، روزی 2 تا 3 بار موها را شامپو می زنند. این کار درست نیست و اصلا توصیه نمی شود اما هفته ای 2 تا 3 بار می توانید موها را با شامپوی مناسب، شستشو دهید.

مراقبت از مو با شستشو

برای مراقبت از مو ، قبل از رنگ کردن موها را نشویید

این باور غلط ناشی از اینست که برخی معتقدند که رنگ، روی موهای کثیف بهتر می گیرد. در واقع این حرف به گونه ای متفاوت شاید زیاد اشتباه نباشد. توصیه می شود قبل از رنگ کردن، موهایتان را نشویید تا چسبندگی رنگ مو، بیشتر باشد. اما این موضوع به معنای کثیف بودن موها نیست. شب قبل از اینکه وقت آرایشگاه دارید، موها را بشویید و خشک کنید. طبق معمول از شامپو، نرم کننده، ماسک مو و …. استفاده کنید.

روغن های طبیعی و چربی پوست سر در واقع از سوزش کف سر در حین رنگ کردن موها جلوگیری می کند. روی همین اصل قبل از رنگ کردن موها، بهتر است مو را نشویید. البته این به معنای کثیف بودن مو نیست و می توانید حتی موهای تمیز را نیز رنگ کنید. برای حفظ رنگ مو توصیه می شود بعد از رنگ کردن موها، 72 ساعت صبر کنید تا رنگ مو به طور کامل به کوتیکول وارد شود.

درمان شوره سر ارتباطی به نحوه مراقبت از مو ندارد

شوره سر در اثر فعالیت یک نوع قارچ به وجود می آید. این قارچ موجب تولید بیش از حد چربی و دفع سلول های مرده شده و پوسته های بزرگ و زرد رنگ را به وجود می آورد.

پوسته پوسته شدن می تواند به دلیل خشکی پوست سر و کمبود رطوبت پوست باشد. این وضعیت در برخی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، درماتیت سبورئیک یا اگزما دیده می شود.

تغییرات آب و هوایی، استرس و حتی خوردن زیاد شکر نیز می تواند باعث خارش پوست سر شود. گاهی مواقع خارش سر ناشی از حساسیت به رنگ مو است.  پیدا کردن عامل به وجود آمدن شوره سر در درمان تاثیر دارد.

در همه این موارد روش های مراقبت از مو دخیل هستند. اینکه چه محصولاتی استفاده می کنید، چطور تغذیه می کنید، چگونه موها را خشک می کنید و …. همگی روی ایجاد شوره سر تاثیر می گذارد

مراقبت از موی رنگ شده

مرکز تخصصی ویتامینه و احیا مو سعیده درویش زاده

باورهای قدیمی و دروغ های شایع درمورد روش های مراقبت از مو را کنار بگذارید. این روزها روش های علمی و نوین به کمک زیبایی مو آمده اند و دیگر نیازی به درمان های غیر اصولی و گاه آسیب رسان، نیست. ما در اینجا گرد آمده ایم تا حال موهایتان را خوب کنیم. موهای دمیج و آسیب دیده تان را به متخصصین کارآزموده مرکز تخصصی زیبایی مو بسپارید.

این مرکز دارای تجهیزات مدرن و به روز است. متخصصین حرفه ای و با تجربه در اینجا مشغول به کار هستند و مواد مصرفی همگی از بهترین مواد موجود در بازار هستند. ما سلامتی و زیبایی موهای تان را تضمین می کنیم. قبل از هر تصمیمی می توانید از مشاوره های تخصصی مرکز استفاده کنید. کلیه راهنمایی ها و مشورت ها به رایگان ارائه می شود. همین حالا برای رزرو وقت و هماهنگی، تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed