1. خانه
  2. مقالات
  3. فوت و فن پیشگیری از موخوره

فوت و فن پیشگیری از موخوره

فوت و فن پیشگیری از موخوره

  1. خانه
  2. مقالات
  3. فوت و فن پیشگیری از موخوره
پیشگیری از موخوره
folder_openمقالات

موخوره بلای جان موهای شماست. به خصوص وقتی بخواهید موها را بلند کنید این موخوره های لعنتی سد راهتان می شوند. موخوره پیر و جوان هم نمی شناسد و تقریبا یک مشکل رایج در بین همه خانم ها است. برای درمان موخوره راه های عجیب و غریبی شنیده می شود ولی بهترین درمان، پیشگیری از موخوره است. این درمان هزینه ای ندارد و به سادگی از بروز موخوره در موهایتان جلوگیری می کند.

وقتی موها دچار موخوره می شود به سرعت پیشرفت می کند و همه قسمت های مو را درگیر می کند. اگر جلوی موخوره در همین ابتدا گرفته نشود، حتی امکان سرایت آن تا ریشه مو نیز وجود دارد.موخوره یک مشکل موذی و بی سر و صدا و آرام است که خیلی نرم موهای نازنین را از بین می برد. بهترین چاره کار، پیشگیری از موخوره است که البته آن هم فوت و فنی دارد.

موخوره چیست و از کجا می آید؟

دو شاخه شدن انتهای ساقه مو، Split Ends یا همان موخوره است. از لحاظ علمی موخوره یک بیماری به حساب می آید که موها را درگیر می کند. بیشترین درصد فراوانی موخوره در انتهای نوک مو است اما در هر جای دیگری از مو نیز امکان رشد موخوره وجود دارد. معمولا انتهای ساقه مو به دلیل خشکی و شکنندگی بیش از سایر قسمت ها در معرض موخوره است.

جالب است بدانید که اغلب خانم ها به موخوره مبتلا هستند. البته اگر چند تار مو به موخوره مبتلا شده باشد، زیاد جای نگرانی نیست و تا حدودی نیز وضعیت طبیعی است. اما درگیر شدن تعداد زیادی از تارهای مو به موخوره، یک مشکل جدی است که نیاز به رسیدگی سریع دارد.

موخوره در مو شکاف ایجاد می کند و موهای چند شاخه، نازک و شکننده می شوند.این موها سست و ضعیف هستند و از همین نقاط شروع به خورد شدن می کنند. وقتی تعداد زیادی از تارهای مو دچار موخوره می شود در واقع یک هشدار جدی است که موها به شدت خشک شده و آسیب دیده است. عدم درمان موخوره منجر به از دست رفتن زیبایی موها می شود.

موخوره چیست؟

راه های پیشگیری از موخوره

به عنوان اولین و مهم ترین گام باید روی وضعیت تغذیه خود، وقت بگذارید. برای داشتن موهای سالم، قوی و بدون موخوره بهتر است به صورت عمقی فکری به حال موهایتان داشته باشید. وقتی مواد غذایی مناسب دریافت می کنید وضعیت پوست و مو نیز به مراتب بهتر خواهد شد. بیوتین، اسید فولیک، پروتئین و …. همگی برای بهبود ساختار مو عالی هستند. از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید و همه گروه های غذایی را در برنامه روزانه مصرف کنید.

یکی دیگر از راه های پیشگری از موخوره، دوری از محصولات شیمیایی است. زیاده روی در رنگ کردن موها و یا استفاده از محصولات زیبایی و بهداشتی روی موها منجر به آسیب جدی به موها می شود. موهای آسیب دیده ضعیف و شکننده هستند و در معرض انواع بیماری ها از جمله موخوره و شاخه شدن انتهای مو هستند. در ادامه برخی راه های جلوگیری از ایجاد موخوره معرفی شده است.

کوتاه کردن موخوره های مو

کوتاه کردن موها

برای اینکه دچار موخوره نشوید موهایتان را در فواصل منظم، کوتاه کنید. استفاده از مواد شیمیایی، سشوار و اتوی مو و …. همگی به موها آسیب می زند و موها را خشک و خشن می کند. نوک موها، قدیمی تر هستند و سریع تر خشک می شوند. موخوره نیز از همین نقطه وارد می شود. کوتاه کردن انتهای مو ساده ترین و ارزان ترین راه برای پیشگیری از موخوره است.

هر 6 تا 8 هفته یک بار به اندازه یک سانتی متر از انتهای مو را با قیچی کوتاه کنید. به این ترتیب موخوره مجالی برای رشد و پیشرفت پیدا نمی کند. برخی دختر خانم های جوان، ترجیح می دهند دانه به دانه موخوره ها را بچینند ولی موها را کوتاه نکنند. در حقیقت این کار هیچ کمکی نمی کند به جای کوتاه کردن موخوره ها کافی است گاهی انتهای مو را کمی کوتاه کنید

پیشگیری از موخوره با دوری از گرما

از هر جنبه که در نظر بگیرید خرارت و گرما دشمن مو هستند. استفاده از اتوی مو و سشوار در بین خانم ها و آقایان خیلی رایج است. اما همین وسایل به شدت موها را خشک و شکننده می کنند. موهای خشک مستعد موخوره هستند. اگر می توانید استفاده از وسایل حرارتی حالت دهنده مو را کاهش دهید. یک نکته مهم دیگر اینکه همیشه قبل از استفاده از اتوی مو و سشوار، محافظ حرارتی مو استفاده کنید. به این ترتیب موها آسیب کمتری می بینند.

درمان موخوره با روغن زیتون

پیشگیری از موخوره برای موی فر

اگر موهای مجعد یا فر دارید باید مراقبت بیشتری از مو داشته باشید. موهای فرفری به طور ذاتی مستعد موخوره هستند. علت این است که موهای فر و مجعد خشک تر از موهای معمولی بوده و سریع آسیب می بینند. برای تامین رطوبت مورد نیاز موهای فر، آبرسانی به موها را فراموش نکنید. با استفاده از انواع ماسک آبرسان مو و روغن های طبیعی می توانید موها را مرطوب نگه دارید.

قبل از اینکه موها به موخوره مبتلا شود چاره ای کنید وقتی موها موخوره گرفت دیگر کاری از دست تان بر نمی آید. تنها راه خلاص شدن از موخوره این است که موها را کوتاه کنید. به خصوص وقتی موخوره تا سطح زیادی از موها را اشغال کرده باشد، دیگر چاره ای به جز کوتاه کردن کامل موها نیست. اگر نمی خواهید موهای تان را از دست بدهید روش های پیشگیری از موخوره را جدی بگیرید.

درمان موهای آسیب دیده

سوزاندن با شمع برای درمان موخوره

به طور کلی موخوره درمان ندارد. وقتی موها دچار موخوره شد دیگر نمی توانید آن قسمت از مو را ترمیم کنید. به همین علت باید موها را با قیچی کوتاه کرد. اگر موخوره را قطع نکنید، شکاف و شکستگی مو گسترش خواهد یافت. پیشرفت وسیع موخوره خیلی سریع است در این صورت یک روز متوجه می شوید که موها شبیه به سیم ظرفشویی زبر و خشک و خشن شده است.

تازگی ها یک روش جالب برای درمان موخوره رایج شده که خیلی مورد توجه قرار گرفته است. شیوه کار این است که بخش آسیب دیده مو با شمع سوزانده می شوند تا موخوره به قسمت های بالاتر، پیشرفت نکند. در این روش بخشی از مو را به صورت حلقه ای در آورده و آن قسمت تا نیمه با شمع روشن، سوزانده می شود!

در مورد اثرگذاری این روش شک و شبهه وجود دارد. هنوز مشخص نیست آیا با سوزاندن مو، موخوره ها نابود می شود یا خیر. ما آنچه مسلم است حرارت شمع می تواند به فولیکول مو آسیب بزند. در هر صورت اگر تصمیم گرفتید این روش را امتحان کنید حتما نزد یک متخصص بروید و هرگز خودتان در خانه این کار را انجام ندهید.

شکاف و شکنندگی انتهای موها

پیشگیری از موخوره با ماسک مو خانگی

برای کمک به درمان موخوره و جلوگیری از آن می توانید ماسک موی خانگی را امتحان کنید. ترکیبات به کار رفته در این نوع ماسک ها، فاقد مواد شیمیایی هستند. در ضمن تنوع ماسک مو بسیار زیاد است و می توانید ب اترکیبات مختلف، پروتئین، رطوبت و مواد مغذی را در اختیار موها قرار دهید.

ماسک زرده تخم مرغ با تامین پروتئین مو، موخوره را از شما دور می کند. انواع روغن های گیاهی نیز همین خاصیت را دارند و در حفظ رطوبت موها فوق العاده عمل می کنند.

با استفاده از عسل، آلوئه ورا، پاپایا، ماشت، خامه و …. می توانید ماسک موی تقویت کننده، رطوبت رسان، ماسک پروتئینه و ده ها نوع ماسک مو با خواص بی نظیر را تهیه کنید.

کوتاه کردن موی مبتلا به موخوره

پیشگیری از موخوره در موهای بلند

موهای بلند عمر طولانی تری دارند. هر چقدر مو بلندتر باشد بیشتر در معرض مواد شوینده و صدمات محیطی بوده است. بنابراین دور از ذهن نیست که موهای بلند بیش از موی کوتاه در خطر ابتلا به موخوره باشد.

برای مراقبت از موی بلند بسیار حساس باشید. اگر موها به موخوره مبتلا بشود دیگر چاره ای ندارید و باید دست به قیچی شوید. اما نگران نباشید با تغذیه مناسب بزرگ ترین لطف را در حق موهایتان کرده اید. موهای بلند نیاز به مواد مغذی بیشتری دارند.

موقع شستشوی موها از آب ولرم استفاده کنید. پس از شستشو با شامپو حتما به موها نرم کننده بزنید.  اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شود  استفاده از سشوار و اتوی مو را کاهش دهید. به انتهای مو روغن بزنید و از ماسک مو استفاده کنید. به طور منظم در بازه های زمانی مشخص، کمی از انتهای مو را کوتاه کنید. به این ترتیب هرگز موخوره به موهایتان آسیب نمی زند.

راه های درمان موخوره

مرکز تخصصی ترمیم و احیا مو سعیده درویش زاده

چقدر به سلامت موهایتان اهمیت می دهید؟ موهای آسیب دیده، وز و زبر و خشن اصلا زیبا نیستند. خبر خوب اینکه بسیاری از مشکلات مو قابل درمان هستند و با استفاده از انواع تراپی مو می توان زیبایی و سلامت مو را احیا کرد. برای بازگرداندن سلامت موهایتان روی ما حساب کنید. در این مرکز از پیشرفته ترین تکنیک های روز دنیا برای احیا موهای آسیب دیده استفاده می شود.

پروتئین تراپی، نانو کراتین مو، پلکس تراپی، ویتامینه کردن موها و ….با مواد گیاهی و مرغوب انجام می شود. این مواد نانو ذرات هستند و به راحتی به بافت مو نفوذ می کنند و ساختار مو را بهبود می دهند. با اصلاح گوگرد مو و تنظیم مجدد ساختار مو، موها سالم و شاداب می شوند و بین 60 تا 80 درصد هم صافی دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید. مشاوره ها کاملا رایگان انجام می شود.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed