1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موهایم دائم دچار موخوره می شود؟

چرا موهایم دائم دچار موخوره می شود؟

چرا موهایم دائم دچار موخوره می شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موهایم دائم دچار موخوره می شود؟
علت اصلی موخوره
folder_openمقالات

تقریبا همه خانم ها حداقل یک بار موخوره را تجربه کرده اند. در این حالت تارهای مو قطع شده و می ریزند. علت این است که انتهای ساقه مو به دو یا چند شاخه تقسیم شده و بسیار نازک و شکننده است. برای جلوگیری از موخوره باید علت آن را پیدا کنیم. گاهی ندانسته کارهایی انجام می دهیم که به فیبر مو آسیب می زنند. در اغلب موارد علت موخوره خود ما هستیم زیرا نمی دانیم چطور با موهایمان رفتار کنیم.

آیا موهای خود را در حمام شانه می کنید؟ آیا برای خشک کردن موها از سشوار استفاده می کنید؟ چند بار در ماه گذشته به موها ماسک مو زده اید؟ موقع شستن موها و یا انتخاب شامپو چه مواردی را در نظر می گیرید؟

هر عمل فیزیکی و شیمیایی که روی موها انجام می شود به طور مستقیم در سلامت مو تاثیر دارد. موخوره نشان دهنده آسیب جدی به مو است و ناشی از برخی اشتباهات روزمره می باشد.

علت موخوره در موی بلند

علت موخوره چیست؟

به طور دقیق نمی توان یک یا دو عامل را مقصر دانست. گاهی مجموعه ای از عوامل دست به دست هم می دهند تا موها دچار آسیب بشوند. هر موردی که باعث خشکی مو بشود یا موها را دچار شکستگی کند، در بروز موخوره نقش دارد. قبل از اینکه به درمان و یا پیشگیری از موخوره فکر کنید باید علت اصلی ایجاد موخوره را پیدا کنید.

رنگ کردن مو یکی از مهم ترین علل ایجاد خشکی و کاهش رطوبت مو است. موهایی که رطوبت از دست داده و دهیدراته هستند مستعد موخوره می باشند. دکلره کردن موها در ایجاد زبری و خشکی نقش مهمی دارد. به خصوص وقتی موهای خود را دائم رنگ می کنید موخوره ها سر و کله شان پیدا می شود.

استفاده از مواد فر کننده و صاف کننده مو نیز در ایجاد موخوره و دمیج شدن موها نقش دارد. به طور کلی همه مواد شیمیایی که روی مو استفاده می شود احتمال آسیب به بافت مو را افزایش می دهد. در مورد مضرات رنگ مو و مواد شیمیایی زیاد شنیده اید ولی برخی عادات و روتین مو نیز به همان اندازه آسیب رسان است.

علت موخوره در موی فر

جمع کردن مو

استایل گوجه ای و دم اسبی بستن مو بسیار زیبا و شکیل است. اما نباید به طور دائم موها را ببندید یا دور خود جمع کنید. وقتی موها را همیشه به یک صورت، مدل می دهید در واقع زیر بنای آسیب به موها گذاشته می شود. برخی از بافت های مو نیز همین مشکل را دارند. به طور کلی مدل هایی که موجب کشیدگی و یا تحریک مو هستند و یا شکستگی مو ایجاد می کنند در بروز موخوره نقش دارند.

موهای خیس بیشتر در معرض آسیب هستند اگر موهای خیس را شانه بزنید و بعد بالای سرتان جمع کنید، نتیجه ای جز موخوره ندارد. البته با یکی دو بار بستن موها و یا جمع کردن مو هیچ مشکلی ایجاد نمی شود. موخوره به مرور و کم کم ایجاد می شود. فرض کنید همیشه موها را در پشت سر جمع می کنید. به مرور موها دچار شکستگی می شود زیرا تنها نقاط خاصی از مو تحت کشیدگی قرار می گیرند و فشار به آن ناحیه زیاد است.

هر از گاهی مدل موهای خود را تغییر دهید و از انواع مدل های متنوع استفاده کنید. به این ترتیب همیشه یک منطقه از مو تحت فشار قرار نمی گیرد.

شامپوی مناسب موی خشک

نحوه شامپو زدن به موها

طریقه استفاده از شامپو می تواند علت موخوره باشد! چگونه موهای خود را شامپو می زنید؟ تقریبا همه افراد شامپو را به روی پوست سر قرار می دهند و ابتدا از ریشه مو شروع می کنند. توصیه می شود شامپو را در کف دست بریزید و دست ها را به هم بمالید و کف ایجاد شده را برای شستن موها استفاده کنید.

مهم تر از آن، نحوه شستن ساقه مو است. شاید ندانید ولی ساقه مو به این اندازه شامپو و کف نیاز ندارد. پوست سر دارای غدد چربی ساز زیادی است که روغن طبیعی و چربی مو را تامین می کنند. مقدار زیادی از این چربی در بالا و روی پوست سر باقی می ماند. این روغن در مجاورت سلول های مرده، پوست کف سر تبدیل به آلودگی می شود. گرد و خاک و …. غیره هم به کثیف شدن کف سر کمک می کنند.

ساقه مو دارای چربی بسیار کمتری است و کمتر آلودگی را جذب می کند. برای شستن ساقه مو به شامپوی اضافی نیازی ندارید. ابتدا به ریشه مو شامپو بزنید و در ادامه کف ایجاد شده را روی ساقه مو مالش دهید.

معمولا موها هر چقدر به سمت پایین و انتهای ساقه می آیند، خشک تر می شوند. انتهای ساقه مو، طول عمر بیشتری دارد و عوامل محیطی روی آن تاثیر گذاشته است. نوک موها خیلی خشک تر هستند و اصلا نیازی به شامپو ندارند. یک علت موخوره این است که از شامپوی زیاد برای نوک موها استفاده می کنید. با این کار موها خشک تر شده و به صورت دو یا چند شاخه می شود.

شستشوی موها در سالن مو

شستشوی زیاد رایج ترین علت موخوره

چند بار در هفته موها را می شویید؟ تعداد دفعات شستشو بستگی به جنس و نوع مو دارد. موهای چرب و خشک به یک اندازه شسته نمی شوند. اصولا شامپو از هر نوعی که باشد، چربی طبیعی پوست سر و مو را از بین می برد. همه شامپوهای ایرانی و خارجی نیز همین ویژگی را دارند. وقتی موها را زیاد می شویید، تارهای مو خشک می شود.

موهای خشک مستعد انواع موخوره هستند. خشکی مو  نشانه ای از آسیب به بافت کوتیکول مو است. علاوه بر آن احتمال گره خوردن موهای خشک خیلی زیاد است. از همه این ها که بگذریم، موقع شستشوی موها و آبکشی، احتمال شکستگی مو بیشتر می شود.

حتی اگر موهای چرب تری دارید نیز نباید هر روز با شامپو موها را بشویید. برخی از نوجوانان برای از بین بردن چربی مو، تا روزی 3-4 بار هم موها را می شویند. این کار اصلا درست نیست و به ساختار مو آسیب می زند. هفته ای 2 بار برای موهای چرب و هفته ای یک بار روی موهای خشک می توانید از شامپو استفاده کنید. شستشوی بیش از این مقدار توصیه نمی شود.

دلیل ایجاد گره مو

گره های مو مخفی ترین علت موخوره

وقتی موها گره می خورد برای باز کردن گره ها به دردسر می افتید. گاهی لازم است تا کمی برخورد خشن تری داشته باشید و گره های مو را با شانه و یا ابزار دیگری باز کنید. در این صورت دیر یا زود موها دچار موخوره می شوند.

یک راه ساده برای باز کردن گره های مو وجود دارد و آن استفاده از یک شانه دندانه درشت است. حتی می توانید موهای خیس تان را در موقع شستشو با این شانه ها، مرتب کنید. فاصله دندانه های این نوع شانه ها زیاد است و موجب کشیدگی و آسیب به گره های مو نمی شود. در صورتی که شانه دندانه درشت در اختیار ندارید با انگشتان دست گره های مو را باز کنید.

کشیده شدن موها در هنگام باز کردن گره های مو باعث آسیب به لایه پوشاننده مو می شود. درست در همین نقاط موخوره نمایان می شود. البته این تازه شروع ماجرا است. موخوره خیلی زود همه موها را درگیر می کند.

مشکلات استفاده از سشوار

حرارت اصلی ترین علت موخوره

ابزارهای حرارتی حالت دهنده مو بیشترین تاثیر را در ایجاد موخوره دارند. اتو مو سشوار و … بافت کوتیکول مو را در معرض آسیب قرار می دهند. استفاده بیش از حد از این وسایل می تواند موها را خشک و شکننده تر کند.

قبلا بارها در مورد خشکی بیش از حد موها و اثرات زیان بار آن، گفته شد. موهای خشک، رطوبت و پروتئین خود را از دست داده اند. وقتی دستگاه های حرارتی را برای خشک کردن و یا حالت داده به موها استفاده می کنید نتیجه عالی است. اما مشکل اینجاست که موها میانه خوبی با گرما و حرارت ندارند.

برای اینکه آسیب ناشی از اتوی مو و سشوار را کاهش دهید از محافظ حرارتی مو استفاده کنید. این مواد یک لایه حفاظتی دور ساقه مو ایجاد می کنند. این لایه قادر است گرما را بگیرد. به این ترتیب بخش زیادی از داغی و حرارت از بین می رود و موها کمتر دچار آسیب می شوند.

تا حد امکان استفاده از دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو را کم کنید. در موقع استفاده از این وسایل نیز حتما محافظ مو استفاده کنید. با این روش سلامت و شادابی مو حفظ می شود.

راه های درمان موخوره

کلینیک تخصصی زیبایی و ترمیم مو سعیده درویش زاده

چقدر به موهای خود رسیدگی می کنید؟ عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا اوضاع مو، به هم بریزد. مواد شیمیایی و رنگ و دکلره آسیب جدی به مو می زنند. اگر موهایتان در اثر برخی اشتباهات و سهل انگاری دچار آسیب شده، نگران نباشید. چاره موهای سوخته، پودر شده، خمیری و جزغاله نزد ما است.

در مرکز تخصصی احیا مو درویش زاده موها جان تازه ای می گیرند. ما انواع ویتامینه ها و درمان کابین را با لاین مختلف ارئه می دهیم. امکان هم زمان صافی و احیا در یک جلسه وجود دارد. اگر موها خشک دهیدراته شده یا پف و وز ظاهر موها را زشت کرده است، با ما تماس بگیرید. کلیه مراجعین می توانند از خدمات مشاوره رایگان استفاده کنند.

با ترمیم موهای آسیب دیده، اعتماد بنفس خود را ارتقا دهید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed