1. خانه
 2. مقالات
 3. خواب چگونه بر موها تاثیر می گذارد؟

خواب چگونه بر موها تاثیر می گذارد؟

خواب چگونه بر موها تاثیر می گذارد؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. خواب چگونه بر موها تاثیر می گذارد؟
تاثیر خواب بر مو
folder_openمقالات

همه ما می دانیم که خواب به دلایل زیادی ضروری است. آیا می دانید سلامت مو یکی از آنهاست؟ کیفیت خواب و کمبود خواب می تواند روی حالت مو و کیفیت موها تاثیر بگذارد. تاثیر خواب بر مو در برررسی های علمی مورد تایید قرار گرفته است . خواب خوب موجب شادابی فرد در طول روز شده و تاثیر مستقیم روی ارتقا سلامت بدن دارد. افرادی که به دلایل شغلی یا درگیری ها و …. نمی توانند در طول شب، خواب خوشی را تجربه کنند دچار مشکلات عدیده ای هستند. از دست دادن موها یکی از ده ها مشکل به وجود آمده ناشی از بی خوابی است که اثرات روانی و ذهنی شدیدی روی فرد می گذارد.

کیفیت پایین خواب منجر به بروز مشکلات زیادی می شود استرس، مشکلات پوستی، سطح انرژی پایین، کلافه بودن در طول روز، ضعف حافظه، سیستم ایمنی ضعیف از اثرات غیر قابل انکاری هستند که به طور مستقیم با خواب در ارتباط است. علاوه بر اینها چرخه خواب معیوب روی سلامت موهای شما نیز تاثیر می گذارد و این مشکلی است که شاید هرگز به آن فکر نکرده باشید.

برای ترمیم مو و ترشح آنزیم ها و هورمون های رشد مو و همچنین سنتز پروتوئین مو لازم است تا یک خواب شبانه خوب داشته باشید. در نظر داشته باشید که خواب روز هرگز به کیفیت خواب شبانه نیست و نمی تواند تاثیرات مفیدی بر روی مو داشته باشد.

موخوره در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

ریزش مو در بی خوابی

تاثیر خواب بر مو و کیفیت آن

خواب روی هورمون های طبیعی بدن تاثیر می گذارد. تنظیم هورمون ها برای داشتن موهایی پر پشت و حجیم ضروری است. ساده ترین راه برای جلوگیری از ریزش مو اینست که خواب شبانه به شیوه ای مناسب، تنظیم شود. بدن انسان به طور طبیعی هورمونی به نام ملاتونین تولید می کند. این هورمون در چرخه خواب تاثیر دارد و کمک می کند تا خواب، تنظیم شود. افراد سالم به طور طبیعی نیازی به داروهای کمکی برای به خواب رفتن ندارند زیرا سطح ملاتونین در بدن شان به اندازه مناسبی است. ملاتونین علاوه بر تنظیم خواب در افزایش رشد مو نیز تاثیر می کذارد. اگر سطح ملاتونین در بدن فردی کاهش یابد، دیر یا زود ریزش مو به سراغ او می آید.

کمبود خواب در نهایت منجر به استرس می شود. استرس از عوامل شناخته شده در ریزش مو است که به طور مستقیم روی پیاز مو تاثیر می گذارد. چرخه رشد مو به این صورت است که تارهای مو در زمان مشخص چرخه رشد، استراحت و ریزش را ادامه می دهند. کمبود خواب، حالت استراحت مو را به مرحله ریزش زودرس، سوق می دهد.

برای اینکه خواب مناسبی داشته باشید این کارها را انجام دهید:

 • اتاق خود را روی دمای خنک تری تنظیم کنید (تقریباً 65 درجه فارنهایت)
 • حداقل یک ساعت قبل خواب ، تلفن موبایل را خاموش کنید
 • اتاق را تا آنجا که ممکن است تاریک کنید
 • در طول روز بیش از 15-30 دقیقه چرت نزنید
 • تشک و لوازم خواب مناسب تهیه کنید
 • سعی کنید ساعات خواب و بیداری ثابت و مشخصی داشته باشید

کاهش حجم مو

بهترین زمان خواب برای داشتن موهایی سالم

خواب چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی روی حالت و کیفیت موها تاثیر می گذارد. تاثیر خواب بر مو در شبانگاه، از لحاظ کیفی و کمی به مراتب بالاتر است. طبق توصیه های پزشکی افراد بزرگسال بین 6 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. این زمان برای کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان است. بدن در خواب، حالت ریکاروی دارد افرادی که شب زنده داری را پیشه کرده اند در اوایل هیچ مشکلی را احساس نخواهند کرد ولی به مرور تاثیر خواب بر مو و دیگر ارگان های بدن، نمایان خواهد شد.

برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که می توانند شب ها دیرتر به خواب رفته و روز را دیرتر از خواب بیدار شوند. از نظر تعداد ساعات، می توان خواب 8 ساعته را به این ترتیب تنظیم کرد. اما به لحاظ اثرات مفید خواب بر بدن و موها، چنین خوابی به هیچوجه مناسب نیست. کارشناسان بازه زمانی بین 1 تا 11 شب را زمان مناسبی برای خوابیدن توصیه کرده اند به این ترتیب زمان بیدار شدن می تواند بین 6 تا 7 صبح تنظمی شود. با توجه به سبک زندگی هر فرد، زمان خواب و بیداری متفاوت است ولی در هر صورت نباید این زمان، از این حدود خیلی فاصله بگیرد.

تاثیر خواب بر مو و ریزش مو

کمبود خواب و یا خواب بی کیفیت در طولنی مدت اثرات ناخوشایندی بر سلامت فرد دارد. شاید به نظر عجیب برسد که چنین افرادی دائم از ریزش مو و کم پشت شدن موها شکایت دارند. بدون تردید توانایی عملکرد نرمال بافت های سلولی در موها تحت تاثیر خواب نامناسب ، کاهش خواهد یافت. ریزش مو و نازک شدن موها می تواند نشان دهنده کمبود خواب در فرد باشد. الگوی ریزش مو در اثر بی خوابی شبیه به الگوی طاسی موی مردان است.

تاثیر خواب بر موی آقایان

در خانم ها و آقایانی که مدت های زیادی دچار بی خوابی هستند ریزش مویی درست همانند طاسی به وجود می آید. این ریزش در ابتدا نامحسوس و پیشرونده است. به مرور تعداد موهای ریخته شده به قدری زیادی می شود که به وضوح، کم پشتی موها دیده می شود. در نهایت بدون اینکه علتی وجود داشته باشد، موها به طور کامل طاس می شوند این امر در بین آقایان به وضوح مشخص است. در خانم ها نیز همین الگو وجود دارد با این تفاوت که طاسی به شکل مردانه نیست بلکه فاصله بین تارهای مو به دلیل ریزش بیش از حد، زیاد می شود تا جاییکه پوست سر به راحتی قابل دید است.

تاثیر خواب و استرس روی موها

در بسیاری از افراد علت نخوابیدن استرس و اضطراب است. چنانچه استرس با کاهش خواب همراه باشد اثرات منفی کمبود خواب بر مو دو چندان می شود. در ساختمان مو مواد مختلفی وجود دارد که هر یک برای حفظ و سلامت موها ضروری هستند. شادابی موهای فرد در گرو تنظیم مواد موجود در ریشه و ساقه مو است. چنانچه نظم طبیعی هر یک از این دو بخش به هم بریزد، انتظار می رود کیفیت مو نیز تحت تاثیر واقع شود. استرس طولانی مدت در اثر بی خوابی می تواند روی فولیکول مو تاثیر مستقیم داشته باشد.

از سویی استرس خود موجب آزادسازی یک سری هورمون ها از انتقال دهنده های عصبی است که روی رشد موها نیز تاثیر می گذارد. چرخه معیوب کاهش خواب و استرس به صورت غیر قابل وصفی روی یکدیگر تاثیر می گذارند. به این صورت که کمبود خواب فرد را دچار استرس می کند و از سویی استرس نیز موجب بی خوابی می شود. در چنین حالتی فرد نیاز به درمان های پزشکی دارد. درمان های توصیه شده همگی بر تنظیم ساعات خواب و کیفیت ان تاکید دارند.

استرس با تاثیر روی فولیکول مو منجر به رشد موهای ناسالم می شود. چرخه معیوب مو و رشد موهایی با کیفیت پایین تر در تشدید ریزش مو تاثیرگذار است.

تاثیر خواب بر حجم مو

تاثیر خواب و ریزش موی ژنتیکی

ژنتیک نقش مهمی در کیفیت و حالت مو دارد. برخی از افراد به طور ژنتیکی دارای موهایی پر پشت و حجیم تر هستند. این در حالی است که بسیاری از افراد حتی با وجود مراقبت های کافی، موهایی کم پشت تر دارند. در برخی از خانواده ها ریزش مو و طاسی ارثی وجود دارد. داشتن موهای فر یا صاف، موهای چرب و خشک، موهایی ضخیم یا نازک همگی وابسته به زنتیک فرد است.

البته شرایط محیطی و نحوه مراقبت از موها را نمی توان نادیده گرفت. رفتاری که هر فرد با موهای خود دارد تعیین کننده، کیفیت مو در سال های آینده است. یافته های جدید پزشکی تحول بزرگی در درمان بسیاری از بیماری های ارثی ایجاد کرده است. درمان و یا کاهش ریزش مو در طاسی ارثی نیز یکی از همین موارد است. با استفاده از دارو درمانی و محلول های مناسب می توان جلوی ریزش موی ارثی را گرفت اما خواب نامناسب همه زحمات فرد را هدر می دهد.

تاثیر خواب بر مو به این صورت است که بدن در عملکردهای طبیعی نیز ناتوان می شود. کمبود خواب، سلامت جسمانی را تحت تاثیر قرار می دهد و یک عامل مهم در افزایش استرس است. این عوامل دست به دست می دهند و ریزش موی ارثی را در مردان و زنان افزایش می دهند. در واقع کچلی های ژنتیکی در اثر کمبود خواب به مراتب بیشتر خواهد شد.

ریزش موی موقتی در اثر کمبود خواب

تلوژن افلوویوم telogen effluvium نوعی ریزش موی موقتی است که در اثر ایراد در چرخه رشد مو اتفاق می افتد. در این وضعیت فولیکول موها، پیش از موعد در دوره استراحت وارد می شوند و ریزش مو به طور غیر منظره ای ایجاد می شود. علت اصلی این عارضه استرس و بی خوابی است.

هنگامی که الگوی خواب شبانه تنظیم می شود خود به خود استس نیز تحت کنترل قرار می گیرد. در این وضعیت کیفیت و کمیت خواب نیز بهبود پیدا کرده و چرخه تولید مو از سر گرفته می شود. اگر دچار ریزش موی ارثی نیستید تنها با تغییر در نحوه خوابیدن می توانید شاهد رشد موها و بهبود کیفیت تارهای مو باشید. رشد مجدد موهای ریخته شده تا 6 ماه طول می کشد اما از همان ماه اول می توانید تغییر را در ساختار موها احساس کنید.

3/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed