1. خانه
  2. مقالات
  3. راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو

  1. خانه
  2. مقالات
  3. راه های ساده برای از بین بردن الکتریسیته مو
folder_openمقالات

آیا گاهی اوقات موهای تان به پرواز در می آیند؟ به خصوص در روزهای زمستانی وقتی کلاه را از سر بر می داریم شاهد پرواز موی سر هستیم. در واقع موها میل به بالا رفتن دارند در حالی که باید طبق جاذبه به سمت زمین، حرکت کنند. این پدیده عجیب و جالب، می تواند دردسرهای زیادی ایجاد کند. فرض کنید می خواهید در یک مهمانی شرکت کنید یا به سر کار بروید. با این موهایی که میل به پرواز دارند کار کمی مشکل است. وقتی الکتریسیته مو ایجاد می شود تارهای مو به سمت سقف حرکت می کنند. در چنین مواردی حتی با شانه کردن یا دست کشیدن هم، موی سر منظم نمی شود.

الکتریسیته مو چیست؟

موها از اتم های کوچکی ساخته شده اند و توانایی دریافت بار الکتریکی را دارند. هر اتم مو دارای پروتون، نوترون و الکترون است. طبق قوانین فیزیک وقتی دو اتم به هم برخورد می کنند تبادل الکترونی بین دو جسم صورت می گیرد. به این ترتیب وقتی موها به جسم دیگری تماس پیدا می کنند الکترون بین آن دو مبادله می شود. جسمی که الکترون از دست می دهد دارای بار مثبت و دیگری با کسب الکترون دارای بار منفی می شود. به بیان ساده وقتی موی سر در اثر تماس با جسمی دیگر ( روسری، کلاه، شانه و ..) یک الکترون اضافی دریافت می کند موها به حالت پرواز در می آیند و معلق می شوند.

رطوبت موجب جمع شدن بارهای الکتریکی شده و از معلق ماندن موها جلوگیری می کند. در زمستان به دلیل کمبود رطوبت، احتمال تجربه الکتریسیته ساکن در بدن بیشتر است. اولین نمود عینی الکتریسیته، موهای ناآرام و معلقی هستند که قصد مرتب شدن را هم ندارند. برای خلاص شدن از برق و الکتریسته مو لازم است تا ابتدا به دنبال علت باشیم. چرا بعضی موها بیشتر دچار الکتریسیته می شود؟ آیا می توان این مشکل را برای همیشه برطرف کرد؟ چاره چیست؟

چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

الکتریسیته موی کودک

علت به وجود آمدن الکتریسیته در موی سر

عامل اصلی الکتریسیته، خشکی بیش از حد مو است. اگر موها در اثر عدم رسیدگی و نگهداری غیر اصولی، خشک و دهیدراته باشد در معرض الکتریسیته و برق مو قرار دارد. رنگ مو و دکلره مو یکی از مهم ترین عوامل در خشک شدن موی سر است. خانم هایی که به رنگ موی روشن علاقه دارند معمولا بارها و بارها موها را دکلره می کنند. رنگ روشن روی موی دکلره شده، بهتر می نشیند ولی پس از مدتی موها بسیار خشک و دمیج می شود. خشکی و وز مو به هر دلیلی که اتفاق بیفتد از اصلی ترین دلایل پرواز مو است.

سشوار کشیدن یا استفاده از اتوی مو و لوازم حرارتی برای حالت دادن به موها نیز از مواردی است که موجب آسیب ساقه مو شده و موها را خشک و شکننده می کند. یکی دیگر از مواردی که باعث پرواز موها می شود، اشعه مستقیم نور خورشید یا اشعه دستگاه سولاریوم است. شنا کردن در استخر به دلیل وجود کلر در آب یکی دیگر از مواردی است که باعث خشک شدن موها می شود. به طور کلی افرادی با موهای خشک با این مشکل روبرو می شوند و در بین افرادی با پوست و موی چرب، پدیده الکتریسیته و پرواز موها کمتر دیده میشود یا اصلا دیده نمی شود.

راه های از بین بردن الکتریسیته مو

برق مو، پرواز مو یا هر اسمی که بر آن بگذاریم، یک مشکل قابل حل شدن است. در واقع این پدیده، نوعی بیماری مو به حساب نمی آید ولی نشان دهنده خشکی زیاد مو و دهیدراته شدن ساقه مو است. برای درمان خشکی و شکنندگی موها هر چه زودتر اقدام کنید. موهای خشک، وز می شوند و ظاهر زیبایی ندارند. اما مهم تر از ان مشکل موخوره در موی خشک است.

چنانچه رطوبت موها از دست برود شاهد دو یا چند شاخه شدن انتهای ساقه مو خواهید بود. موخوره یک مشکل جدی است و خیلی زود موخوره ها تا ریشه ادامه پیدا می کنند. در این صورت چاره ای به جز کوتاه کردن موهای آسیب دیده باقی نمی ماند. پدیده الکتریسیته و برق مو نیز از نشانه های خشک شدن بیش از حد مو است. برای جلوگیری از الکتریسیته مو  راه های ساده ای وجود دارد که در ادامه به آن می پردازم.

بهترین سالن کراتینه مو در تهران

علت الکتریسیته مو

کراتینه کردن مو

همانطور که در بالا اشاره شد یکی از اصلی ترین دلایل الکتریسته مو، خشکی و دهیدراته شدن موها بر اثر عوامل ژنتیکی، محیطی یا شمیمیایی است. اگر می خواهید موهایی آبدار داشته باشید و مشکل خشکی و کم آبی و شکنندگی موهای خود را برای همیشه از بین ببرید، می توانید تکنیک کراتینه را روی موهای خود پیاده سازی کنید. یکی از مهمترین نتایج کراتینه کردن مو، آبرسانی به موها است؛ زیرا علاوه بر تزریق کراتین به ساقه مو، مقدار زیادی مواد آبرسان روی تارهای مو قرار می گیرد که باعث جبران کم آبی و خشکی تارهای مو می شود. اگر موهای شما به دلیل تغییر آب و هوا، استفاده از دکلره و رنگ و اکسیدان بی کیفیت، موضوعات ژنتیکی و تغذیه نامناسب و … دچار خشکی و کم آبی شده است، با انجام کراتینه می توانید موهایی نرم و مرطوب و ابریشمی داشته باشید. نکته مهم و قابل توجه این است که کراتین کردن مو با تامین رطوبت ساقه مو مانع از الکتریسته موهایتان میشود.

چرا موهایمان را کراتینه کنیم؟

ویتامینه کابین مو

ویتامینه مو یکی از بهترین و کارآمدترین روش های رطوبت رسانی و تقویت برای موها است که کمک می کند بتوانید موهای خودتان را رطوبت رسانی و تقویت کرده و بسیاری از مشکلات موجود در موها از جمله الکتریسته مو را برطرف کنید. ویتامینه مو شامل موادی است که برای موهای شما بسیار مفید هستند و ویتامینه ها و مواد معدنی موردنیاز موها را تامین و این موضوع کمک می کند که بتوانید موهایی نرم و سالم و لطیف داشته باشید.

باید بدانید یک مو سالم نشات گرفته از پوست سر سالم است. بسیاری از افراد فکر می کنند که ویتامینه مو تنها رو ساقه مو تاثیرگذار است ، اما باید بدانید این روزها محصولاتی به بازار عرضه شده از برندهای پروفشنال همچون کلوستر پروفشنال و کراستاس که جهت رفع مشکلات و بیماریهای پوست سر ( اسکالپ ) کاربرد دارد. محصولاتی همچون اسکراب پوست کف سر ، شامپو اسکراب ، سرم و قطره های تقویت کننده ریشه مو و … یکی از بهترین راهکارها برای رفع خشکی ساقه و جلوگیری از الکتریسته مو برطرف نمودن مشکلات پوست کف سر است.

همچنین یکی از مزیت هایی که باعث شده است ویتامینه به یکی از روش های پرطرفدار برای نگهداری موها تبدیل شود، این است که این روش برخلاف روش های دیگری نگهداری مو، از موادی کاملا طبیعی و ارگانیک استفاده می کند و در آن هیچگونه مواد شیمیایی وجود ندارد که به موها آسیب بزند. به علاوه در تکنیک ویتامینه مو، مواد معدنی و ویتامین ها بدون حرارت اتوی مو روی تارهای مو قرار می گیرند و این روش بدون حرارت زیاد انجام می شود. بنابراین انجام ویتامینه بسیار ساده است و حتی با وسایل خانگی هم می توانید ویتامینه را در حد ساده انجام دهید؛ اما برای انجام حرفه ای آن نیاز است که به سالن های زیبایی مو مراجعه کنید و اجازه دهید این کار توسط افراد متخصص و با مواد اورجینال و پروفشنال برایتان انجام شود.

ویتامینه مو چقدر ماندگاری دارد؟

داشتن روتین مراقبتی مو

یکی از بهترین راهکارهای درمان مقابله با خشکی مو و الکتریسته مو داشتن روتین مراقبتی مو متناسب با جنس مو است. روتین مراقبت مو شامل ( اسکراب پوست سر، شامپو، نرم کننده، ماسک مو، کرم مو سرم مو) است که باید متناسب با نیاز مو تجویز و تهیه شده و به صورت صحیح استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات نام برده شده مطلب روتین مراقبتی مو را مطالعه کنید.

مالش بادکنک روی موها

شانه و برس ضد الکتریسیته مو

شانه های پلاستیکی بدترین انتخاب برای مرتب کردن موها هستند. شانه و برس پلاستیکی به موی سر آسیب می زند. اگر موهای خشکی دارید نباید موها را با برس و شانه پلاستیکی شانه بزنید زیرا احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن، بیشتر می شود. برخی شانه و برس ها تحت نام  ضد الکتریسیته به فروش می رسند که در واقع جنس متفاوتی دارند. این شانه ها کار خاصی انجام نمی دهند اما از مواد غیر پلاستیکی نظیر چوب، کائوچو و فلز تولید شده اند. هر ساختار غیر پلاستیکی برای شانه زدن به موها ارجحیت دارد.

 

درمان الکتریسیته ساکن مو

از بین بردن الکتریسیته مو با دستگاه بخور

اگر به طور دائم دچار برق زدگی مو می شوید و همیشه موهای تان در هوا معلق است رطوبت هوا را زیاد کنید. هوای اتاق را با رطوبت دستگاه بخور، مرطوب نگه دارید. این کار خیلی ساده است و هزینه ای هم ندارد. روزی چند بار دستگاه را روشن کنید تا هوای خشک با هوای مرطوب جایگزین شود. در هوای خشک جریان الکتریسیته ساکن، راحت تر انجام می شود. این چرخه را از بین ببرید تا موها پرواز نکند. یک راه حل فوری هم استفاده از اسپری آب است. چند قطره نرم کننده درون اسپری آب بریزید و با ان موها را کمی مرطوب کنید بلافاصله موها از حالت پرواز در می آیند. این مورد تنها در مواقع ضروری به کار برده می شود. در بقیه ایام همان بخور هوا کافی است.

استفاده از کلاه و روسری نخی

روسری های ابریشمی به دلیل سبک بودن، اصطکاک کمتری با موها دارند و الکتریسیته ساکن کمتری تولید می کنند. موقع بیرون رفتن از منزل، روسری و کلاه با الیاف طبیعی استفاده کنید. کلاه های نایلونی و پلی استر نیز موجب تشدید الکتریسیته مو می شوند. به جای این کلاه ها از انواع نخی و کتانی استفاده کنید تا میزان آسیب به موها کمتر شود. استفاده از موس و ژل و محصولات حالت دهنده را محدود کنید زیرا در این محصولات اندکی الکل وجود دارد که خود عاملی برای خشک شدن موی سر است. البته استفاده از حالت دهنده های بدون الکل هیچ مشکلی به وجود نمی آورد و می توانید روی موها استفاده کنید.

برق روی موها

سالن تخصصی مو سعیده درویش زاده

موهای شاداب و با طراوت چهره تان را زیبا و جذاب تر می کند. اگر موهایی خشک، وز و آسیب دیده دارید و درگیرالکتریسته مو هستید نگران نباشید. در سالن مو سعیده درویش زاده، همه مشکلات ساقه مو و پوست سرتان درمان می شود. ترمیم و احیای موهای آسیب دیده، تقویت موهای ضعیف و دچار ریزش در کنار مشاوره رایگان انواع محصولات مو در این مرکز یکجا ارائه می شود. خانم هایی که تمایل دارند جدیدترین رنگ و هایلایت و آمبره و سامبره و … را زیر نظر متخصصی با تجربه دریافت کنند از قبل سرویس مورد نظر را رزرو نمایند. در روزهای آخر سال تعداد مراجعه کننده بیشتر است پس لطفا از قبل هماهنگ کنید.

4/5 - (30 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed