1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا کمبود ویتامین D باعث ریزش مو می شود؟

آیا کمبود ویتامین D باعث ریزش مو می شود؟

آیا کمبود ویتامین D باعث ریزش مو می شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا کمبود ویتامین D باعث ریزش مو می شود؟
تاثیر ویتامین D در ریزش مو
folder_openمقالات

عوامل ژنتیکی، استرس یا عفونت، بیماری و تب در ریزش مو تاثیر زیادی دارند. سبک زندگی افراد و برخی کمبودهای تغذیه ای نیز روی حجم و تراکم موها اثر می گذارد. طی مطالعاتی تاثیر ویتامین D بر ریزش مو بررسی شده و نتایج جالبی به دست آمده است.در آزمایش خون افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا درصد قابل ملاحظه ای از کمبود ویتامین D دیده می شود.

ویتامین D، در سلامت بدن نقش حیاتی دارد. سلول های ایمنی، سلول های کلیه و حتی فولیکول مو نیز به این ویتامین نیاز دارند. یکی از عملکردهای ویتامین D کمک به تنظیم چرخه سلولی رشد مو است. به این ترتیب کمبود این ویتامین می تواند عملکرد رشد مو را دچار اختلال کند و نتیجه عوض شدن حالت و کیفیت مو است. تحقیقات گسترده ای در مورد تاثیر ویتامین D بر ریزش مو صورت نگرفته و نیازمند بررسی های بیشتری است. تنها مورد مشخص مربوط به آزمایشات خون افراد مبتلا به آلوپسی است که در آن سطوح پایین ویتامین D به وضوح مشخص است.

انواع آلوپسی در گروه های سنی مختلف شایع است. در این بیماری، موها از ناحیه شقیقه ها یا تاج مو شروع به نازک شدن و ریختن می کنند. برای درمان این نوع ریزش مو از داروهای تخصصی و مکمل های ویتامین D استفاده می شود.

نقش ویتامین D در رشد موها

تاثیر ویتامین Dبر ریزش مو چگونه است؟

وجود مقدار کافی از این ویتامین در سلامت فولیکول ها نقش دارد. فولیکول مو در واقع جایگاه رشد مو به حساب می آیند و موهای جدید از درون منافذ فولیکول به سطح پوست رشد می کند. در چرخه طبیعی رشد مو همواره برخی از موها در فاز استراحت هستند و شروع به ریزش می کنند و موهای جدید رشد می کند. برای اینکه موهای تازه روییده ضخامت و استحکام خود را حفظ کند به ویتامین ها و املاح مفید نیاز دارند.

ویتامین D موجب تحریک رشد مجدد مو شده و کمبود آن به طور مستقیم روی ریزش مو تاثیر دارد. در صورت عدم دریافت ویتامین D کافی، فولیکول مو به شدت ضعیف شده وکارایی خود را از دست می دهد. در نتیجه موهای جدید دارای ضخامت کمتری هستند و طول عمر کوتاه تری هم دارند. به مرور میزان ریزش مو بیشتر خواهد شد تا جایی که در برخی نقاط، پوست سر کاملا دیده می شود.

مهم ترین تاثیر ویتامین D بر ریزش مو

نوعی بیماری ژنتیکی در عدم جذب ویتامین D نقش دارد که البته به ندرت دیده می شود. در اغلب موارد کاهش دریافت ویتامین از طریق منابع خوراکی و قرار نگرفتن در نور خورشید، این مشکل را ایجاد کرده است. کمبود ویتامینD و ریزش مو به طور فراگیر در افرادی دیده شده که مدت زیادی از نور خورشید محروم بوده اند. سبک زندگی امروزی و آپارتمان نشینی می تواند در این زمینه دخیل باشد.

ویتامین D در کنار ویتامین C و بیوتین برای سلامت و شادابی موها ضروری هستند. در صورت کمبود هر کدام از مواد مغذی، تارهای مو قوت خود را از دست می دهند و رشد مو متوقف می شود.

علائم کمبود ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D چیست؟

تاثیر ویتامین D بر ریزش مو و کاهش تراکم موها کاملا واقعی است بنابراین لازم است تا بلافاصله درمان های ضروری انجام شود. کمبود این ویتامین در مراحل ابتدایی می تواند بدون هیچ علامت و عارضه مشخصی باشد. در واقع وقتی بدن مدت های طولانی دچار فقر ویتامین D می شود رفته رفته علائم آن بروز می کند. . در موارد پیشرفته کمبود این ویتامین حالاتی از افسردگی و اضطراب و به طور کلی تغییرات خلق و خو دیده می شود.

شایع ترین عوارض کمبود ویتامین D شکستگی های مکرر استخوان است. این به دلیل از دست دادن کاهش تراکم استخوان و پوک شدن بافت استخوانی است. برای بسیاری از افراد این عارضه بدون علائم مشخصی است. در صورتی که مدت زیادی ویتامین Dکافی دریافت نکنید بدن واکنش نشان می دهد. اگر با کوچک ترین حرکت یا فشاری، دچار شکستگی استخوان می شوید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید. پوکی استخوان یک بیماری خاموش و پیش رونده است که در کمین نشسته است.

مواد غذایی حاوی ویتامین دی

شاید تصور کنید که تنها سالمندان به پوکی استخوان مبتلا می شوند. این موضوع صحت ندارد همه گروه های سنی باید به طور دائم از منابع ویتامین D استفاده کنند تا دچار عوارض ناخواسته کاهش سطح ویتامین دی بدن روبرو نشوند.

کمبود ویتامین D می تواند در تغییرات فشار خون، مشکلات باروری و …. نیز تاثیر داشته باشد. آیا همواره احساس خستگی می کنید؟ آیا قوای بدنی تان کم شده و دچار ضعف عضلانی و بی حالی و کسلی هستید؟ این موارد می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین D باشد.

ریزش مو و نازک شدن ضخامت مو نیز می تواند نشان دهنده، کمبود ویتامین D باشد. در این مورد موهای ریخته شده بسیار بیش تر از حالت عادی هستند و به وضوح تفاوت را احساس می کنید.

چگونه می توانم بفهمم که کمبود ویتامین D دارم؟

چگونه می توانم بفهمم که کمبود ویتامین D دارم؟

اگر مشکوک به کمبود ویتامین D هستید، با مصرف مکمل ها می توانید این عارضه را برطرف کنید. مصرف خود سرانه اشکال دارویی ویتامین D احتمال ایجاد عوارض را افزایش می دهد. اولین قدم مراجعه به پزشک است. با یک آزمایش خون ساده می توان کمبود این ویتامین را تشخیص داد.

دو نوع مختلف از ویتامین D2 و D3 برای سلامت بدن و جلوگیری از ریختن موها الزامی است. ویتامین D2 از طریق مواد خوراکی و به خصوص شیر و لبنیات و قارچ و سبزیجات و … تامین می شود. اما ویتامین D3 را می توان از طریق نور خورشید دریافت کرد. در واقع هر چقدر هم که تغذیه خوبی داشته باشید بدن قادر به تولید ویتامین D3 نیست اما به محض قرار گرفتن در برابر نور مستقیم آفتاب، این ماده در بدن تولید می شود.

کمبود ویتامین D و ریزش مو در افرادی دیده می شود که همیشه در خانه و مناطق سر پوشیده قرار دارند. البته مقادیر بسیار کمی از D3 می تواند از طریق برخ مواد غذایی تامین شود اما در حالت کلی قرار گرفتن در نور آفتاب به مدت حداقل 15 دقیقه در روز می تواند نیاز بدن به این ویتامین را برطرف کند.
مکمل های ویتامین D به صورت قرص یا کپسول خوراکی عرضه می شوند حتما قبل از هر تصمیمی در مورد مصرف اشکال دارویی این ویتامین با پزشک مشورت کنید. کرم های موضعی و لوسیون های حاوی مشتقات ویتامین D نیز برای درمان ریزش مو تولید شده است.

درمان ریزش مو ناشی از فقر ویتامین D

تاثیر ویتامین D بر ریزش مو

کمبود ویتامین D3 و ریزش مو ارتباط مستقیم دارند. این وضعیت با ریزش موی طبیعی در افراد متفاوت است. به طور متوسط روزی 50 تا حداکثر 100 تار مو می ریزد که این مقدار در محدوده نرمال قرار دارد. حتی اگر داروی خاصی استفاده می کنید یا بیمار هستید نیز این میزان ریزش مو، نگران کننده نیست. برای اینکه بدانید موها واقعا بیش از این مقدار می ریزد یا خیر، می توانید یک تست ساده انجام دهید

تست کشش مو یکی از ساده ترین روش ها برای تشخیص ریزش مو است. به اندازه 60 تا 80 تار مو را جدا کرده و با دو انگشت موها را بگیرید. حالا موها را کمی بکشید و تارهای موی کنده شده را شمارش کنید. در حالت عادی بین 5 تا 10 تار مو از پوست سر جدا می شود. در صورتی که بیش از 12 تا 15 تار مو کنده شد، مشکل دارید.

افرادی که دچار خستگی مفرط، ضعف عضلانی و بی حالتی و افسردگی و … هستند حتما نیاز به درمان دارویی با مکمل ویتامین D دارند. پزشک معالج از تاثیر ویتامین D بر ریزش مو اطلاع دارد و اشکال دارویی آن را تجویز می کند. پس از یک دوره درمان بهبود نسبی حاصل می شود و ریزش مو بهتر خواهد شد.
تاثیرات کمبود ویتامین D بر بدن بسیار نگران کننده تر است و ریزش موها تنها یک مشکل ساده به حساب می آید. طاسی و کاهش تراکم موها به زیبایی لطمه می زند ولی پوکی استخوان و تحلیل عضلات و مشکلات خلق و خو قطعا سلامت عمومی بدن و زندگی فرد را مختل خواهد کرد.

درمان ریزش موی ارثی

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

بعد از درمان پزشکی لازم است تا به وضعیت موها رسیدگی کنید. با تقویت و ویتامینه موهای ضعیف، روند درمان و رشد موهای سالم سریع تر می شود. در مرکز موی درویش زاده انواع تراپی تخصصی مو به روش های غیر جراحی انجام می شود. حتی موهای سوخته و آسیب دیده از مواد دکلره نیز قابل احیا هستند. اگر به دلیل بیماری، استفاده از دارو و یا رنگ و دکلره موهایتان خشک و دهیدراته شده، نگران نباشید.

با استفاده از مواد مناسب با نیاز مو می توان به صورت عمقی، موها را ترمیم کرد. ترکیبات حاوی ذرات نانو به دلیل کوچک بودن، قدرت نفوذ پذیری بالایی دارند و به درون مو وارد می شوند. به این ترتیب موها رطوبت رسانی شده و پروتئین و املاح لازم را دریافت می کند. نتیجه موهایی صاف و بدون پف و وز است که زیبایی و درخشندگی فوق العاده ای دارد.

آیا از لاین های درمانی سالن زیبایی مو درویش زاده استفاده کرده اید؟ با احیا موهای آسیب دیده علاوه بر زیبایی چهره، اعتماد بنفس خود را افزایش دهید. یک خبر خوب اینکه تا اطلاع ثانوی می توانید از مشاوره های تخصصی مرکز به صورت رایگان استفاده کنید. برای دریافت راهنمایی و مشورت با ما تماس بگیرید

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed