1. خانه
 2. مقالات
 3. برای مانیکور ناخن در خانه چه کار باید کرد؟

برای مانیکور ناخن در خانه چه کار باید کرد؟

برای مانیکور ناخن در خانه چه کار باید کرد؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. برای مانیکور ناخن در خانه چه کار باید کرد؟
مانیکور ناخن در خانه
folder_openمقالات

احتمالا با خواندن عنوان این مقاله تعجب کرده اید و از خود می پرسید: آیا در خانه می توان ناخنها را مانیکور کرد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، شما می توانید با استفاده از ابزارهای طراحی ناخن، کار مانیکور و پدیکور ناخن ها را در منزل انجام دهید و بدون صرف زمان و هزینه، ناخنهایی مرتب و زیبا داشته باشید. برای یادگیری اصول مانیکور ناخن در خانه، با ما همراه باشید.

مانیکور ناخن در خانه

مانیکور ناخن ها چیست؟

به تمام کارهایی که برای مراقبت از ناخنها و زیبایی آنها انجام می شود، مانیکور گفته می شود. وقتی شما ناخنهای دست خود را مانیکور می کنید، ناخنهایی سالم و کشیده و زیبا خواهید داشت. مهمترین نتیجه مانیکور ناخن ها، یکدست شدن آنها و زیبایی و جذابیت ناخن ها است. با انجام کارهایی مانند کوتاه کردن ناخن ها، سوهان کشیدن ناخن ها، لایه برداری و تقویت پوست اطراف ناخن، ناخنهای فرد به خوبی شکل می گیرد و فرم جذاب تری پیدا می کند. بسیاری از خانمهایی که مانیکور را انتخاب می کنند بیان کرده اند که مانیکور ناخن ها به آنها حس آرامش و لذت را منتقل می کند.

شاید تا به حال بخش ناخن کاری و مانیکور ناخن را فقط در سالنهای آرایشی و کلینیک های زیبایی مشاهده کرده باشید؛ اما خبر خوب این است شما می توانید مانیکور ناخن را در خانه نیز انجام دهید. در ادامه این نوشته با مراحل مانیکور ناخن بیشتر آشنا خواهید شد.

برای مانیکور ناخن ها در خانه به چه وسایلی نیاز دارید؟

برای اینکه بتوانید تمام مراحل مانیکور ناخن را به خوبی انجام دهید، بهتر است وسایل زیر را تهیه کنید:

 • ناخن گیر مخصوص مانیکور
 • سوهان ناخن
 • برس ناخن
 • لاک به رنگ دلخواه شما
 • بیس کت یا لاک پایه
 • تاپ کت یا لاک براق کننده
 • روغن کوتیکول
 • بافر ناخن

اگر می خواهید وسایل گفته شده را از مرکزی معتبر تهیه کنید، می توانید به فروشگاه های مخصوص فروش وسایل سالنهای کاشت ناخن و آرایشگاه ها مراجعه کنید تا این وسایل را با هزینه مناسب از آنها تهیه کنید. همچنین در پیج های اینستاگرامی نیز این وسایل فروخته می شوند و شما می توانید این وسایل را به صورت اینترنتی نیز خریداری کنید.

بعد از تهیه وسایل مانیکور ناخن، به سراغ مراحل این کار برویم تا زودتر بتوانیم ناخن هایی زیبا و جذاب داشته باشیم.

مراحل مانیکور ناخن

مراحل مانیکور کردن ناخن ها در خانه

برای مانیکور ناخن ها در خانه ابتدا باید ناخن های خود را تمیز کنید و سپس دیگر مراحل را انجام دهید. در ادامه با مراحل لازم برای مانیکور کردن ناخن ها در خانه آشنا خواهید شد:

1- تمیز کردن کامل دست و ناخن ها

اگر می خواهید ناخن های خود را مانیکور کنید، ابتدا باید ناخنهای خود را به صورت کامل تمیز کنید؛ یعنی دستهای خود را با آب و صابون بشویید و اگر قبلا روی ناخنهایتان لاک زده اید، لاک قبلی را پاک کنید. متاسفانه بسیاری از خانمها از استون برای پاک کردن لاکشان استفاده می کنند؛ اما بهتر است از استون استفاده نکنید؛ زیرا استون باعث ضعیف شدن سطح ناخن شما می شود. بهتر است از لاک پاک کن دارای روغن تقویت کننده استفاده کنید تا بدون آسیب به ناخن شما، لاک ناخن را پاک کند.

2- مرتب کردن ناخن ها

بعد از پاک کردن سطح ناخنها، حالا شما باید آنها را مرتب کنید تا برای مراحل بعدی آماده شوند. یادتان باشد که خیلی آرام کار گرفتن ناخنها را انجام دهید تا پوست اطراف ناخن به داخل ناخن گیر نرود. از گوشه های ناخن شروع به گرفتن ناخنها کنید و به آرامی به وسط ناخن بروید. برای انجام این مرحله اصلا عجله نکنید و به آرامی ناخنهایتان را کوتاه کنید؛ زیرا این مرحله در زیبایی نهایی ناخنهای شما بسیار تاثیر می گذارد.

3- سوهان کشیدن ناخن ها

بعد از کوتاه کردن ناخن ها، حالا سوهان را بردارید و لبه های تیز و گوشه های ناخن را با سوهان صاف کنید. در مرحله قبلی و این مرحله است که شما شکل ناخنهای خود را تعیین می کنید. شما می توانید از میان ناخنهای گرد، مربعی و تخم مرغی، شکل دلخواه را برای ناخنهای خود انتخاب کنید.  برای سوهان کشیدن ناخن ها، خیلی آرام این کار را از یک سمت به سمت دیگر انجام دهید تا ریشه ناخن شما آسیب نبیند.

حالا که شما ناخنهای خود را مرتب کرده اید و با سوهان، آنها را صاف کرده اید، باید پولیش ناخن را انجام دهید. در مرحله پولیش کردن، شما سطح ناخن را صاف می کنید تا لاک ناخن بهتر روی سطح ناخن بنشیند و زیباتر شود. برای این کار، بافر ناخن را بردارید و روی سطح ناخن، به آرامی به سمت جلو و عقب بکشید تا برجستگی های روی ناخن صاف شود و بستر ناخن حالت یکنواخت و صاف به خود بگیرد.

4- ماساژ دادن کوتیکول های ناخن

بعد از اینکه سطح ناخن را به خوبی با کمک بافر پولیش کردید، روغن کوتیکول را بردارید و به روی پوست اطراف ناخن های دست بریزید. به پوست نازک اطراف ناخن ها، کوتیکول گفته می شود که در نگهداری و استحکام ناخنها نقش زیادی دارد. اگر از کوتیکول های ناخن به خوبی مراقبت نکنید، پوسته پوسته می شوند و ظاهر نازیبایی به انگشتان دست می دهند؛ به همین دلیل است که در مانیکور ناخن در خانه باید به سراغ کوتیکول ها بروید و این قسمتها را با استفاده از روغن کوتیکول، تقویت کنید. شما می توانید بعد از هر بار استحمام نیز کوتیکول های ناخن را با روغن نارگیل و روغن زیتون ماساژ دهید تا ظرافت و زیبایی آنها حفظ شود.

5- باز کردن بستر ناخن

بعد از اینکه کوتیکول های ناخن را خوب ماساژ دادید و آنها را نرم کردید، احتمالا از بوی خوب روغن کوتیکول غرق در حس لذت شده اید. بعد از این کار، حالا باید با ابزار مخصوص، بستر ناخن را باز کنید تا بتوانید مقدار بیشتری لاک به ناخنهای خود بزنید و ناخنهایی زیباتر و جذاب تر داشته باشید.

6- تمیز کردن سطح ناخن و اطراف ناخن

از این جا به بعد، باید کمی حرفه ای تر عمل کنید تا از نتیجه کار رضایت بیشتری داشته باشید. بعد از باز کردن بستر ناخن، دستهای خود را خوب با آب و صابون بشویید تا قارچ ها و میکروبها به اطراف ناخنهای شما نفوذ نکنند. پس از شستشو، دستهای خود را خوب خشک کنید و آماده مرحله بعدی کار شوید. در صورتی که به آب و شوینده دسترسی ندارید، می توانید از پنبه الکلی یا تونر برای تمیز کردن ناخنهای خود استفاده کنید.

7- زدن بیس کت روی ناخن

حالا ناخنهای شما صاف و تمیز شده اند و وقتش رسیده است که یک لایه بیس کت را روی ناخن های خود بزنید. بیس کت یا لاک پایه، یک لاک با رنگ طبیعی ناخن است. وقتی لاک اصلی را روی بیس کت می زنید، مشاهده خواهید کرد که لاک شما بسیار زیبا روی بیس کت می نشیند و ناخن شما ظاهر جذاب تری پیدا می کند. شما می توانید یک یا دو لایه از بیس کت را روی ناخن های خود بزنید. بهتر است در زمان انجام این کار، دست خود را تکان ندهید. پس از زدن بیس کت، اجازه دهید که خوب خشک شوند.

استفاده از لاک اصلی در مانیکور ناخن

8- زدن لاک اصلی روی ناخن

وقتی از خشک شدن بیس کت مطمئن شدید، حالا باید لاک اصلی را بردارید و به تمام ناخنهای خود بزنید. بهترین روش برای لاک زدن این است که ابتدا قلموی لاک را به وسط ناخن بیاورید و بعد از لاک زدن وسط ناخن، به سراغ قسمتهای کناری ناخن بروید. بهتر است خیلی آرام کار لاک زدن ناخن ها را انجام دهید تا لاک خیس به لباس و بدن شما برخورد نکند. اگر در زمان لاک زدن، به هر دلیل از ناخن خود بیرون زدید، نگران نشوید؛ زیرا می توانید با گوش پاک کن آن را پاک کنید. برای پاک شدن سریعتر لاک می توانید گوش پاک کن را به استون یا لاک پاک کن آغشته کنید.

بعد از اینکه یکی از دستان خود را لاک زدید، کمی صبر کنید تا لاک ناخن شما خشک شود و سپس به سراغ دست بعدی بروید. یادتان باشد که بهتر است دو بار ناخنها را لاک بزنید تا رنگ لاک زیباتر و جذاب تر به نظر برسد.

9- زدن تاپ کت روی ناخن ها

در مرحله آخر مانیکور ناخن ها، شما باید از تاپ کت روی ناخنهای خود استفاده کنید. زدن تاپ کت روی ناخن ها باعث درخشش بیشتر ناخنهای شما و جذابیت بیشتر آنها می شود. همچنین وقتی تاپ کت را روی ناخنهای خود می زنید، یک لایه محافظ روی لاک اصلی ناخن خود قرار می دهید که از پریدگی ناخن در زمان ضربه و فعالیت جلوگیری می کند. زمان استفاده از تاپ کت، بعد از خشک شدن لایه دوم لاک اصلی است. بعد از زدن تاپ کت روی ناخنها، اجازه دهید تا خشک شوند.

بعد از این مرحله کار شما تمام شده است و شما می توانید از زیبایی و جذابیت ناخن های خود لذت ببرید. اگر دوست دارید روی برخی از ناخنهای خود نگین یا اکلیل بزنید یا طرح خاصی را روی آنها پیاده سازی کنید، می توانید وسایل لازم برای این کار مانند قلموی طراحی روی ناخن، سنگ و نگین تزئینی را خریداری کنید و بعد از خشک شدن لاک اصلی، روی ناخنها استفاده کنید. برای یادگیری روش طراحی ناخن در هنگام مانیکور می توانید از ویدئوهای موجود در اینترنت نیز کمک بگیرید. همچنین مطالعه مقاله آموزش زدن ژلیش روی ناخن ها را به شما پیشنهاد می کنیم.

مزایای مانیکور ناخن در خانه

مزایای مانیکور ناخن ها در خانه

 • با مانیکور کردن ناخنها در خانه، بدون پرداخت هزینه شما می توانید ناخن هایی زیبا و جذاب داشته باشید. انجام این کار توسط خودتان در وقت و پول شما صرفه جویی می کند.
 • وقتی خودتان بلد باشید که ناخنهایتان را مانیکور کنید، می توانید قبل از مهمانی و مراسم های خاص، خیلی سریع برای تغییر رنگ و طراحی ناخن خود اقدام کنید.
 • بعد از مانیکور کردن، ناخنهای شما بلندتر و کشیده تر و زیباتر به نظر می رسند.
 • مانیکور کردن ناخن ها، حس خوبی را به شما منتقل می کند و باعث رفع تنش و استرس از روی ناخن ها می شود. حس نشاط ناشی از زیبایی ناخنها در افزایش اعتماد به نفس شما نیز بسیار تاثیر می گذارد.

این موارد، بخشی از مزایای مانیکور ناخن ها هستند. با خواندن این نوشته شما یاد گرفتید که چطور این کار را در خانه خود انجام دهید تا ناخنهایی زیبا و جذاب داشته باشید. اگر دوست دارید با دیگر روشهای زیبایی ناخن از جمله دیسکوژل آشنا شوید، مطالعه مقاله مراحل استفاده از دیسکوژل را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما کاربردی و مفید باشد. شما می توانید هر سوالی که درباره زیبایی و سلامتی پوست، مو و ناخن خود دارید را از ما بپرسید تا بتوانید ظاهری جذاب، سالم و زیبا داشته باشید.

 

 

 

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed