1. خانه
  2. مقالات
  3. راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

  1. خانه
  2. مقالات
  3. راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو
الکتریسیته مو چیست؟
folder_openمقالات

آیا گاهی اوقات موهای تان به پرواز در می آیند؟ به خصوص در روزهای زمستانی وقتی کلاه را از سر بر می داریم شاهد پرواز موی سر هستیم. در واقع موها میل به بالا رفتن دارند در حالی که باید طبق جاذبه به سمت زمین، حرکت کنند. این پدیده عجیب و جالب، می تواند دردسرهای زیادی ایجاد کند. فرض کنید می خواهید در یک مهمانی شرکت کنید یا به سر کار بروید. با این موهایی که میل به پرواز دارند کار کمی مشکل است. وقتی الکتریسیته مو ایجاد می شود تارهای مو به سمت سقف حرکت می کنند. در چنین مواردی حتی با شانه کردن یا دست کشیدن هم، موی سر منظم نمی شود.

الکتریسیته مو چیست؟

موها از اتم های کوچکی ساخته شده اند و توانایی دریافت بار الکتریکی را دارند. هر اتم مو دارای پروتون، نوترون و الکترون است. طبق قوانین فیزیک وقتی دو اتم به هم برخورد می کنند تبادل الکترونی بین دو جسم صورت می گیرد. به این ترتیب وقتی موها به جسم دیگری تماس پیدا می کنند الکترون بین آن دو مبادله می شود. جسمی که الکترون از دست می دهد دارای بار مثبت و دیگری با کسب الکترون دارای بار منفی می شود. به بیان ساده وقتی موی سر در اثر تماس با جسمی دیگر ( کلاه، شانه و ..) یک الکترون اضافی دریافت می کند موها به حالت پرواز در می آیند و معلق می شوند.

رطوبت موجب جمع شدن بارهای الکتریکی شده و از معلق ماندن موها جلوگیری می کند. در زمستان به دلیل کمبود رطوبت، احتمال تجربه الکتریسیته ساکن در بدن بیشتر است. اولین نمود عینی الکتریسیته، موهای ناآرام و معلقی هستند که قصد مرتب شدن را هم ندارند. برای خلاص شدن از برق مو لازم است تا ابتدا به دنبال علت باشیم. چرا بعضی موها بیشتر دچار الکتریسیته می شود؟ آیا می توان این مشکل را برای همیشه برطرف کرد؟ چاره چیست؟

چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

الکتریسیته موی کودک

علت به وجود آمدن الکتریسیته در موی سر

عامل اصلی الکتریسیته، خشکی بیش از حد مو است. اگر موها در اثر عدم رسیدگی و نگهداری غیر اصولی، خشک و دهیدراته باشد در معرض الکتریسیته و برق مو قرار دارد. رنگ مو و دکلره مو یکی از مهم ترین عوامل در خشک شدن موی سر است. خانم هایی که به رنگ موی روشن علاقه دارند معمولا بارها و بارها موها را دکلره می کنند. رنگ روشن روی موی دکلره شده، بهتر می نشیند ولی پس از مدتی موها بسیار خشک و دمیج می شود. خشکی و وز مو از اصلی ترین دلایل پرواز مو است.

سشوار کشیدن یا استفاده از اتوی مو و لوازم حرارتی برای حالت دادن به موها نیز از مواردی است که موجب آسیب ساقه مو شده و موها را خشک و شکننده می کند. یکی دیگر از مواردی که باعث پرواز موها می شود، اشعه مستقیم نور خورشید است. به طور کلی افرادی با موهای خشک با این مشکل روبرو می شوند و در بین افرادی با پوست و موی چرب، پدیده الکتریسیته و پرواز موها دیده نمی شود.

راه های از بین بردن الکتریسیته مو

برق مو، پرواز مو یا هر اسمی که بر آن بگذاریم، یک مشکل قابل حل شدن است. در واقع این پدیده، نوعی بیماری مو به حساب نمی آید ولی نشان دهنده خشکی زیاد مو و دهیدراته شدن ساقه مو است. برای درمان خشکی و شکنندگی موها هر چه زودتر اقدام کنید. موهای خشک، وز می شوند و ظاهر زیبایی ندارند. اما مهم تر از ان مشکل موخوره در موی خشک است.

چنانچه رطوبت موها از دست برود شاهد دو یا چند شاخه شدن انتهای ساقه مو خواهید بود. موخوره یک مشکل جدی است و خیلی زود موخوره ها تا ریشه ادامه پیدا می کنند. در این صورت چاره ای به جز کوتاه کردن موهای آسیب دیده باقی نمی ماند. پدیده الکتریسیته و برق مو نیز از نشانه های خشک شدن بیش از حد مو است. برای جلوگیری از الکتریسیته مو  راه های ساده ای وجود دارد که در ادامه به آن می پردازم.

چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟

علت الکتریسیته مو

استفاده از شامپوی مناسب

اولین راه درمان مقابله با خشکی مو است. موی انسان می تواند خشک، چرب و یا معمولی باشد. خشکی و چربی موها در طول زندگی ثابت نیست. برای مثال در دوران بلوغ، به علت ترشح زیاد غدد زیر پوست سر، موها چرب و روغنی می شود. استفاده از حالت دهنده ها، شرایط جوی، برخی داروها و … نیز می تواند خشکی مو را تشدید کند. اگر موهای خشک دارید حتما از شامپوی مخصوص موهای خشک و آسیب دیده استفاده کنید. این شامپوها حاوی مواد نرم کننده و مخصوصی هستند که کیفیت موی خشک و دمیج را بهبود می دهند. برای خشک کردن موها نیز از وسایل حرارتی استفاده نکنید تا وضعیت موی سر و پوست سر بهتر شود. در صورت نادیده گرفتن این موضوع خیلی زود پوست سر دچار شوره شده و شوره سر و موخوره و وز و الکتریسیته مو به سراغ تان می آید.

رهایی از الکتریسیته مو با نرم کننده

راه حل بعدی استفاده از نرم کننده مو در حمام است. هر شامپویی که استفاده می کنید حتما پس از آبکشی از نرم کننده مناسب روی موها غافل نشوید. نرم کننده هایی با پایه سیلیکونی انتخاب بهتری هستند زیرا رطوبت مو را حفظ می کنند. موهای بسیار خشک و دهیدراته در معرض الکتریسیته ساکن هستند و وقتی رطوبت مو بیشتر می شود، این پدیده رخ نمی دهد. انوع نرم کننده مو در بازار موجود است قبل از خرید دقت کنید محصول مناسب موی خشک را خریداری کنید. در ضمن یادتان باشد استفاده از نرم کننده ها روی کف سر، مجاز نیست. نرم کننده را فقط روی ساقه موها بزنید. باقیماندن نرم کننده روی پوست سر، ریزش مو را بیشتر می کند.

مالش بادکنک روی موها

چرب کردن مو با روغن های طبیعی

برای از بین بردن الکتریسیته مو می توانید از روغن های طبیعی و بدون ضرر استفاده کنید. پس از استحمام، آب اضافی مو را با حوله بگیرید. در حالی که هنوز رطوبت مو باقی مانده از روغن استفاده کنید. با توجه به حجم و بلندی موها کمی روغن نارگیل، زیتون، بادام و … را در کف دست ریخته و با آن انتهای مو و کل ساقه را ماساژ دهید.

شانه و برس ضد الکتریسیته مو

شانه های پلاستیکی بدترین انتخاب برای مرتب کردن موها هستند. شانه و برس پلاستیکی به موی سر آسیب می زند. اگر موهای خشکی دارید نباید موها را با برس و شانه پلاستیکی شانه بزنید زیرا احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن، بیشتر می شود. برخی شانه و برس ها تحت نام  ضد الکتریسیته به فروش می رسند که در واقع جنس متفاوتی دارند. این شانه ها کار خاصی انجام نمی دهند اما از مواد غیر پلاستیکی نظیر چوب، کائوچو و فلز تولید شده اند. هر ساختار غیر پلاستیکی برای شانه زدن به موها ارجحیت دارد.

سن بلوغ و معضلی بنام چربی و شوره سر !

درمان الکتریسیته ساکن مو

از بین بردن الکتریسیته مو با بخور دادن

اگر به طور دائم دچار برق زدگی مو می شوید و همیشه موهای تان در هوا معلق است رطوبت هوا را زیاد کنید. هوای اتاق را با رطوبت دستگاه بخور، مرطوب نگه دارید. این کار خیلی ساده است و هزینه ای هم ندارد. روزی چند بار دستگاه را روشن کنید تا هوای خشک با هوای مرطوب جایگزین شود. در هوای خشک جریان الکتریسیته ساکن، راحت تر انجام می شود. این چرخه را از بین ببرید تا موها پرواز نکند. یک راه حل فوری هم استفاده از اسپری آب است. چند قطره نرم کننده درون اسپری آب بریزید و با ان موها را کمی مرطوب کنید بلافاصله موها از حالت پرواز در می آیند. این مورد تنها در مواقع ضروری به کار برده می شود. در بقیه ایام همان بخور هوا کافی است.

استفاده از کلاه و روسری نخی

روسری های ابریشمی به دلیل سبک بودن، اصطکاک کمتری با موها دارند و الکتریسیته ساکن کمتری تولید می کنند. موقع بیرون رفتن از منزل، روسری و کلاه با الیاف طبیعی استفاده کنید. کلاه های نایلونی و پلی استر نیز موجب تشدید الکتریسیته مو می شوند. به جای این کلاه ها از انواع نخی و کتانی استفاده کنید تا میزان آسیب به موها کمتر شود. استفاده از موس و ژل و محصولات حالت دهنده را محدود کنید زیرا در این محصولات اندکی الکل وجود دارد که خود عاملی برای خشک شدن موی سر است. البته استفاده از حالت دهنده های بدون الکل هیچ مشکلی به وجود نمی آورد و می توانید روی موها استفاده کنید.

ماسک مو خانگی برای موهای خشک و دهیدراته ، طرز تهیه و نحوه استفاده

برق روی موها

کلینیک زیبایی و مراقبت مو سعیده درویش زاده

موهای شاداب و با طراوت چهره تان را زیبا و جذاب تر می کند. اگر موهایی خشک، وز و آسیب دیده دارید نگران نباشید. در مرکز مراقبت و زیبایی موی تخصصی، همه مشکلات مو و ریشه مو درمان می شود. ترمیم و احیای موهای آسیب دیده، تقویت موهای ضعیف و دچار ریزش در کنار مشاوره رایگان انواع محصولات مو در این مرکز یکجا ارائه می شود. خانم هایی که تمایل دارند جدیدترین رنگ و هایلایت و آمبره و سامبره و … را زیر نظر متخصصی با تجربه دریافت کنند از قبل سرویس مورد نظر را رزرو نمایند. در روزهای آخر سال تعداد مراجعه کننده بیشتر است پس لطفا از قبل هماهنگ کنید.

4.3/5 - (12 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

احیا مو یعنی چه
مقالات

احیای مو یعنی چه؟

ما در طول دوران زندگی خودمان، کارهای مختلفی را با بدن و مخصوصا موهایمان انجام می دهیم و بعضی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همین الان مشاوره رایگان بگیرید