1. خانه
  2. مقالات
  3. هر آنچه که از ریزش موی تیروئیدی باید بدانید!

هر آنچه که از ریزش موی تیروئیدی باید بدانید!

هر آنچه که از ریزش موی تیروئیدی باید بدانید!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. هر آنچه که از ریزش موی تیروئیدی باید بدانید!
ریزش موی تیروئیدی
folder_openمقالات

ریزش موی تیروئیدی یکی از رایج ترین علل کم پشتی موها است. در بسیاری موارد فرد مبتلا حتی از وجود بیماری آگاه نیست. به این ترتیب در اغلب موارد روند درمان خیلی دیر شروع می شود. تشخیص اختلالات تیروئید توسط پزشک انجام می شود. با یک آزمایش ساده می توان پر کاری و یا کم کاری تیروئید را در فرد، مشخص کرد.

تیروئید یک غده بسیار مهم در بدن است که هورمون ترشح می کند. تنظیم سوخت و ساز بدن از وظایف تیروئید است و هر گونه اختلال در ترشح هورمون ها منجر به تغییرات ظاهری در اندام فرد می شود. شاید تصور کنید مشکل اصلی چاقی مفرط و یا لاغری شدید، در اختلالات تیروئیدی است. اما مشکل اصلی مربوط به ریزش مو و کم پشت شدن موها است.

ریزش مو برای بسیاری از خانم های مبتلا به تیروئید، یک فاجعه است. هیچ کس نمی خواهد در مدت زمان بسیار کوتاهی، حجم زیادی از موهایش را از دست بدهد. بدترین قسمت ماجرا این است که با شانه زدن به موها، مقدار خیلی زیادی از مو ریزش می کند و این موجب هراس فرد می شود.

درمان های دارویی و تخصصی برای کنترل ترشح هورمون تیروئید توصیه می شود. پروسه درمان بیماری تیروئید بسیار طولانی است برای حفظ روحیه و کنترل عوارض بیماری و کاهش ریزش مو، می توانید از درمان های خانگی در کنار درمان های پزشکی استفاده کنید.

ریزش مو در کم کاری تیروئید

ارتباط کم کاری تیروئید و پر کاری تیروئید با ریزش مو

وقتی میزان هورمون تیروئید در بدن، کمتر از مقدار لازم باشد فرد به بیماری کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم مبتلا می شود. اما. در پر کاری تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم، ترشح هورمون تیروئید به مراتب بیشتر از حد عادی می شود. هر دو عارضه موجب بروز مشکلات عدیده ای در بدن می شوند.

کم کاری یا پر کاری تیروئید به مفهوم سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید در بدن است که به دلیل بیماری های خود ایمنی به وجود می آید. برای مثال بیماری هاشیموتو موجب اختلال در ترشح هورمون تیروئید و کم کاری آن می گردد. اما بیماری گریوز همیشه پر کاری تیروئید را به وجود می آورد.

هر گونه تغییر در ترشح غده تیروئید روی فولیکول مو تاثیر می گذارد. فولیکول در زیر پوست کف سر قرار دارد. هر تار مو به یک فولیکول اتصال دارد. وقتی ترشح تیروئید کم یا زیاد می شود به چرخه رشد و استراحت ریشه مو و فولیکول، شوک وارد می شود. به این ترتیب فاز استراحت طولانی تر شده و موها دچار ریزش می شوند.

گاهی تا 70 درصد موهای سر در فاز استراحت رشد مو وارد می شوند. در این صورت موهای ریخته شده، جایگزین ندارند و در مدت تقریبا 2 ماه، پوست سر کاملا دیده می شود. وقتی میزان ریزش مو از رویش مو، بیشتر باشد پدیده کاهش تراکم مو و کم پشت شدن موها اتفاق می افتد. این پدیده بسیار آزار دهنده و حتی هراس آور است.

بسیاری از افراد مبتلا به کم کاری و یا پر کاری تیروئید، تمایل دارند با استفاده از درمان های خانگی، ریزش مو را کنترل کنند. این امر در صورت مراقبت صحیح از موها و داشتن صبر و حوصله زیاد، امکان پذیر است.

ریزش مو در پر کاری تیروئید

درمان های خانگی برای کنترل ریزش موی تیروئیدی

چهار انگشت دست تان را زیر گلو و روی گردن خود قرار دهید. حالا آب دهان را قورت بدهید. آیا حرکتی در زیر انگشتان حس می کنید؟ غده تیروئید در گردن قرار دارد و حتی با دست زدن هم می توانید آن را حس کنید. این غده کوچک، در سالم نگهداشتن بدن نقش حیاتی دارد.

در واقع مشکل اصلی وقتی است که در هورمون های ترشح شده از تیروئید اختلال ایجاد می شود. هر گونه بی نظمی و عدم تعادل هورمون ها یک نوع اختلال تلقی می شود. برای درمان ریزش موی تیروئیدی باید ترشح هورمون تیروئید را تنظیم کرد.

پزشکان از دارو درمانی و یا پرتو درمانی برای هماهنگ کردن ترشحات تیروئید استفاده می کنند. این درمان ها پر هزینه، وقت گیر و گاهی بسیار آزار دهنده است. برای نتیجه گیری بهتر در کنار توصیه های پزشکی می توانید درمان های خانگی را شروع کنید.

ریزش مو در کم کاری تیروئیدی

درمان ریزش موی تیروئیدی با تغذیه سالم

با اصلاح خورد و خوراک تان می توانید تا حدود زیادی جلوی ریزش مو را بگیرید. حتی اگر به پر کاری یا کم کاری تیروئید هم مبتلا نیستید، حتما نیاز به مواد غذایی مغذی و مفید دارید. ریزش مو یکی از نشانه های جدی در زمینه فقر غذایی و تغذیه ناسالم است.

ساختار مو شامل ساقه و ریشه می شود. ریشه بخش زنده مو است و برای ادامه حیات به ویتامین ها، املاح، پروتئین و اسیدهای چرب امگا نیاز دارد. هر گاه مواد غذایی مناسب مصرف نکنید، بدن دچار کمبود ویتامین و املاح می شود. در این صورت شاهد ریزش موی شدید خواهید بود که شاید در ابتدا حتی دلیل آن مشخص نباشد.

برخی مواد غذایی کمک می کند که از عواقب کم کاری و پر کاری تیروئید در امان بمانید و موهایی سالم و پر پشت داشته باشید.

دلیل ریختن موها در بیماری تیروئید

مصرف مواد غذایی ضد التهاب

برای به تعادل رسیدن غدد درون ریز بدن، مواد غذایی مناسب استفاده کنید. زنجبیل و زردچوبه در همه آاشپزخانه ها پیدا می شود غذاهایتان را با این ادویه ها طعم دار کنید زیرا این مواد ضد التهاب هستند و علائم تیروئید را تا حد زیادی کاهش می دهند.

مواد غذایی حاوی آهن

اگر دچار ریزش موی تیروئیدی هستید با مصرف مقدار مناسب، آهن می توانید جلوی ریزش را بگیرید. کمبود آهن یکی از دلایل اصلی ریزش مو در دختران جوان و خانم ها است که به سادگی قابل پیشگیری است. علاوه بر مصرف غذاهای مناسب می توانید از مکمل ای غذایی با ترکیبات آهن نیز استفاده کنید.

دریافت ویتامین های ضروری

برای اینکه موها دچار ریزش نشوند باید وعده های غذایی را هوشمندانه انتخاب کنید. تقویت و پر پشت شدن موها بدون دریافت ویتامین های B،E، A، C، آهن و روی امکان پذیر نیست. ویتامین های مورد نیاز موها در سبزیجات تازه، میوه ها، گوشت، لبنیات، حبوبات و غلات و … وجود دارند.

کافی است سبک زندگی سالم داشته باشید تا به مشکلات تیروئید مبتلا نشوید . غذاهای کنسروی و فرآوری شده دارای ویتامین های مفید نیستند.

ریزش مو ناشی از تیروئید

گیاهان دارویی برای جلوگیری از ریزش موی تیروئیدی

استفاده از گیاهان دارویی در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله اختلالات تیروئید، موثر است. گیاهان دارویی در مقایسه با داروهای شیمیایی، کاملا بی ضرر به حساب می آیند اما مصرف زیاد از حد این گیاهان نیز توصیه نمی شود. برخی از گیاهان مفید در کنترل بی نظمی های ترشح تیروئید اینها هستند:

  • شبدر قرمز
  • کوهوش سیاه
  • نخل اره ای
  • دونگ کوای
  • گیاه پنج انگشت

نحوه مصرف اغلب گیاهان دارویی به صورت دمنوش و جوشانده است. گیاهان را از مراکز معتبر تهیه کنید تا تمیز و پاکیزه باشند. آلودگی های میکروبی و … در گیاهان ارویی بسته بندی نشده، دیده می شود. موقع خرید، نحوه مصرف و مقدار مجاز آن را از فروشنده سوال کنید.

مصرف نمک ید دار ممنوع

تحقیقات نشان دهنده نقش پر رنگ ید در جلوگیری از ابتلا به بیماری های تیروئید است. برای کاهش احتمال ابتلا به کم کاری یا پر کاری تیروئید، مصرف ید را در برنامه غذایی داشته باشید. ساده ترین راه استفاده از نمک ید دار در آشپزی و پخت و پز است.

اما اگر به بیماری تیروئید مبتلا شده اید دیگر نباید از نمک های ید دار، استفاده کنید. این محصولات برای افرادی که مبتلا به کم کاری یا پر کاری تیروئید هستند، ساخته نشده است. مصرف ید در این مرحله می تواند تداخل دارویی ایجاد کند و یا عوارض بیماری را افزایش دهد. برای درمان ریزش موی تیروئیدی، نمک معمولی استفاده کنید.

درمانکم پشتی موها

عجول نباشید

به خودتان و بدن تان فرصت دهید. به طور معمول درمان اختلالات تیروئیدی، پروسه ای طولانی مدت است. از زمانی که درمان های دارویی و پزشکی را شروع می کنید نباید انتظار داشته باشید که موها پر پشت شود. حتی در ابتدا میزان ریزش موی تیروئیدی نیز کاهش محسوسی ندارد اما به مرور، اوضاع خیلی بهتر خواهد شد.

اگر در طی بیماری،حجم زیادی از موها را از دست داده اید و یا در برخی نواحی، پوست سر کامل دیده می شود باید از روش های جایگزین استفاده کنید. کلاه گیس یک ترفند عالی است که حتی افراد سالم هم از آن استفاده می کنند. در کنار درمان های تخصصی و دارویی، تغذیه مناسب و دریافت ویتامین های ضروری، از کلاه گیس نیز می توانید کمک بگیرید. برای اینکه موها دوباره رشد کنند، چندین ماه زمان لازم است.

کلینیک تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده

آیا می خواهید یک شغل با آینده ای درخشان داشته باشید؟ با گذراندن دوره هیر مستران، کسب و کار خود را راه اندازی کنید و شغل دائمی و پول ساز خود را ایجاد کنید. همین حالا تصمیم بگیرید تا فردا، حسرت روزهای از دست رفته را نخورید.

دوره تخصصی هیر مستران به صورت حضوری و آنلاین ارائه شده تا قابل استفاده برای همه عزیزان باشد. اگر از همکاران هستید نیز می توانید با فراگیری یک علم نوین و آینده دار، کسب و کارتان را پر رونق کنید. این آموزش ها هم برای افراد مبتدی و هم افراد حرفه ای، کارایی مناسب دارد.

هر سوالی که در ارتباط با آموزش های تخصصی، مرکز احیا مو درویش زاده دارید را از ما بپرسید. تیم پشتیبانی آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما است.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed